Asistovaný hatching nebo také zonální hatching je mikromanipulační technika, u které se pomocí ostré jehly naruší obal dvou až čtyřdenního embrya, což má za následek jeho snazší uhnízdění v děloze3. U ICSI2, kde je už obal narušený, se tento výkon neprovádí.
Vajíčko se během putování z vejcovodů do dělohy3 vyvíjí a je chráněno pevným, bílkovinným obalem. Obal drží dělící se buňky pohromadě a chrání je před možnou infekcí. Když se vajíčko dostane do dělohy, mělo by svůj obal opustit a uhnízdit se. Pokud se však vajíčko z obalu nedostane, pomoci může asistovaný hatching. Nejvhodnějším obdobím pro tento zákrok je druhý až čtvrtý den po oplodnění. Při asistovaném hatchingu nedochází k porušení embrya.
Asistovaný hatching se doporučuje u embryí se silným obalem nebo v případech, pokud se v předcházejících cyklech embryo neuhnízdilo.
Na tento druh asistovaného hatchingu se používá přístroj, mikromanipulátor, který dělá miniaturní pohyby i když lékař dělá rukou pohyby větší. Postup probíhá tak, že do přístroje se připevní skleněná trubička (pipeta), která slouží k držení vajíčka a menší pipetou (jehlou) se poruší obal vajíčka.
Tento proces je rychlejší než mechanický a spočívá v narušení obalu vajíčka pomocí laserového paprsku. Nelaserovým paprskem se nejprve označí místo, na které se pak namíří paprsek laserový.
Při chemickém hatchingu se do pipety uchopí embryo a druhou pipetou se na bílkovinný obal kápne roztok kyseliny sírové nebo kyseliny chlorovodíkové. Ta obal rozloží a umožní vajíčku dostat se z obalu. Odhadnout však množství kyseliny není jednoduché, proto tento postup nemusí být velmi přesný.
Asistovaný hatching5 se doporučuje párům, které již zkusily asistovanou reprodukci24, a minimálně potřetí nebyl přenos embryí úspěšný. Také se doporučuje ženám, které by chtěly otěhotnět v pozdějším věku (nad 37 let svého věku), ženám, které mají vysokou úroveň FSH, nebo v případě, že na oplodnění se používají zmražená embrya.
Asistovaný hatching je určen pouze vybraným embryím, proto je velmi malé riziko, že by u buňky mohlo dojít k jejímu poškození. Laserová metoda snižuje i minimální riziko a chrání také embryo před nepříznivým zásahem laseru. Míra poškození embrya by měla být nižší než 1 %. Bylo provedeno několik studií dětí narozených po asistovaném hatchingu a nebyly u nich zjištěny žádné abnormality nebo dlouhodobé změny.
Při přenosu více embryí u asistovaného hatchingu existuje zvýšené riziko, že "vzniknou" jednovaječná dvojčata.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu