Konizace děložního čípku je operace, kterou vám může váš lékař doporučit, pokud jste neměla v pořádku výsledky cytologických stěrů či lékař zaznamenal viditelné změny na vašem děložním čípku - na jeho tvaru či velikosti.
Záměrem operace je z děložního čípku za pomoci specifických chirurgických nástrojů odstranit z čípku postiženou tkáň, konizace se také může provádět pro lepší diagnostiku onemocnění, na které má váš lékař podezření.
Operace je velmi krátká, obvykle není třeba přistoupit ani k vašemu celkovému uspání a následné hospitalizaci a obvykle maximálně po dvou hodinách můžete odejít domů. Pro dobré zhojení je ale důležité dodržet následný několikatýdenní šetřící režim - podobný jako při období takzvaného šestinedělí10, které maminky prožívají po porodu nebo jiných gynekologických operacích.
Při každé preventivní prohlídce u gynekologa, kam byste měla chodit každý rok, vám lékař děložní čípek vyšetřuje. Za pomoci takzvaných zrcadel, které určitě znáte - obvykle plastový předmět ve tvaru V, který při vyšetření rozšiřují poševní vchod, lékař kontroluje vzhled čípku, jeho měkkost, velikost a provádí také z jeho povrchu stěr. Stěr se provádí za pomocí štětečku nebo drobného kartáčku a následně se natře na podložní sklíčko. Vyšetření trvá jen několik sekund a není bolestivé. Tento stěr odesílá do laboratoře, kde je prováděno tzv. cytologické vyšetření4.
Cytologie je buněčná biologie - zkoumá anatomii buněk, jejich chování a vlastnosti. Z takového vyšetření lze velmi dobře rozpoznat rakovinu děložního čípku již ve velmi raném stadiu.
Rakovina děložního čípku je jedna ze dvou nejčastějších typů rakovin u nás.
Dodržování pravidelných kontrol u gynekologa a provádění cytologických stěrů je nejlepší prevence proti možnému růstu této nemoci - pokud lékař zachytí pomocí vyšetření změny na čípku včas, rakovina se nemusí vůbec vyvinout a drobný zásah, jako je právě konizace děložního čípku, je velmi účinnou léčbou, která zamezí růstu poškozené tkáně.
Rakovinu děložního čípku nejčastěji způsobuje některý z druhů viru HPV (lidský papilomavirus). V současné době známe už i účinné očkování proti tzv. Viru HPV4, mnoho dospělých žen ho ale nemá, jelikož očkovací látka je známa krátce a očkovat je třeba ideálně ještě před počátkem zahájení sexuálního života, tedy ve věku do 15 let dívek.
Očkovat se proti nakažením viru HPV, který se přenáší pohlavním stykem, se ale samozřejmě můžete i nyní a chránit se i do budoucna, zvláště v případě, že nemáte stálého partnera. Hovoří se i o očkování pro muže a chlapce.
V případě, že jsou výsledky cytologie nepříznivé, váš lékař - gynekolog vás pravděpodobně odešle na specializované pracoviště onkogynekologie. Zde lékaři cytologické vyšetření zopakují a zaměří se i na vzhled děložního čípku.
Špatné výsledky cytologie nebo změny na čípku, jako jsou léze či změna jeho velikosti, neznamená automaticky, že rakovinou trpíte. Vyšetření těchto onemocnění jsou natolik pokročilá, že dokážou odhalit změny na čípku ještě před tím, než rakovina vybují.
Konizace děložního čípku, tedy chirurgická úprava změn na krčku, je potom velmi účinnou prevencí rozšíření a bujení choroby, jelikož lékaři dokážou odstranit i velmi malá ložiska.
Pokud je vám méně než 30 let, operace se obvykle odkládá, jelikož imunitní systém2 je v tomto věku obvykle velmi výkonný a s malými nálezy i s virem HPV si během času poradí sám.
Pokud je vám více než 30 let, doba, ve které se s operací vyčkává, se velmi zkracuje a k operaci se obvykle přistupuje v nejbližším možném termínu.
Na rozhodnutí, zda je operace potřeba, naopak nehraje roli to, zda máte, nebo nemáte děti. Výkon je tak šetrný, že nezamezuje budoucí možnost přirozeného početí a vaginálního porodu29.
Popis obrázku: Obrázek ukazuje umístění děložního hrdla a dalších ženských orgánů.
Pokud vám bylo doporučeno podstoupit konizaci čípku, nemusíte se zákroku obávat. Operace je velmi rychlá, trvá řádově jen několik minut a je možné ji postoupit i ambulantně - tedy není třeba pobývat v nemocnici ani předem, ani po operaci.
Zákrok provádí i některé kliniky - pokud nemáte ráda nemocniční prostředí, je možné si vybrat nějaké zařízení v blízkosti vašeho bydliště, kde možná i pracuje přímo váš gynekolog, a strach ze zákroku tak zminimalizovat. Pokud si takovou kliniku budete vybírat, hledejte takové, které mají s konizací velké zkušenosti - větší kliniky mívají takových operací i stovky za rok a mívají i lékaře, kteří se na tento druh zákroku specializují.
Při objednávání se na výkon vám lékař zřejmě doporučí termín, který bude odpovídat prvnímu dni poté, co vám skončí menstruace2. V tuto dobu je totiž nejmenší riziko krvácení a také doba, kdy se tkáň po operaci bude nejlépe hojit.
Před operací vám lékař vypíše žádanku na standardní předoperační vyšetření, které absolvujete několik dní před samotným výkonem. Z vyšetření krve, kterou vám v laboratoři odeberou, se zkoumá například srážlivost krve a bílé krvinky. K předoperačnímu vyšetření také patří obvykle běžná kontrola u vašeho praktického lékaře, která zahrnuje měření krevního tlaku a dotazy na vaši tělesnou kondici.
Pokud trpíte obavami z výkonu nebo máte strach, že váš nález bude rakovinný, svěřte se vašemu lékaři. Zákrok i váš zdravotní stav vám podrobně vysvětlí, obeznámí vás s postupem během operace a také s procentuální úspěšností operace. Konizace děložního čípku je totiž velmi účinná i v případě, že se o rakovinnou tkáň jedná, obvykle je tento zákrok jediné, co bude k léčbě vašich potíží zapotřebí. Není se tak třeba obávat dalších zásahů a lékařských postupů.
Operace je navíc díky moderním nástrojům velmi šetrná a v současné době díky pokročilosti medicíny a chirurgie nemá vliv na vaše budoucí mateřství.
Popis obrázku: Ilustrační obrázek předoperačního vyšetření.
Lékař, který vás bude operovat, vás poučí o tom, co je třeba dodržovat přímo před samotným výkonem. Mezi standardní podmínky patří alespoň šest hodin před operací nejíst a nepít, nedoporučuje se ani kouřit.
Při konizaci čípku není třeba podávat celkovou narkózu, pokud chcete, můžete absolvovat zákrok jen za pomocí lokální anestezie v místě operace. Anestezie, neboli umrtvení, není bolestivé - před injekční aplikací anestetika se místa vpichu znecitliví jiným anestetikem v tekuté formě - stejně, jako to provádí například váš zubař. Pokud se rozhodnete pro celkovou anestezii, je to anestezie velmi šetrná, není třeba při ní hlídat dýchání a její účinnost trvá asi hodinu.
Operace se provádí v gynekologické poloze - tedy na křesle, jako při běžné gynekologické prohlídce.
Lékař během ní za použití specifických chirurgických nástrojů nebo laseru opatrně odstraňuje postiženou tkáň. Povrchové změny na čípku je velmi snadné odstranit a poranění děložního čípku a zásah do něj je velmi malý.
Popis obrázku: Na obrázku je žlutou barvou zobrazena léze na povrchu děložního krčku. Předmět vyobrazený modrou barvou je takzvaná klička - nástroj, kterým se postižená tkáň odstraňuje. V případě odstranění takto malých a povrchových nálezu je zásah do krčku velmi malý a hojení probíhá velmi dobře.
Popis obrázku: Tento obrázek zobrazuje žlutou barvou změny na čípku v případech, kdy jsou léze lokalizovány směrem do děložního hrdla. Tento typ se operuje za pomocí jehly, která je na obrázku modrá. Díky tomuto modernímu chirurgickému nástroji je i tento způsob operace velmi šetrný a poranění krčku minimální - velikost nástroje totiž dokáže odstranit pouze nemocnou tkáň a krček tak zůstává poraněn jen minimálně.
Po operaci budete odpočívat na pooperační místnosti a obvykle ženy po konizaci čípku odcházejí po dvou hodinách od výkonu do domácí péče. Zařiďte si však odvoz domů, i po takto malé anestezii není doporučeno řídit.
Pokud si zvolíte lokální umrtvení, odejít můžete klidně i po deseti minutách.
Po operaci máte nárok na desetidenní pracovní neschopnost, kterou vám lékař vystaví. Je třeba ale počítat s tím, že rekonvalescence z konizace děložního čípku je delší, celkově trvá tři až čtyři týdny, během kterých byste se měla opravdu šetřit a odpočívat.
Pokud je to možné, po dobu hojení, což bude několik týdnů, mějte při ruce pomocníka a dopředu obeznamte rodinu s tím, že vám bude muset s většinou věcí okolo domácnosti pomoci.
Pokud nebudete mít jiné potíže, kontrolní prohlídka u gynekologa se provádí 4-6 týdnů po zákroku, obvykle po skončení prvního menstruačního krvácení od operace.
Na této kontrolní prohlídce vás lékař prohlédne a provede z čípku stěr, který v laboratoři podrobí další cytologii. Dřívější odběr stěrů je zbytečný, jelikož výsledky bývají hojením zkreslené.
Podle výsledků cytologie, které jsou k dispozici po několika málo dnech, vám lékař navrhne další postup léčby. Budou to zřejmě dny plné strachu a napětí, ale není třeba se obávat. Konizace bývá v mnoha případech úspěšná a další léčba není potřeba.
I v případě, že byl nález zcela odebrán a výsledky cytologie jsou v pořádku, budete chodit na preventivní prohlídky každého půl roku a takto intenzivně budete sledována příští tři roky.
Po konizaci čípku se nedoporučuje alespoň tři měsíce otěhotnět, jelikož těhotenství24 by bylo velmi rizikové pro vás i pro miminko. Je to doporučení podobné jako po jiných gynekologických operacích nebo například potratech13. Je třeba dát tělu prostor se se zákrokem vyrovnat a zcela se zhojit.
Pokud toužíte po dítěti1, dopřejte si klidový režim i po tuto dobu a následně se těšte ze svého zdraví již v plné síle.
O těhotenství po prodělané konizaci čípku i o samotné operaci jsou na Modrém koníku vedeny mezi uživatelkami diskuze - níže na ně najdete odkazy.
Podělte se o svůj příběh a přečtěte si, jak maminky v boji s touto zdravotní komplikací vyhrály.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu