Hormonální antikoncepce (zkráceně HAK) byla vyvinuta v USA a na trhu je od 60. let. Mechanismus jejího účinku je založený na podání syntetických ženských hormonů do těla ženy. V dnešní době patří mezi nejspolehlivější způsoby ochrany před nechtěným otěhotněním.
Mechanismus účinku spočívá v tom, že v průběhu menstruačního cyklu nedochází k ovulaci, tedy vypuzení vajíčka z vaječníků. Během užívání hormonální antikoncepce se mění i kvalita hlenu v kanále děložním, který je hustější a tím zabraňuje průniku spermií do dutiny děložní. Mění se i vlastnosti výstelky dělohy, která není připravena na uhnízdění oplodněného vajíčka.
Účinnost všech forem je podobná, chrání ženy před nechtěným těhotenstvím na více než 99 %.
Hormonální tabletky se zpravidla užívají 21 dní a poté následuje 7 denní pauza, během které dochází u ženy k menstruaci2. Selhání hormonálních tabletek je zhruba 1 %, které je většinou způsobeno jejich špatným užíváním. Na začátku užívání antikoncepčních tabletek se mohou u ženy objevit nežádoucí účinky, které nejsou závažné (např. nepravidelnost krácení, nevolnost8, bolest prsou2, bolest hlavy5, náladovost, přibírání na váze nebo změna sexuálního libida).
Závažnými komplikacemi, které se mohou výjimečně u žen během užívání hormonálních tabletek vyskytnou patří infarkt myokardu, mrtvička, hluboká žilní trombóza, jaterní tumory, migréna7. Aby se těmto komplikacím zabránilo, je dobré, když ženy nekouří a navštěvují pravidelně svého gynekologa, kterého o případných komplikacích informují. Důležité je také sledovat krevní tlak ženy.
Hormonální antikoncepce se nedoporučuje ženám, které:
Pozitiva užívání hormonální antikoncepce:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu