Azoospermie

Azoospermie je nepřítomnost spermií v mužském ejakulátu. Azoospermie postihuje zhruba 1% mužů, u kterých způsobuje neplodnost či sterilitu3. Zhruba 20 % případů mužské neplodnosti1 může být způsobená právě azoospermií.

Azoospermie bývá zaměňována s aspermií, což je nepřítomnost spermatu u muže.

Příčiny azoospermie

Azoospermie může mít dvojí příčinu:
Azoospermie

  1. Kanálky varlete, v nichž spermie vznikají, mohou být poškozeny v důsledku chybného vývoje tkání, toxickými látkami, působením infekce, zářením apod. Toto poškození může být difúzní, často však alespoň v některých kanálcích malý počet spermií vzniká.Ty se sice nedostanou do semenné tekutiny, ale je možno je z těchto kanálků získat mikrochirurgickou operací a použít k laboratornímu oplodnění vajíčka.
  2. Druhou příčinou azoospermie je neprůchodnost semenných cest, která může být vrozená, nebo získaná, např. po zánětu, úrazu, po některých operacích apod. Kanálky varlete sice produkují spermie, ale ty se nemohou dostat ven. V těchto případech lze spermie získat mikrochirurgickou operací kanálků nadvarlete.

Mikrochirurgickou operací se daří získat spermie k oplození vajíčka u přibližně 60 % mužů trpících poruchou tvorby spermií. U mužů, u nichž je tvorba spermií zachována, ale mají neprůchodné vývodné semenné cesty, je operace úspěšná prakticky ve všech případech.

Typy azoospermie

  • Pretestikulární azoospermie - jedná se o nedostatečnou stimulaci běžně vyvinutých varlat mužského pohlavního ústrojí.Hladina folikuly stimulujícího hormonu (tzv. FSH) je nízká a nedostatečně stimuluje varlata k produkování spermií. Tento typ postihuje zhruba 2 % pacientů s azoospermií.
  • Testikulární azoospermie - je charakteristická abnormální velikostí varlat nebo jejich scházením. Produkce spermií může být zachována nebo také může zcela scházet. Tento typ azoospermie postihuje zhruba 50 % pacientů, u kterých selhávají varlata a dochází k selhávání tvorby spermií.

Selhávání funkce varlat může být způsobeno vrozenými vadami (např. Klinefelterův syndrom, kryptorchismus1 nebo Sertoli cell only syndrom). Vady mohou být také získané, pacient např. prodělal infekci varlat nebo má rakovinu varlete.

  • Posttesticular azoospermie - spermie jsou při tomto typu azoospermie produkovány, ale v těle je překážka, která zabraňuje jejich vylučování z těla. Častou příčinou je vasektomie1, vrozená ageneze z chámovodu způsobené cystickou fibrózou2 nebo obstrukce ejakulačních kanálků způsobené infekcí.
  • Idiopatická azoospermie - popisuje se tak azoospermie, jejíž příčina vzniku není známa. Může jít např. o věk pacienta nebo také jeho hmotnost.

Diagnostikování azoospermie

Azoospermie se diagnostikuje během vyšetření na neplodnost. Diagnóza se stanovuje na základě analýzy výsledků odebraného materiálu spermií, tzv. spermiogram. Po analýze spermiogramu se hledá příčina azoospermie. Při spermiogramu se hodnotí objem ejakulátu, celkový počet spermií, koncentrace spermií, pohyblivost spermií, počet živých spermií, tvar spermií, pH ejakulátu, přítomnost fruktózy, zinku a glukozidázy v ejakulátu a taktéž se zjišťují i protilátky proti spermiím.
Nepřítomnost spermií v ejakulátu

Velmi důležité je zjistit příčinu azoospermie, musí se provést urologické vyšetření, hormonální odběry, vyšetření karyotypu. Vyšetřují se možné mutace na přítomnost cystické fibrózy a defekty v Y (mužském) chromozomu, provádí se tedy genetické vyšetření.

Při vyšetření se využívá i zobrazovací technika jako je ultrazvuk varlat, transrektální ultrazvuk, magnetická rezonance a CT, dále se provádí biopsie varlat a genetické vyšetření.

Postup při diagnostice:

  • Anamnéza - lékař se ptá na všechny překonané nemoci v dětství i dospělosti, hledá mezi nimi souvislosti s poškozením varlat. Anamnéza se probírá dopodrobna, včetně sexuálního zdraví (libido, sexuální aktivita a plodnosti). Lékaři zjišťují jaké léky užívali pacienti v minulosti, např. hormony, steroidy, antibiotika1, chemoterapie aj. Tyto léky snižují tvorbu hormonů, které jsou potřebné na tvorbu spermií.
  • Fyzikální vyšetření - fyzikální vyšetření patří k nejjednodušším, je to základní krok při určení diagnózy. Během fyzikálního vyšetření se vyšetří varlata a chámovody. Při vyšetření se může zjistit varikokéla, což znamená rozšíření žíly, které jsou viditelné v šourku.
  • Hormonální vyšetření - folikuly stimulující hormon (FSH) je hormon, který se tvoří v hypofýze v mozku. Tento hormon je zodpovědný za tvorbu spermií, které jsou vytvořené ve varlatech. Při různých onemocněních hypofýzy je snížená tvorba hormonů a proto nízké hodnoty luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu mohou znamenat pretestikulární typ azoospermie. Při nízkých hodnotách FSH varlata nejsou dostatečně stimulované, aby dokázaly tvořit spermie. Naopak vysoké hladiny těchto hormonů poukazují na problémy varlat.
  • Transrektální ultrazvuk - Transrektální ultrazvuk se provádí přes konečník a dělá se, aby se vyloučily abnormality ejakulačních kanálků a semenných váčků. Ultrazvuková sonda se umístí do konečníku a sledují se kanálky, protože kanálky se nacházejí v blízkosti konečníku.
  • Biopsie varlat - Při podezření, že příčina azoospermie je ve varlatech (testikulární azoospermie), se provádí biopsie varlat. Při biopsii se získají tkáně z varlat, které se vyšetří laboratorně i mikroskopicky.

Když byla muži zjištěná azoospermie, tak s odstupem času by měl mít znovu provedený spermiogram.

Terapie

Diagnóza azoospermie neznamená, že daný muž nikdy nebude moci mít děti. Zjistit přesnou příčinu azoospermie je složité. Při nalezení příčiny se azoospermie začne léčit. Muž může mít děti i v tom případě, když nemá v ejakulátu i po terapii žádné spermie, protože spermie se dají získat přímo z varlat.

Testikulární typ azoospermie, který postihuje většinu pacientů má trvalé následky. V případě, že jsou varlata v pořádku, ale nejsou stimulované luteinizačním a folikuly stimulujícím hormonem, se po podání těchto hormonů začnou tvořit spermie.

Při snaze otěhotnět je potřeba azoospermii řešit v centru asistované reprodukce. Muži, kteří mají azoospermii potvrzenou, mohou zvažovat i operační řešení.

Více o operaci PESA/MESA a TESA/TESE se dočtete v samostatných článcích: PESA/MESA a TESA/TESE.

Významný pokrok ve vědě je zavedení IVF a ISCI, které umožňují párům oplodnění. Jednou z podmínek, které musí být splněny, je přítomnost spermií ve varlatech.

Tvorba spermií

Spermatogeneze je proces, kdy vznikají spermie. Tvorba spermií začíná ve varlatech. Varlata jsou párové pohlavní orgány, které jsou uložené v šourku mimo břišní dutinu, protože pro správný vývoj spermií je potřebná nižší teplota než je v dutině břišní. Teplota by měla být nižší než 37 °C. Spermie po ukončení spermatogeneze vypadají jako zralé spermie, ale tyto spermie nejsou ještě schopné oplodnění, neumí rozeznat a oplodnit vajíčko.

Spermie musí proto dozrát v dalších procesech, proto putují do nadvarlat, kde dozrávají. V nadvarlatech jsou spermie obohacené o cholesterol a proteiny, mění se jejich tvar. Nakonec jsou uskladněné v konečné části nadvarlat až do následující ejakulace.

Během ejakulace se spermie promísí se sekrety z nadvarlat, z prostaty a ze semenných váčků. Denně se produkuje více než deset milionů spermií.

Schopnost oplodnit vajíčko mají spermie ještě 3 - 4 dny po pohlavním styku. Ideální je když se spermie dostanou do dělohy jeden den před ovulací, takže ještě před tím než vajíčko úplně dozraje. Vajíčko je schopné oplodnění 20 - 24 hodin. Vývoj spermií může negativně ovlivnit stres, kouření, špatná životospráva, chemické látky a záření.

Video: Azoospermie (ENG)

Více o azoospermii na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.sanatoriumhelios.sk/azoospermia
  2. http://www.urology.sk/nase-sluzby/spermiogram/
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Azoospermia (ENG)
  4. http://www.maleinfertilityspecialists.com/faq5.htm (ENG)
  5. http://cs.wikipedia.org/wiki/Spermie (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s azoospermií

Máš zkušenost s azoospermií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adenka84  12. bře 2015

I s tímto výsledkem je možné otěhotnět

Nám se i s tímto výsledkem spermiogramu podařilo otěhotnět, a stačilo k tomu pouze IUI nikoliv IVF.

Lékař v Centru tomu moc nevěřil a před zavedením spermií se mě ptal, zda je skutečně chci zavést. Jasně, že jsem chtěla, a vyplatilo se. Za 14 dní nás na těhotenském testu překvapili krásné // čárky.

Hned ten den jsme jeli do Caru. Když nás lékař uviděl ve dveřích, místo pozdravu ze sebe jen vyloudil "ONO SE ZADAŘILO"?. Prý nás ten nahoře má hodně rád, jelikož za celou jeho kariéru jsme pouze druhý pár, co s tímto výsledkem spermiogramu miminko zplodil.

Navíc jsme se to dozvěděli přesně 4 dny před Štědrým dnem. Takže Vánoční dárek pro celou rodinu byl rázem vymyšlen a věřte, že to byl ten nejkrásnější ze všech dárků na celé Zemi. Takže kdo jste na tom jako my - nezoufejte, šance tu je a zázraky se dějí každým dnem.
3 lidé považují za užitečné
lenkasaf  3. pro 2014

Azospermie

V září 2014 byla partnerovi diagnostikována azospermie. Bohužel je to genetické od narození, zlomený chromozom Y. V CAR v Ostravě nám pan doktor řekl, že vlastní dítě nikdy mít nebude, jedině sperma dárce. Docela nás to vzalo, hlavně partnera. Bylo mi ho líto, viděla jsem, jak se trápí a nemohla mu nijak pomoct.

Surfovala jsem na interneru, hodně jsme načetla tady na Koníkovi a zase nám svitla naděje. Holky tady pěly chválu na MUDr. Kočího, zkusila jsem mu tedy napsat. Ochotně nám navrhnul termín do Prahy, 24.11.2014 jsme se za ním rozjeli do Prahy. Ráno partnerovi nabrali krev a odpoledne měl výsledky a sezení s panem doktorem. Opravdu se mu věnoval poctivou hodinu, i když v ordinaci měl další pacienty.

Takže výsledek zněl "není to úplně ztraceno". Tři měsíce si bude píchat Pregnyl, v lednu jedeme opět na krev a konzultaci, jak injekce zabírají a poté asi MESE/TESE a budou spermíky hledat.

Je to ještě běh na dlouhou trať, ale je to naděje, kterou oba moc potřebujeme, a na konci snad bude vytoužené VLASTNÍ dítě ! :-)

Tak nám prosím držte všechny palce. ;-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce