Mnohé těhotné maminky by za normálních okolností v rámci přípravy na porod27 přemýšlely nad výběrem předporodního kurzu. Nicméně, aktuální situace v rámci koronaviru tyto možnosti výrazně zúžila. Právě proto jsme se rozhodli zpracovat pro vás ONLINE předporodní kurz6. Dozvíte se v něm všechny důležité nformace, které potřebujete ohledně blížícího se porodu vědět, aby vše proběhlo v co největším pořádku.
Pavla Kaspárková, porodní asistentka v krátkosti shrnula informace, které jsou podstatné pro to, abyste porod přežily podle svých představ a vaše porodní přání byla splněna i v této době.
Rozhovor s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou
V rozhovoru s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou najdete odpovědi na tyto otázky:
📝Čemu můžete věnovat pozornost pár týdnů před porodem?
Zamyslete se nad tím, jak žijete, jaký je váš životní styl. I když nemůžete chodit ven, zkuste si každý den vyhradit čas na nějakou fyzickou aktivitu. Věnujte čas sobě i miminku, cvičení, masáži hráze, vyhraďte si čas na to, abyste se s miminkem spojili, vykomunikovaly si s ním současný stav a uvidíte, jak to bude probíhat.
Vše, co si tu budeme dnes povídat, se týká fyziologického těhotenství. Porod by měl v ideálním případě začít nejdříve ve 37. týdnu těhotenství. Jakékoliv potíže, které budete potřebovat konzultovat, řeště vždy s odborníkem a zajděte klidně do nemocnice. Jinak je těhotenství fyziologický stav, zdravá žena je schopná porodit své miminko bez zvláštních příprav a vaše tělo i miminko vědí, co mají dělat.
📝 Kdy se vydat do porodnice?
Porod může začít buď tím, že budete mít kontrakce, nebo že vám odteče plodová voda. Obě tyto situace byste měly konzultovat ideálně se svou porodní asistentkou nebo zavolat do porodnice a poradit se, pokud máte strach, že byste přijely zbytečně.
Když začnou kontrakce, základ je zkusit se uklidnit. Někdo si vezme tužku a papír a začne zapisovat, v jakých intervalech se kontrakce dostavují a jak dlouho trvají. Pokud jsou nepravidlené a netrvají dlouho a nemají velkou intenzitu, zkuste odpočívat, přes noc spát, přes den lehnout nebo se zabavit. Pokud se kontrakce nějak změní, zkuste je zase poměřit.
📝 Jaký je správný interval, kdy se vydat do porodnice?
Není na to žádná tabulka, do porodnice se vydejte vždycky, když budete mít pocit, že to je třeba, například pokud se doma už necítíte bezpečně. Pokud jsou kontrakce například co 5 minut a trvají 40 sekund a více a nepomáhá ani úleva, teplá voda, změna polohy, nutí vás to prodýchávat nebo vydávat zvuky, je to ten čas, kdy přijet.
Pokud vám odteče plodová voda, přijedete do porodnice, zkontroluje se, že jde o plodovou vodu a budete čekat na začátek porodu. Pokud se v průběhu těhotenství objeví jakékoliv krvácení, je to taky vhodná doba se nechat zkontrolovat ve zdravotnicekém zařízení.
Záleží na tom, jak jste si svůj porod představovaly. Některé ženy celé těhotenství pracují na tom, nebo se snaží, aby porod probíhal co nejpřirozeněji a chtěly mít podporu u porodu. U porodu se objevují krizové chvilky, kdy žena potřebuje podržet, potřebuje slyšet, že je všechno v pořádku a normální a porod takto probíhá a nepotřebuje žádné léky a zásahy v průběhu porodu.
To může být v současné době problém, můžete se ocitnout v situaci, že v porodnici budete sami a budete k těmto zásahům více svolné. Pokud máte o porodu svou představu, předejte asistentce svůj porodní plán, zkuste to trochu probrat a držte se toho, co jste si nastavily. Pokud porod probíhá bez komplikací, určitě to zvládnete. Neexistuje správná délka porodu, některé jsou krátké a některé dlouhé a náročnější, pokud se miminku daří dobře, má dobré srdeční ozvy, není důvod do porodu zasahovat.
Často se teď řeší, že maminky mají strach, tatínek nemůže do porodnice, objevují se informace v médiích, že po porodu může být miminko odebráno nebo nemůže proběhnout bonding atd. Já se s tímto přístupem naštěstí nesetkávám, tam, kde pracuji, se snažíme podporovat kontakt maminky s miminkem po porodu, neodělovat je zbytečně, aby to bylo tak, jak si to ta žena představovala.
📝Je vyvolání porodu lepším řešením?
Vyvolání by mělo mít vždy jen medicínský důvod, zdravotní stav maminky nebo miminka, jinak to nevnímám jako přínosné, vyvolávat kvůli nějakému termínu, potom může porod končit třeba zbytečně císařským řezem. Pokud máte termín porodu, chystejte se na něj, sledujte, jak se miminko má, ale do desátého dne po termínu není co řešit a pokud se oběma daří dobře, vyvolání se zkuste vyhnout.
Pokud porod nepostupuje dostatečně rychle, většina žen si přeje, aby porod byl rychlý a snadný, ale nemusí to tak vždy být. Délka porodu je individuální. Ženám se často nabízí propíchnutí plodové vody nebo kapačky, aby rychleji porodily. Vždy se zkuste zaměřit hlavně na to, abyste byla v klidu, aby tělo správně tvořilo porodní hormony a porod probíhal správně.
Nejdůležitější porodní hormon je oxytocin a ten je hrozně “lekavý”, což může být v současné situaci problém - stres může způsobit, že se začnou vylučovat stresové hormony, které přirozené vylučování oxytocinu blokují.
Zkuste si tedy třeba v porodnici vytvořit takovou bublinu, řekněte si, jsem tady sama, ale to nevadí, jsem tady já a moje miminko, mám tu svoje věci, které mi partnera připomínají. Doporučuji si vzít třeba fotky nebo partnerovo tričko, vonné olejíčky, všechno se v porodnici dnes dá zařídit, aby to bylo příjemné a tak, jak jste si to představovaly.
Pokud je nutný jakýkoliv zásah do porodu, ptejte se, proč je to nutné, jaký má výkon rizika, co to může přinést a dobře to vše zvažte. Pokud porod probíhá normálně, bolest se dá většinou zvládnout i jiným způsobem než pomocí léků. Můžete využít bylinky, teplou vodu, termofory (které si ale s sebou musíte přinést), balóny, žíněnku, hudbu… Do mobilu si můžete nastahovat oblíbenou hudbu, nemusí být meditační, ale jakoukoliv, abyste eliminovaly rušivé faktory, které se v porodnici vyskytují (bouchání dveří atd.).
Do porodní tašky si zabalte dobré jídlo, ať máte dostatek energie. Pokud nemáte chuť k jídlu, dobrý je čaj, med, kokosová voda. Zkuste uvolnit pánev, můžete tancovat, pohybovat se, vyvíjet aktivitu, na porodním boxu budete mít soukromí. Některé ženy využívají afirmace k nastavení pozitivního myšlení. S partnerem a rodinou můžete komunikovat.
Zaměřte se také na dýchání, to může během kontrakcí pomoct. Pokud během kontrakce budete uvolněná, zvládnete ji mnohem lépe. Vždycky si představte, že kontrakce má začátek a nějaký konec. Ze začátku jsou kontrakce krátké, málo intenzivní, a je to proto, abyste se tělo naučily vnímat a poznaly, co vám pomáhá - jestli se chcete předklonit, zaklonit, ležet, chodit… Snažte se mít během kontrakce co nejvíce uvolněnou čelist. Je dokázáno, že pokud žena má při porodu stažené hrdlo, může to způsobit i stažené hrdlo děložní.
Při porodu je také důležité, jak se se ženou komunikuje. Snažte se vnímat pozitivní informace, že vám to jde dobře, že porod probíhá normálně, naopak můžete eliminovat věty jako “nejde vám to”, “otevíráte se špatně”, taky se s tím můžete setkat, ale pokud si vytvoříte tu bublinu a budete myslet na sebe a miminko a že to spolu zvládntete, určitě to pomůže.
Ženám při porodu také často vadí, že jsou rušeny častým monitorováním, vaginálním vyšetřováním, i o tomto se v porodnici dá komunikovat. Každé zdravotnické zařízení má svá pravidla, ale vždy se dá domluvit, co je a není nutné. Pokud nejste v ohrožení života vy nebo miminko, vždy se dá domluvit.
📝 Je možné si při porodu vybrat polohu?
Ženy se také bojí toho, že v současném stavu si toto neohlídají, ale je to vždy na vás, možnost volby porodní polohy je vždy možná. Dále se ženy bojí nástřihu hráze bez upozornění, pokud u sebe nebudou mít partnera. Taky je to zásah, který se snad eliminuje už v mnoha porodnicích, preventivní nástřihy hráze už se neprovádějí ani u prvorodiček, vždy k tomu musí být důvod, aby se nástřih udělal. Pokud trváte na tom, že nástřih opravdu nechcete, nebojte se to říct, budou vám vysvětlena rizika a rozhodnete se, jestli ano nebo ne.
📝 Jak potom na kontakt s miminkem?
Když se miminko narodí, podmínky pro dítě by měly být co nejpříjemnější. Pokud rodíte v noci, nebojte se si na porodním pokoji zhasnout světlo nebo o to požádat personál.
Když se miminko narodí, položte si ho na bříško, vezměte ho do náruče, můžete s ním zůstat ty dvě hodiny po porodu, pokud se budete cítit dobře, nikdo ho nebude odnášet a v kontaktu můžete pokračovat i v dalších hodinách.
📝 Porod placenty. Je v pořádku si brát placentu domů?
Porod placenty je velmi individuální, většinou vyjde bez intervencí nebo zásahů. Ženy si někdy přejí nechat dotepat pupečník, to je podporováno snad ve všech porodnicích. Některé ženy si chtějí placentu odnést domů, což v současné době může být riziko, tak nevím, jaká je teď aktuální domluva v každé porodnici.
Pokud porod proběhne dobře, zůstáváte s miminkem ty dvě hodiny na porodním sále a potom odcházíte na pokoj a tam už si užíváte s miminkem čas po porodu. Tady je více možností, můžete zůstat po porodu v porodnici standardní tři dny a nebo využít možnost ambulatního porodu a odejít dříve.
📝 1. fáze porodu: Děloha a děložní čípek.
Teď se dostáváme k praktickým otázkám, abyste si dokázaly představit, co se během porodu děje. Jedna část je, co se děje s tělem ženy, a druhá je, jak se během porodu cítí miminko a jakou aktivitu vyvíjí. Snažím se vždy používat nějaké pomůcky, dnes vám přirovnám dělohu k nafukovacímu balónku, na konci dělohy je děložní čípek (uzel na balónku).
Celé těhotenství je děloha to bezpečné prostředí pro miminko a pokud je vše v pořádku, tento stav se nemění. V první fázi porodu, když se začíná něco dít, tak děložní čípek, který celé těhotenství zajišťuje, že miminko v děloze zůstává a daří se mu dobře, se musí ztratit, zmizet. Neznamená to, že by upadnul, ale začne se posunovat, narovnávat.
Některé ženy se dokáží samy vaginálně vyšetřit během těhotenství a stav čípku znají. Ty, když začne porod, jsou schopné si do pochvy sáhnout, čípek nahmatat a nebo už nenahmatat. Běžně ale čípek moc nahmatat nejde, těžko se na něj dosáhne. Když porod začíná, čípek se posune doprostřed a vy na něj můžete narazit, nahmatáte tam útvar jakoby vyšpulených rtů.
Čípek se během porodu tzv. spotřebuje a zmizí a nezůstane z něj nic, jen malá dírka, které říkáme branka. Na začátku porodu některým ženám odchází hlenová zátka, to je jakoby další pojistka kromě čípku, která tam je. Pokud ucítíte bolest v podbřišku, zádech, zajděte si na záchod a vypadne něco “podivného”, nějaký táhlý hustý hlen, spousta žen se vyděsí, zda mají jet do porodnice.
Hlen může obsahovat i krev, ale nemusíte panikařit, je to příznak blížícího se porodu, ale ten může být buď za několik hodin, ale i za několik dní. Hlenová zátka vypadne proto, že čípek se rozšíří a pohybuje. U toho se objevují i bolesti a může to trvat několik dní. Pomůže sprcha nebo teplo.
Když si miminko řekne “už se chci narodit” a vše je v těle nachystané, začnou ty opravdové, intenzivní kontrakce, kdy děloha nepracuje jen ve spodní části, ale celá, máte pocit, že tvrdne celé bříško. Kontrakce budou přicházet v nějakých intervalech, vlnách, nejdříve nepravidelně, potom pravidelnější, nejprve málo intenzivní, potom intenzivnější. Když se dostanou na interval co 5 minut a trvají více než 40 sekund, už je to asi ten správný začátek porodu.
Když čípek zmizí a není tam, děloha se musí z jedné malinké dírky otevřít na průměr 10 cm, na velikost hlavičky miminka. Teď to možná vypadá hrůzostrašně, ale tělo to dokáže, je to tak zařízeno. Abyste se otevřely, potřebujete k tomu právě kontrakce. Abyste měly kontrakce, potřebujete klid, protože potřebujete vlastní megadávky oxytocinu, což je důležitý porodní hormon. Budete mít také dost svých endorfinů, které fungují jako látky které tlumí bolest. Když budete ve stresu, strach z čehokoliv, můžou působit stresové hormony a porod se může zastavit.
Na porodním sále uslyšíte jste otevřená na 2 nebo 5 nebo 10 centrimetrů. Zkuste si zapamatovat dva pojmy - čípek a branka. Pokud vám budou říkat, že tam je ještě čípek, tak i pokud máte bolesti, není moc pravděpodobné, že byste porodily v blízkých minutách nebo hodinách. Zkuste se domluvit, že byste ještě odešly domů a vrátily se, až se intervaly nebo něco na vašem stavu změní. Když uslyšíte něco o brance, je to výborná zpráva. Když se do porodnice dostanete s brankou 5 a více centimetrů, je to báječné, čas na porodním sále už nejspíše nebude tak dlouhý.
📝 Jak tedy poznat, že je ten správný čas jít do porodnice?
Většinou se to dá poznat podle toho, jak se žena chová. Porodní proces má několik fází, u prvorodiček to může být počáteční radost, hurá, mám kontrakce, tak pojedeme do porodnice. Žena je ale schopná komunikovat, mluvit, vnímat okolí… To ještě není optimální čas odjezdu. Když se porod dostává do aktivní fáze, během kontrakcí žena není schopna moc komunikovat. Pokud tedy musíte s odpovědí na dotazy partnera počkat na konec kontrakce, je to asi taková optimální doba na odjezd do porodnice.
Poslední fáze první doby porodní je potom taková, že žena při kontrakcích vydává zvuky. Může to partnera nebo personál vyděsit, ale žena má většinou potřebu křičet nebo vydávat nějaké zvuky a to je většinou známka toho, že se miminko brzy narodí. Někdy má žena také potřebu začít v závěrečné fázi porodu tlačit. Pokud plánujete porod v porodnici, může to být taková stresová situace, pokud jste v tu chvíli ještě doma a už se vám chce tlačit. Pokud však nejde o překotný porod7, většinou se to i tak dá stihnout do porodnice.
Pokud se miminko rodí hrozně rychle a nestíháte to do porodnice, myslete na to, že se v tuto chvíli miminko narodí zřejmě i bez pomoci a nikdo nemusí nic dělat. V takovém případě je dobré zvolit polohu v kleče, podložit se polštářem a miminko zachytit. Pokud se něco takového stane, zavolejte záchranku, oni budou radit, co dělat a většinou se k vám rychle dostanou. Překotný porod je ale opravdu extrémní situace, která se děje zřídka.
Důležité je tedy myslet na to, že abych porodila, potřebuji kontrakce. Jsou to tedy “kamarádky”, čím častěji a intenzivněji je budete mít, tím rychleji se miminko narodí a budete spolu. Na začátku porodu může odejít hlenová zátka, kontrakce jsou krátké, nepravidelné, reagují na teplo nebo změnu polohy. Potom už je nutné je prodýchávat a na konci první doby porodní žena vydává zvuky a může mít pocit na tlačení. V té době je většina žen už v porodnici a tam závisí na domluvě s personálem a představě rodičky.
Pokud odteče plodová voda, je opět třeba počkat na začátek kontrakcí, bez kontrakcí se miminko nenarodí. Některé ženy po odtoku plodové vody chtějí do porodnice hned, některé na začátek kontrakcí vyčkávají doma. Doporučuje se, aby žena po odtoku plodové vody přijela do porodnice zhruba do 2 hodin. Plodová voda může být čirá nebo nějakým způsobe zabarvená, zkalená, nazelenalá. Je to ale rizikový faktor, se zkalenou plodovou vodou by žena měla být v porodnici. Krvácení během porodu je také vždy třeba zkontrolovat. Pokud je to jasně červená krev, je vždy nutné jet do porodnice. Špinění, stará, hnědá krev nebo malé množství krve během porodu je normální součást tohoto procesu a není třeba se toho děsit.
Ideální je, pokud máte s kým problémy a příznaky zkonzultovat, nehledejte na internetu, protože každá z vás je jiná a individuální. Tady vidím význam porodních asistentek, kterým je možné zavolat ve dne v noci a domluvit se na dalším postupu. Pokud takovou možnost nemáte, vždy můžete jet do porodnice, nechat se zkontrolovat a potom se třeba zase vrátit domů. Je to vždy na vás a jak si to uděláte, takové to bude.
Za rozhovor děkujeme porodní asistentce Pavle Kasparkové.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu