Konizace děložního čípku

Konizace děložního čípku je operace, kterou vám může váš lékař doporučit, pokud jste neměla v pořádku výsledky cytologických stěrů či lékař zaznamenal viditelné změny na vašem děložním čípku - na jeho tvaru či velikosti.

Konizace děložního čípku
Záměrem operace je z děložního čípku za pomoci specifických chirurgických nástrojů odstranit z čípku postiženou tkáň, konizace se také může provádět pro lepší diagnostiku onemocnění, na které má váš lékař podezření.

Operace je velmi krátká, obvykle není třeba přistoupit ani k vašemu celkovému uspání a následné hospitalizaci a obvykle maximálně po dvou hodinách můžete odejít domů. Pro dobré zhojení je ale důležité dodržet následný několikatýdenní šetřící režim - podobný jako při období takzvaného šestinedělí10, které maminky prožívají po porodu nebo jiných gynekologických operacích.

Proč a komu se konizace čípku provádí

Při každé preventivní prohlídce u gynekologa, kam byste měla chodit každý rok, vám lékař děložní čípek vyšetřuje. Za pomoci takzvaných zrcadel, které určitě znáte - obvykle plastový předmět ve tvaru V, který při vyšetření rozšiřují poševní vchod, lékař kontroluje vzhled čípku, jeho měkkost, velikost a provádí také z jeho povrchu stěr. Stěr se provádí za pomocí štětečku nebo drobného kartáčku a následně se natře na podložní sklíčko. Vyšetření trvá jen několik sekund a není bolestivé. Tento stěr odesílá do laboratoře, kde je prováděno tzv. cytologické vyšetření4.

Cytologie je buněčná biologie - zkoumá anatomii buněk, jejich chování a vlastnosti. Z takového vyšetření lze velmi dobře rozpoznat rakovinu děložního čípku již ve velmi raném stadiu.

Rakovina děložního čípku je jedna ze dvou nejčastějších typů rakovin u nás.

Dodržování pravidelných kontrol u gynekologa a provádění cytologických stěrů je nejlepší prevence proti možnému růstu této nemoci - pokud lékař zachytí pomocí vyšetření změny na čípku včas, rakovina se nemusí vůbec vyvinout a drobný zásah, jako je právě konizace děložního čípku, je velmi účinnou léčbou, která zamezí růstu poškozené tkáně.

Rakovinu děložního čípku nejčastěji způsobuje některý z druhů viru HPV (lidský papilomavirus). V současné době známe už i účinné očkování proti tzv. Viru HPV4, mnoho dospělých žen ho ale nemá, jelikož očkovací látka je známa krátce a očkovat je třeba ideálně ještě před počátkem zahájení sexuálního života, tedy ve věku do 15 let dívek.

Očkovat se proti nakažením viru HPV, který se přenáší pohlavním stykem, se ale samozřejmě můžete i nyní a chránit se i do budoucna, zvláště v případě, že nemáte stálého partnera. Hovoří se i o očkování pro muže a chlapce.

V případě, že jsou výsledky cytologie nepříznivé, váš lékař - gynekolog vás pravděpodobně odešle na specializované pracoviště onkogynekologie. Zde lékaři cytologické vyšetření zopakují a zaměří se i na vzhled děložního čípku.

Špatné výsledky cytologie nebo změny na čípku, jako jsou léze či změna jeho velikosti, neznamená automaticky, že rakovinou trpíte. Vyšetření těchto onemocnění jsou natolik pokročilá, že dokážou odhalit změny na čípku ještě před tím, než rakovina vybují.

Konizace děložního čípku, tedy chirurgická úprava změn na krčku, je potom velmi účinnou prevencí rozšíření a bujení choroby, jelikož lékaři dokážou odstranit i velmi malá ložiska.

Za rozhodnutím, zda je operace třeba, stojí i váš věk.

Pokud je vám méně než 30 let, operace se obvykle odkládá, jelikož imunitní systém2 je v tomto věku obvykle velmi výkonný a s malými nálezy i s virem HPV si během času poradí sám.

Pohlavní orgány ženyPokud je vám více než 30 let, doba, ve které se s operací vyčkává, se velmi zkracuje a k operaci se obvykle přistupuje v nejbližším možném termínu.

Na rozhodnutí, zda je operace potřeba, naopak nehraje roli to, zda máte, nebo nemáte děti. Výkon je tak šetrný, že nezamezuje budoucí možnost přirozeného početí a vaginálního porodu29.

Popis obrázku: Obrázek ukazuje umístění děložního hrdla a dalších ženských orgánů.

Jak se na operaci připravit

Pokud vám bylo doporučeno podstoupit konizaci čípku, nemusíte se zákroku obávat. Operace je velmi rychlá, trvá řádově jen několik minut a je možné ji postoupit i ambulantně - tedy není třeba pobývat v nemocnici ani předem, ani po operaci.

Zákrok provádí i některé kliniky - pokud nemáte ráda nemocniční prostředí, je možné si vybrat nějaké zařízení v blízkosti vašeho bydliště, kde možná i pracuje přímo váš gynekolog, a strach ze zákroku tak zminimalizovat. Pokud si takovou kliniku budete vybírat, hledejte takové, které mají s konizací velké zkušenosti - větší kliniky mívají takových operací i stovky za rok a mívají i lékaře, kteří se na tento druh zákroku specializují.

Při objednávání se na výkon vám lékař zřejmě doporučí termín, který bude odpovídat prvnímu dni poté, co vám skončí menstruace2. V tuto dobu je totiž nejmenší riziko krvácení a také doba, kdy se tkáň po operaci bude nejlépe hojit.

Před operací vám lékař vypíše žádanku na standardní předoperační vyšetření, které absolvujete několik dní před samotným výkonem. Z vyšetření krve, kterou vám v laboratoři odeberou, se zkoumá například srážlivost krve a bílé krvinky. K předoperačnímu vyšetření také patří obvykle běžná kontrola u vašeho praktického lékaře, která zahrnuje měření krevního tlaku a dotazy na vaši tělesnou kondici.

Pokud trpíte obavami z výkonu nebo máte strach, že váš nález bude rakovinný, svěřte se vašemu lékaři. Zákrok i váš zdravotní stav vám podrobně vysvětlí, obeznámí vás s postupem během operace a také s procentuální úspěšností operace. Konizace děložního čípku je totiž velmi účinná i v případě, že se o rakovinnou tkáň jedná, obvykle je tento zákrok jediné, co bude k léčbě vašich potíží zapotřebí. Není se tak třeba obávat dalších zásahů a lékařských postupů.
Operace je navíc díky moderním nástrojům velmi šetrná a v současné době díky pokročilosti medicíny a chirurgie nemá vliv na vaše budoucí mateřství.

Předoperační vyšetření

Popis obrázku: Ilustrační obrázek předoperačního vyšetření.

Jak operace probíhá

Lékař, který vás bude operovat, vás poučí o tom, co je třeba dodržovat přímo před samotným výkonem. Mezi standardní podmínky patří alespoň šest hodin před operací nejíst a nepít, nedoporučuje se ani kouřit.

Při konizaci čípku není třeba podávat celkovou narkózu, pokud chcete, můžete absolvovat zákrok jen za pomocí lokální anestezie v místě operace. Anestezie, neboli umrtvení, není bolestivé - před injekční aplikací anestetika se místa vpichu znecitliví jiným anestetikem v tekuté formě - stejně, jako to provádí například váš zubař. Pokud se rozhodnete pro celkovou anestezii, je to anestezie velmi šetrná, není třeba při ní hlídat dýchání a její účinnost trvá asi hodinu.

Operace se provádí v gynekologické poloze - tedy na křesle, jako při běžné gynekologické prohlídce.

Lékař během ní za použití specifických chirurgických nástrojů nebo laseru opatrně odstraňuje postiženou tkáň. Povrchové změny na čípku je velmi snadné odstranit a poranění děložního čípku a zásah do něj je velmi malý.

Léze na povrchu děložního čípku
Popis obrázku: Na obrázku je žlutou barvou zobrazena léze na povrchu děložního krčku. Předmět vyobrazený modrou barvou je takzvaná klička - nástroj, kterým se postižená tkáň odstraňuje. V případě odstranění takto malých a povrchových nálezu je zásah do krčku velmi malý a hojení probíhá velmi dobře.

Změny na čípku, když jsou léze lokalizovány směrem do děložního hrdla
Popis obrázku: Tento obrázek zobrazuje žlutou barvou změny na čípku v případech, kdy jsou léze lokalizovány směrem do děložního hrdla. Tento typ se operuje za pomocí jehly, která je na obrázku modrá. Díky tomuto modernímu chirurgickému nástroji je i tento způsob operace velmi šetrný a poranění krčku minimální - velikost nástroje totiž dokáže odstranit pouze nemocnou tkáň a krček tak zůstává poraněn jen minimálně.

Po operaci budete odpočívat na pooperační místnosti a obvykle ženy po konizaci čípku odcházejí po dvou hodinách od výkonu do domácí péče. Zařiďte si však odvoz domů, i po takto malé anestezii není doporučeno řídit.

Pokud si zvolíte lokální umrtvení, odejít můžete klidně i po deseti minutách.

Po konizaci musíte odpočívat a dodržovat režim

Po operaci máte nárok na desetidenní pracovní neschopnost, kterou vám lékař vystaví. Je třeba ale počítat s tím, že rekonvalescence z konizace děložního čípku je delší, celkově trvá tři až čtyři týdny, během kterých byste se měla opravdu šetřit a odpočívat.

Pokud je to možné, po dobu hojení, což bude několik týdnů, mějte při ruce pomocníka a dopředu obeznamte rodinu s tím, že vám bude muset s většinou věcí okolo domácnosti pomoci.

  • První den po příchodu z nemocnice domů zamiřte rovnou do postele a odpočívejte, vstávejte velmi opatrně, šetřte svaly pánevního dna.
  • Takovýto režim si naordinujte ideálně na celý první týden po operaci, ležte co nejvíce, odpočívejte.
  • I po dobu dalšího týdnu nezvedejte těžké předměty a omezte všechnu pohybovou aktivitu.
  • I když je operace jednoduchá a rychlá, místo blízko dělohy je poraněné.
  • Dávejte si pozor i na činnosti spojené s námahou břišních svalů - opatrná buďte i při sedání, vstávání a nechte si pomoci i například při obouvání bot.
  • Pro lepší hojení vám bude předepsán Betadine vaginální tablety, které se zavádějí obden na noc. Můžete si také koupit volně dostupné vaginální čípky Cicatridina s kyselinou hyaluronovou, které podporují hojení.
  • Po dobu tří týdnů se kvůli riziku infekce vzdejte sexu a nekoupejte se v bazénech ani ve vaně. Je také třeba nepoužívat menstruační tampony. Po třech týdnech můžete znovu sexuálně žít, kvůli riziku infekce používejte ale kondom alespoň ještě další dva týdny.
  • Hojení může doprovázet slabé krvácení, špinění nebo výtok. Tyto projevy jsou zcela v pořádku, doprovází hojení a čištění poraněného místa.
  • Pokud se objeví horečka1, silnější bolesti nebo je-li výtok z pochvy7 zapáchající, vyhledejte lékaře.
  • Menstruace se dostaví v termínu, v jakém ji očekáváte.

Další postup léčby po zhojení

Pokud nebudete mít jiné potíže, kontrolní prohlídka u gynekologa se provádí 4-6 týdnů po zákroku, obvykle po skončení prvního menstruačního krvácení od operace.

Na této kontrolní prohlídce vás lékař prohlédne a provede z čípku stěr, který v laboratoři podrobí další cytologii. Dřívější odběr stěrů je zbytečný, jelikož výsledky bývají hojením zkreslené.

Podle výsledků cytologie, které jsou k dispozici po několika málo dnech, vám lékař navrhne další postup léčby. Budou to zřejmě dny plné strachu a napětí, ale není třeba se obávat. Konizace bývá v mnoha případech úspěšná a další léčba není potřeba.

I v případě, že byl nález zcela odebrán a výsledky cytologie jsou v pořádku, budete chodit na preventivní prohlídky každého půl roku a takto intenzivně budete sledována příští tři roky.

Po konizaci čípku se nedoporučuje alespoň tři měsíce otěhotnět, jelikož těhotenství24 by bylo velmi rizikové pro vás i pro miminko. Je to doporučení podobné jako po jiných gynekologických operacích nebo například potratech13. Je třeba dát tělu prostor se se zákrokem vyrovnat a zcela se zhojit.

Pokud toužíte po dítěti1, dopřejte si klidový režim i po tuto dobu a následně se těšte ze svého zdraví již v plné síle.

O těhotenství po prodělané konizaci čípku i o samotné operaci jsou na Modrém koníku vedeny mezi uživatelkami diskuze - níže na ně najdete odkazy.

Podělte se o svůj příběh a přečtěte si, jak maminky v boji s touto zdravotní komplikací vyhrály.

Video: Konizace děložního čípku (ENG)

Více o konizaci děložního čípku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.medzinamizenami.sk/rakovina-krcka-maternice/rakovina-krcka-maternice/liecba/chirurgick...
  2. http://www.gyn-fiv.sk/jednodnova-chirurgia/konizacia-cervixu/
  3. http://www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/75-rakovina-krcka-maternice-a-chirurgicka-liecba
  4. http://www.konizace.info/konizace
  5. http://www.nasagel.cz/z-nemocnic/vitkovicka-nemocnice/1306-konizace-cipku.html
  6. http://www.webmd.com/cancer/cervical-cancer/cone-biopsy-conization-for-abnormal-cervical-cell-cha... (ENG)

Použité zdroje obrázků

  1. http://www.konizace.info/kon_cz/images/konizace_klicka.jpg
  2. http://www.konizace.info/kon_cz/images/konizace_jehla.jpg
  3. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Scheme_female_reproductive_system-cs.sv...
  4. https://pixabay.com/cs/žena-osoba-pracovní-plocha-práce-3187087/

Hodnocení a zkušenosti s konizací děložního čípku

Máš zkušenost s konizací děložního čípku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sofinkasofa  18. led 2022

Konizaci děložního čípku

Konizaci děložního čípku jsem podstoupila na Silvestra, myslela jsem si, jak to bude sfouknuté do minulého roku. Vše bylo v pořádku, a tak mě pustili odpoledne domů. 5 dnů jen lehké špinění a další den jsem začala krvácet, po dalších dvou dnech nic nepřestávalo, tak jsem jela do nemocnice, kde mi dělali zákrok. Tam mě doktor zkontroloval a řekl, že nic prasklého nemám, že zavede tamponádu a odpoledne budu muset přijet na vyndání. Odpoledne jsem dorazila, další doktor ji vyndal a zavedl Gelaspon, který se rozpustil a mělo to být v pořádku. Jenže nebylo a já za dva dny musela jet znovu a řekli mi, že musím druhý den na další zákrok, aby krvácení zastavili. Říkám si, tak konečně už to bude v pořádku a ja budu mít klid.

Operace byla bez komplikace, jen špatně napíchnutá kanyla a já nemohla dát ruku ani dolů, jak to bolelo, ale za dva dny to bylo v pořádku. Hned druhý den, co jsem měla zákrok, jsem dostala ms, takže jsem nepoznala, zda krvácím normálně nebo z čípku. Po 8 dnech co jsem stále krvacela, i když minimálně, ,jsem jela zase do nemocnice, což bylo dnes a po vyšetření mi pan doktor dal zase Gelaspon na vstřebání a řekl, že když se to nezastaví, budu muset zase jít na další operaci. Jsem z toho úplně vyřízená. Mám prý ležet a nic nedělat, což jsem se snažila i ty dny předtím. Takže 3 týdny krvácím a už mě to štve. 2 děti doma a naštěstí má manžel volno.
alasulc  24. pro 2021

Krvácení po konizaci a ascorutin

Jsem cca 10 dní po konizaci děložního čípku. V nemocnici jsem strávila o den déle, protože mi krátce po zákroku praskla cévka. Poraněné místo bylo následující den ošetřeno dvěma stehy a problém byl dočasně vyřešen. Cca od třetího dne od zákroku jsem opět začala mírně krvácet. Z nemocnice jsem odcházela s informací, že mírné krvácení je OK. Jeho síla by však neměla být větší než běžná menstruace. Krvácení se mi postupně zvyšovalo a cca po týdnu jsem měla pocit, že začíná být silnější než moje menstruace.
Toto se odehrálo na Štědrý den a já v zoufalství sáhla po Ascorutinu. Představa, že bych na Štědrý den běhala po pohotovosti, mi nebyla vůbec příjemná. Mám za to, že jeho užíváním se zmírnily pocity, kdy jsem vnímala, že zrovna dochází ke krvácení, a pokud k nějakým takovým pocitům dochází, s údivem zjišťuji, že se jedná o výtok s minimální příměsí krve.
veinnna  9. lis 2019

Konizace

Jsem čerstvě po konizaci 4.11. Mám HPV pozitivním a cytologicky nález nejnižšího stupně. Doufala jsem, že vystačí sledování v poradně, ale bohužel v té na mě koukli a ihned mi vypsali termín na Leep. No upřímně jsem to brala jako den oddechu od dětí, ale bohužel to nedopadlo úplně ideálně. Po narkóze mi řekli, že jsem byla na sále půl hodiny kvůli krvácení a museli dát tamponádu. Z narkózy mi bylo hrozně blbě od žaludku (a to jsem rok po císaři, kde úplně v pohodě), měla jsem opravdu velké bolesti, které nereagovaly na klasická analgetika, takže jsem dostala silnější a domů mě pustili ten den večer. Manžel měl na mě týden OČR, ale stejně jsem klidový režim podcenila a neodpočívala, a to se mi vymstilo bolestí. Na výsledky ještě čekám. Doporučuji se opravdu šetřit!
3 lidé považují za užitečné
luckazvm  2. led 2019

Moje zkušenost s konizací

Ahojky.

Je mi 30let. A už od září 2017 jsem byla sledovaná a jezdila co tři měsíce na stěry a hlídaly se změny. Stále to bylo tak nějak v normě, ale až v říjnu poslední stěr dopadl velmi špatně a 12.12.2018 jsem nastoupila ke svému gynekologovi do nemocnice do Šumperka 13.12.2018 jsem prodala těžkou cervikální dysplazii. Zákrok proběhl v pořádku až na větší krvácení, ale díky dané tamponádě krvácení přešlo jen ve špinění, narkóza byla také v pořádku. Jen teda první dva dny jsem měla velké bolesti. Z nemocnice domů mě pustili až v sobotu po 4 dnech. I když se velmi šetřím tak jsem dostala ms tak jak bych měla 24.12. Měla jsem ji velmi slabou a bezbolestnou a včera, znenadání, podle mě se mi opět vrátila, ale velmi bolestivá a silnější. 8.1.2019 jdu na první kontrolu, tak jsem zvědavá co mi lékař poví.

Moc bychom chtěli miminko, ale nedaří se nám už rok, i když doktor nasadil Duphaston. Mám strach, že budu muset ještě na jednu konizaci ...
pandabox  9. zář 2018

2 x konizace

Zhoršené výsledky z cytologie jsem měla několik let (cca 6) let jsem byla jen pravidelně hlidaná, pravidelně jsem chodila na kontroly a stačilo to. Jednoho dne mi sestra napsala, že si mám dojít do ordinace pro žádanku na specializované pracoviště (to bylo září 2014), že se výsledky zhoršily. Různá vyšetření a biopsie potvrdily, že musím na konizaci. Nikam se ale nespěchalo ikdyž jsem měla nejhorší předstupeň. Na prvni konizaci jsme šla v lednu 2015. Po 14 dnech jsem si měla dojít pro výsledky, kde mi v okýnku na onkologickém oddělní bylo hodně stručně a nešetrně sděleleno, že to dopadlo špatně a že se mám jít dolů objednat na další zákrok. Dole mi k tomu sestry nic říct nemohly a ať se dostavím za tři týdny - UFF. Tři týdny žít s tím, že nevíte co se děje? Naštěstí mě napadlo zavolat mé gynekoložce, která mi vysvětlila, že většinou se stává, že jen vzali toho čípku málo a že je potřeba na zákrok ještě jednou pro sichr. Tak se taky stalo a v březnu 2015 jsem šla na další zákrok. Oba zákroky byly udělány ve FN Motol. Po zákroku je to nepříjemné, člověk by něměl nic tahat a ležet doma, ale neni to nic hrozného. Člověk má větší strach než je nutný.

Samozřejmě mě hodně trápilo, jestli budu mít někdy děti a kdy a jestli se to povede a jestli je donosím (v rodině zatím každá žena měla s donošením problémy, takže rodinná anamnéza plus tyhle operace k tomu). Přítelovi jsem tehdá o mojí šílené touze mít děti raději ani neříkala, chtěla jsem, aby to vzešlo z nás, protože se cítíme připraveni a ne ze strachu, že taky žádné děti být nemusí.

Poprvé jsme otěhotněla rok po té, netrvalo to ani nějak šíleně dlouho a bylo to tam: // S malou jsem měla s čípkem problémy a od 33 tt jsem střídavě ležela doma a v nemocnici. Malou jsem udržela až do 38 tt a narodila se naprosto zdravá.

Druhé těhotneství začalo přesně tři roky po poslední konizaci a ještě trvá. Tentokrát čekám dvojčata a čípek hlásí problémy už dříve. Od 25 tt ležím v nemocnici a držím ruky zuby nehty vevnitř. Myslím, že na můj operovaný čípek jsou dvojčata veliká zátěž, ale musíme to vydržet. Pokud příroda chtěla, abychom měli dvojčata, tak to určitě vydržíme.

Držím všem holkám pěsti, ať se chodí pravidelně kontrolovat a vše bude v pořádku. Psychicky konizace náročný určitě byly, ale dá se to vydržet.
1 člověk považuje za užitečné
maximaty  5. zář 2018

Konizace

Na konizaci jsem byla před šesti lety z důvodu hraničního nálezu. Brali mě tenkrát přednostně. Protože jsem měla za sebou jeden gynekologický zákrok (kyretáž po zamlklém těh.), ze kterého mám doslova nemocniční trauma a takový zážitek nepřeju opravdu nikomu, měla jsem z další gynekologické operace opravdu panický strach. Zákrok byl prováděn v jiné nemocnici, dokonce v jiném státě a proběhl důstojně a bez komplikací. Po pár hodinách mě přítel odvezl domů. Špinění a lehké bolesti břicha po pár dnech přešly.

Jeden negativní následek ale konizace zanechala. Nepodařilo se mi otěhotnět, a proto jsme se nakonec rozhodli pro IVF, které bylo také na první pokus úspěšné.
petulejan  31. srp 2018

Po konizaci se nedaří otěhotnět

Ahoj. I já mám za sebou konizaci. S přítelem jsme se asi tři měsíce snažili o mimčo a povedlo se. Během toho mi ale zjistili nález na čípku. Pan doktor mi řekl, že počkáme až po porodu. Bohužel jsem v jedenáctém týdnu začala špinit. Večer na pohotovost a tam se zjistilo zamlklé těhotenství. Takže revize. Jak jsem se dala dohromady, tak jsem zašla na gyndu a jelikož mého doktora zastupoval jiný doktor, tak mi dost nevybíravým způsobem pohrozil rakovinou. Ihned jsem jela na specializované pracoviště, dva dny před Vánoci, a podstoupila zákrok-konizaci. Vše proběhlo ok, ale už je to osm měsíců, co se opět snažíme a nedaří se. ☹️
martinazap  18. únor 2018

Konizace děložního čípku

Na konizaci jsem byla před 14 dny a měla jsem hrozný strach. Hlavně z narkózy. Ale všechno dopadlo výborně, jen měli problém mi napíchnout žílu. Operoval mě můj gynekolog, kterému věřím. V pátek v jednu mě uspali a ve dvě už jsem byla vzhůru a bylo po všem. Nic mě nebolelo. Ani jsem nekrvácela ani špatně mi nebylo. Ve 14:15 mě odvezl tchán domů. V pondělí jsem šla na kontrolu ke svému gynekologovi, všechno bylo v pořádku. Asi pár dní ze mne tekla růžová voda a potom jako menstruace, všechno během jednoho týdne. Pak jsem šla opět v pondělí na kontrolu a dozvěděla jsem se i výsledky. Naštěstí všechno v pořádku.

Každopádně všem, které se bojí, nebojte se, já měla šílený strach, ale všechno dopadlo dobře a ani mě nic nebolelo...
3 lidé považují za užitečné
dvojka  1. čer 2017

Konizace

Moje první problémy nastaly v roce 2007, myslím někdy na přelomu únor/březen. Po klasické cytologii mi bylo řečeno, že mám na čípku metaplazie a bude nutná kontrola za 3 měsíce, v té době jsem měla doma 2,5 letou holčičku.

Další kontrola tedy proběhla v květnu, kdy výsledky byly v pořádku a další kontrolu mi doktorka naplánovala opět za tři měsíce radši, kde už to bohužel vypadalo opět špatně CIN II - IV. Doktorka mi řekla, že buďto počkáme ještě dva měsíce a nebo provedeme konizaci hned. V té době jsme se zrovna snažili o druhé mimi a celkem jsem z toho byla tedy rozhozená :-( .

Nicméně jsem se rozhodla pro konizaci. Vyběhala jsem si předoperační vyšetření a nastoupila do nemocnice - to bylo někdy v září 2007 a vím, že to byl čtvrtek. Celý den jsem ležela na pokoji, k večeru mi daly sestry akorát projímadlo a prášek na spaní. Druhý den ráno jsem dostala klystýr, to bylo okolo půl páté, kolem dvanácté jsem dostala nějakou tabletku na oblbnutí a po 13. hodině jsem šla na sál.

Probudila jsem se ve výtahu, ani nevím kolik bylo, večer mi dali večeři, ráno v sobotu přišel primář a ptal se, jestli krvácim, řekla jsem, že ne a kolem jedenáctý dopoledne jsem byla propuštěna. Výsledky z histologie byly v pořádku, akorát jsem dostala asi tak po týdnu zánět, který byl přeléčen ATB.

Jsem ráda, že jsem nečekala další dva měsíce a šla na zákrok hned. Za cca 7 měsíců jsem otěhotněla a také předčasně porodila naší Anetku. Doktoři ale říkali, že to nemělo nic společnýho s konizací. :-)
macek127  28. kvě 2017

Konizace děložního čípku

Když mě pan dotkor oznámil, že musím na konizaci děložního čípku, byla jsem z toho s nervama úplně pryč. Když jsem čekala ve čtvrtek na příjem do nemocnice, tak se mi honily různé myšlenky v hlavě, ale díky paní, co byla se mnou na pokoji, jsem na to úplně zapomněla. V pátek brzy ráno mi napíchli kanylu, změřili tlak a hurá na sál. Ze sálu si nic nepamatuji, jen to, že mi do kanyli dali něco na uspání a víc nevím. Probudila jsem se až odpoledne na pokoji, vůbec nic mi nebylo - ani špatně z narkózy, ze které jsem měla nejvíc strach. Druhý den ráno mě pouštěli domů.

Jen na závěr: koho to čeká, nemějte vůbec z toho strach, nic to není. Děkuji moc všem sestřičkám a doktorům z nemocnice Ivančice.
werunka21  25. říj 2016

Prevence se vyplácí

Přibližně rok zpátky mi vyšla ze stěrů z děložního čípku anomálie žlázových buněk. Na kontrolu jsem měla přijít za 3m. Po 3m mi vzali opět stěry z čípku a zrovna i test na HPV viry. Výsledky z čípku byly opět stejné, kontrola za další 3m. Na další kontrole v květnu už mi gynekolog stěry ani nedělal. Jelikož byl test na HPV pozitivní poslal mě rovnou ke specialistovi.

K odborníkovi jsem jaksi pořád "neměla čas" se objednat. Pořád byl nějaký důvod, nemocné děti, naše dovolená, prázdniny, nemocné děti, říkala jsem si, že určitě i Oni budou mít dovolenou....až jsem se konecně objednala na konec srpna.
Tam následovaly další HPV testy, stěry, různé odběry....za 3týdny jsem si šla pro výsledky. Verdikt zněl: Je tam vážný přednádorový stav a HPV pozitivní, nejagresivnější typ viru. Je třeba provést menší operační zákrok-konizaci.

Na konizaci jsem šla hned druhý den. Dostala jsem celkovou narkozu a po necelé hodině jsem mohla s doprovodem odejít domů.

Na kontrolu a výsledky jsem čekala 3 dlouhé týdny.

Kontrola dopadla v pořádku, odstraněno bylo celé zasažené ložisko, ufff. Kontrola za 4m, opět stěry z děložního čípku, test na přítomnost HPV. Pokud vše bude ok, můžeme se s panem doktorem rozloučit.

Musím podotknout, že pravidelné preventivní prohlídky u svého gynekologa nezanedbávám. Nedovedu si představit, že bych třeba jen rok vynechala. Mohlo by to dopadnout úplně jinak.
1 člověk považuje za užitečné
kami5  21. srp 2016

Konizace

Na konizaci děložního čípku jsem byla před třemi lety ve Zlíně v nemocnici Atlas. Zákrok byl pod celkovou narkózou, prospala jsem se potom na pokoji a ještě ten den jsem šla domů. Od té doby chodím na pravidelné gyn.prohlidky po půl roce a výsledky jsou již dobré.

Hojení i celý zákrok proběhli bez problémů. Doporučuji nepodceňovat pravidelné prohlídky.
1 člověk považuje za užitečné
ala666  19. srp 2016

Konizace

Jsem čerstvě po konizaci. Jako většina jsem měla velké obavy z narkózy, atd. Celý zákrok byl opravdu krátký, narkóza úplně v pohodě, žádná nevolnost, po probuzení mě jen lehce bolel podbřišek, po hodině byla bolest pryč. Zůstávala jsem v nemocnici do druhého dne (každé pracoviště to má individuálně). Doma se šetřím, odpočívám, tak snad se čípek bez problémů zahojí.

Kdo se zákroku bojíte, obavy jsou zbytečné. :-) :-)
1 člověk považuje za užitečné
klara131  5. zář 2015

Konizace u Apolináře - LEEP

Dobrý den,

byla jsem na konizaci u Apolináře před pár dny. Jelikož jsem chtěla po zákroku hned odejít, tak jsem dostala pouze lokální anestezii. Zákrok trval do 5-ti minut. Nebolelo to, jen to bylo trochu nepříjemný. Dle mého názoru je zbytečné mít celkovou anestezii a pak v nemocnici trávit další 2 hodiny. Já mohla jít za 10 minut domů. Skvělý přístup, jak sester, tak pana doktora.
ladydi  11. dub 2015

Důležitost prohlídek po roce nepodceňujte

Je mi 31 a od puberty navštěvuji gynekologa pravidelně. Momentálně mohu děkovat Bohu za to, že jsem to nikdy nepodcenila. Mám doma dvě krásné děti a ještě, že jsme si je pořídili.

V prosinci jsem byla na pravidelné roční prohlídce u svého gynekologa, který mi udělal jak stěry na cytologii, prohlídku jak já říkám dalekohledem ;-), tak i ultrazvuk. Vše se jevilo naprosto normálně a v pořádku. Problémy jsem žádné nepociťovala. V první polovině ledna, když jsem se vracela z rodičovské schůzky, ve škole jsem zjistila zmeškaný hovor od mého gynekologa. Hned ve mě hrklo, protože pokud je vše v pořádku, tak se nic neřeší a po roce se jen objednávám na kontrolu. Volala jsem tam hned zpět a sestřička mi oznámila, že výsledky nedopadly v pořádku a je potřeba abych dorazila. Šla jsem tam s tím, že asi budou další kontrolní stěry, a prohlídky se nebála. Ale ouvej, při prohlídce mi můj dr. vzal vzorek na biopsii a já začala na křesle dosti krvácet a musela zůstat ležet. Honem mi tam dával tzv. tamponádu (obvaz), já ležela na koze a on zatím sepisoval zprávu. Po 15 minutách, kdy to neustávalo, mi to musel dr. zatavit elektrikou, abych mohla vůbec odejít. Byl to můj nejděsivější zážitek, ale panu doktorovi to za zlé nemám, celou dobu byl na mě hodný a milý a snažil se i vtipkovat, aby mě rozveselil.

Další kontrola byly výsledky biopsie, popravdě se přiznám, že tyto 3 neděle byly snad nejhorší v mém životě. Člověku se hlavou prohánělo tolik myšlenek i s výčitkami, že jsem si pořizovala děti, a teď umřu a už je nevychovám. Nastal den D a já si šla pro výsledky, obava se potvrdila CIN II - III, takže konizace. OK, docela jsem se ale kupodivu uklidnila, prošla si příběhy na netu a každá psala, že pak vše bylo ok a že operace není velká, jen je velké riziko masivního krvácení.

Ve čtvrtek jsem měla nástup do nemocnice a v pátek mi to měli dělat. Čtvrtek mi celkem utekl a večer jsme se spolubydlící dostaly prášek na spaní, ani jedna jsme se nevyspaly, protože na chodbě byl celou noc rachot. Říkala jsem si, nevadí, prospím se v narkóze, v 6h ráno jsme dostaly uklidňující tabletky a nastalo čekání. Tabletka nám vypršela v 10h a my byly už dost na nervy, kdy už konečně půjdeme na řadu. Nakonec jsme šli až odpoledne a já jako poslední ve 14h. Nebyla jsem vycévkovaná a tak jsem od rána byla asi 4x čůrat a i díky tomu se pak znovu a znovu sprchovala. Na sále kupa lidí, kterým jen koukaly oči, a já tam s nohama do praku čekala svého gyndra, který mi slíbil, že se za mnou staví, než na to půjdeme. Jenže nešikovná sestřička, co mě napichovala na 3x, mě, jakmile konečně napíchla, ihned uspala a ani mi nic neřekla. Jen vím, že jsem na ni koukala a byly za ní hodiny a bylo čtvrt na 3. Ve 3/4 na 4 jsem se probrala tak nějak na pokoji, vůbec nevím, zda mě probouzeli i předtím, nic si nepamatuji. Jen matně, že jsem pořád chtěla vidět svého pana doktora. :) Sestřička mi jen říkala, že už je pryč. Trochu mi vrtalo hlavou, proč mi říkala, že mě přivezli na pokoj po 3h, když mi tvrdili, že to je operace tak na 20 minut, ale myslela jsem si, že možná se pan doktor někde zdržel a že ta sestra byla moc horlivá na uspání. Nikdo mi nic neřekl a já se ani na tuto věc neptala. Ve 21h mi sestřička slíbila, že půjdeme prvně vstávat a dojdu si na záchod, a pokud bych potřebovala dřív, donese mi mísu. No to jsem si říkala ani náhodou, to musím vydržet, i kdyby nevím co. Naštěstí jsem zase usnula mezi tím a rychleji mi to uteklo. Ve 21h už jsem se modlila, aby ta sestřička přišla, nebo se počůrám, ale zvládli jsme to na 1. :-) Ve 22h mi měla přijít vyndat tamponádu, což také dopadlo na výbornou, a tak jsem jako odměnu dostala i večeři.

Domů mě propustili v sobotu kolem poledne, moc jsem nekrvácela, v podstatě skoro vůbec, cítila jsem se dobře, jen bolesti v podbřišku jako na MS. Týden na to doma v sobotu jsem vstala a začala docela krvácet. Bála jsem si vzít i snídani, jestli nebudeme muset znovu do nemocnice, ale nesílilo to a bylo to jako silnější MS, tak jsem to jen hlídala, manželovi jsem raději nic neřekla, aby nevyšiloval, stačilo, že jsem já byla na nervy. Ale vše dobře dopadlo.

Nyní jsem tři týdny po konizaci, ve středu jsem byla u svého gynekologa na kontrole a pro výsledky histologie. Výsledků jsem se vůbec nebála, jen toho vyšetření, z toho jsem měla opravdu velký vítr. Pan doktor mě jako vždy přivítal políbením ruky a ptal se jak se cítím. Vše v normě, špiním, ale to je touto dobou ještě pořád normální. Nadechl se a opřel, což vím, že není dobré znamení. Ptal se, zda budeme chtít ještě někdy děti. Koukala jsme na něj jako z jara, že už asi ne. Vysvětlil mi proč se ptá. Histologie nedopadla vůbec dobře, a když mě operoval, tak čípek byl v podstatě komplet prolezlý a jistě už je napadená i děloha. Každou chvíli už se mohl vytvořit nádor, operaci jsem podstoupila v podstatě za 5 minut 12. Kdyby jsme to nechali ještě rok, mohlo být pozdě. Bude potřeba odstranit dělohu, čípek i vejcovody. Pokud bych chtěla ještě dítě, tak by mi počkal a čekala by mě kontrola v podstatě cca co čtvrt roku.

S manželem jsme se rozhodli, že nebudeme na nic čekat a riskovat. Možná by to nebyl risk, kdybych byla pod kontrolou, ale já to cítím jako velký risk. Mám doma dvě malé děti, vůči kterým cítím zodpovědnost je vychovat, a o třetím dítku jsme jen uvažovali, takže asi není na co čekat. V květnu jdu po šestinedělí znovu na kontrolu a budeme už dohadovat termín operace. Vaječníky díky mému věku mi ponechá. Tělo se díky tomu bude chovat stejně jako doposud, jen nebudu mít už MS a nebudu moct otěhotnět. Nálady a obtíže které MS doprovází, mě prý ale čekají. ;-) Operace se popravdě hodně bojím a chci to mít už za sebou, ale cítím to jako tu nejsprávnější věc, kterou mohu udělat a hlavně se modlím, aby to opravdu už byla ta tečka za tím vším.

Holky, choďte prosím všechny na pravidelné roční kontroly! Pokud to zanedbáváte, jde vám o život, myslete na to. Měla jsem chuť včera u dr. jedné holčině vyčinit, přišla si pro recept, já si tam byla jen pro papíry na pojišťovnu a sestřička jí upozorňovala, že tam naposledy byla v roce 2013. Ona jí na to řekla, no když já na to nemám čas. Holky udělejte si ten čas a choďte na ty prohlídky. Já jsem chodící důkaz, že i když člověk na ně chodí, tak ten konec nemusí být úplně nejrůžovější.

<3 Dí <3
8 lidí považuje za užitečné
kristinandbaby  9. únor 2015

Konizace

Pro stále se opakující zhoršené cytologie a biopsie čípku mi byla v roce 2011 udělána konizace čípku, takzvaný cowboy hat, což je velmi šetrná metoda. Od té doby nemám jediný problém.
krucis  18. lis 2014

Je nutné opravdu se šetřit...

Ahoj všem co hledáte informace o tomto zákroku.

Jsem 3 měsíce od porodu. Po první prohlídce po šestinedělí mi volal lékař ať se dostavím příští týden na operační zákrok - na konizaci -, že mám pozitivní nález a nelze to nějak odkládat. Vzhledem k tomu, že mám doma malé mimi, jsem z toho vůbec nadšená nebyla. Odstříkala jsem mléka kolik se dalo (moc toho nebylo), zajistila si hlídání a hurá na příjem.

Operace proběhla ještě týž den, podstoupila jsem předoperační vyšetření - odběr krve a EKG. Před odjezdem na sál mi sestra pomohla navléct punčocháče - prevence proti embolii. Odvezli mě na sál, položili na lůžko, napíchli mi žílu a uspali mě. Bylo to rychlé a bez problémů. Po zákroku mě probudili a neměla jsem žádné problémy (ani jsem nevěděla, že jsem podstoupila nějaký zákrok). Druhý den ráno mě propustili z nemocnice domů.

Cítila jsem se naprosto v pořádku a podle toho se taky chovala - jako by se nic nestalo. Jen první 3 dny jsem více odpočívala - posedávala. Asi 4. den po operaci jsem začala krvácet - jako slabá menstruace. Doktor mi při propuštění říkal, že mohu trochu špinit či krvácet, tak jsem to neřešila. První týden v pohodě. Kromě malého miminka mám i skoro 3-letou dceru, pro kterou chodím odpoledne do školky je to asi 1,5 km procházka. Takže druhý týden po zákroku jsem ji začala takhle každý den vyzvedávat. Za 14 dní jsem měla jít na kontrolu. Na tu jsem se chystala přesně 18 dní po zákroku, ale už jsem se tam nedostala.

Ten den v 5 hodin ráno jsem začala šíleně krvácet (srovnala bych to s odtokem plodové vody - přesně tak jsem se v první chvíli cítila). Vložka mi do 2 minut protekla - prostě masakr. Tak jsem musela na pohotovost vycpaná ručníkem. Doktorka mi řekla, že se mi utrhl strup a odhalil žilku, že se to někdy stává, ale většinou stačí tamponáda (dělá se po operaci - vycpou Vás obvazem). Snažili se chvíli zastavit krvácení, nepodařilo se, a tak jsem musela znovu na sál pod narkózu. Po probuzení z narkózy mi bylo trochu nevolno a bolel mě podbřišek a to dost - dostala jsem injekci na bolest. Druhý den po zákroku jsem šla domů - lékařka mi řekla, že kdybych doma neměla miminko, tak si mě tu ještě 2 dny nechají. Řekla mi také, že špinění je po zákroku normální, ale neměla by to být jasně červená krev (jako po minulém zákroku) a když, tak opravdu v minimálním množství. Týden klidový režim (sedět, ležet) a další týden se také šetřit (žádné dlouhé procházky, dlouhé stání nebo domácí práce).

Teď to striktně dodržuji. Jsem 14 dní po zákroku a doufám, že už to snad bude v pořádku. Sice stále špiním, ale zatím žádné krvácení, tak doufám, že už to bude O.K. Potřetí už bych tam opravdu nechtěla :-N Příští týden jdu na kontrolu, pak už snad budu klidnější. Zatím mám stále strach, že by se mi to mohlo stát znovu.

Proto radím všem co budou zákrok podstupovat, aby se opravdu šetřily, i když se budou cítit naprosto v pořádku a aby nepodceňovaly krvácení po zákroku jako já. A také všem držím palce, ať vše proběhne bez problémů a hlavně napoprvé :-D
3 lidé považují za užitečné
nufie  18. zář 2014

Moje zkušenost s konizací

Asi po 3 letech, kdy se mi stále objevovaly předrakoviné změny na čípku a pomalu se zhoršovaly, jsme se domluvili raději na konizaci, aby se nic nezanedbalo.

Podstoupila jsem ji cca před 2ma lety. Ráno příjem, pak chvilka klidu a šlo se na to. Uspali mě a já se vzbudila asi za půl hodiny bez bolestí a bez krvácení. Pan doktor mi sdělil, že vzal jen to nejnutnější a byl opatrný.

Odpoledne si pro mě přijel manžel a já asi týden doma odpočívala. Koupila jsem nějaké kolagenovo hyaluronové čípky na doporučení a na předpis jsem dostala jodové. Měla jsem je obden střídat.

Celý týden bez bolestí a bez krvácení a vše bylo v pořádku. Čípek mám prý jako nový a skoro není nic poznat-viděla jsem na kameře při kontrole. Měli jsme měsíc zakázaný sex a doporučení aspoň půl roku po zákroku neotěhotnět.

Teď jsem ve 12.tt a vše zatím v pořádku a prý ani zbytek těhotenství by neměly být komplikace, vzhledem k malému rozsahu zákroku.

Měla jsem hrozný strach, ale opravdu se není čeho bát, pokud zákrok provádí odborník.
2 lidé považují za užitečné
werunqa  14. zář 2014

Konizace děložního čípku

Můj bývalý gynekolog mi provedl konizaci vysokofrekvenční elektrickou smyčkou bez uspání!! Nejhorší zážitek mého života ]-( A o nějaké nermocenské nemůže být ani řeč.
Na otěhotnění to nemělo naštěstí vliv, ale u obou dětí mi hrozil od 25.tt předčasný porod. Nakonec jsem je donosila do termínu a během obou porodů jsem se bleskurychle otevřela, takže oba porody brnkačka ;-)
romcovaklarka  9. pro 2013

Šok z nálezu a impuls k otěhotnění

Děti jsem dlouho odkládala - dostudovat, udělat si praxi, "zavést se" na nové pozici v práci, vydělat nějaké peníze na horší časy... Mezitím jsem chodila na pravidelné gynekologické prohlídky, kde mi vždy dělali jakousi "cytologii" - naprosto jsem netušila, co to je a bylo mi to srdečně jedno. 2 týdny po prohlídce jsem vždy napsala paní doktorce mail s dotazem na výsledky, paní doktorka mi odpověděla, že je vše v pořádku a já se o víc nestarala.

Až jednou se stalo, že druhý den ráno po mém obvyklém mailu s dotazem následoval telefonát od sestry z gynekologie. Že prý "je tam nález" a nadiktovala mi číslo "do COPu" (což mi také nic neříkalo), ať prý si tam hned zavolám. Nic více mi k tomu neřekla. Zavolala jsem tedy na zapsané číslo a tam se ozvalo: "Centrum onkologické prevence, dobrý den." Ztratila jsem řeč. Jaká onkologická prevence? Co mi to je? Co to znamená? Nějak jsem se ve snech objednala, zašla jsem tam na několik vyšetření a nakonec mi dali žádanku k Apolináři a že se musím objednat co nejdříve na konizaci, nález CIN II-III, nemám nic odkládat. Byla jsem vystrašená a během celé peripetie jsem si uvědomila, že jestli vše dopadne dobře, nechci už miminko odkládat ani o den déle, než to bude nutné.

Zákrok byl v celkové narkóze, nejvíc mi asi vadilo cévkování, jinak jsem se cítila v zásadě dobře hned po probuzení. Šla jsem domů ještě ten den večer. Týden jsem měla mít doma klid, ale bylo mi celkem dobře a nejhorší bylo nekonečné čekání na výsledky. Ty dopadly naštěstí také dobře a za tři měsíce jsme se začali snažit o miminko. Dnes už mám děti dvě a s otěhotněním, donošením ani s otevíráním při porodu jsem neměla nejmenší problém.

Všem bych chtěla doporučit nevynechávat pravidelné gynekologické prohlídky, čím dřív se na problém přijde, tím líp.
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce