IVF - oplodnění ve zkumavce

IVF (také In vitro fertilizace) je metoda asistované reprodukce24, kdy dochází k mimotělnímu oplodnění vajíčka. Úspěch IVF je podmíněn


Video: Dokážeme pomoci až 90% párů na cestě za dítětem ...

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

  • 00:00 Úvod
  • 00:25 Jak na to?
  • 02:10 Ovulace, plodné dny, měření BT, ovulační testy aj. Používat anebo jen přirozeně plánovat?
  • 02:34 Vitamíny, doplňky, sport, omezení kouření… Jsou to nezbytné “zákazy a příkazy” na cestě za miminkem?
  • 02:53 Jak rychle zjistit, že to vyšlo a jsem těhotná?
  • 03:40 Jakmile zjistím, že jsem těhotná, kdy je vhodné navštívit gynekologa?
  • 04:09 Po jak dlouhé době neúspěšného snažení se o dítě by se měl pár obrátit na lékaře?
  • 05:05 Co je v CAR čeká?
  • 05:48 Jaké jsou metody léčby neplodnosti?
  • 06:23 Jaká je úspěšnost pomoci? A dá se řícit, jaká metoda je nejjistější?
  • 07:04 Co znamená spojení hormonální stimulace?
  • 08:45 Je u každé ženy v případě umělého oplodnění nutná?
  • 09:24 Jak se vyrovnat s neplodností a faktem, že to prostě přirozeně nejde?
  • 10:11 Je vhodné využít služeb psychologa při neplodnosti páru?
  • 10:38 Adopce a náhradní rodina
  • 11:18 Náhradní mateřství, náhradní matka
  • 12:00 Rady a doporučení na závěr

YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


Indikace In Vitro Fertilizace

IVF8 se indikuje u párů, kterým se nepodařilo otěhotnět24 po dobu nejméně jednoho roku, od doby co se snaží o dítě. Mezi nejčastější indikace k IVF patří:

Vyšetření neplodných párů před zařazením do centra asistované reprodukce

Před zařazením neplodných párů do centra asistované reprodukce je nezbytné provést následující vyšetření:

  • gynekologické vyšetření,
  • kolposkopie - je diagnostická metoda, při níž se pomocí optického přístroje, kolposkopu, hodnotí změny na děložním čípku. Lékař hledá změny, které svědčí pro prekancerózní nebo již rakovinný proces,
  • onkologická cytologie4 - je to hlavní screeningová vyšetřovací metoda, která hodnotí kvalitu buněk, které se nacházejí na povrchu děložního čípku. Při vyšetření se mohou zjistit změny těchto buněk. Může jít o nádorovou nebo nenádorovou proměnu. Cytologie se odebírá vatovou tyčinkou nebo kartáčkem z povrchu děložního čípku a z kanálu děložního čípku,
  • spermiogram,
  • hormonální vyšetření,
  • stanovení ovulace6,
  • biopsie sliznice dělohy,
  • hysteroskopie5, laparoskopie4,
  • testy na HIV, žloutenku B a C, pohlavní choroby.

Postup při mimotělním oplodnění

Hormonální stimulace vaječníků

Stimulace vaječníků hormonálními léky2 se dělá proto, aby se vytvořilo více folikulů, ve kterých dozrávají vajíčka. Při běžném menstruačním cyklu2 dozrává obvykle jedno vajíčko, ale zvýšením počtu odebraných vajíček je větší možnost získat při jednom odběru více kvalitních vajíček a tedy následně více embryí. Žena je neustále pod kontrolou lékaře.
Hormonální stimulace vaječníků - IVF

Ke stimulaci vaječníků se používají následující preparáty: CC (klomifeniumdihydrogencitrátu), hMG (lidský menopouzální gonadotropin), hCG1 (choriový gonadotropin) a analogy luteinizačního hormonu.

Výhody stimulace vaječníků:

  • vývoj většího počtu folikulů zvyšuje šance na získání oocytů - vajíček,
  • vajíčka se vyvíjejí v obou vaječnících, usnadňuje se proto také získání vajíček, je-li některý z vaječníků nepřístupný,
  • stimulace je výhodná i proto, že ne každý cyklus u ženy je ovulační,
  • stimulace zvyšuje šance na získání alespoň jednoho vajíčka, které je nejblíže k době ovulace.

Nevýhody stimulace vaječníků:

Odběr vajíček

Odběr vajíček se u IVF provádí v krátkodobé celkové anestezii a trvá 5-10 minut. Výkon probíhá pod kontrolou ultrazvuku. Přes pochvu je zavedena speciální jehla až k vaječníkům, kde se odsávají vajíčka. Domů odchází pacientka asi po 2 hodinách od výkonu.

Více informací o odběru vajíček naleznete v hlavním článku Odběr vajíček.

Odběr a příprava spermií

Spermie-zvětšená 3140-krát. Odběr a příprava spermií k IVF - vzorek partnerových spermií se odebírá v den odběru vajíček. Vyberou se nejsilnější a nejaktivnější spermie. Je možné použít také spíše zamrazené spermie. Pro muže, kteří nemají žádné spermie v ejakulátu2 existuje možnost využít metodu MESA a TESE.

Oplodnění

Při IVF k oplodnění dochází spontánně, spermie docestují vlastním pohybem k vajíčku a pronikají přes jeho obaly. Oplodnění vajíček a jejich kultivace do stadia, kdy je vysoká pravděpodobnost úspěšného vývoje v děloze3 po transferu embrya, představuje nejnáročnější část celého programu.

  • kultivační prostředí (médium) - je to prostředí, které zajišťuje spermiím, vajíčkům a embryu nezbytné podmínky pro jejich metabolismus a funkce spojené s oplodněním a embryonálním vývojem,
  • podmínkou úspěšného oplodnění a správného vývoje embrya při IVF je zralost vajíčka a neporušený genetický aparát.

Kultivace embryí

Kultivace embryí probíhá 2-6 dnů, předtím než jsou zavedeny do dělohy. Při spojení vajíčka a spermie vznikne jedna buňka, která se začne postupně dělit, vzniká embryo. Při nadměrném počtu embryí je možné je zamrazit pro případné další použití.

Embryotransfer

Embryotransfer - přenos embrya do dělohy významně ovlivňuje úspěšnost metody IVF. Přenos se provádí obvykle 5.- 6. den po oplodnění. V dnešní době se doporučuje přenos maximálně tří embryí. Důležitým faktorem při transferu embrya je jeho přenesení s co nejmenším množstvím kultivačního média. Lékař vloží embryo do dělohy pomocí katetru, který se do dělohy zavede pochvou. Po transferu jednoho embrya je pravděpodobnost těhotenství v průměru 15%, při dvou embryích je to 25% a při třech je to 29%.

Výsledky transferu embrya jsou závislé:

  • na kvalitě transferovaných embryí
  • na počtu transferovaných embryí
  • na technice transferu
  • na stavu sliznice dělohy v době přenosu

Jeden cyklus IVF trvá průměrně 4-6 týdnů. Ženám se doporučuje přestat kouřit4, pít alkohol1 a kávu7. Měly by si udržet hmotnost15 v rozmezí BMI 19-30.

Žena by měla po celé proceduře IVF odpočívat po zbytek dne. Na druhý den po výkonu se může vrátit k běžné činnosti. Každá žena užívá progesteron, a to přibližně 8-10 týdnů po IVF11. Progesteron je hormon, který zlepšuje růst výstelky dělohy pro embryo. Embryo se tak lépe uhnízdí do dělohy. Příliš málo progesteronu v prvních týdnech těhotenství37 může vést k potratu13. Přibližně po 2 týdnech se žena vrátí na kliniku, kde se provede těhotenský test56.

Pakliže se objeví po IVF některý z těchto příznaků, je nezbytné, aby těhotná žena navštívila neprodleně lékaře:

Pro informace o těhotenství po IVF přejděte na hlavní článek Těhotenství po IVF3.

Video(EN): Animace IVF

Zmrazení embrya

Zmrazování embryí se odborně nazývá kryokonzervace. Je to metoda, při které se uchovávají embrya. Kryokonzervace se využívá při vyšším počtu embryí, embrya jsou tak uchovány pro další přenos při neúspěchu IVF3.

Po použití zmrazeného embrya jsou šance na otěhotnění o něco nižší, ale šance na otěhotnění je vždy. Embrya se uchovávají ve speciálních nádobách, které jsou uloženy v tekutém dusíku. Při velmi nízké teplotě, až mínus 196 stupňů Celsia.

Ne všechna embrya přežijí zamrazení. Po rozmrazení se dá využít asi 60-80% embryí.
Kryokonzervace je velkým přínosem pro ženu, protože není nutná další ovariální stimulace, ale použijí se zamrazené embrya.

Více o zmrazování embryí a jejich transferu naleznete ve článcích Kryokonzervace embryí a Kryoembryotransfer (KET).

Psychika a problémy s početím dítěte

Problémy s početím dítěte má každý sedmý pár. IVF si žádá spoustu času, energie a peněz. Mnoho párů kvůli tomu trpí depresemi a žije v neustálém stresu. Pokud je žena pod neustálým stresem, snižují se tak její šance na otěhotnění. Podle lékařských studií bylo prokázáno, že ženy, které jsou silné a méně stresované, otěhotní rychleji než-li úzkostlivé ženy. Velmi důležité je myslet pozitivně, i když ne vždy je to snadné.
Těhotenství

Komplikace In Vitro Fertilizace

Více informací naleznete v hlavním článku Komplikace IVF.

Více o IVF na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Schéma: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Soubor:Ivf.png
  2. http://www.babycentre.co.uk/a4094/fertility-treatment-in-vitro-fertilisation-ivf
  3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007279.htm
  4. https://web.archive.org/web/20160329002736/http://www.kankan.sk/clanok/matka-a-dieta/umele-oplodn...
  5. http://www.naseporodnice.cz/zmrazeni-embryi.php
  6. Karel Citterbart et al., Gynekologie. Praha: Galen, 2001.

Hodnocení a zkušenosti s IVF

Máš zkušenost s IVF?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
keeshka  11. bře 2015

A ono to vyšlo :-)

Po vysazení hormonální antikoncepce jsem začala mít hormonální problémy, a tak jsme se na začátku roku 2012 rozhodli, že se nebudem chránit a miminko příjde přirozeně. :-) Na konci roku problémy přetrvávaly a miminko nikde, proto doktor poslala manžela na spermiogram. A nakonec nás oba na reprodukční imunologii, kde zjistili problém na obou stranách.

Po roce léčby prednisonem miminko stále nikde, proto jsme se rozhodli navštívit CAR. Stále byl problém mne správně stimulovat, protože moje tělo si dělalo, co chtělo. Nakonec jsme začátkem roku 2014 podstoupili IUI (neuspěšné) a v březnu jsme se rozhodli pro IVF s ICSI. Na Velikonoce - zelený čtvrtek - jsem se z krve dozvěděla, že IVF vyšlo! Termín porodu jsem měla 24.12. Takže u nás IVF po více jak dvou letech přineslo výsledek v podobě naší holčičky :-).

Za sebe považuji neplodnost jako nemoc. Ne každý může mít dítě přirozeně, o to více si pak cení toho zázraku. Proto se není u IVF čeho bát a stojí za to to zkusit.
ppaajjiinnkkaa  25. únor 2014

Hlavně to nevzdat

Zdravím,

nikdy jsem neměla žádné problémy, takže mě nikdy nenapadlo, že by cesta k miminku mohla být tak trnitá. Vysadila jsem antikoncepci hned po svatbě a říkala si, že to nějak dopadne. A ono nic, půl roku, rok.

Po roce a půl jsem otěhotněla, ale happyend se nekonal. Mimoděložní těhotenství - odebrali mi vejcovod. Za 4 měsíce opět mimoděložní a druhý vejcovod pryč. Takže jedinou šancí se pro nás stalo IVF. Počkali jsme rok, než se vše trochu srovnalo na duši i na těle. V dubnu 2012 jsem podstoupila IVF - naštěstí se na poprvé zadařilo a dnes máme dvě úžasná sluníčka Davídka a Kačenku.

Asi nejhorší na IVF je ta psychika, ten nápor, očekávání, doufání, ale CAR Gennet Letná opravdu doporučuji.
2 lidé považují za užitečné
vanule  19. dub 2013

Úspěšné 1. IVF

S přítelem jsme se o miminko snažili od konce roku 2008 ( v únoru 2009 jsem oslavila 30cítku a říkala jsem si, že by bylo mooooc krásné být v té době těhotná). Ale staré dobré přísloví, že: člověk míní, život mění se u nás potvrdilo na 100%. Neotěhotněla jsem na narozeniny, ale ani celý následující rok. Bylo to neskutečné, každý měsíc vidět ten neúspěch :-(
Na jaře v roce 2010 jsem zašla za svým gynekologem s velkým očekáváním, že najdeme nějaké řešení. Poslal mě na laparoskopii (kde naštěstí nic nenašli) a poté nám určil půl roku a doslova řekl: že nám dává
čas snažit se doma pod peřinou. 6měsíců uběhlo a u nás nenastala žádná změna. Opět návštěva doktora a ten už nás odeslal do CARu (září 2010), kde následovalo dloooouhé období samých vyšetření (od spermiogramu, genetiky, hystereskopie, imunologie aj.),které nic závažného neodhalily, PROČ nemůžeme mít to vytoužené miminko.
Na začátku roku 2011 jsme podstoupili první IUI, pak ještě další dvě, vše bohužel bezúspěšně. V září jsme dostala rozpis své první stimulace, na konci měsíce odběr vajíček. 4.října 2011 mi zavedli 2embrya, jedno z nich mě v ranném začátku "opustilo" a to druhé se narodilo v květnu 2012 x-) x-) x-) před porodem jsme se vzali, takže jsme rodina s jedním příjmením :-)
Z toho všemožného vyšetření jsem byla dost otrávená, ale postupem času jsem za něj ráda! Přineslo "ovoce" v podobě krásné, zdravé a naší holčičky. Všem, které touží po miminku přeju hooooodně štěstíčka a hlavně hlavu vzhůru i zázraky se dějí! :-)
7 lidí považuje za užitečné
smillingangell  19. dub 2013

Naše IVF

O miminko jsme snažili cca.20 měsíců.Vyzkoušeli jsme snad vše přes bylinky až clostilbegyt,orgametril apod. léky.Manželův spermiogram byl v pořádku,potíž byla defakto u mě,měla jsem diagnozu anovulace a za sebou dva LPSK pro srůsty na vaječnících.Nejdříve byla vyzkoušena metoda IUI,která se bohužel nezdařila.A tak jsme se v červenci vrhli do martiríí spojených s IVF.Moje vaječníky na hormony nereagovaly takže byly navýšeny dávky léků na dvojnásob.A zabralo to!!!Bohužel v den odběru manželův spermiogram nestál za nic ale doktorka mi říkala že přes mé problémy je vůbec zázrak že se mi vytvořilo tolik folikulů a díky metodě ISCI se podařilo oplodnit několik vajíček a vložit je do mě.Bylo to 7.8.2010 v 11:32 :-)
A 26.4.2011 se nám narodil náš malý poklad-náš Pepíček(dnes už mu budou 2 roky).
A bonus na závěr?Malému bylo 5 měsíců když jsem zjistila že jsem v jiném stavu-zcela PŘIROZENĚ!!!A 12.6.2012 se nám narodila holčička Kačenka.Jsou od sebe s bráškou přesně na den o 13,5 měsíce a jsou to moje největší poklady na světě!!!
Moc všem držím palce aby se každá dočkala šťastného konce!!!
6 lidí považuje za užitečné
consti  18. dub 2013

Naše první IVF

Ahoj, o miminko jsme se snažili hodně dlouho, vyzkoušeli jsme snad vše, co jde (doktoři, bylinky, léčitelé, cvičení podle paní Mojžíšové atd.). Jenže všichni nám tvrdili, že jsme oba naprosto zdraví a neví, kde je problém. Jediný problém byl na mé straně, měla jsem myom na děloze (odstraněn 2010) a cystu na vaječníku (odtsraněna 2012) a mírnou endometriózu. každopádně podle doktorů nic z toho nebyla překážka otěhotnění. Absolvovali jsme dvě IUI a jedno IVF, bohužel vše neúspěšně. Nicméně se stal zázrak a já dva měsíce po neúspěšném IVF zjistila, že jsem těhotná přirozeně. Všem držím pěsti!! x-)
12 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce