Sex po porodu může být dokonce lepší, než před narozením dítěte. Porod29 je pro ženu zážitkem jak tělesným, tak psychickým. Je součástí sexuality ženy. Její tělo prošlo fyziologickým procesem, po kterém se každá cítí úplně jinak a stejně tak může být sexualita po porodu pro každou ženu jiná. A tento fakt je třeba přijmout. První milostný pohlavní styk může být pro některé páry zcela bezproblémový, ale také nemusí. Pro některé je sex po porodu dlouhou dobu tabu, a to i po šestinedělí. Jiní ani nedodrží šestinedělí.
Rozhovor s porodní asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
V rozhovoru s porodní asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou najdete odpovědi na tyto otázky:
🎞️ Na co si dát pozor při cvičení po porodu.
🎞️ Všechno, co byste měli vědět o PLASTICKÉ OPERACI PRSOU.
🎞️ Je to “obyčejný” SMUTEK, ÚZKOST, a nebo už DEPRESE?
Fakt, zda bude první milování po porodu bolestivé nebo ne, záleží na mnoha proměnných. Správně by to bolet ale nemělo. Není tam panenská blána, kterou je třeba narušit. Pokud to však bolí, může to být příznak, že porodní poranění není zahojené. Druhou možností je příznak psychiky. Tzv. vaginismus, silné stažení poševních svalů, které brání průniku během sexu a způsobuje bolest, je z velké části psychického původu. Proto, žena musí sex chtít. Sexu po porodu by měla předcházet dostatečně dlouhá předehra, aby byla žena dostatečně uvolněná a připravená. V "sušším" poševním prostředí může být pohlavní akt pro ženu spíše nepříjemný. Snížená hladina estradiolu má za následek nedostatečné zvlhčení ženské pochvy a může způsobovat bolestivost při aktu. K zvlhčení pochvy pomohou lubrikační gely3.
Pokud se na sex po porodu cítí oba partneři mohou s ním začít i před první kontrolou po porodu u gynekologa. Základní kritéria, kdy je vhodný čas začít se sexem po porodu jsou:
S obnnovením milostného života po porodu se nastoluje otázka, jaké metody antikoncepce16 zvolit. Žena může otěhotnět i v případě, že ještě kojí a po porodu ještě nemenstruovala3. Na trhu jsou k dostání také antikoncepční prostředky, které jsou vhodné i pro kojící ženy.
Mnohé ženy přistupují k prvnímu sexu po porodu podobně, jako k prvnímu sexu ve svém životě vůbec. Předcházejí mu otázky jako: "Jaké to bude? Nebude to bolet? Co při tom budu cítit? Budu se svému partnerovi líbit? Nebude to tam moc široké nebo naopak úzké?
Z počátku může být vhodnou metodou laskání, líbání, společné mazlení a čekání na aktivitu ženy, která je tak na všechno připravená a partner na ni nijak nenaléhá.
Jsou ženy, jejichž sex po porodu je ještě lepší, než před porodem. A určitě i takové, jejichž první milování po porodu je spojeno s bolestí. V takovém případě je velmi potřebné dopřát si dostatek času na hojení poporodních ran a ke své sexualitě přistupovat opatrně. Ženy by se měly o sebe starat, dokud vkročí do sexuálního života v takové míře, jak byly zvyklé v minulosti.
V některých případech trvá měsíce, někdy půl roku, někdy roky, kdy může být sexualita intenzivně ovlivněna porodem a bolestivost může být přítomna. V takovém případě se nastoluje otázka, jak jinak přistoupit k partnerské intimitě. Nabízí se celá škála možností. Sexualita po porodu přináší mnoho výzev a objevování. Je vhodné přistupovat k tomu pozitivně a uchopit to jako výzvu k fantazii a objevování možností v partnerské sexualitě.
Myšlenky na sex jsou u ženy často "rozptylovány" ostatními myšlenkami a pocity, které ženu během dne zasáhnou. Ať už je to péče o dítě, starost o domácnost, nebo má žena po porodu starosti sama se sebou, když se tělo dává po porodu dohromady. Ženy by měly z hlavy vypustit myšlenky typu: "Co kdyby ...?" Např. vyteklo z prsou mléko, probudilo se dítě apod.
Je důležité, aby muž se ženou komunikovali, aby měla s kým sdílet všechny radosti i starosti, které během dne s dítětem doma zažívá.
Žena by si měla naopak uvědomit, že sexuální styk je součástí každého partnerského vztahu a čím déle bude sex po porodu oddalovat, tím obtížněji se k němu budou s partnerem vracet. Oba partneři by si měli ujasnit, kdy bude na sex "čas", kdy nebude žena unavená z celodenní péče o dítě a domácnost. Partner by se měl podílet na péči o miminko a domácnost, někdy postačí i vykoupání dítěte nebo hodinová odpolední procházka s kočárkem venku, aby žena mohla být chvíli sama, načerpat sílu, vydechnout ...
Dítě potřebuje cítit nejen lásku mateřskou, ale i lásku mezi rodiči navzájem. Základem každé dobře fungující rodiny je láska mezi rodiči.
Základem odpovědi na tuto otázku je definovat si, co se pod plnohodnotným sexuálním životem myslí. Pokud bychom to definovali jako, stav, kdy jsou oba ve vztahu uspokojení, tak se to skloubit dá. Lépe se dá pracovat se situací, kdy například odmítá partnerka sex, kvůli únavě, vyčerpání a podobně, jako když má fyzické bolesti, způsobené špatně hojícím se poraněním, které bolí i půl roku, rok, či dva po porodu. V takovém případě je řešení otevřenost partnery, aby hledali jiné možnosti vzájemného sexuálního uspokojení.
Mnohé ženy jsou po porodu zvědavé, jak se tam dole změnily po fyzické stránce. Vezmou zrcátko a zvědavě zkoumají. Určitě by měly nechat svému tělu dostatek času a vyčkat, dokud k takovému něčemu přistoupí. Pokud byla při porodu nějaká zranění, byl proveden nástřih, zda došlo k natržení, neměly by ženu překvapit možné jizvy, které se musí zahojit.
I bezproblémový porod však s sebou přirozeně nese změny na intimních místech. Žádná žena nemůže očekávat, že to bude úplně stejné. Úzkou vagínou muselo projít miminko a i když je elastická a má velkou možnost opětovného stažení, určité změny budou přítomny vždy a je to tak v pořádku. Měly by si opět zamilovat své tělo, přijmout změny na něm, protože i porod samotný je akt sexuality, a ty změny jsou jen přirozenou součástí jejich sexuality.
Mnoho žen se obává, jaký bude jejich sexuální život. Z mnoha výzkumů vyplývá, že intimní život po porodu je ještě lepší než před ním a sexuální prožívání je intenzivnější.
Pokud žena rodila císařským řezem81, měla by si vybírat takové sexuální polohy, při kterých se na jizvu netiskne. U ženy se mohou po porodu objevit bolesti dělohy. V tomto případě je vhodné sex po porodu na nějaký čas ještě oddálit. Porod je obrovská událost, která změní ženu jako takovou, ať už po fyzické, či po psychické stránce. I když rodila císařským řezem. Odpověď, kdy je vhodný čas začít sexuálně žít po císařském řezu, musí žena opět hledat sama v sobě. Základním kritériem je chuť na sex, zahojená jizva po císařském řezu a ukončené očistky dělohy.
Základem řešení každého problému je odhalit jeho příčinu. Stejný postup je vhodné zvolit i v případě přetrvávajícího odporu k sexu po porodu.
Psychické:
Fyzické:
Partneři by si měli před porodem promluvit i o tomto tématu. Je důležité, aby věděli, co je čeká a jaké mohou být případné komplikace. Je velmi přínosné, pokud se s partnerem žena předem dohodne, že na tomto budou spolupracovat, aby nenastalo vyhoření v partnerském vztahu. Je důležité, aby partner chápal, že u ženy sexualita není jen uspokojení primárních sexuálních potřeb. Aby se žena mohla milovat, potřebuje na to vhodné podmínky. Potřebuje se cítit milovaná, pěkná, v psychické pohodě, a podobně. Jak toho docílit, když je žena totálně nevyspalá, velmi únavená, nemá kdy jít ani do sprchy? Pociťuje křivdu, protože její muž si žije téměř stejný život jako před tím, zatímco ona nemůže jít nikam, ani se věnovat svým zájmům. Mezi partnery může docházet k napětí, což se velmi snadno může odrazit v podobě sexuálního nesouladu. Aby se žena sexualitě naplno otevřela, potřebuje například od toho muže vyslechnout, cítit podporu, vhodné naladění. Toto jsou věci, které platí obecně v partnerském vztahu, po porodu obzvláště.
Pokud je problém v partnerském vztahu, kdy jde o přenášení viny na partnera, pocit tlaku ze strany partnerky, poporodní depresi a podobně, je vhodné řešit psychologické stránky problému a ne sexuální. Třeba odstranit psychický blok a až následně lze odstranit intimní.
Za vyzkoušení určitě stojí i způsob, pokud se pár miluje. Je to tantrická technika milování, které se říká také vědomé nebo měsíční milování. Je to pravý opak rychlé penetrace partnera. Partner do vagíny partnerky pouze vstoupí a pak se už nehýbou. Partnerka se snaží zapojovat své vaginální svaly a partnera objímat. Je to nesmírně krásný a intimní akt, během kterého se na sebe partneři naladí a vnímají se navzájem. Žena dokáže tak velmi jemným, něžným a vědomým způsobem dosáhnout orgasmu.
Trápí-li ženu nedostatečné poševní sevření, je možné ho řešit posílením svalstva pánevního dna. Cvičení se provádí opakovaným stahováním a povolováním těchto svalů, který lidé používají například k zadržování moči. Pochva je ženským elastickým orgánem a je schopna se hodně roztáhnout a následně stáhnout. Ochablé svaly pánevního dna mohou vést k inkontinenci, vzniku hemeroidů nebo různým gynekologickým problémům. Přínosy cvičení3 na sobě může vidět maminka postupně. Ať už úlevu od bolesti nebo pevnost svalstva pánevního dna. Je důležité opakovat cviky pravidelně a frekventovaně, aby se tato síla udržovala stabilní. Posilováním této oblasti se lze těmto problémům předejít a je také dokázáno, že posilování pánevního dna napomáhá při chronické bolesti hlavy5.
Více o posilování a zpevňování pánevního dna se dočtete v hlavním článku: Cviky na pánevní dno3.
K tomu, aby se žena cítila po porodu přitažlivá a nepovažovala své tělo za škaredé, potřebuje začít po porodu cvičit. Vzhled vlastního těla po ukončeném těhotenství může ženu deprimovat natolik, že se bude sexu po porodu záměrně vyhýbat. Kromě cvičení Kegelových cviků, které jsou dobré na posílení pánevního dna, by měla žena po ukončení šestinedělí zaměřit své cviky na bříško, záda, stehna a zadeček.
Více o vhodných cvicích se dočtete v hlavním článku: Cvičení po porodu3.
Snížená hladina estradiolu má za následek nedostatečné zvlhčení ženské pochvy a stojí za nechutenstvím k sexu po porodu. V "sušším" poševním prostředí je tak pro ženu pohlavní akt spíše nepříjemný. Ke zvlhčení pochvy pomohou lubrikační gely3, místně podávané ženské hormony estrogeny, či čípky s kyselinou hyaluronovou. Lubrikační gely jsou i s obsahem znecitlivujících složek a pomohou tak i v případě poporodních poranění.
Díky nástřihu hráze vpravo nebo vlevo se poté asymetrickým sešitím hráze může stát, že dochází k většímu tahu svalstva na jedné nebo druhé straně. Jizva může posunutím svalů povolit a poševní vchod se rozšíří. Stejného problému se může docílit při špatné poporodní péči nebo v případě vzniku infekce. V případě, že je sex po porodu bolestivý i delší dobu po šestinedělí, je vhodné navštívit gynekologa, který jedním drobným zákrokem upraví sešití hráze a pohlavní styk již nebude bolestivou záležitostí.
Jizvy způsobené nástřihem nebo roztržením je možné masírovat a tím snížit bolestivost a připravit je před samotným zahájením sexuálního života po porodu. Doporučuje se zpočátku začít jemnou tlakovou masáží. Drouhou fází je dvěma prsty proti sobě masírovat hráz zvenku i zevnitř velmi jemně. Výsledky se často dostaví již po týdnu každodenního několika sekundového masírování hráze.
Jde o novou masírovací metodu z USA za pomocí ricinového oleje, která napomáhá překonat a doslova vyléčit nahromaděnou fyzickou i psychickou bolest třeba po prodělaném porodu. Masírováním dochází ke znovunavrácení citlivosti do vagíny a žena se tak může opět těšit z příjemných sexuálních aktivit. Při masáži se provádí přesné, jemné dotyky (mačkání, tlak) na stěnách vagíny, resp. na přesně určených bodech vagíny, které uvolňují prožitou bolest.
Vaginální mapování si může žena provádět sama a nebo může využít služeb maséra/masérky, který se na vaginální mapování specializuje. Efektivnější a daleko rychlejší je ale provádění mapování za asistence druhé osoby.
Madonina komplexu podléhají muži, kteří byli součástí porodu jako doprovod a svou ženu poté vidí pouze jako rodičku a matku a ne jako ženu, se kterou by měli mít někdy v budoucnu ještě sex. Muži přestávají toužit po své partnerce a odmítají sex s nimi. Svou ženu a partnerku vidí jako uctívanou Madonu. Muži se o svou partnerku starají, rozmazlují ji, ale sex s ní odmítají a většinou ho hledají jinde. Proto je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
Madonin komplex může postihnout i páry, u kterých je jeden z partnerů vážně nemocný a ten druhý se o něj musí téměř nepřetržitě starat. Ze vztahu vymizí sexuální touha a z partnera nebo partnerky se stává ošetřovatel nebo ošetřovatelka.
Léčba spočívá ve vzájemné komunikaci, oba partneři by měli hovořit nejen o svých kladných pocitech a potřebách. Důležitá je také komunikace o strachu a obavách, které v nich hlodají při pomyšlení na sex po porodu.
Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Bc. Kristina Neubertová Zemánková
porodní asistentka a psycholožka
www.strom-zivota.net
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu