Porodnice (gynekologicko-porodnické oddělení, gynekologicko-porodnická klinika) je místo, kde probíhá porod29.
Organizovaná zdravotní péče o rodičky1 a novorozence7 začala v České republice až v roce 1953. Dnes je v České republice 100 porodnic s novorozeneckými odděleními nebo úseky, které navazují na oddělení šestinedělí gynekologicko-porodnického pracoviště tak, aby bylo možné každému novorozenci poskytnout bezprostředně po porodu kvalifikovanou péči dle jeho potřeby3.
Přehled o jednotlivých porodnicích v České republice naleznete: ZDE.
Je-li ženě diagnostikováno rizikové těhotenství nebo jí hrozí předčasný porod20, je vhodnější poohlédnout se po porodnici, která se může postarat také o nedonošené a dříve narozené děti4. Pokud bude rodička rodit v jiné porodnici než v té, která je přizpůsobena na péči o dříve narozené děti, bude novorozenec7 převezen do specializovaného centra. Seznam perinatologických center naleznete: ZDE.
V některých městech a u některých gynekologů bývá zvykem, že je rodička kolem 36. týdne25 předána do rukou lékařů v porodnici, kde bude žena rodit.
Kontrola probíhá zhruba 1x až 2x týdně (záleží na stádiu těhotenství), kdy je ženě zkontrolován tzv. monitor6 a poté proběhne vyšetření v ordinaci lékaře, který zkontroluje průchod pupečníku a stav děložního čípku. Lékař se poté s rodičkou domluví na další schůzce, popř. stanoví termín sekce, bude-li žena rodit císařským řezem81.
Před samotným porodem může žena navštěvovat porodnici také z důvodu navštěvování předporodních kurzů, které porodnice pořádá. Délku, obsah a cenu kurzu si určuje každá porodnice sama. Součástí kurzů bývá také prohlídka porodních sálů.
Více o předporodních kurzech a jejich náplních se dočtete v hlavním článku: Předporodní kurzy6.
Některé porodnice předporodní přípravu pořádat vůbec nemusí, rodičkám ale bývají nabízeny alespoň Dny otevřených dveří, na kterých si mohou ženy prohlédnout porodní sály vč. přípravny a oddělení šestinedělí. Dny otevřených dveří vedou většinou porodní asistentky, které rodičkám ukážou jednotlivé části porodnice (pokud to kapacita porodnice dovolí) a odpoví na případné otázky.
Porodnice mohou ženám nabízet také:
V čele porodnice stojí primář a jeho zástupce. Sestřičky vede vrchní sestra. Tým lékařů gynekologů tvoří většinou lékaři s vlastní gynekologickou ambulancí a do porodnice docházejí. S některými lékaři se mohou rodičky také domluvit na vedení porodu právě ošetřujícím lékařem, na kterého jsou ženy zvyklé a kterému během porodu budou naprosto důvěřovat.
U porodu jsou také porodní asistentky, které pomáhají rodiče v I. době porodní. Po porodu nastupuje na porodní sál lékařka a sestřička z novorozeneckého oddělení, které se postarají o narozené miminko, zkontrolují jej, změří, zváží, provedou dítěti tzv. Apgar skóre67 a poté jej předají rodičce, popř. jejímu doprovodu137.
Novorozenci je během pobytu v porodnici provedeno několik screeningových vyšetření. První ošetření je provedeno ihned po porodu3. Během pobytu v porodnici je pak dítěti provedena řada screeningových vyšetření1, např. kontrola kyčlí nebo ultrazvukové vyšetření ledvin.
Po porodu je zkontrolován Rh faktor matky a dítěte, pokud se neshodují, je ženě do 72 hodin podána injekce s globulínem, aby se v těle nevytvářely protilátky anti-D a nedocházelo tak ke komplikacím v případě dalších těhotenstvích24. Více v samostatném článku: Aloimunizace.
Pár dní po porodu je matce proveden ultrazvuk, během kterého je zkontrolováno zavinování a stav dělohy3 po porodu. Krevní sraženiny v děloze odcházejí z těla ven, tzv. očistiky. V případě, že žena krvácí příliš silně a dlouho, měla by vyhledat ošetřujícího lékaře.
Před propuštěním z porodnice by měla být ženě také zkontrolován stav kojení70 a popř. předán kontakt na laktační poradkyni10, která ženě s kojením pomůže a poradí.
Den propuštění z porodnice závisí na typu porodu a zdravotním stavu matky a dítěte. Pokud rodila žena vaginálně a porod probíhal bez komplikací, bývá propuštěna nejdříve po 72 hodinách po porodu, většinou to bývá 4. - 5. den po porodu. Byl-li porod veden císařským řezem, je propouštěcí den až ten 6. od porodu.
Doba propuštění z porodnice se může prodloužit, má-li dítě novorozeneckou žloutenku11 nebo pokud musí být kvůli komplikacím umístěno na JIP určené pro novorozence4.
Doklady při propouštění ženy a dítěte z porodnice:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu