Indukce ovulace - název této metody je poněkud zavádějící. Nejde o indukční vaření, ale o jednu z metod asistované reprodukce. Tedy přístup, jak pomoci párům, které se snaží o dítě, ale moc se jim to nedaří. Mnohdy stačí malý nechirurgický zákrok a za devět měsíců je na světě váš malý poklad.
Na začátek si ujasníme pojmy: indukce znamená umělé vyvolání. Zkušené maminky jistě znají indukci porodu, tedy jeho umělé vyvolání (např. když přenášíte7, máte vysoký krevní tlak nebo vám praskla voda6, ale porod se nerozjel). Ovulace6 je uvolňování vajíček z vaječníku, kde jich je uloženo asi 40 000. Z čehož během vašeho reprodukčního období (tedy dobu, kdy můžete otěhotnět a rodit děti - začíná pubertou3 a první menstruací2 a končí obdobím menopauzy) odejde z těla zhruba pouze 400. Pokud tedy chcete počít dítě, je každé uvolněné neoplodněné vajíčko jako sůl do rány.
Popis obrázku: Schéma menstruačního cyklu
Jako jedna z nejpravděpodobnějších příčin se uvádí syndrom polycystických ovárií4. Tímto onemocněním trpí až 10% žen v populaci. Jde o situaci, kdy uvnitř vaječníků dozrávají tzv. folikuly – to jsou takové váčky s vajíčky obsahující vajíčko obalené vrstvami buněk. Stimulují je hormony z hypofýzy, a když tyto váčky prasknou, uvolní se vajíčko připravené k oplození. Pokud se folikuly neuvolní vznikne cysta a dojde k zastavení ovulace.
Jak už víme, pak ovulaci řídí hormony, zejména estrogen a gestogen. Mají na starosti také produkci hlenu na děložním čípku a hlídají bezproblémové těhotenství24. A právě tady nastupuje metoda indukce ovulace, kdy lékaři zasáhnou do těchto hormonálních změn a stimulují vajíčka tak, aby se uvolnila a dozrála. Cílem je tedy podpořit vajíčka, která normálně neovulují. Asi jako povolený doping ve sportu. Všechno v rámci pravidel a regulí.
Nejčastěji se používá aplikace pomocí jehel, které si budete píchat sama. Není to nic složitého, zná to každý diabetik. Je to jenom o cviku a možná překonání prvotního strachu z ostrých věcí. Lékař vás jistě seznámí s vhodnou technikou, která nebolí. A když i potom budete nesvá, nebojte se zeptat zdravotní sestřičky. Ta za svůj profesní život rozdala nejednu včeličku. Dokonce i neposedným dětem, vy jste přece dospělá žena, bude to hračka, uvidíte.
Akce „A“ začíná třetí den vašeho menstruačního cyklu a trvá až deset dní. V průběhu této doby bude váš gynekolog pomocí ultrazvuku sledovat množství a velikost případných folikulů – tedy váčků, ve kterých je uloženo vajíčko. Jakmile vyrostou do požadované velikosti, předepíše vám další injekci, která vybudí vajíčko k uvolnění. Po jejím píchnutí nabere celá akce rychlý spád. Do 24 až 36 hodin se uvolní vajíčko, které už bude jenom čekat na partnerovy spermie. Proto je velice důležité mít v romto časovém rozmezí pohlavní styk. Případně lékař provede tzv. intrauterinní inseminaci (IUI)9 neboli zavedení spermií tenkou hadičkou přímo do vaší dělohy3.
Jste-li s partnerem oba zdraví, představuje pro vás tato metoda přirozenou možnost, jak otěhotnět. To znamená, že jsou vaše vaječníky schopny uvolnit zralé vajíčko a spermie vašeho muže dokáží toto vajíčko oplodnit.
Je vhodná zejména pro ty z nás, které trpí anovulačními (tedy bez výkyvů)6 cykly, kdy nedochází k dozrávání a vycestování vajíčka ven z těla. A to i přesto, že normálně menstruujete.
Základní vyšetření ženy spočívá v provedení transvaginálního ultrazvuku dělohy a vaječníků s ohledem na fázi menstruačního cyklu a následném gynekologickém vyšetření. Ultrazvukové vyšetření umožňuje zjistit velikost a tvar dělohy, přítomnost svalových uzlů (myomů3), výšku a kvalitu děložní sliznice. Rovněž poskytuje informace o stavu vaječníků, růstu folikulů a přítomnosti cyst1 nebo endometriózy6.
Popis obrázku: Jak hormony ovlivňují naši (ne)plodnost
Nejde o nic složitějšího, než zjištění, v jakém stavu jsou vaše vaječníky a zda jsou schopny uvolnit zralá vajíčka.
Toto vyšetření se provádí buď pomocí ultrazvuku nebo rentgenu. Bezbolestnější a rychlejší je ultrazvuk, který vás navíc nevystavuje zbytečnému ozařování. Cíl obou metod je stejný: zjistit průchodnost (či možnou neprůchodnost) vejcovodů a tvar dutiny děložní.
Následující způsoby už zasahují přímo do těla, protože umožňují přímý pohled do dutiny břišní a děložní. Při hysteroskopii5 vidí lékař možné problémy dělohy jako polypy a myomy. Laparoskopie4 odhalí průchodnost vaječníků. Obě metody (laparoskopii a hysteroskopii) se často spojí do jedné operace, která probíhá pod celkovou anestezií, tedy uspáním.
Doporučuje se zejména při opakovaných spontánních potratech13 nebo tehdy, pokud se již oplodněná embrya nevyvíjí zcela v pořádku. Zjišťují se počty chromozomů a provádí se imunologické vyšetření. V praxi to znamená, že se testují protilátky proti spermiím, trofoblastu (placentě)9 a proti obalu embrya (zona pellucida). Moderní laboratoře stanoví i problémy v buněčné imunitě a navrhnou následnou léčbu.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu