"Co ti je? Zase jsi to dostala? "Posloucháte snad už po sté ten typický mužský protiútok, když si už neumí poradit s vašimi náladami. Ne nadarmo se říká, že kdo nezažil, ten nepochopí a jinak tomu není ani v době menstruace. Možná patříte mezi ty šťastnější, které si odbyjí jen několikadenní krvácení a je po všem, ale mnohé víme, že koupí menstruačních vložek či tampónů toto období nekončí. Nesnesitelné bolesti břicha, křížů, časté změny nálad, které zkrátka nedokážete dostat pod kontrolu, jsou jen zlomkem toho, co ženy během svých dní prožívají. A aby toho nebylo málo, procházíme tím měsíc co měsíc. Proč je tomu tak?
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Co je ovulace a kdy nastává?
🎞️ Jaký vliv má kontryhel na cyklus?
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci.
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?
🎞️ Jak otěhotnět?
Menstruace je přirozený proces, kdy žena opakovaně krvácí ze svých pohlavních orgánů. Termín menstruace nebo také menses pocházejí z latinského mensis (měsíc) a jeho význam vychází z toho, že měsíc také potřebuje přibližně 28 dnů na oběhnutí kolem Země. Menstruace se tedy opakuje po určité době, zpravidla jednou za měsíc. Hovorově ji zvyknou ženy nazývat i jako měsíčky, krámy. Pro někoho je možná to druhé až příliš drsné pojmenování, pro mnoho žen naopak běžné a velmi trefné. Vždyť kromě toho, že jde o přirozený proces ženského těla, během kterého se děloha3 připravuje na případně těhotenství24, na něm asi žádná nevidíme nic pozitivního. Právě naopak, většinou jen čekáme, kdy toto nepříjemné a otravné období opět odezní.
Zdravá žena může poprvé zpozorovat menstruaci někdy mezi 8. až 16. rokem života, tedy začátkem dospělosti anebo jinak řečeno v období puberty3. Poslední menstruace bývá přítomna obvykle ve věku 45 až 55 let, kdy postupně končí období plodnosti ženy a nastupuje menopauza2.
U jedné 28 dní, u jiné i 30. To je délka celého menstruačního cyklu, během kterého samozřejmě nepřetržitě nekrvácí. Ke krvácení dochází pouze během první ze čtyř fází menstruačního cyklu, tedy během menstruace. Dokud přijde na řadu další menstruační krvácení, odehrají se v ženském těle další 3 fáze menstruačního cyklu, a to folikulární fáze, ovulace6 a luteální fáze. Co se během nich děje v našem těle?
První den menstruace je zároveň prvním dnem menstruačního cyklu. V případě, že v poslední luteální fázi nedojde k oplodnění vajíčka, a tedy žena neotěhotní, děloha se zbaví své výstelky, což způsobí menstruační krvácení. To může trvat od 2 do 7 dnů, kdy žena ztratí až 50 ml krve. Zatímco některá z nás kromě krvácení nepociťuje jiné obtíže, u jiných bývá tato fáze provázena nevolností, bolestmi hlavy5, křečemi, zvracením3, nechutenstvím4 , ...
Nebo také dozrávání vajíček je proces, při kterém začne v ženských vaječnících růst několik folikulů (váčků), které mají ve svém nitru vajíčko. Jen z nejvyvinutejšího folikulu se v další fázi uvolní vajíčko a ty ostatní svůj růst zastaví. Proto je běžné, že žena v průběhu cyklu uvolní jen jedno, maximálně dvě zralá vajíčka.
Asi v polovině menstruačního cyklu, tedy někdy kolem 14. dne, se z vaječníku uvolní vajíčko a to putuje vejcovodem až do dělohy, kde čeká na oplodnění mužskou spermií. Toto je období tzv. plodných dnů, kdy usilujeme o miminko nebo si naopak dáváme větší pozor, aby k otěhotnění nedošlo.
Od ovulace do začátku příští menstruace má oplodněné vajíčko čas se uhnízdit. Během luteální fáze dochází k produkci hormonu progesteronu, který podporuje růst výstelky dělohy pro případné těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, tělo zastaví produkci tohoto hormonu, vajíčko zanikne a nastupuje znovu menstruační krvácení. Pokud by k oplodnění vajíčka došlo, progesteron se produkuje dál a zastavuje menstruační cyklus.
Menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní. Není však pravidlem, že všechny ženy mají délku cyklu přesně 28 dní, stejně tak počet dní, kdy menstruují a ani intenzita krvácení se nemusí shodovat. Dokonce se mohou menstruační cykly různit i u téže ženy. Stres, užívání léků2, vysazení či nasazení hormonální antikoncepce3, cestování a mnoho jiných faktorů mohou způsobit, že menstruace nenastoupí v očekávaný den nebo že menstruační krvácení nebude trvat tak dlouho, jak jsme běžně zvyklé. Stačí například náročná zkouška ve škole či důležitá prezentace v práci, která nás dostane pod tlak a menstruace si zkrátka počká, dokud z nás stres opadne. Takový jev není v praxi ničím ojedinělým a zpožděné krvácení nemusí nutně znamenat žádnou zdravotní komplikaci nebo těhotenství.
Za problémy s menstruací však mohou stát i vážnější důvody, proto je potřebné, aby žena znala svůj menstruační cyklus a dokázala střízlivě zhodnotit, kdy je čas navštívit svého gynekologa. Větší či menší ztráta krve při menstruačním krvácení, délka či nepravidelnost menstruace mohou naznačit, že něco není v pořádku1. Může jít o hormonální poruchu, vývojové poruchy dělohy, rakovinu nebo jiné příčiny, které patří do rukou specialistů.
Nepravidelná menstruace může mít více příčin, ale nejčastěji se s ní setkávají dospívající dívky, a to do doby, dokud se jim přirozeně neupraví ovulace a také ženy v období přechodu, kdy se jejich problémy s menstruací mohou vyskytnout i několik let před samotným nástupem menopauzy.
Pokud se délka menstruačního cyklu trochu mění, je to zcela přirozené. Netřeba tedy hned panikařit, že máte co dočinění s nepravidelnou menstruací, pokud máte jednou řekněme 28-denní, jindy zase 30-denní cyklus.
O časté menstruaci (polymenorea) hovoříme, když se menstruační krvácení dostaví dříve než za 23 dní od prvního dne poslední menstruace. Naopak opožděná menstruace (oligomenorea) znamená, že žena začne menstruovat nejdříve na 36. den od prvního dne poslední menstruace. Pokud se menstruace nedostaví vůbec, jde o amenoreu, jejíž příčiny mohou být různé, jak jsme již zmínili výše.
Pokud jsou na vině hormony, lékař ženě doporučí adekvátní léčbu. U dospívajících dívek to bývá zpravidla užívání hormonální antikoncepce16, u žen v období menopauzy jsou to léky na úpravu či úplné zastavení menstruace. Pokud je příčina jinde, gynekolog vás může odeslat na vyšetření k dalšímu specialistovi, například k chirurgovi či onkologovi.
Bolestivá menstruace (dysmenorea) nás dokáže potrápit už těsně před samotnou menstruací a ustoupí zpravidla 2 až 3 dny od spuštění krvácení. Většinou ji popisujeme jako křeče v podbřišku, u někoho může tato bolest vyzařovat i do oblasti křížů či do nohou. Odkud pramení tato bolest? Nejčastěji je způsobena dlouhotrvající kontrakcí dělohy v důsledku nedokrvení její sliznice.
Bolestí5 vás může zbavit hormonální antikoncepce. Hormon estrogen a progesteron, které obsahuje, ovlivňují tvorbu a zpomalují růst děložní sliznice. Pokud ale nechcete užívat hormonální léky, můžete si vzít léky na tišení bolesti, které dostanete koupit v každé lékárně bez lékařského předpisu. Případně vyzkoušejte izometrické cviky, jógu1, pilates či kalanetiku, které napomáhají k lepšímu prokrvování děložní sliznice.
Poruchy menstruačního cyklu mohou mít různé příčiny od psychiky, užívání léků až po onemocnění. Důležité je proto jakékoliv podezření konzultovat se svým ženským lékařem. Zde jsou nejčastější poruchy menstruačního cyklu:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu