Znát normální tělesnou teplotu patří k základním znalostem. I malé dítě ví, že pokud stoupne teplota těla nad 37 °C zavání to nemocí. Podobně by měla každá žena znát svou bazální teplotu. V čem se liší od té tělesné? A co nám vlastně bazální teplota říká?
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka
🎞️ Co je ovulace a jak probíhá?
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?
🎞️ Jaký vliv má kontryhel na ovulaci?
S trochou nadsázky by se dalo říct, že bazální teplota je stejná jako my: citlivá, choulostivá i na nepatrnou změnu a potrpí si na dochvilnost a přesnost. Jo, a taky má ráda spánek. Je to nejnižší teplota, kterou naše tělo dosáhne, když jsme v klidu. Ideálně tedy v posteli. Proto ji měříme ráno, ihned po probuzení.
Tato teplota je u žen kolísavá jako naše nálada. A přesto nám dokáže říct, v jaké fázi cyklu se aktuálně nacházíme. V průběhu ovulace se totiž tělesná teplota ženy zvýší. Celá tahle bouře má na svědomí nárůst teploty o 0,4 °C až 1 °C. Tuto hladinu si tělo drží až do příští ovulace.
Bazální teplota je ovlivnitelná mnoha faktory, např. délkou a kvalitou spánku, popř. nespavostí, konzumací alkoholu před spánkem, nachlazením nebo jakoukoliv nemocí. Detaily se dozvíte níže.
Měření bazální teploty3 nezaručuje ženám otěhotnět, protože tělesnou teplotu ovlivňuje mnoho faktorů, ale pomůže ženám orientovat se ve svém menstruačním cyklu. A samozřejmě určit plodné dny a lépe poznat vlastní tělo.
Je třeba si uvědomit, že každá z nás má danou určitou hladinu teplot, od které se měření odvíjí. U ženy je tato hladina ovlivňována dvěma skupinami hormonů - estrogeny a gestageny.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač
Před ovulací se tělesná teplota pohybuje v rozmezí 36,2–36,5 °C. Tyto hodnoty se mění společně s menstruačním cyklem2. Po jeho skončení teplota kolísá kolem 36,5 °C. Jeden až dva dny před očekávanou ovulací zaznamenáme mírný pokles. V den ovulace a několik následujících dní se opět zvýší o 0,3 °C až 0,6 °C, teploty mohou překročit i 37,0 °C. Ke konci celého menstruačního cyklu bazální teplota opět klesne pod 37,0 °C.
Dva dny po ovulaci pak dojde k hormonálním změnám. Bouře nese jméno estrogen a gestagen. Rozlišujeme dvě fáze, během kterých se teplota mění. Dělí je ovulace, ale to nemusí nutně znamenat, že se nachází v jejich polovině. Jde o:
Probíhá od počátku menstruace a končí s příchodem ovulace. Hlavní slovo mají estrogeny, které snižují bazální teplotu. Jeden až dva dny před samotnou ovulací dosahují své maximální hodnoty (volně přeloženo nejnižší tělesné teploty). Délka této fáze je hodně labilní a nestálá. Může trvat 11, ale klidně také 21 dní. Záleží na tom, jak se vybouří estrogen.
Volně navazuje na ovulaci a doprovází ji vyšší teploty. Za tímto vzestupem jsou hormony ze skupiny gestagenů, a to zejména progesteron, který je produkován hlavně žlutým tělískem (žluté tělísko neboli corpus luteum - odtud název této fáze). Stejně jako u předchozí fáze i zde není její délka jasně definována. Mluví se o 12 až 16 dnech. Zpozornět byste měla v momentě, kdy je naopak tato část kratší než 10 dní. Může hrozit problém s otěhotněním.
Ode dne ovulace zůstávají hodnoty zvýšené (kvůli zvýšené hladině progesteronu) zhruba dalších 10 dní, poté by měla (ale nemusí) klesnout a přichází menstruace.
Ovulace proběhla, pokud je bazální teplota alespoň 3 po sobě jdoucí dny vyšší než v 6 předcházejících dnech, a za den, kdy proběhla ovulace, se považuje poslední den nízkých teplot. Hezky si to zapamatujete, když si to nazvete například pravidlo 3 po 6.
Pokud otěhotníte, pak po této luteální fázi v době očekávané menstruace teplota opět o něco stoupne. Pokud těhotná nejste, pak v den menstruace teplota prudce poklesne. Což je zajímavý jev, a když už vám toto měření nepřinese nic zvláštního, tak alespoň s předstihem několika hodin víte, kdy vás zastihne menstruace.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu