Azoospermie je nepřítomnost spermií v mužském ejakulátu. Azoospermie postihuje zhruba 1% mužů, u kterých způsobuje neplodnost či sterilitu3. Zhruba 20 % případů mužské neplodnosti1 může být způsobená právě azoospermií.
Azoospermie bývá zaměňována s aspermií, což je nepřítomnost spermatu u muže.
Azoospermie může mít dvojí příčinu:
Mikrochirurgickou operací se daří získat spermie k oplození vajíčka u přibližně 60 % mužů trpících poruchou tvorby spermií. U mužů, u nichž je tvorba spermií zachována, ale mají neprůchodné vývodné semenné cesty, je operace úspěšná prakticky ve všech případech.
Selhávání funkce varlat může být způsobeno vrozenými vadami (např. Klinefelterův syndrom, kryptorchismus1 nebo Sertoli cell only syndrom). Vady mohou být také získané, pacient např. prodělal infekci varlat nebo má rakovinu varlete.
Azoospermie se diagnostikuje během vyšetření na neplodnost. Diagnóza se stanovuje na základě analýzy výsledků odebraného materiálu spermií, tzv. spermiogram. Po analýze spermiogramu se hledá příčina azoospermie. Při spermiogramu se hodnotí objem ejakulátu, celkový počet spermií, koncentrace spermií, pohyblivost spermií, počet živých spermií, tvar spermií, pH ejakulátu, přítomnost fruktózy, zinku a glukozidázy v ejakulátu a taktéž se zjišťují i protilátky proti spermiím.
Velmi důležité je zjistit příčinu azoospermie, musí se provést urologické vyšetření, hormonální odběry, vyšetření karyotypu. Vyšetřují se možné mutace na přítomnost cystické fibrózy a defekty v Y (mužském) chromozomu, provádí se tedy genetické vyšetření.
Při vyšetření se využívá i zobrazovací technika jako je ultrazvuk varlat, transrektální ultrazvuk, magnetická rezonance a CT, dále se provádí biopsie varlat a genetické vyšetření.
Když byla muži zjištěná azoospermie, tak s odstupem času by měl mít znovu provedený spermiogram.
Diagnóza azoospermie neznamená, že daný muž nikdy nebude moci mít děti. Zjistit přesnou příčinu azoospermie je složité. Při nalezení příčiny se azoospermie začne léčit. Muž může mít děti i v tom případě, když nemá v ejakulátu i po terapii žádné spermie, protože spermie se dají získat přímo z varlat.
Testikulární typ azoospermie, který postihuje většinu pacientů má trvalé následky. V případě, že jsou varlata v pořádku, ale nejsou stimulované luteinizačním a folikuly stimulujícím hormonem, se po podání těchto hormonů začnou tvořit spermie.
Při snaze otěhotnět je potřeba azoospermii řešit v centru asistované reprodukce. Muži, kteří mají azoospermii potvrzenou, mohou zvažovat i operační řešení.
Více o operaci PESA/MESA a TESA/TESE se dočtete v samostatných článcích: PESA/MESA a TESA/TESE.
Významný pokrok ve vědě je zavedení IVF a ISCI, které umožňují párům oplodnění. Jednou z podmínek, které musí být splněny, je přítomnost spermií ve varlatech.
Spermatogeneze je proces, kdy vznikají spermie. Tvorba spermií začíná ve varlatech. Varlata jsou párové pohlavní orgány, které jsou uložené v šourku mimo břišní dutinu, protože pro správný vývoj spermií je potřebná nižší teplota než je v dutině břišní. Teplota by měla být nižší než 37 °C. Spermie po ukončení spermatogeneze vypadají jako zralé spermie, ale tyto spermie nejsou ještě schopné oplodnění, neumí rozeznat a oplodnit vajíčko.
Spermie musí proto dozrát v dalších procesech, proto putují do nadvarlat, kde dozrávají. V nadvarlatech jsou spermie obohacené o cholesterol a proteiny, mění se jejich tvar. Nakonec jsou uskladněné v konečné části nadvarlat až do následující ejakulace.
Během ejakulace se spermie promísí se sekrety z nadvarlat, z prostaty a ze semenných váčků. Denně se produkuje více než deset milionů spermií.
Schopnost oplodnit vajíčko mají spermie ještě 3 - 4 dny po pohlavním styku. Ideální je když se spermie dostanou do dělohy jeden den před ovulací, takže ještě před tím než vajíčko úplně dozraje. Vajíčko je schopné oplodnění 20 - 24 hodin. Vývoj spermií může negativně ovlivnit stres, kouření, špatná životospráva, chemické látky a záření.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu