Určitě jste někdy zažila, že vás tam dole nepříjemně svědí nebo pálí. Naše vagina je místem, které je vystavováno okolním vlivům. Nejvíce při pohlavním styku. Během něj dochází k výměně bakterií mezi námi a partnerem. Bakterie se pak mohou uchycovat na vaginální sliznici a způsobovat tak nepříjemné pocity, jako je svědění, výtok nebo zápach. Tyto problémy vás mohou dohnat až do ordinace vašeho gynekologa, který pravděpodobně vykoná toto nenáročné vyšetření.
Mikrobiální obraz pochvy (MOP) je jednoduché, rychlé a snadno dostupné vyšetření v gynekologii. Jedná se o odebrání vzorku přímo ze stěny vaginy, který je následně vyhodnocen pod mikroskopem. Podle toho, jakými bakteriemi je pochva osídlena, se poševní obraz klasifikuje do šesti kategorií. Hodnotí se hlavně vzhled výtoku, odloučených buněk sliznice vaginy, a a přítomnost bakterií, případně bílých krvinek, které signalizují zánět v těle. Také se tento mikrobiální obraz pochvy využívá pro rozpoznání sexuálně přenosných chorob.
Tento mikrobiální obraz pochvy je zcela přirozený, vyskytuje se u zdravých žen a nedoprovází ho výtok. Pod mikroskopem jsou vidět pouze prospěšné bakterie, laktobacily Lactobacillus acidophillus, které jsou součástí přirozeného prostředí vaginy. Lactobacillus acidophillus jsou pro ženské tělo nezbytné bakterie, které vytváří přirozeně kyselé pH ve vagině. Zajišťují také obrannou bariéru proti cizorodým bakteriím. Nedostatek těchto prospěšných bakterií může ohrozit ženské zdraví a zavinit záněty, protože je pochva nedostatečně chráněna.
MOP II, nehnisavý bakteriální obraz neboli bakteriální vaginóza nejčastěji způsobují bakterie Gardnerella vaginalis. Pro tento typ je typický mléčně zkalený, někdy až nažloutlý výtok. Část žen nemusí pocítit žádné příznaky této nemoci. V mikroskopickém obraze budou viditelné leukocyty, tedy bílé krvinky, které se ve zvýšeném množství vyskytují při reakci organismu na zánět. Chybět budou naopak prospěšné laktobacily. Přirozené prostředí pochvy není v takovém případě v rovnováze a chybějící laktobacily nemohou plnit ochrannou funkci.
Tomuto typu se jinak také říká hnisavý bakteriální obraz, často spojený s hustým bílým nebo žlutým výtokem. V této fázi už je původní prostředí pochvy s laktobacily překryté infekčním prostředím. Jedná se především o bakterie, které produkují hnis, spolu s větším množstvím bílých krvinek.
Mikrobiální obraz poševní typu IV se jinak nazývá kapavkový. Je způsoben bakterií Neisseria gonorrhoeae, která v mikroskopu vypadá jako kávové zrnko. Opět je tento mikrobiální obraz doprovázen výtokem, bělavým až žlutozeleným a velkým množstvím bílých krvinek. Pokud má doktor podezření na kapavku, musí odebrat více vzorků a udělat ještě kultivační test. Během tohoto testu se rozmnoží odebrané bakterie v laboratorním prostředí a lékaři zkoumají, zda se kapavka potvrdí.
Také nazývaný jako trichomonádový. Hlavním původcem nemoci je Trichomonas vaginalis, prvok, který způsobuje pohlavní a močové infekce jak u žen, tak u mužů. Nejvíce jsou v takovém případě ohroženy těhotné ženy, které mohou díky Trichomonádám předčasně porodit a novorozenec tak může mít menší porodní hmotnost54, případně nedostatečně vyvinuté orgány. Maminky také mohou infekci přenést na dítě během porodu. Projevuje se sladce páchnoucím zpěněným bílým výtokem, někdy přirovnávaným k pivní pěně.
MOP VI je způsobený Candidou albicans, říká se mu mykotický. Vaginální mykóza, vaginální kandidóza nebo prostě kvasinková infekce - to jsou varianty označení jednoho a toho samého problému. Candida je kvasinka, která se velmi často vyskytuje i u zdravých lidí. Tato infekce může propuknout jen u lidí, kteří mají oslabenou obranyschopnost organismu, například při léčbě antibiotiky1, při diabetu2 nebo při hormonálních výkyvech. Kandidózní výtok je přirovnávaný k tvarohovité konzistenci.
Stěr vám provede gynekolog vatovým tamponem za pomoci poševních zrcadel ze zadní stěny sliznice pochvy a z děložního čípku. Během stěru budete na gynekologickém křesle v poloze stejné, jako při běžné gynekologické prohlídce. Můžete cítit mírně nepříjemný pocit při samotném vyšetření, které trvá jen pár vteřin. Nebojte se tedy bolestivého zákroku.
Stěr lékař následně pečlivě mikroskopicky prozkoumá. Sleduje hlavně odloučené buňky ze stěny vaginy, přítomnost bílých krvinek nebo přítomnost konkrétních bakterií. Výsledky by měly být hotové do pěti dní.
U MOPu II a III způsobují problémy bakterie, které jsou snadno zahubitelné antibiotiky a samotná léčba trvá jen pár dní. Lékař vám doporučí přípravky, které vyrovnají pH pochvy a podpoří růst prospěšných bakterií, laktobacilů.
Pokud se při vyšetření a rozboru potvrdí kapavku, musí vám lékař také naordinovat antibiotickou léčbu, nejčastěji penicilinem. Bohužel v dnešní době roste odolnost bakterií na antibiotika, proto už není zaručené, že bude mít penicilin nějaký účinek. Někdy je tedy nutné sáhnout po silnějších antibioticích. V případě přítomnosti bakterie Neisserie ve stěru pak musíte docházet na pravidelné testy, pomocí kterých se bude kontrolovat účinnost léčby. Po dobu léení proto zapomeňte na sex, aby nedošlo k šíření nemoci nebo k opakované infekci.
Ani léčba trichomonádového MOP není nijak náročná. Užívat budete antibiotika nebo chemoterapeutika (podobné antibiotikům, narozdíl od nich jsou však vyrobeny synteticky, tedy uměle. Do léčby je potřebné zapojit i vašeho sexuálního partnera. Dále se nevyhnete ani sexuální abstinenci až do chvíle, kdy bude nemoc vyléčena. Po ukončení léčby si tělo nevytváří protilátky, hrozí tedy riziko stejné nákazy někdy v budoucnu.
Jak bylo zmíněno výše, Candida albicans se často vyskytuje i u zdravých lidí, infekce propukne jen u těch imunitně oslabených. Léčba proto nezahrnuje jen léčbu vaginy, ale celého organismu a může trvat i několik měsíců. Candida je houba5, je tedy nutné použít místo antibiotik, na které není citlivá, antimykotika ve formě čípků nebo krémů. Také musíte v rámci léčby změnit své stravovací návyky10 a začít rozlišovat, které potraviny vytvářejí v organismu kyselé a zásadité prostředí a následně upravit svůj jídelníček tak, abyste se těch kyselých potravin co nejvíce vyvarovala.
Samozřejmě se přítomnosti bakterií v poševním stěru dá předcházet, a to správnou hygienou. Intimní partie si umývejte jen čistou vodou nebo přípravky, které nebudou narušovat přirozeně kyselé pH vaginy. Dodržujte také zásady bezpečného sexu. Pokud si chcete být ještě jistější, můžete si pořídit přípravky obohacené o kyselinu mléčnou (Hydrofemin, Idelyn Beliema Effect, GYNIMUN intim protect ) nebo o glykogen (Canesbalance, Lactofeel), které zajišťují stálejší pH ve vagině, aby byla dostatečně ochráněna.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu