Rooming-in

Rooming-in je pojem, který už v současné době většina maminek zná. Jedná se o poskytnutí nepřetržitého kontaktu novorozence7 s maminkou, které tak umožňuje mamince reagovat na potřeby miminka. Rooming-in podporuje citový vztah maminky k děťátku, umožňuje kojení70 podle potřeb dítěte a také častý kontakt s tatínkem či ostatními členy rodiny.

Rooming-in

Mnoho porodnic24 dnes již poskytuje zdravým a donošeným novorozencům ošetřování na oddělení rooming-in. Hlavní prioritou péče na rooming-in je kojení. Miminko je k prsu přiloženo již těsně po porodu29 na porodním sále, což má obrovský význam pro úspěšný rozvoj laktace maminky, ještě více podporující efekt má samopřisátí při bondingu33. Dovolí-li to zdravotní stav maminky i miminka, zůstává miminko u maminky po celou dobu jejího pobytu na porodním sále a to nejlépe v kontaktu kůži na kůži. Odborný dohled zajišťuje novorozenecká sestra, která provádí i první ošetření novorozeňátka3.

Po uběhnutí dvou hodin observace na porodním sále je maminka i s miminkem převezena na oddělení rooming-in. Zde o oba následně pečuje tým neonatologických a gynekologických lékařů a sester. Kontakt kůži na kůži by měl být i nadále podporován, společné spaní29 miminka s maminkou má totiž kladný vliv na regulaci spánku6 i kojení70.

Na oddělení rooming-in jsou někdy k dispozici i laktační poradkyně10, které novopečené mamince odborně zodpoví případné dotazy, seznámí ji s technikou kojení a také různými pomůckami na kojení, ale maminka si samozřejmě mumže zavolat i externí laktační poradkyni. Laktační poradkyně jsou pro čerstvou maminku mnohdy i psychologickou podporou.

Částečný rooming-in

O částečném rooming-in mluvíme v případě, kdy má maminka děťátko u sebe po celý den, ale na noc jej odváží sestřičkám, které miminko po určitých časových intervalech nosí mamince na kojení. Některým maminkám to tak vyhovuje, protože se cítí z porodu unavené a potřebují odpočinek.
Rooming-in

Je však vhodné pomýšlet na to, že navazování kontaktu s miminkem a citové pouto vzniká od chvíle, kdy se miminko narodí. Proto je nepřetržitý kontakt maminky s miminkem velmi žádoucí.

Více o rooming-in na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/tehotenska-abeceda-r
  2. https://web.archive.org/web/20141011231241/http://www.fetgen.cz/novorozenec.php?k=4
  3. http://www.propp.cz/cz/prirozeny-porod-v-porodnici/kdyz-se-rekne-rooming-in.html

Hodnocení a zkušenosti s rooming-in

Máš zkušenost s rooming-in?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kacajak  7. lis 2014

Od narození spolu

Náš brouček se narodil v 11:08 pak jsme spolu strávili krásné dvě hodiny na porodním boxu, poté ho odnesli na měření a vážení, vykoupali atd.
Mě zatím "ubytovali" na pokoji, bylo 14:15, já měla robátko zpět u sebe a už jsem jim ho nedala. :-D Z porodnice jsme odcházeli 3-tí den po porodu. :-)
radulkapol  15. únor 2014

Porodnice KNTB Zlín

Porodila jsem dceru ve 12,26hod, po bondingu, vyšetření, vážení apod. jsem byla povinné 2 hodiny sledována na porodním boxu a když bylo vše v pořádku - já i dcera, vzali ji i mě na odd. šestinedělí - současně - žádné rozdělení - já, dcera i tatínek, který byl i doprovodem u porodu.

Protože dceru nesla sestra v náručí, odnesla ji na novorozenecký pokoj, kde malé vypsali štítek na postýlku a uložili ji, hned jak jsem se "zabydlela", tak pro dceru tatínek šel a bez problémů jsem ji měla od té chvíle až do propuštění u sebe na pokoji. Cítila jsem se dobře, tak nám nic nebránilo spolu zůstat. Když sestry viděly, že jsem v pořádku, nemotá se mi hlava apod, ani mi nevnucovaly, že by malou odvezly na noc, jen mi nabídly možnost malou kdykoliv dovézt (při sprchování, vyčerpání apod.) naštěstí můj stav dovolil, aby nás nic nerozdělilo ;-)
1 člověk považuje za užitečné
acacia  30. led 2014

Nejhorší noc v mém životě

Do porodnice U Apolináře jsem nastupovala s porodním plánem, jehož součástí bylo i přání, aby u mě dítě bylo od doby porodu stále.

Dcera se narodila s apgar skóre 9-10-10, 49 cm a 3550 gramů. Bezprostředně po porodu jsem skutečně dostala dceru ihned na hruď (ještě neomytou). Trvalo to pár minut. Následně mi byla odebrána pro měření a vážení. Manžel ji doprovázel. Potom mi ji přinesli zabalenou a to jsme spolu byli delší dobu, kdy jsem ji také poprvé kojila.
Následně byla odnesena na aklimatizaci. Když jsem se ptala, zda je to nutné, bylo mi řečeno, že bych musela podepsat revers. Bála jsem se, a tak jsem to nechala být. Myslela jsem si, že si nějakou dobu pobude v inkubátoru a pak ji dostanu. Byla jsem však bez ní celou noc. Když jsem se ptala proč, tak prý abych si odpočinula. Celou noc jsem nespala a byla to zatím nejnepříjemnější noc v mém životě.

Dnes bych se patrně zachovala jinak. Poporodní měření a vážení bych ještě tolerovala, ale následně, pokud by dítěti nehrozilo nějaké přímé nebezpečí, bych se od něj už oddělit nenechala, i kdybych měla podepsat revers.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce