Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.
Stejně jako během těhotenství i po porodu si ženské tělo projde výraznými změnami.
Diastáza břišních svalů některé novopečené maminky nepříjemně zaskočí. Co to diastáza vlastně je, proč se po porodu může vytvořit, jak zjistíš, že ji máš, a co dělat, pokud se vyskytla? Jedná se o vážný problém, nebo estetickou vadu? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.
Pánevní dno ohraničuje dolní okraj břišní dutiny člověka a rozděluje dutinu malé pánve od krajiny hráze. Pánevní dno patří mezi svaly hlubokého stabilizačního systému a dalo by se říct, že rozděluje naše tělo na horní a dolní polovinu. Je umístěno na spodu pánve a tvarem připomíná mělkou nálevku. Pánevní dno tvoří tři vrstvy svalů, které se uchycují na sponě stydké, kostrči a sedacích kostech. Ve svalech pánevního dna jsou otvory pro konečník, močovou trubici a u žen i pro pochvu.
Nástřih hráze je mnohdy součástí vaginálního porodu, ale jeho „popularita“ u lékařů klesá. Proč tomu tak je, kdy se epiziotomie provádí a jak se po ní co nejrychleji zregenerovat? Pojď si přečíst víc o kdysi rutinním medicínském zásahu a dozvíš se například i to, zda je pravda, že nástřih hráze pomáhá předcházet spontánnímu natržení.
Pod pojmem „krvácení po porodu“ si každý z nás může představit něco jiného. Zatímco některé ženy tímto termínem označují přirozený proces vylučování očistek, jiné mají na mysli krevní ztráty, které jsou způsobené zdravotním problémem a představují velké riziko. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení po porodu, v jakých případech je nebezpečné a kdy bys měla vyhledat lékaře?
Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.
Za původním označením slova hemoroidy nebo také hemeroidy, či zlatá žíla, stojí cévní pleteně v oblasti konečníků a z řeckého slova znamenají tok krve, či krvácení. Hemoroidy v konečníku vznikají tam, kde nedochází ke správnému a bezproblémovému fungování krve ve smyslu jejího přítoku a odtoku. Jsou to naběhlé uzlovité žíly na stěně konečníku, které vznikají zapálením křečových žil a lze si je představit jako drobné polštářkové útvary střeva, které jsou v těle již od narození a jejichž zvětšení se projevuje jako hemoroidy, tzn. pálením, svěděním a krvácením. Prakticky se jedná o onemocnění cévního systému, které je velmi bolestivé a v populaci stále častější. Onemocnění je to léčitelné a sice různými čípky, léky, mastičkami a je důležitá i prevence a včasný příchod k lékaři.
Strie jsou spolu s celulitidou a vráskami jevem na pokožce, obvykle nežádoucím. Mohou totiž připomínat procesy, s nimiž se žádná z nás nechce setkat – tloustnutí, ztráta elasticity kůže či stárnutí jako takové. Proč vznikají? Jak strie odstranit? A musí se například v těhotenství zákonitě objevit? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.
Nadměrné padání vlasů a jejich zhoršenou kvalitu po porodu zaznamená přibližně 85 až 90 % žen. Jaké jsou příčiny a můžeš poporodnímu vypadávání vlasů nějak zabránit? To se dozvíš v našem článku.
Cvičení po porodu je pro každou ženu velmi důležité. Porod je individuální záležitost, i po psychické i po fyzické stránce. Tělo se porodem mění a je důležité ho správně zregenerovat pomocí cvičení. Cvičení po porodu je tedy u každé maminky individuální. Základem je trpělivost, protože tělesné změny, které nastaly během těhotenství vyžadují určitý čas, než se tělo navrátí do svého původního stavu.
Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková
Co ve videu zaznělo:
V případě, že máš porod teprve před sebou a patříš mezi nastávající maminky, které si předem zjišťují, co se s jejich tělem bude dít, nezapomeň si přečíst naše články o změnách na těle v těhotenství.
Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.
Proč se vlastně poprsí v těhotenství mění a jaké konkrétní změny bys měla očekávat, když zjistíš, že čekáš miminko? Pojď se spolu s námi podívat, co tě nemine a proč jsou nové tělesné projevy tak důležité.
Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.
Poporodní deprese nebo také poporodní blues, či laktační psychóza je závažný psychický stav, který se projevuje po porodu a to extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředěnosti, výpadky paměti a ztrácení pojmu o čase a prostoru. Často se spojuje i s nezájmem o dítě. Také se u novopečených maminek projevují halucinace a bludy, kterých si žena ani nemusí být vědoma.
Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu