KET nebo kryoembryotransfer je transfer zamrazených - rozmrazených embryí do dělohy. Je to vlastně cyklus, kdy se po IVF5 zamrazí nepoužitá embrya, které se využijí později. Při dalším využití se embrya rozmrazí a vloží se do dělohy3.
Úspěšnost transferu bývá o něco vyšší než při přenosu čerstvých embryí. Žena však nemusí podstupovat hormonální stimulaci a odběr vajíček. Zákrok je stejný jako při embryotransferu1 čerstvých embryí.
Zamrazení embryí se považuje za běžnou součást procesu IVF. KET nabízí mnoho výhod v tom, že vzniklá embrya se mohou použít později. Je to velký přínos pro procesy umělého oplodnění, protože to má pozitivní vliv na zdraví a pohodu pacienta.
Kryokonzervace je proces na uchovávání lidských buněk při velmi nízké teplotě. Během umělého oplodnění se při hormonální stimulaci vaječníků získá více vajíček, které jsou oplodněné. Vždy se oplodní větší počet vajíček, které se ale všechny nepoužijí na přenos do dělohy, proto se využívá zamrazení embryí. Takto zamrazená embrya se mohou využít později při neúspěšném pokusu otěhotnění.
Embrya se po 30 - 120 hodinách po oplodnění zamrazí. Uskladňují se při teplotě - 196 °C ve speciálních kontejnerech v roztoku, který chrání embrya před poškozením.
Více o kryokonzervaci embryí buněk se dočtete v hlavním článku: Kryokonzervace embryí.
Při samotném KET před přenesením embrya do dělohy se zamrazená embrya vybírají a rozmrazí se, vyjmou se z nich všechny roztoky, které chránily embryo před mrazem. Po rozmrazení se dá použít asi 50 % embryí. Úspěšnost otěhotnění při transferu rozmrazených embryí je o něco nižší než při transferu embryí čerstvých.
Když je žena připravená na otěhotnění, zkontaktuje se se svým lékařem a dohodnou se na dalším postupu. KET se provádí u žen, které mají stabilní cyklus se stabilní hladinou hormonů nebo také u žen, které nemají stabilní cyklus. V případě, že ženy mají problémy s cyklem se děloha uměle připraví podáváním hormonů - estrogenu a progesteronu.
Ženy dostanou před transferem embrya injekci estrogenu, aby se sliznice dělohy připravila na přijetí embrya. Ultrazvukem se sleduje růst sliznice dělohy a když má dostatečnou výšku, tak se postupně začne ženě podávat také progesteron. Ráno v den zákroku, embryolog rozmrazí embryo a to se přenese stejně jako při čerstvém embryu.
Žena užívá hormony až po dobu, dokud se nevytvoří placenta, která začne sama produkovat hormony, které jsou potřebné pro těhotenství24.
Během užívání hormonů pacientky nemají menstruaci2. Po 14 dnech od KET a zavedení embrya si mohou ženy udělat těhotenský test56. Když jsou výsledky negativní, tak se ještě pacientky vyšetří pomocí ultrazvuku, odebere se jim krev na přítomnost lidského choriogonadotropinu. Při nepotvrzení těhotenství se ukončí hormonální léčba a žena dostane menstruaci.
Před kryokonzervací embryí se lékař setká s partnery. Lékař se jich ptá na jak dlouho chtějí embryo uskladnit, zda je žena schopná rozhodnout sama o dalším osudu embrya v případě, že její partner umře. Dále zjišťuje zda embrya jsou jen pro ně nebo mohou být darované pro někoho jiného nebo se použití na výzkumné účely.
Míra úspěšnosti při KET je podobná jako míra úspěšnosti při IVF. Důležitým ukazatelem úspěšnosti je věk matky v době zamrazení embrya a v době pokusu o otěhotnění.
Vzhledem na procesy a zmrazování a rozmrazování jsou šance mít dítě při KET proceduře o něco nižší než při čerstvých embryích. Šance na otěhotnění nejsou ovlivněné délkou doby, během které jsou embrya zamrazené.
Zamrazená embrya se mohou darovat jen v tom případě, že oba partneři, kteří darovali spermie a vajíčka souhlasí s darováním embrya. Darovaná embrya mohou být použití na následující účely:
Více o darování embryí v samostatném článku: Dárcovství vajíček, spermií a embryí.
Při kryokonzervaci se nemusí uchovávat jen embrya, zamrazit se mohou vajíčka, spermie a zárodečné tkáně varlat a vaječníků. Nejčastěji se však zamrazí spermie a embrya.
Při zamrazení vajíček je jejich použití pro rozmrazení nízké, asi 20 %. Odborníci se snaží zlepšit procesy zamrazení vajíček, protože by to mělo význam minimálně pro ženy, které mají těžkou nemoc, např. rakovinu. Při léčbě nádorového onemocnění, při radioterapii a chemoterapii se vajíčka ničí a žena je po léčbě neplodná.
Kryokonzervace se používá i v oblasti dárcovství, kdy se uchovávají orgány dárců, které čekají na příjemce.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu