Šestinedělí po potratu

Nehledě na to, zda ukončení těhotenství nastalo spontánně nebo bylo uměle vyvoláno, šestinedělí po potratu je pro ženu náročným obdobím – jak psychicky, tak fyzicky. Jen málokterá si však v těchto týdnech dopřeje čas na regeneraci a ve snaze rychle se z tohoto prožitku vzpamatovat se vrací k běžnému životu. Proč je důležité, aby se i po potratu dodržovalo šestinedělí a jak by toto období mělo v praxi probíhat?

Šestinedělí po potratu

Šestinedělí po potratu je velmi citlivé období.

Co je šestinedělí?

  • Pojem šestinedělí máme většinou spjatý s představou novorozeného miminka a jeho maminky, která se zotavuje po porodu. Avšak porod není jedinou „vstupenkou“ do šestinedělí. Lze tedy říci, že šestinedělí je období šesti týdnů poté, co nastalo ukončení těhotenství – ať už porodem, nebo potratem.
  • Během šestinedělí se ženský organismus pomalu vrací do běžného stavu – zmenšuje a zavinuje se děloha, vyrovnává se hormonální hladina a jednotlivé orgány již nejsou zatěžovány takovým „břemenem“, jaké pro ně představovalo těhotenství.
  • Šestinedělí není dobré idealizovat – každá žena toto období prožívá a vnímá jinak. Součástí prvních šesti týdnů po porodu či ukončení těhotenství mohou být výkyvy nálad nebo dokonce nekontrolovatelného pláče.

Šestinedělí po potratu

  • Přestože je šestinedělí samo o sobě náročným obdobím, šestinedělí po potratu je pro ženu ještě obtížnější –⁠ a to bez ohledu na to, zda předčasné ukončení těhotenství bylo spontánní nebo umělé. Kromě hormonů, které v nemalé míře ovlivňují psychiku ženy, se k citlivé náladě přidružují i ​​otázky, proč se to stalo, případně, zda to bylo správné rozhodnutí.
    • Mnoho žen –⁠ nejen po spontánním potratu, ale také po interrupci –⁠ vnímalo v prvních týdnech po potratu velký strach z budoucnosti. I z toho důvodu je důležitá regenerace těla a mysli.

Fyzická regenerace v šestinedělí po potratu

  • Zotavování se po potratu zčásti závisí na tom, jakým způsobem potrat proběhl. Žena totiž mohla překonat:
    • Biochemické těhotenství –⁠ tzv. včasný potrat, který nastal ještě dříve, než se oplodněné vajíčko uhnízdilo ve výstelce dělohy. Po biochemickém těhotenství nastává menstruace okamžitě – oplodněné vajíčko z těla odejde, tělo není těhotenstvím vysíleno, a proto se vlastně dá říci, že šestinedělí prakticky neproběhlo. Navíc mnoho žen ani neví, že si biochemickým těhotenstvím prošlo, protože krvácení přichází přibližně v době očekávané menstruace.
    • Zamlklé těhotenství10 – zamlklým těhotenstvím se nazývá takové, které prosperovalo, avšak bez zjevné příčiny a jakýchkoli symptomů se plod přestal v děloze vyvíjet. Většinou se na to přijde až při běžné kontrole na těhotenské poradně. Zamlklé těhotenství je často ukončeno kyretáží – manuálním odstraněním plodu a výstelky dělohy v krátké narkóze.
    • Spontánní potrat3 – samovolné ukončení těhotenství nejčastěji nastává v prvním trimestru, ale může se vyskytnout i v prvních týdnech druhého trimestru. Dochází zde k ukončení vývoje plodu v děloze a jeho následnému vylučování z těla ven. Lékař v takových případech musí zkontrolovat, zda se obsah dělohy vyloučil celý, a pokud se tak nestane, provede se manuální vyčištění dělohy, tedy kyretáž.
    • Umělé přerušení těhotenství neboli interrupce2 – interrupci může žena podstoupit do 12. týdne těhotenství, případně do 24. týdne, pokud je pro ni zdravotní důvod – ať už na straně ženy, nebo plodu. V závislosti na tom, v jakém týdnu se interrupce provádí, liší se její postup. Buď se jedná o manuální odstranění plodu z dělohy, případně se interrupce v pozdějších týdnech těhotenství provede tak, že se vyvolá porod.

Zásady šestinedělí po potratu

Tvé tělo potřebuje i po potratu dostatek času na načerpání nových sil, proto by ses měla v šestinedělí vyvarovat těmto činnostem:

  • Nadměrná fyzická aktivita – lehká strečinková cvičení, případně v závěru šestinedělí i cviky na posílení pánevního dna, jsou vítány. Vhodná není náročná fyzická aktivita, jako jsou běh, fitness, zvedání těžkých břemen atd. Děloha se po potratu zavinuje na svou původní velikost, jakou měla před těhotenstvím, a nadměrné zapojování břišních svalů, případně přetěžování pánevní oblasti může vést ke zvýšenému krvácení.
  • Zavádění tamponů – k absorpci vaginálního krvácení rozhodně nepoužívej tampony, během šestinedělí jsou doporučeny pouze vložky – ať už klasické menstruační, nebo poporodní vložky, které koupíš v lékárně. Tampon by mohl způsobit infekci a komplikace. Navíc si s ním nemůžeš sledovat intenzitu krvácení.
  • Koupání ve veřejných bazénech a na koupalištích– během šestinedělí se rozhodně vyhni prostorům, jako jsou veřejné bazény, koupaliště či dokonce přírodní vodní plochy. Rovněž zde hrozí riziko vzniku infekce.
  • Vaginální sex – s vaginálním sexem počkej, až ti skončí první menstruace po šestinedělí. Je to důležité hned ze dvou důvodů:
    • Předejdeš zanesení infekce do vaginálního prostředí.
    • Vyhneš se otěhotnění – nezapomínej na to, že před první menstruací po potratu už budeš mít ovulaci. Tím pádem můžeš otěhotnět ještě dříve, než se menses dostaví. Přestože se možná budeš pokoušet o děťátko co nejdříve, rozhodně by nebylo dobré, kdybys otěhotněla v době šestinedělí. Děloha i tvůj organismus se totiž potřebují zregenerovat.

Komplikace v šestinedělí po potratu

Šestinedělí je nesmírně křehkým obdobím, a proto se během něj mohou vyskytnout komplikace, které ohrozí tvé zdraví. Proto se zaměř na následující příznaky –⁠ jde totiž nejčastěji o signály toho, že se obsah dělohy nevyprázdnil celý, a ve tvém organismu by tak mohla nastat vážná infekce vedoucí k otravě krve.

  • Nadměrně silné krvácení – krvácení po potratu by mělo postupně slábnout. V případě, že by naopak sílilo, žena by měla okamžitě vyhledat lékaře.
  • Bolest, která časem neutichá, ale narůstá – bolest po potratu je subjektivní záležitost. I zde ovšem platí, že pokud bolest nemá postupem času klesající tendenci, ale její intenzita naopak narůstá, žena by neměla váhat s návštěvou gynekologa.
  • Horečka –⁠ teplota vyšší než 38,5 °C je příznakem toho, že organismus bojuje se zánětem.
  • Nadměrná únava a malátnost –⁠ jistá míra únavy a mírnější malátnosti se dostavit může. Pokud však žena pociťuje stavy na omdlení, měla by rychle vyhledat lékaře.
  • Výtok z pochvy, který páchne, případně má tvarohovitou konzistenci, často s příměsí krve – jde o příznak infekce.
  • Deprese – důležité je dbát také na psychiku. Je samozřejmé, že tento prožitek člověkem otřese, ale pokud smutek, psychický diskomfort či psychická vyčerpanost přecházejí do deprese, je lepší vyhledat odbornou pomoc co nejdříve. Pomoci může psycholog, psychoterapeut a rovněž i psychiatr.

Důležitá informace: Jelikož je každá situace jiná a jednotlivé typy potratů mívají jiný průběh, je obtížné upozornit na všechny symptomy, které by signalizovaly vážnější problém. Proto se neboj zeptat svého lékaře na příznaky, které si žádají větší pozornost. Řekne ti, co můžeš očekávat a co naopak bude známkou toho, že potrat, případně kyretáž, neproběhly tak, jak by měly.


Psychická regenerace v šestinedělí po potratu

  • Nemusíš předstírat, že se nic nestalo –⁠ přiznat si, že se necítíš dobře a že život nejde směrem, jakým bys chtěla, je nesmírně osvobozující. Žádnou emoci totiž nezpracuješ, pokud ji budeš ignorovat nebo se všemožně rozptylovat, abys jí nemusela věnovat pozornost.
  • Obklop se lidmi, jejichž společnost a opora jsou ti příjemné – poznámky okolí, byť mohou být i dobře míněné, dokáží v nemalé míře ublížit. Není výjimkou, když se ženu po potratu snaží okolí utěšit větami: Vždyť přijde další dítě. nebo: Dnes potratí každá třetí. Pokud ti jakékoli poznámky od tvých blízkých ubližují, neváhej se vůči nim ohradit.
  • Návrat do zaměstnání – to, kdy se zařadíš zpět do pracovního života, záleží na tobě a závisí to i na tom, jak moc se dokážeš ve své práci realizovat, jaké vztahy tě čekají na pracovišti a jak fyzicky náročné tvé zaměstnání je. Pokud tě tvoje práce baví, není důvod, abys čekala celé měsíce. Je však potřeba počítat s tím, že pokud o tvém těhotenství kolegové věděli, budeš čelit minimálně zkoumavým pohledům.
  • Sleduj vývoj svých emocí – smutek, hněv, zmatek v duši či totální apatie k tomuto období bohužel patří. A přestože je jejich trvání u každé ženy jiné, přece jen je dobré si dát pozor, abys nepřekročila neviditelnou hranici mezi běžným smutkem a depresí.

Rozhovory s psycholožkou a porodní asistentkou o vyrovnání se s potratem

Osudy žen nám nejsou lhostejné, proto jsme vytvořili prostor i pro ty z vás, které si prošly potratem. Díky tomu vznikla také videa s psycholožkou, ve kterých rozebíráme, jak se s tímto nelehkým obdobím psychicky a fyzicky vyrovnat.

Video: Jak se vyrovnat se ztrátou vytouženého miminka?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:

Video: Interrupce – dej prostor emocím, i když to bylo tvé rozhodnutí

Co ve videu zaznělo:


Menstruace po potratu

  • Obnovení menstruačního cyklu po potratu je individuální. Některé ženy menses dostanou už v polovině šestinedělí, jiné zase až po uplynutí šesti týdnů.
  • Občas je dokonce obtížné rozpoznat, zda se obnovila menstruace nebo se tělo stále zbavuje zbytků těhotenství. Může se totiž dostavit i pár dní poté, co žena přestala po potratu špinit. Krvácení je přitom u některých žen silnější, u jiných zase slabší. Výjimečné pak není ani to, je-li menstruace bolestivější než obvykle.
  • Nástup menstruace po potratu částečně ovlivňují tyto faktory:
    • Jak potrat nastal – zda ​​šlo o zamlklé těhotenství, umělé přerušení těhotenství atd.
    • Zda byla nutná kyretáž – regenerace po kyretáži obvykle trvá o něco déle, tím pádem se menstruace dostaví později.
    • Ve kterém týdnu potrat nastal – čím déle těhotenství trvalo, o to více změn zanechalo v ženském organismu, proto se i tělo může déle zotavovat.

Potrat a další těhotenství

  • Naplánování dalšího otěhotnění závisí na těchto faktorech:
    • Počet potratů – první potrat není indikací k zahájení dalších diagnostických kroků. Opakované potraty však ano, tím pádem se i plánování dalšího těhotenství musí posunout.
    • Ukončení potratu – pokud byl potrat zakončen kyretáží, lékař ti doporučí, abys nechala proběhnout pár menstruačních cyklů, než se pokusíš znovu otěhotnět.
    • Umělé oplodnění – pokud těhotenství, které skončilo potratem, vzniklo díky umělému oplodnění, je třeba se řídit pokyny, které ti sdělí lékaři na klinice, kde jsi umělé oplodnění podstupovala.
    • Tvůj psychický stav – ať budou rady lékařů jakékoli, řiď se také tím, co cítíš. Nejsi-li připravená na další těhotenství, určitě se do žádných zásadních rozhodnutí nenech dotlačit.

Těhotenství po potratu je mnohem širším tématem, proto si určitě přečti náš samostatný článek 👇

Těhotenství po potratu

Kdy otěhotnět po potratu? To je otázka, kterou si klade každá žena, má-li za sebou smutnou a bolestivou zkušenost se ztrátou děťátka. Načasování dalšího těhotenství po potratu je však nesmírně individuální záležitostí, a proto není možné stanovit ten „nejlepší čas“ pro všechny ženy obecně. Pojď se spolu s námi podívat, jaké faktory mohou plánování dalšího těhotenství ovlivnit.


Mohlo by tě také zajímat

Vyrovnání se s potratem

Ztráta miminka je psychicky náročná situace – ať už jde o zamlklé těhotenství, spontánní potrat, nutnost ukončit těhotenství interrupcí, mimoděložní těhotenství, nebo úmrtí miminka před narozením či krátce po něm. Je nám moc líto, jestli se tě některá z těchto událostí týká, a rádi bychom ti na následujících řádcích alespoň trochu pomohli. Proto se na nich dozvíš, jak se podle psycholožky s touto tragickou událostí co nejlépe vyrovnat.

Ukončení těhotenství

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a tak někdy těhotenství nekončí odjezdem z porodnice s miminkem v náručí. Důvodů může být řada, přičemž s každým z nich je náročné se smířit.

Možnosti ukončení těhotenství

Předčasné ukončení těhotenství představuje v životě ženy nesmírně náročné období, ať už probíhá z jakýchkoli důvodů a jakýmkoli způsobem. Jaké faktory lze považovat za důvody k ukončení těhotenství? To se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného. Poznáš zde tedy i takové, co právě řeší stejné záležitosti jako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou nemůžeš najít odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.

Hodnocení a zkušenosti s šestinedělím po potratu

Máš zkušenost s šestinedělím po potratu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
luciferkaklaris  4. čer 2016

Moje revize v 8tt těhotenství

O miminko jsme se snažili teprve 3 měsíce, kdy jsem na testu objevila 2 čárky. To bylo v září 2015. Moc jsme se radovali, ale naše radost bohužel netrvala dlouho. V 6tt objevil dr. hematom na děloze a nařídil 14 dní klidový režim. Na začátku 8 tt jsem začala krvácet a v nemocnici mi řekli, že plod se přestal vyvíjet, srdíčko netlouklo a ještě týž den mi udělali revizi dělohy.

Zákrok trval zhruba půl hodiny, několik hodin předem jsem nesměla jíst ani pít. Poté mě bolelo dost břicho, tak jsem si řekla o lék a ještě ten den mě pustili domů s tím, že do práce můžu jít hned. Přesto jsem doma odpočívala ještě asi 5 dní, ale když to vezmu zpětně, příště bych dodržela šestinedělí a byla doma déle. Jakmile jsem nastoupila do práce (a to pracuji v kanceláři), břicho mě rozbolelo z dennodenní námahy, takže jsem doma pak jen odpočívala. Břicho bolelo ještě minimálně 3 týdny.

Po 14 dnech od zákroku jsem šla na kontrolní ultrazvuk, kde bylo vše v pořádku a dokonce zrovna dozrávalo vajíčko. Doktor doporučil vyčkat 6 měsíců, ale my jsme se začali snažit hned po 1. menstruaci, která přišla díky zavádění Utrogestanu zhruba po 4 týdnech od zákroku. Koncem listopadu 2015 - tedy hned po 1. MS - jsem znovu otěhotněla a nyní jsem na konci 30tt a moc se těšíme na chlapečka.

Doporučuju zbytečně nečekat a pokud se na to žena cítí, tak se začít snažit hned po 1. menstruaci, protože se říká, že je "pohnojeno".
6 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce