Mezi nemoce, které dříve nebyly tolik známé patří bezesporu pátá a šestá dětská nemoc. V tomto článku se podíváme na zoubek právě nemoci, která se označuje jako šestá nemoc latinsky roseola infantum. Tato nemoc se nejčastěji objevuje v zimních a jarních měsících. Nemoc může být zaměnitelná se zarděnkami1 nebo spalničkami, jejichž potvrzení lze doložit sérologickým vyšetřením.
rozhovor s dětskou lékařkou: MUDr. Denisou Jaššovou
Nevynechajte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ PRVNÍ POMOC nebo co by vám v "lékárničce" na výletech nemělo chybět.
🎞️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).
🎞️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.
🎞️ Co je to pátá nemoc a jak ji léčit?
Šestá nemoc (roseola, exantému subitum) je způsobena herpetickým virem HHV-6 (méně často HHV-7). Svůj název nezískala podle viru HHV-6, jak by se někdo mohl domnívat. Název vznikl historicky - roseola infantum byla šestá v pořadí při zatřiďování exantematózních onemocnění. Objevuje se převážně u dětí ve věku do 36 měsíců, přičemž nejčastěji mezi 6. a 18. měsícem. Velmi často se proto můžete setkat i s označením šestá dětská choroba.
Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o virové akutní horečnaté onemocnění horních dýchacích cest spojené s vyrážkou. Šestá nemoc zpravidla nemívá těžký průběh, ale i tak její začátek rodiče mnohdy vyděsí. Šestá nemoc je zneklidňuje a oni pak často prochází diskuse na internetu a hledají foto vyrážky, která je pro nemoc naprosto typická.
Inkubační doba u šesté nemoci je 5 - 12 dní.
Prvním projevem nemoci je totiž vysoká horečka1. A to opravdu vysoká kolem 39 - 40 °C. Takže vás čeká asi pár těžších dní a hlavně nocí. Hlavu vzhůru! Zmobilizujte své síly. Zkontrolujte si, zda máte v zásově antipyretika (léky proti teplotě), případně rehydratační roztok, pokud by dítě odmítalo přijímat tekutiny.
Pokud jste dosud neslyšeli o febrilních křečích10, něco si o nich nastudujte a buďte připraveni správně reagovat. První setkání s nimi bývá velmi znepokojující a vědět, co můžete očekávat je v boji s nimi bod pro vás. Ještě se možná ujistěte, zda víte jak správně dávat dítěti zábal proti horečce (více o zábalu v článku horečka1). Pokud je totiž neděláte jak by měly, můžete nadělat více škody než užitku.
Kromě vysoké teploty se děti zdají být většinou zdravé a veselé. Horečka trvá většinou 4 dny. O tom, že vaše dítko trápí šestá nemoc, se dozvíte většinou až v momentě, kdy se objeví skvrnitá vyrážka růžové barvy. Vyrážka se zpravidla objevuje na trupu, krku a horních končetinách. Zhruba po dvou dnech je šestá nemoc pryč a s ní naštěstí i vyrážka (mnohdy také v obličeji).
Kromě vysokých teplot (horeček) a vyrážky mohou šestou nemoc provázet i tyto příznaky:
Tato nemoc se objeví velmi rychle a stejně tak rychle i mizí. Maminky si tak po onemocnění šestou nemocí často kladou otázku, kdy mohou dítě znovu pustit do kolektivu či ven. Šestá nemoc ztrácí infekčnost hned po zmizení vyrážky, takže poté již potomka není nutné držet stranou od ostatních dětí.
Šestá nemoc je vysoce infekční onemocnění, nakažlivost začíná již před projevem nemoci a končí až poté, kdy zcela zmizí vyrážka. Šestá nemoc a její infekční doba trvá kolem 7 dní. Šestá nemoc se přenáší vzdušnou cestou - přenos nemoci je snadný především v dětských kolektivech.
Velice pozitivní je informace, že šestá nemoc se zpravidla neobjevuje opakovaně. Po prodělaném onemocnění totiž tělo vytvoří protilátky, které v lidském organismu přetrvávají doživotně.
Již výše jsme uvedli, že šestá nemoc bývá společně s pátou nemocí označována převážně jako dětská choroba. Tato nemoc se nejčastěji objevuje u dětí ve věku 6 měsíců až 2 let. Šestá nemoc u starších dětí (nad 4 roky) se objevuje spíše zřídka, stejně jako u dětí mladších 4 měsíců.
Přestože se tato nemoc označuje jako dětská šestá nemoc, může se jí nakazit i dospělý člověk. Pokud vaše děti onemocní právě touto nemocí, počítejte, že se jí můžete nakazit také - šestá nemoc má totiž vysokou nakažlivost.
Šestá dětská choroba (roseola infantum) u dospělých probíhá jako jiné respirační virové onemocnění, bez exantematózních (vyrážkových) projevů, a proto dospělý člověk ani neví, zda překonává chřipku, šestou nemoc nebo jiný typ respirační virózy.
Dětská šestá nemoc samozřejmě může “skolit” i nastávající maminku. Šestá nemoc však naštěstí těhotenství24 většinou neohrozí. Problémem nebývá šestá nemoc jako taková, ale spíše vysoká teplota, která v těhotenství13 není nikdy vítaná. Pokud má žena podezření, že onemocněla šestou dětskou nemocí v době svého těhotenství, měla by vždy svůj stav zkonzultovat s praktickým lékařem, či s ošetřujícím gynekologem.
Šestá nemoc jako taková se neléčí, léčba je tedy pouze sympomatická. Mohou se podávat léky2 na snížení vysoké teploty a naprosto nezbytný je dostatečný příjem tekutin a klid na lůžku. Očkování proti šesté nemoci neexistuje. Podávání antibiotik1 je neopodstatněné, protože se jedná o virové onemocnění.
Šestá nemoc zpravidla probíhá bez komplikací. Pokud se v důsledku vysoké teploty objeví febrilní křeče, je nutné, aby dítě vyšetřil lékař, který zhodnotí jeho stav a po vyšetření určí další postup (tj. zda bude potřebné vykonat neurologické vyšetření, EEG, případně hospitalizace malého pacienta na dětském oddělení, atd.)
Text po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu