IVF (také In vitro fertilizace) je metoda asistované reprodukce24, kdy dochází k mimotělnímu oplodnění vajíčka. Úspěch IVF je podmíněn
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač
Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
IVF8 se indikuje u párů, kterým se nepodařilo otěhotnět24 po dobu nejméně jednoho roku, od doby co se snaží o dítě. Mezi nejčastější indikace k IVF patří:
Před zařazením neplodných párů do centra asistované reprodukce je nezbytné provést následující vyšetření:
Stimulace vaječníků hormonálními léky2 se dělá proto, aby se vytvořilo více folikulů, ve kterých dozrávají vajíčka. Při běžném menstruačním cyklu2 dozrává obvykle jedno vajíčko, ale zvýšením počtu odebraných vajíček je větší možnost získat při jednom odběru více kvalitních vajíček a tedy následně více embryí. Žena je neustále pod kontrolou lékaře.
Ke stimulaci vaječníků se používají následující preparáty: CC (klomifeniumdihydrogencitrátu), hMG (lidský menopouzální gonadotropin), hCG1 (choriový gonadotropin) a analogy luteinizačního hormonu.
Výhody stimulace vaječníků:
Nevýhody stimulace vaječníků:
Odběr vajíček se u IVF provádí v krátkodobé celkové anestezii a trvá 5-10 minut. Výkon probíhá pod kontrolou ultrazvuku. Přes pochvu je zavedena speciální jehla až k vaječníkům, kde se odsávají vajíčka. Domů odchází pacientka asi po 2 hodinách od výkonu.
Více informací o odběru vajíček naleznete v hlavním článku Odběr vajíček.
Odběr a příprava spermií k IVF - vzorek partnerových spermií se odebírá v den odběru vajíček. Vyberou se nejsilnější a nejaktivnější spermie. Je možné použít také spíše zamrazené spermie. Pro muže, kteří nemají žádné spermie v ejakulátu2 existuje možnost využít metodu MESA a TESE.
Při IVF k oplodnění dochází spontánně, spermie docestují vlastním pohybem k vajíčku a pronikají přes jeho obaly. Oplodnění vajíček a jejich kultivace do stadia, kdy je vysoká pravděpodobnost úspěšného vývoje v děloze3 po transferu embrya, představuje nejnáročnější část celého programu.
Kultivace embryí probíhá 2-6 dnů, předtím než jsou zavedeny do dělohy. Při spojení vajíčka a spermie vznikne jedna buňka, která se začne postupně dělit, vzniká embryo. Při nadměrném počtu embryí je možné je zamrazit pro případné další použití.
Embryotransfer - přenos embrya do dělohy významně ovlivňuje úspěšnost metody IVF. Přenos se provádí obvykle 5.- 6. den po oplodnění. V dnešní době se doporučuje přenos maximálně tří embryí. Důležitým faktorem při transferu embrya je jeho přenesení s co nejmenším množstvím kultivačního média. Lékař vloží embryo do dělohy pomocí katetru, který se do dělohy zavede pochvou. Po transferu jednoho embrya je pravděpodobnost těhotenství v průměru 15%, při dvou embryích je to 25% a při třech je to 29%.
Výsledky transferu embrya jsou závislé:
Jeden cyklus IVF trvá průměrně 4-6 týdnů. Ženám se doporučuje přestat kouřit4, pít alkohol1 a kávu7. Měly by si udržet hmotnost15 v rozmezí BMI 19-30.
Žena by měla po celé proceduře IVF odpočívat po zbytek dne. Na druhý den po výkonu se může vrátit k běžné činnosti. Každá žena užívá progesteron, a to přibližně 8-10 týdnů po IVF11. Progesteron je hormon, který zlepšuje růst výstelky dělohy pro embryo. Embryo se tak lépe uhnízdí do dělohy. Příliš málo progesteronu v prvních týdnech těhotenství37 může vést k potratu13. Přibližně po 2 týdnech se žena vrátí na kliniku, kde se provede těhotenský test56.
Pakliže se objeví po IVF některý z těchto příznaků, je nezbytné, aby těhotná žena navštívila neprodleně lékaře:
Pro informace o těhotenství po IVF přejděte na hlavní článek Těhotenství po IVF3.
Zmrazování embryí se odborně nazývá kryokonzervace. Je to metoda, při které se uchovávají embrya. Kryokonzervace se využívá při vyšším počtu embryí, embrya jsou tak uchovány pro další přenos při neúspěchu IVF3.
Po použití zmrazeného embrya jsou šance na otěhotnění o něco nižší, ale šance na otěhotnění je vždy. Embrya se uchovávají ve speciálních nádobách, které jsou uloženy v tekutém dusíku. Při velmi nízké teplotě, až mínus 196 stupňů Celsia.
Ne všechna embrya přežijí zamrazení. Po rozmrazení se dá využít asi 60-80% embryí.
Kryokonzervace je velkým přínosem pro ženu, protože není nutná další ovariální stimulace, ale použijí se zamrazené embrya.
Více o zmrazování embryí a jejich transferu naleznete ve článcích Kryokonzervace embryí a Kryoembryotransfer (KET).
Problémy s početím dítěte má každý sedmý pár. IVF si žádá spoustu času, energie a peněz. Mnoho párů kvůli tomu trpí depresemi a žije v neustálém stresu. Pokud je žena pod neustálým stresem, snižují se tak její šance na otěhotnění. Podle lékařských studií bylo prokázáno, že ženy, které jsou silné a méně stresované, otěhotní rychleji než-li úzkostlivé ženy. Velmi důležité je myslet pozitivně, i když ne vždy je to snadné.
Více informací naleznete v hlavním článku Komplikace IVF.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu