Stane se, že někdy může porod maminku překvapit svou rychlostí a intenzitou. V takových případech se může stát, že maminka nestihne dojet a porodit v porodnici. Jedná se o překotný porod. Není to ale nic, z čeho byste měla mít strach. Proto vás nyní provedeme porodem bez asistence.
Chcete-li být připravena na vše, nebalte si na konci těhotenství jen tašku k porodu27, tašku na oddělení šestinedělí, ale i tašku „coby-kdyby“ na překotný porod. Už jen existence té tašky vás může uklidnit, že se již není čeho bát.
Žena si na konci svého těhotenství13 připravuje do porodnice nejčastěji dvě tašky. Jednu pro porod a druhou pro pobyt na oddělení šestinedělí10 s děťátkem. Když si ale žena jen tak mimoděk připraví tašku pro případ překotného porodu, dalo by se říct, že už je připravena opravdu na všechno. Už jen vědomí, že tu takový balíček první pomoci leží, vám pomůže se více uvolnit k porodu. Takovou pohotovostní tašku se hodí připravit i v případě, kdy má rodička zvolenou porodnici daleko od svého bydliště, a tedy se může stát, že se děťátko narodí už po cestě. Ani toho se nebojte, do porodnice nakonec dojedete a zde se vám dostane poporodní péče. Hlavně pamatujte na to, aby dítě neprochladlo.
Děložní kontrakce33 jsou od počátku velmi silné a dlouhé (kolem 60 sekund) a pauzy (intervaly) mezi nimi jsou krátké (po 1 – 4 minutách). Nezvládáte se ani obléci, sebrat tašky, doklady, telefon, klíče, natož se dopravit do porodnice. Velmi brzy začnete pociťovat nucení na tlačení - jako na WC při stolici. Toto nucení nedovedete ovládat, máte pocit, že vaše tělo tlačí samo. Nepanikařte!
V případě, že už cítíte nutkání na tlačení, zkuste si dřepnout a sama se vyšetřit v pozici prstem v pochvě (jako na obrázku). Pokud ucítíte tvrdou kulovitou část v pochvě, je to hlavička dítěte, připravte se na porod. Dejte si pod sebe polštář, deku, cokoliv měkkého, podložte se jednorázovými podložkami, aby dítě nedopadlo na tvrdou zem. Nachystejte si místo k porodu. Zapněte topení, zavřete okna, dveře, ať rodíte v teplé místnosti, kde není průvan a chlad. Pokud s vámi někdo je, ať vám donese podložky a provádí vaše pokyny podle tohoto manuálu – vy už budete vědět, co potřebujete.
Popis obrázku: Samovyšetření - prstem v pochvě můžete nahmatat hlavičku děťátka
Necítíte-li se bezpečně a máte-li čas volat, zavolejte svou porodní asistentku nebo záchrannou službu.
Zkuste zpomalit rychlou práci dělohy3 a dítěte tak, že zaujmete koleno-prsní pozici. Získáte tím možná nějaký čas, třeba na příchod pomoci.
Popis obrázku: Poloha pro zpomalení porodu
Když dítě sestoupí na pánevní dno a dostaví se pocit tlaku na konečník, zaujměte pozici, kdy svůj porod budete mít pod vizuální kontrolou, ideálně tzv. startovací pozice, viz obrázek.
Popis obrázku: Miminko už je v pánevním dnu, připravte se na porod v této poloze
Pokud budete na čtyřech ve dřepu, snižte zadeček co nejblíže k zemi, aby dítě nespadlo z výšky na zem. To v případě, když jste úplně sama bez pomoci. V opačném případě vám druhá osoba děťátko zachytí, aby nespadlo na zem.
Zpomalit průchod hlavičky můžete také v pozici na boku, ideálně pokud je přítomna ještě jedna osoba a při porodu hlavičky vám zvedne nohu.
Popis obrázku: Zpomalení porodu za pomoci druhé osoby
Nelehejte si u porodu na záda! Pánevní otvor, kudy jde ven děťátko, se v této pozici na zádech zužuje až o 30 %. Průchod hlavičky a ramínek může být v pozici na zádech ztížen.
Položte si dlaň na svou hráz. Pokud budete mít čas, nahřejte si plenu nebo ji namočte do teplé vody a teplem ochraňujte hráz. Až ucítíte a uvidíte hlavičku, která se už nevrací zpátky, nastává doba tzv. korunovace. Zůstaňte klidná a netlačte. Porod hlavičky pouze vydýchávejte hlubokým „aaaaaaa“. Nechte dítě, aby se samo narodilo. Je vhodné hlavičku přidržovat tak, aby neprocházela příliš rychle, zkuste její průchod zpomalit, neporodit ji za každou cenu na jednu kontrakci, zmírníte tak riziko natržení.
Když se narodí hlavička, zkontrolujte, zda není kolem krku pupeční šňůra1. Pokud ano a je pevně utažená, opatrně sklouzněte prsty pod šňůru a pokud to jde, pokuste se ji jemně přetáhnout přes hlavičku. Pokud je volná, počkejte, až se dítě narodí, a pak teprve pupeční šňůru odmotejte. Omotaná pupeční šňůra kolem krku je velmi častým jevem a neznamená pro dítě riziko.
Až bude hlavička venku, netahejte za ní, oddechujte a naberte sílu na další kontrakci, kdy se začnou rodit raménka. Dítě zná způsob, jak se narodit, a pokud jej nikdo nezabrzdí ve své práci, zvládne to zcela samo. Nebojte se, že se v porodních cestách dítě dusí nebo uvízne. Porodní cesty jsou měkké a poddajné a dítě je stále napojené na pupečník, který ho zásobuje kyslíkem, a to i po porodu.
V případě, že by se ramínka nezačala spontánně rodit při další kontrakci, změňte pozici na všechny čtyři11, pokud to nezvládnete, můžete použít velmi jemný a mírný tah za hlavičku ze shora dolů k podložce, tím se porodí horní raménko. To se ale stává skutečně velmi vzácně.
Děťátko je po narození velmi klouzavé, snažte se ho držet pevně.
Pokud je pupeční šňůra krátká, buďte opatrná, když si děťátko budete dávat na hruď. Položte si děťátko na hrudník. Nahý hrudník maminky je pro děťátko nejlepší vyhřívací podložka.
Nepřerušujte pupeční šňůru. Pupeční šňůra reaguje na přítomnost vzduchu po porodu tak, že mění svou strukturu a tím přirozeně uzavírá krevní oběh děťátko-placenta. Nikdy se nemůže stát, že by děťátko do placenty vykrvácelo, protože nejprve přestane odcházet krev z děťátka šňůrou do placenty. A co se stane s cévami, které vedly z pupíčku tělem děťátka do jeho krevního oběhu? Během jednoho týdne se nahradí vazivem a přemění se na oblý jaterní vaz („ligamentum teres hepatis“), kterým se játra poutají k přední břišní stěně. Pozdější podvázání pupeční šňůry není spojeno se zvýšeným rizikem krvácení po porodu. Dotepání pupeční šňůry je na základě studií důležitou prevencí pozdější anémie (chudokrevnosti).
Zakryjte se oba teplou dekou, ruce mějte na holé kůži hrudníčku svého dítěte, tím kontrolujete jeho dýchací pohyby. Udržujte se v teple, v těsné blízkosti, to vám pomůže uklidnit se.
Většině novorozenců7 se po porodu daří, mají dobrou tepovou frekvenci a dýchají samy o sobě. Důležitým rezervoárem kyslíku je právě placenta. Nelekněte se, zdravý novorozenec má často nejprve fialovou barvu kůže. Postupně bude růžovět. Zdravé dítě má dobré svalové napětí, to znamená, že se samo hýbe a po zvednutí nevypadá jako “hadrová panenka”. Děťátko může mírně poplakávat12 během několika minut po narození, ale také nemusí.
Pokud dítě dýchá ztíženě, nepravidelně, má lapavé nádechy, hůř se adaptuje, foukněte mu jemně do tváře a začněte se stimulací. Masírujte jej rychlými pohyby podél jeho páteře nahoru a dolů, k masáži můžete použít např. ručník. Třete také jeho chodidla a dlaně.
Děťátko je na světě a je v pořádku. Porod ještě není ukončen. To až po porodu placenty.
Placenta často vychází do 20 minut od narození dítěte, ale může to trvat déle. Je to zcela normální.
Odpočívejte, dítě mějte kůži na kůži, ve vertikální pozici, a když se začne po vašem těle plazit, kopat, dloubat kolínky do břicha – hledá bradavku, začne tím stimulovat práci dělohy a napomáhá tak porodu placenty. Když se dítě přisaje, většinou se dostaví silnější kontrakce, které placentu vypudí.
Pokud ne, zkuste se dostat do dřepu nebo startovací pozice. Zkuste zakašlat, fouknout do láhve, zvýšíte tak nitrobřišní tlak a placenta vyklouzne. Obvykle to trvá pouze jednu nebo dvě kontrakce, než porodíte placentu.
Netahejte za pupeční šňůru! Můžete začít silně krvácet nebo se může pupeční šňůra utrhnout.
Placenta je měkká a kluzká, když vychází, z jejího porodu už nemějte obavy. Bude to vypadat krvavě. Placenta vypadá podobně jako syrové maso nebo játra.
Když placenta vyjde, ztráta krve se může mírně zvětšit. Nebojte se, protože je to úplně normální. Je to znamení, že placenta se úspěšně oddělila od dělohy.
Můžete si dát na podbřišek na dělohu zmražený pytlík se zeleninou, chlad stáhne cévy a většinou krvácení ustane.
Vaše dítě je stále připojeno k placentě pupeční šňůrou. Pokud máte někoho u sebe, držte dítě v náručí a požádejte ho, aby umístil placentu do nádoby vedle vás. Pokud jste sama, jen relaxujte, udržujte sebe i děťátko v teple a vyčkejte, než dorazí pomoc.
V případě, že začnete masivně krvácet jasnou červenou krví a krvácení nebude mít tendenci ustávat, volejte ihned záchrannou službu, do té doby vám může doprovod silně masírovat dělohu a přiložit na podbřišek něco chladného a vy stimulujte bradavky. Krvácení může být také z poranění porodních cest nebo z poruchy srážlivosti krve.
Většina žen a dětí jsou po porodu naprosto v pořádku.
Volejte rychlou záchrannou službu, která vás bude do svého příjezdu slovně navigovat, co máte dělat. Dejte si telefon na hlasitý odposlech.
Pokud nemůžete z jakéhokoliv důvodu volat, začněte ihned s resuscitací děťátka:
Překotný porod může být velmi silný a intenzivní zážitek, šok pro vás a pro každého, kdo je s vámi. Rychlý a intenzivní porod může mít hluboký vliv na vaše emoce. Může se vám vyplavovat stresový hormon adrenalin z nečekané rychlosti porodu a vy můžete cítit i strach. Stres může přetrvávat i několik dní po porodu.
Pokud se cítíte traumatizovaná překotným porodem, obraťte se na svou porodní asistentku nebo terapeuta, který vám pomůže tento zážitek zpracovat.
Pokud budete muset odjet do porodnice, je možné, že se setkáte s nepochopením a předsudky. Pamatujte si, že jste neudělala nic nelegálního, co by zasloužilo odsouzení. V porodnici jste stále zodpovědná za své dítě, nenechte se od něj oddělit, účastněte se všech vyšetření dítěte. Vaše dítě má právo na neustálou přítomnost blízké osoby. Dítě má právo zůstat se svým otcem či doprovodnou osobou, pokud budete v porodnici podstupovat zákrok, například vybrání placenty pod narkózou. Pokud ho můžete držet vy nebo doprovodná osoba (tatínek, porodní asistentka), není důvod, aby bylo odloženo samotné na dětské oddělení.
Kromě zdravotní péče, kterou poskytuje porodnice, je tu ještě péče komunitní porodní asistentky, která vás a vaše dítě zkontroluje doma a udělá test z patičky (novorozenecký laboratorní screening). Pokud nechcete setrvávat déle v porodnici a chcete s děťátkem dříve domů, je to možné, nazývá se to ambulantní porod3.
Zavolejte také svému pediatrovi v případě, že do porodnice nepojedete. Ten má zákonem danou povinnost vyšetřit dítě mladší 72 hodin. Nesmí dítě odmítnout prohlédnout kvůli způsobu jeho narození. Pokud ano, nechte si toto odmítnutí od něj stvrdit písemně pro pojišťovnu. Ta má za úkol ze zákona o zdravotním pojištění vám zajistit prohlídku jiného pediatra.
Praktická rada na závěr? Zakrvácené prádlo namočte do studené vody a poté předeperte žlučovým mýdlem a později vyperte v pračce.
Užívejte si pocitu, že vaše tělo ví, jak porodit. A teď se přiznejte, kdo jste zkusil fouknout do láhve?
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu