Pokud se snažíte otěhotnět, možná jste už slyšela o metodě výpočtu plodných dní. Jejím smyslem je sledování a zaznamenávání teplotních odchylek, které vedou k jasnému určení vhodného dne k početí. Výsledkem je graf bazální teploty, ve zkratce známý též jako graf BT.
Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
🎞️ Vše o ovulaci
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci
🎞️ Jaký vliv má kontryhel na ovulaci?
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?
Ale hezky od začátku. Nevíte, co je to bazální teplota3? Přečtěte si o ní podrobněji v samostatné kapitole. V krátkosti jde o nejnižší teplotu těla v klidu. Proto se měří nejčastěji ihned po probuzení, kdy jste po poctivém spánku náležitě odpočatá. Ovlivňuje ji ovšem řada faktorů. Třeba to, jestli jste den před tím bouřlivě oslavovala kamarádčiny narozeniny nebo pokud procházíte zátěžovým životním obdobím (např. úmrtím v rodině apod.). V tom případě ji pravděpodobně naměříte mírně vyšší než normálně. Ale to je v pořádku. Zapisování bazální teploty je běh na delší trať. Je to jako číst v mapě: čím podrobnější ji máte, tím přesněji víte, kde se nacházíte a co vás čeká. Brzy se tyto odchylky naučíte znát a budete vědět, co znamenají. Druhý den bude bazální teplota opět v normě.
V období menstruace2 a před ovulací6 tato teplota u žen klesá. Naopak během ovulace až do posledního dne před očekávanou menstruací se mírně zvyšuje. Následně opět klesá. To už je slušný kolotoč. Mají na něj vliv dva hormony, o kterých jste už možná slyšela: není to nikdo jiný než estrogen a progesteron. A s nimi souvisí i dvě fáze.
Znějí poněkud odborně, ale v podstatě jde o dvě období s charakteristickými cykly, které jasně vypovídají o tom, co se s námi zrovna děje.
Obě stadia od sebe dělí ovulace. To je moment, ve kterém se z vaječníku uvolní zralá vajíčka. Ta putují vejcovodem dále, kde se mohou setkat se spermiemi. A jedna z nich potom vajíčko oplodní. Určit správný termín ovulace není jen tak, ale pokud si na pomoc vezmeme graf bt (bazální teploty), budete mít dokonalý přehled o svém těle a jeho pochodech.
Pokud zakreslíme naměřené nízké teploty z folikulární fáze a vyšší teploty z luteální fáze do grafu, vznikne nám tzv. bifázická křivka. Rozdíl těchto teplot se pohybuje kolem 0,2 - 0,5°C.
Chce to cvik, dobré oko a opravdu přesné a pravidelné zápisky. Za tři měsíce už se budete v grafu orientovat lépe než váš muž v nákupním středisku.
Jak už bylo řečeno: bazální teplota se měří ráno, bezprostředně po probuzení. A to stejným teploměrem a na stejném místě. Ideálně po dobu asi 5 minut.
Výslednou hodnotu zapište do jednoduchého grafu: Snadno si ho nakreslíte sama na čtverečkovaný papír nebo sešit. Na vodorovnou linku přijdou data. Co čtvereček, to jeden den, 7 dní v týdnu. Na svislou potom zakreslete stupně Celsia, kam zanesete teplotu, kterou jste naměřila. Tuto linku udělejte poctivě milimetr po milimetru. Je opravdu důležité zaznamenat i sebemenší rozdíl. Teplota se liší jen o několik desetin, buďte k sobě poctivá, vyplatí se to.
Na internetu najdete plno šablon, kam stačí zadat číslo a křivka se automaticky dokreslí. Výhodou je, že s sebou nemusíte nosit notýsek, tyto elektronické zápisy máte vždy po ruce a nezabírají místo v kabelce nebo nočním stolku.
Popis obrázku: První případ, který vidíme, hezky ilustruje ony dvě fáze: v první části folikulární, kde jsou naměřené teploty nižší, pod 37,0°C. Od 9. Září pak křivka vystřelí nahoru, nad oněch 37,0°C a jsme v luteální fázi, typické svými vyššími hodnotami. Výsledný graf vypadá jako slušná mořská vlna.
Popis obrázku: Zcela opačný případ vidíme zde. V období, kdy neovulujeme, linka jen tak polehává a čeká na bouři jménem ovulace.
Popis obrázku: Pokud trvá luteální fáze 18 a více dní, budete pravděpodobně za devět měsíců maminka. Vidíte to zvlnění dole? Gratulujeme, jste v očekávání. Teď si rychle udělejte těhotenský test a pokud bude i ten pozitivní, směle zamiřte za vaším gynekologem.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu