Snem každé budoucí maminky je mít zdravé miminko. Možná, že ale už doma máte chlapečka nebo dva a nyní byste ráda holčičku? Nebo si neumíte představit sebe samu jako maminku chlapečka a proto zjišťujete, jak počít holčičku?
Ať si různé babské rady a pověry tvrdí co chtějí, pohlaví vašeho budoucího dítěte závisí na tom, jakou spermií bude oplodněno vaše vajíčko. Mužské spermie jsou totiž dvojího druhu - některé nesou chromozom X (to jsou budoucí holčičky) a některé chromozom Y (to jsou zase chlapečci).
Jedinou opravdu “vědeckou” metodou pro zplození kýžené holčičky je preimplantační genetická diagnostika (PGD) - to je vyšetření genů embrya ještě před jeho zavedením do dělohy3 při umělém oplodnění24. Výběr pohlaví se touto metodou používá u genetických onemocnění, která jsou vázána na určité pohlaví - tedy že onemocněním trpí jen holčičky nebo pouze chlapečci. Pro zavedení do dělohy matky se pak použije embryo “zdravého” pohlaví. V jiných případech si pohlaví svého dítěte takto vybrat nemůžete, to v České republice není povoleno. Je to tak proto, aby se udržoval přirozený poměr chlapců a dívek v populaci.
Pokud se zajímáte o to, jak počít holčičku, zajisté dříve nebo později narazíte na Shettlesovu metodu. Tato teorie říká, že X spermie - “holčičky” - jsou větší a robustnější, za to ale pomalejší. Také jsou odolnější vůči kyselému prostředí (= nižší pH) v pochvě.
Pro početí holčičky je tedy dobré mít pohlavní styk 2,5 až 3 dny před ovulací. V případě delšího pobytu v děloze mají totiž výhodu spíše odolnější spermie - holčičky.
Doporučují se polohy s malou penetrací a pomalým pronikáním. Takto je větší pravděpodobnost uložení spermií blíže ke vchodu do pochvy. Tato oblast je kyselejší než v blízkosti krčku dělohy, což nahrává spíše “holčičím” spermiím.
Pokud žena při styku dosáhne orgasmu, prý zvýší šanci na početí chlapečka, jelikož po orgasmu se pH v pochvě zvyšuje (tj. stává se zásaditějším), což spermiím s chromozomem Y nevadí. Naopak bez orgasmu zůstává prostředí v pochvě kyselejší, a to zvýhodní X spermie. Proto je lepší vyhnout se ženskému orgasmu, pokud stojíte o holčičku.
Popis obrázku: Lidské spermie pod mikroskopem
Podle této teorie můžete vhodnou stravou změnit pH ve vaší pochvě a tím zvýšit šance pro X-spermie. Měla byste alespoň 6 týdnů před početím konzumovat stravu bohatou na vápník a hořčík a zároveň snížit příjem soli a draslíku.
A jaké potraviny jsou tedy pro vás vhodné? Potraviny s vysokým obsahem vápníku a hořčíku jsou například ořechy (mandle, kešu oříšky), fazole, špenát, brokolice, jogurt, tofu, ovesné vločky. Vyhnout by se ženy měly ančovičkám, uzenému lososu, krevetám, slanině, salámu, zpracovanému masu, chlebu, pečivu, olivám a bramborám.
Popis obrázku: Ořechy jsou to pravé, pokud chcete zvýšit šance na početí holčičky.
Vyšší kalorický příjem nahrává spíše pro početí chlapečka. Proto, pokud se snažíte o zplození holčičky, v jídle se spíše držte zpátky. Nezapomeňte při tom však na zásady zdravé výživy, které jsou pro zdárné těhotenství důležité. Jak říkaly naše babičky - všeho s mírou.
A jaká je úspěšnost této metody? Ve studii z let 1970-1980 se účastnilo více než 200 žen a početí žádaného pohlaví bylo úspěšné v 80%. To nezní špatně, že?
Pokud hledáte tradičnější metodu, jak počít holčičku, můžete využít čínský kalendář. Tato metoda výpočtu pohlaví budoucího potomka pochází z dávného starověku. To, jestli dítě bude chlapeček či holčička, se vypočítává z věku matky v období početí a z měsíce, v němž k početí došlo nebo teprve dojde. Není to ale úplně jednoduché, protože v Číně se věk člověka počítá trochu jinak.
Pokud chcete vědět více, podívejte se na článek Čínský kalendář.
Tuto metodu zavedl slovenský lékař MUDr. Eugen Jonáš. Základem jsou astrologické výpočty podle data, času a místa narození matky. Podle těchto údajů se vypočítají plodné a neplodné dny, a to včetně pohlaví zplozeného dítěte v určitém datu. Můžete si tak naplánovat, zda to bude chlapeček či holčička.
Více se dočtete v článku o Jonášově metodě2.
Spíše okrajově zmiňme ještě poslední metodu jak počít holčičku - Ericssonovu metodu. Ta spočívá v odstřeďování mužského ejakulátu, při kterém se oddělí těžší X a lehčí Y spermie. Poté můžou být vybrané spermie aplikovány při intrauterinní inseminaci (IUI)9.
Zastánci této metody uvádějí míru úspěšnosti pro početí holčičky 78 - 85%. Avšak mnoho odborníků poukazuje, že tato metoda nebyla nikdy klinicky ověřená. A znovu připomínáme - v České republice není povoleno ovlivňovat pohlaví dítěte při asistované reprodukci, pokud se tedy nejedná o pohlavně podmíněná genetická onemocnění.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu