Porodní plán

Porodní plán nebo porodní přání je seznam bodů, které si rodička přeje, aby byly při jejím porodu dodrženy. Lékař i personál nemocnice by měly porodní plán respektovat, samozřejmě za předpokladu, že tím neohrozí na zdraví a životě jako dítě, tak i rodičku. Je vhodné ho konzultovat ve vybrané porodnici předem. Na Slovensku přece jen není ještě standardem.

Porodní plán z internetu není porodní plán

Porodní plán je téma, o kterém se dá diskutovat nekonečně dlouho. Přitom porodní plán jako takový není nic nového. Každá těhotná žena v historii si přemýšlením o blížícím se porodu určitým způsobem sestavovala v hlavě svůj vlastní porodní plán.

Rozdíl mezi současným porodním plánem a porodním plánem našim maminek či babiček je dán dostupností informací. Informace se v minulosti podávaly ústně mezi ženami v rodině, které byly často velmi strohé a jediným plánem, které ženy měly, bylo porodit. S dostupností odborné literatury zpracované řečí laické veřejnosti se ženy začaly o průběh porodu více zajímat. V období před 50 lety byla tedy zdrojem informací dostupná literatura.

Doba pokročila a v současnosti je zdrojem informací nejčastěji internet. Žena předpokládá, že tam najde odpovědi na všechny otázky o blížícím se porodu a podle nich se připraví. Neexistuje však univerzální porodní plán, protože každý porod je originální a jedinečný.

Porodní plán sestavený z anonymních informací z internetu není porodní plán, který rodičce splní účel, kvůli kterému si ho sestavovala. Stejně to není porodní plán, který by mohli brát zkušení porodníci vážně.


Porodní plán je důvěra rodičky v porodníka

Lékaři jsou rádi, pokud si žena připraví porodní plán, protože je znakem toho, že se na porod připravuje. Budoucí rodička by neměla přijít do porodnice s porodním plánem bez předchozí konzultace s porodníkem. Často se totiž stává, že se v porodním plánu objevují některé nesmyslné body, pouze na základě nevědomosti rodičky.

Neznalost problematiky však může a nemusí být jen chybou rodičky. Některé ženy sice raději hledají odpovědi na své otázky na internetu, ale na vině může být i lékař, kterému žena chodila během těhotenství do poradny. Špatně sestavený porodní plán často odhaluje realitu, že si lékař jednoduše nenašel prostor a čas na rozhovor s pacientkou a její otázky odbyl s odůvodněním, že tomu i tak nerozumí.

Během těhotenské poradny, kterou absolvuje již ve vybrané porodnici, v níž se rozhodla rodit, by měl být prostor na rozhovor o její porodních přáních a na kladení otázek, které jí dopomohou k tomu, aby si dokázala sestavit svůj vlastní originální porodní plán.

Porodní plán totiž není papír, ale komunikace. Porodní plán je důvěra rodičky v porodníka, aby porod nebyl stresem ani pro rodičku, ani pro lékaře a vůbec ne pro miminko.

Většinu požadavků, které žena uvádí ve svém porodním plánu, se porodníci snaží dodržet a jsou samozřejmostí. Důležité je, aby žena nepřišla s direktivně napsaným porodním plánem. Někdy úplně stačí domluva rodičky s porodníkem. Důležité je, aby budoucí maminka pochopila, že všechno to, co si chtěla do porodního plánu zařadit, tak porodník respektuje, a věci, které si nepřeje, udělá jen v tom případě, pokud budou nezbytné.


Video: Porodní plán je důvěra rodičky v porodníka.

Rozhovor s přednostou kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorem Rusnákem, PhD.

Co v rozhovoru zaznělo:
00:00 Úvod.
00:23 Představení hosta a tématu.
00:50 Co je to porodní plán?
01:27 Jak se měnil porodní plán v průběhu let?
03:09 Jak by neměl vypadat porodní plán?
03:38 Jak si správně připravit porodní plán?
05:02 Proč občas lékaři nerespektují vše v porodním plánu (porod bez nástřihu, propíchnutí porodních obalů, dotepání pupečníku, ... )?
09:30 Jaký mají lékaři názor na porodní plán?


Příklad porodního plánu

Pokud se během porodu (všech jeho fází) nevyskytnou stavy vážného ohrožení zdraví mého děťátka nebo mého, tak bych si přála, aby zdravotnický personál respektoval uvedené body, které jsem formulovala ze svobodné vůle, na základě poznatků z běžně dostupných zdrojů informací o těhotenství, porodu a šestinedělí, na základě relevantních znalostí platného právního řádu v ČR a plně si vědom své fyzické i psychické schopnosti a vlastní odpovědnost za své zdraví i zdraví svého děťátka:

  • Přítomnost partnera / průvodce:
    • Během všech fází porodu (i během vyšetření) a minimálně do přesunu z porodní místnosti na oddělení šestinedělí si přeji přítomnost mnou zvolené osoby, pokud se já nebo můj průvodce nerozhodneme jinak.
  • Informovanost:
    • Předem bych chtěla být informována o průběhu potřebných vyšetření, o výsledcích a navrhovaných medicínských postupech, možných alternativách, jakož i identitě přítomného zdravotnického personálu.
  • Respektování intimity:
    • Ocenila bych maximálně respektování mé intimity.
  • Příprava na porod:
    • Klystýr a holení přirození si zajistím osobně dle vlastního uvážení ještě doma. Pokud si okolnosti vyžádají opětovné absolvování těchto procedur na oddělení, požádám o to zdravotní sestru.
  • Používání léků a medikamentů:
    • Upřednostňuji nemedikamentózní medicínské a úlevové postupy.
  • Aktivity během 1.doby porodní:
    • Volnost pohybu, možnost používat sprchu nebo teplý koupel na uvolnění a tlumení bolestí.
    • Pokud bude monitorování ozev plodu a kontrakcí vyžadovat omezení mého pohybu nebo polohy, tak bych si přála zredukovat ho na minimální nezbytnou míru.
    • Upřednostnila bych možnost mít s mým průvodcem co největší nerušené soukromí.
  • Aktivity během 2.doby porodní:
    • Možnost svobodné volby nejoptimálnější polohy pro vypuzování (nevyžaduje žádné nestandardní nebo dodatečné vybavení, podle mých momentálních fyzických dispozic při porodu zřejmě upřednostním některou svislou porodní polohu např. vkleče).
    • Jsem proti preventivnímu provedení epiziotomie pokud zjevně nehrozí poranění 3. nebo 4. stupně (na porod se po všech stránkách svědomitě připravuji a chtěla bych jemnou masáží a teplým obkladem podpořit dobré rozvinutí hráze).
  • Manipulace s novorozencem:
    • Bezprostředně po porodu bych chtěla mít děťátko položené na moje břicho.
    • S přestřižením pupečníku bych ráda počkala, až dopulzuje.
    • První preventivní vyšetření a měření děťátka bych ráda odložila až po počátečním seznamování se děťátka s rodiči a prvních pokusech o přisátí k prsům.
    • Ošetření a vyšetřování děťátka by mělo odehrávat minimálně za přítomnosti mého průvodce, nejlépe i v mé přítomnosti.
    • Za normálních okolností jsem proti umístění dítěte na termolůžko.
    • Stabilizaci tělesné teploty zabezpečíme přikrytím děťátka a přiložením např. termoforu.
  • Umístění na pokoji s plným rooming-in systémem:
    • Děťátko chci mít během nutné hospitalizace 24 hodin u sebe, a v případě potřeby bych chtěla mít možnost požádat zdravotnický personál o pomoc při péči o miminko.
    • Upřednostnila bych možnost být na pokoji s co nejmenším počtem hospitalizovaných.

Text po odborné stránce zkontroloval:
Doc. MUDr. Igor Rusňák, PhD., přednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a UNB
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Použité zdroje

  1. Ústredný portál verejnej správy : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1772

Hodnocení a zkušenosti s porodním plánem

Máš zkušenost s porodním plánem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
michaelasv14  16. srp 2020

Chtěla jsem, ale nakonec nesepsala.

Těhotenství bylo nečekané, skoro do porodu jsem pracovala. Bavilo mě to, necítila jsem se vůbec těhotně, natož unavená, břicho žádné. Týden před termínem mi praskla voda. Na stole byl rozepsaný plán, kde byl jen jeden bod. Nějak jsem měla důvěru v naší porodnici a navíc jsem si říkala, že kdyby se mi něco nelíbilo prostě si dupnu (teď se té představě směju 😀). Porod se mi rozjel druhý den ráno, vše trvalo sotva 40 minut od první kontrakce já se ještě válela na hekárně, protože jsem si říkala, že to asi ještě porod nebude. Zrovna se měnila směna. Byl to fofr, na sále se mnou byla i studentka (souhlasila jsem), byla hrozné milá. Všichni byly naprosto skvělí, splnili mi všechna přání. Jen nástřihu jsem se nevyhla, syn by mě snad roztrhnul vejpůl. Zašitá jsem byla ukázkově, po šestinedělí nebylo ani známky, natož nějaké problémy. Zpětně bych neměnila, ale chápu, že si některé ženy radši ten porodní plán sepíší. 🙂
3 lidé považují za užitečné
mrs_v  4. únor 2019

Porodní plán v akutní situaci

I pro svůj druhý porod jsem měla celkem podrobný porodní plán, nazvaný porodní přání, zvlášť část pro gyn-por (spontánní porod a císařský řez) a pak zvlášť pro novorozenecké (ošetřování miminka a pobyt na šestinedělí).

Vlivem velmi závažných komplikací jsem se stále ještě 2v1 dostala do porodnice fakultní nemocnice a aniž bych to věděla, plán putoval se mnou založen v dokumentaci.

Pochopitelně co se týká operace tam bylo nejdůležitější mě zachránit. Malá pak ale byla sama na novorozeneckém a ti se i při ošetřování drželi našeho přání, takže mám tu zkušenost, že se vyplatí mít porodní přání/plán i v situaci, kdy nic podle plánu není. Na obou částech dokumentu byly naše podpisy s ověřením, možná i to pomohlo.
2 lidé považují za užitečné
katkatomaskova  28. led 2019

Porodní plán jsem měla, ale nevyužila jsem ho

Do porodnice jsem si sice porodní plán napsala, ale nenavštívila ji (protože jsem měla hlavně rodit jinde - ale bylo zavřeno kvůli malování, plus jsem ještě rodila 10 dní před termínem; takže jsem musela jinam), čili jsem ho nekonzultovala s personálem předem. No a nakonec vše, co jsem v něm měla, že ideálně nechci, mi pomohlo porodit.

Jaký jsem měla porod, nebudu rozebírat, ale rodila jsem přes noc do rána, takže žádost o nepřítomnost studentů pro mě nebyla aktuální, nástřih být musel, o epi jsem žádala sama (a to jsem ideálně nechtěla nic na bolest). Když se na to podívám zpětně, jelikož jsem měla po příjezdu do porodnice kontrakce á1min. a kruté křížové bolesti, neměla jsem čas, sílu ani chuť vlastně upozornit na to, že mám sebou porodní plán, a jen tuším, že si ho možná přečetli (byl v deskách se všemi papíry z poraden), a možná by i podle něj postupovali, kdybych měla porod nekomplikovaný.

Takže za mě zbytečnost. :) Je to i o domluvě, o aktuální situaci, a o aktuálních potřebách a přáních. Vždycky si jde vyjít vstříc, i ti zdravotníci za to budou rádi, než když jim bude rodička mávat papírem před nosem. :)
3 lidé považují za užitečné
merope  26. led 2019

Automatický porodní plán od porodnice

Podle toho, co vím o své porodnici (Praha-Bulovka) by měla porodní plán jako formulář dostat každá rodička v poradně. Je to ale relativní novinka. Líbí se mi na tom, že pokud to bude formulář, tak i porodníkům se v něm bude líp orientovat.
3 lidé považují za užitečné
keksikova1  4. bře 2017

Plán bych napsala, ale..

Já osobně bych plán napsala, ale kvůli tomu, jak se v porodnici chovají se bojím, že by to všechno akorát zhoršilo. Už jen když jsem řekla, že si nepřeji přítomnost studentů, dostala jsem vynadáno. Když se na cokoliv zeptám, jsem za hysterku, to přece ví všichni, ne??

Takže asi tak. Doopravdy chci jen jedinou věc a to bonding co nejdříve, pokud bude miminko v pořádku a opravdu doufám, že to psát nemusím. Řekla jsem důkladně manželovi a modlím se, ať to vyjde. Porodnicím, kde PP funguje jak má, fandím a v příštím těhotenství budu lépe volit porodnici.
1 člověk považuje za užitečné
mrs_v  25. lis 2016

Dobrá forma komunikace

Porodní plán jsem měla, a to rozdělený na 3 části. Na spontánní porod, na akutní SC a na oddělení 6N. Co se týká porodnice, tam bylo vše bez problémů respektováno a akceptováno. Problém byl jen s novorozeneckým oddělením, ale tam naštěstí zakročil manžel, takže jsem měla i bonding, po kterém jsem tak toužila.

Přístup "nebudu jim kecat do práce" považuji za dosti zvláštní. Ta "jejich práce" je v prvé řadě váš porod, co vás a vaše dítě může ovlivnit na celý život.

Já i z tohoto důvodu jako prvorodička, přestože jsem nevěděla do čeho že jdu, jsem se připravovala, protože jsem nechtěla dopadnout jako mnohé ženy, co mají z porodu trauma.

A plán či přání je i vhodná forma jak si srovnat sama pro sebe co bych asi tak chtěla u porodu a co nikoliv. A taky je to fajn forma komunikace, pokud už se necítíte na to nějak víc mluvit.

V případě, že jdete do porodnice s partnerem, tak doporučuji porodní plán "vyšperkovat" plnou mocí pro něj, pro případ, kdy vy už nebudete schopna komunikace a on tak bude schopen efektivně vás bránit a tlumočit vaše požadavky.
5 lidí považuje za užitečné
bh8  22. čer 2016

Porodní plán ve Švýcarsku

Žiji ve Švýcarsku a chci napsat prozatímní zkušenost. Jsem teď 29 tt a včera jsem měla tzv. Hodinku s porodní asistentkou. Jsou dvě. Kolem 28 tt a pak 36 tt. Podotýkám, že jsem si vybrala rodit v nemocnici, kde docházím na gynekologii.

Seznámení proběhlo velmi mile. Zvážení a měření. A pak jsme si společně sedly a zazněla věta jaké mám představy. Porodní asistentka se mnou sepsala můj porodní plán. Vysvětlila mi, jaké jsou možnosti atd. Já si vybrala porod do vody, bude-li to možné. Aromaterapii a přítmí. Stát se ale může cokoliv. Ve 36tt doladíme detaily.

Přistupují k porodu zcela přirozeně a dle Vašich přání.

Když chcete císaře, můžete si vybrat císaře, stejně jako ambulantní porod, či délku hospitalizace.

Musíte si taky najít svou asistentku, která v době šestinedělí dochází k Vám domů a kontroluje Vás i miminko. Dělá masáže na zavinutí dělohy a pomáhá s kojením a čímkoliv, co potřebujete. Hrazeno je vše z pojištění, které si platím.

Samozřejmě je zde i možnost rodit v porodních domech.

Doufám, že se toho brzy dočkají i maminky v ČR a věřím, že je to na dobré cestě.
15 lidí považuje za užitečné
elekthra  6. kvě 2016

Měla jsem tři :-D

Porodní plán a přání jsem měla tři. :-)

Jeden na sál, druhý na oddělení šestinedělí a třetí na novorozenecké. Asi se to zdá přehnané, ale já se snažím mít věci co nejvíce "pod kontrolou". :-)
A i když to dopadlo úplně jinak, než jsem si malovala (rychloporod doma) a nakonec jsem plány nevyužila.

Teď si je pro druhé dítě nechám znova (doufám v porod v porodnici :-D ).
barborelka  6. bře 2016

Měla, ale nevyužila

Plán jsem si napsala jen tak pro sebe, abych si ujasnila, co u porodu chci a co ne. Třeba přítomnost studentů jsem vážně nechtěla. Ale co čert nechtěl, rodila jsem předčasně a akutním CS, tak se mi ani jeden bod ze seznamu nesplnil. Bohužel. :-/
blaablaablaa  4. led 2016

Nebyl třeba

Porodní plán jsem si nesepsala. Mám důvěru v naše zdravotnictví i lékaře. Jsem přesvědčená, že vše záleží na lidech a jejich přístupu. Jak jsem tu četla, tak souhlasím s názorem, že nechci někomu kecat do jeho práce, já to u sebe taky nemám ráda. Navíc, když narazíte na "blba", tak vám ani sebelepší plán nepomůže.

Jako prvorodička jsem netušila, do čeho jdu, jak budu vše snášet atd. S PA i s lékařkami (2 směny), které u porodu byly, jsme se domlouvaly za pochodu podle situace. Nikdo mě do ničeho nenutil, bylo to fajn.

Jen příště budu požadovat bonding, ale jeho absence při tomto porodu nebyla dána personálem nemocnice, ale mnou. Nemám ráda různé tělesné tekutiny a výměšky, bylo pro mě nepředstavitelné si nechat dát neočištěné dítě na břicho (neukamenujte mě). Postupem času jsem ale došla k tomu, že při dalším porodu už to dám. :-)
5 lidí považuje za užitečné
zebruska  5. srp 2015

Neměla jsem a nevadilo mi to

Jako prvorodička jsem nevěděla do čeho jdu. A tak jsem si říkala, že vlastně nevím, co do porodního plánu napsat. Nemám ráda, když mi někdo "kecá" do práce a vymýšlí si, jak jI mám dělat a co chce a co ne, a tak jsem si říkala, že doktoři moc dobře ví, co mají dělat. Plán jsem tedy nepsala.

Narození našeho šmudlíka bylo naplánované tak, abych na Vánoce byla doma. Ovšem malému se nechtělo, šli jsme na vyvolání. V porodnici se ke mně celou dobu chovali všichni moc hezky, během vyvolávání se prostřídala směna, PA byla ještě lepší než ta, která mě přijímala. To bych ani s plánem nenaplánovala. ;-)

Jediné, co bych pro příští porod chtěla, je delší bonding a okamžitý rooming-in. Bonding byl tak 10 minut, první noc měly sestřičky malého na vyhřívaném lůžku u sebe, abych si odpočinula (což stejně pod návalem hormonů nešlo).
4 lidé považují za užitečné
opravdova_luzy  7. čer 2015

Porodní přání - škoda času a papíru

To, že je "in" sepsat si porodní plán, jsem poznala až po zaregistrování na Modrého koníka. Do té doby jsem o něm neslyšela. No, sepisovaly si ho všechny, tak co bych si jej nenapsala i já, že? Vešla jsem se i se všemi údaji na jednu A4. Přesto, že jsem má přání (kromě jediného) vyplnila do papírů před nástupem do porodnice, tak jsem si je ještě hezky dvakrát vytiskla a dala k dokladům a pak ještě do tašky na porodní box.

V den nástupu jsem ráno byla v porodnici jediná, kdo zrovna rodil. Všichni kolem mě skákali a opět jsem se v odpovědích na otázky lékařky a PA vyjádřila k tomu, co jsem v porodním přání měla. Hlavně, můj porod nakonec dopadl akutním CS. Když bylo po všem, tak jsem si připadala docela trapně, že jsem si naivně myslela, že lze porod naplánovat. Jsem si zcela jistá, že personál porodnického oddělení v Ostravě Fifejdách pro mě (nás) udělal maximum možného.

Za mě je tedy sepisování porodního přání zcela zbytečná ztráta času a škoda papíru. Příští těhotenství si místo času, který jsem tomu věnovala, radši lehnu k televizi, nebo si půjdu dát šlofíka a ušetřím list papíru.
5 lidí považuje za užitečné
sanchezova  5. čer 2015

Neměla jsem

O porodním plánu jsem se dočetla až tady na MK. Zvažovala jsem ho, ale nakonec jsem ho neměla. Jako prvorodička jsem nevěděla, co mě čeká, takže jsem nechala vše na porodní asistentce. Ani k druhému porodu si plán sepisovat nebudu. Myslím, že se může stát cokoliv neplánovaného.
4 lidé považují za užitečné
adelkak  8. dub 2015

PP po porodu doma

Porodní plán jsem si po první zkušenosti raději napsala. Nic hrozného tam nebylo, šlo spíš o to, že jsem chtěla co nejpřirozenější porod a pro malou lepší start do života.
Nakonec jsme nečekaně porodili doma a do porodnice jsme přijeli na porod placenty. I přesto porodnice dodržela zbytek bodů ohledně mě i malé, a to i na oddělení šestinedělí. Jednalo se klasickou "továrnu na děti" FN Motol a velice mě tím překvapili.
Jestli bude někdy nějaké příště, určitě si PP znova sepíšu. :-)
2 lidé považují za užitečné
wahu  15. únor 2015

Dle mého názoru nutnost

Porodní plán jsem měla sepsaný. Bohužel, přestože se porodnice na svém webu holedbá, že porodní plány považuje za závazné, některé body nebyly (naprosto zbytečně), respektovány. U druhého porodu bychom byli rozhodně odvážnější já i můj muž. :-) A vlastní PA sebou.

Na druhou stranu ale musím říct, že se aspoň trošku chovali jinak, co se týče šestinedělí. Tam už jsem byla plně při smyslech a bylo dodrženo vše dle mých požadavků. Syn byl nonstop se mnou.

Svůj porodní plán jsem zveřejnila ve skupině Přirozený porod.
katyxq  6. pro 2014

Porodní plán - rozhodně ano

Na základě předporodního kurzu u soukromé porodní asistentky a vlastních přání jsem si porodní plán sepsala, byly tam věci jak k porodu, tak na oddělení šestinedělí/novorozenecké. Ono v kontrakcích a pak pod vlivem poporodní hormonální bouře se těžko vysvětluje a obhajuje, co chcete, proč to chcete apod.

Jenže pokud natrefíte na někoho, komu je to fuk, nebo má pocit, že by něco mělo být jinak a vy nemáte dostatečnou podporu ve svém doprovodu (manžel v tomto selhal, nechal se vláčet nemocniční PA a lékařkou), může se stát (jako se stalo při tlačení a těsně po porodu mně - viz asi můj nejstarší článek o porodu Šárky), že nátlak neustojíte a necháte se vmanévrovat do věcí, které jste si nepřály (i když, jak později zjistíte, k nim nebyl velmi pravděpodobně důvod).

Moje poučení pro další porod je: uřčitě si zase napíšu porodní plán (porodní a poporodní přání), ale rozhodně chci rodit s vlastní PA (budu k ní chodit na kontroly už během těhotenství). Asi v porodnici, ale třeba se rozhodnu jinak. Jen škoda, že neexistují porodní domy, pak bych měla jasno.
6 lidí považuje za užitečné
tapato  4. pro 2014

První porod bez plánu

Porodní plán jsem neměla. Ani jsem nad ním neuvažovala. Říkala jsem si, že nebudu sepisovat něco, čemu nerozumím a jako prvorodička jsem ani pořádně nevěděla do čeho jdu a jak to vše bude probíhat.

Plně jsem věřila doktorům a nechtěla jim "kafrat" do jejich práce. Přece by nedělali něco zbytečně nebo schválně?! Při prohlídce porodnice nám navíc PA při dotazu jedné z maminek, jestli k plánu přihlížejí, dala najevo, co si o porodních plánech myslí. To mě ujistilo, že je to opravdu zbytečnost.

Dnes už ovšem onu porodní zkušenost mám a s odstupem času vnímám i situace, které mi vadily a možná ani být nemusely. Jen kdyby se mě někdo zeptal nebo já měla možnost vyjádřit se. Tudíž si porodní plán, s vyslovením svých přání, s největší pravděpodobností před druhým porodem sepíši. Při porodu přeci jen není příliš prostoru pro hovory. :-N A v tašce ostatně zůstat taky může. :-p
2 lidé považují za užitečné
sisikmama  2. pro 2014

Porodní plán

Porodní plán jsem sice měla :-) pěkně napsaný, vše co bych si přála.
Chtěla jsem jej mít, protože u dcerky jsem o něm neslyšela a určité věci jsem u porodu chtěla.
Ovšem porod byl takovej fofr že plán, neplán na tři kontakce a tři zatlačení za 12minut byl malej na světě. :-D :-D
1 člověk považuje za užitečné
melme  2. pro 2014

U nás zbytečnost

Porodní plán jsem měla. Ale když jsem ho na kontrole v porodnici probírala s paní primářkou, zjistila jsem, že není potřeba. V mojí porodnici se rodí tak, jak jsem si představovala. Nicméně jsem ho tam nechala, byly tam požadavky i na novorozenecké, takže ho měly sestřičky na oddělení. Při příjmu sestry probraly plán i s manželem. Nic nebyl problém.

Nakonec byl porod ukončen akutním CS, ale např. takový bonding měl manžel. Za mě je to určitě dobrá věc. Ne všude se rodí podle představ té které rodičky a ne každá je schopná komunikovat až do konce. Např. v mojí porodnici v Přerově sice bonding dělají běžně, ale já jsem ho kvůli CS neměla. Měla jsem ale porodní plán, kde bylo jasně napsáno, že v podobném případě bude pro bonding nachystaný manžel. Myslím, že kdybych to tam neměla, nebo neměla plán, manžel by maličkou nedostal tak, jak ji měl a byla by chudinka separovaná, oblečená, zavinutá a bůh ví, jak dlouho by mu ji nechali alespoň na pochování. Za sebe PP prostě doporučuju.
2 lidé považují za užitečné
aninkas1  1. pro 2014

Porodní plán se vyplatil

Porodní plán jsem měla u sebe u obou porodů a snažila jsem se, aby vždy vyzněl uctivě vůči personálu. V podstatě až na drobné odchylky se mi splnilo to, co jsem si přála. Nicméně jsem sama moc nevěděla, co vlastně chci. Dnes bych volila zase o fous jiný styl a možná i jinou porodnici. Doporuřuji hodně číst a věřit svému tělu. Nějaký Yal, holení nebo poloha je v okamžiku O úplně fuk, pokud člověk neposlouchá, co se mu jeho tělo snaží sdělit.
3 lidé považují za užitečné
nikolapomahacova  1. pro 2014

Když je porodní plán zbytečný.

Ještě než jsem nastoupila na vyvolání, sepsala jsem si svůj porodní plán.

Vím, že jeden z hlavních bodů byl: Nepřeji si císařský řez, dokud nevyčerpám všechny možnosti přirozeného porodu. Osud tomu chtěl jinak, žadonila jsem o císařský řez. Po neúpěšné indukci jsem byla za císaře ráda. Takže, psát a plánovat můžeme jak chceme, ale nikdy nevíme, co si pro nás život připraví.
5 lidí považuje za užitečné
andrejka_86  1. pro 2014

Porodní plán? Co mám chtít...?

S porodním plánem nás seznamovaly už sestřičky na předporodním kurzu. Jenže, co se do takového plánu píše, když člověk neví, do čeho jde? Chcete epidurál? No, záleží, jestli tu porodní bolest vydržím nebo ne, ale jak mám vědět, jak silná je ta bolest? A epidurál se píchá vlastně dříve...

Plná hlava otázek, porodní plán vyplněný "hala bala" chcete epidurál ano - ne (ano), chcete měnit polohy u porodu ano - ne (ano?), chcete partnera u porodu ano - ne (ANO!!!). To bylo jediné, s čím jsem si věděla rady, že tam se mnou bude manžel. Ale to ostatní za mě naštěstí vyřešil náš syn, který se na nás tak těšil, že šel ven tak rychle, že na nějaký epidurál, tišení bolesti, masážní olejíčky a podobné věci ani nebyl čas :-N Vyzkoušena stolička - rychle pryč, na záda, 2x zatlačit a bylo po všem. :-D
4 lidé považují za užitečné
zrzzynka  12. lis 2014

Porodní plán? Umím snad mluvit, ne? :-)

O porodním plánu jsem slyšela už na předporodních kurzech, kam jsem chodila. PA nám říkala, že si lékaři z 80% plány ani nečtou, protože na to pochopitelně nemají většinou čas. Proto jsem plán nepsala ani já.

Neměla jsem jako prvorodička ani nějaké plány, co bych chtěla a jak bych to chtěla. Jakožto nezkušená rodička jsem to nechala plně na lékařích a dobře jsem udělala. Navíc mám ústa a cokoliv jsem chtěla, tak jsem PA už v průběhu porodu řekla. I přes největší bolesti jsem dokázala celkem na úrovni komunikovat, takže jsem svá přání PA řekla a vše bylo splněno.

Samotný porod jsem plně svěřila do rukou lékařů a absolutně nelituji, nedělo se nic, co by se mi nemělo líbit. :-)
13 lidí považuje za užitečné
holkavbotech  9. lis 2014

Porodní plán s rozumem

Můj porodní plán byl poměrně krátký, pouze s několika body a moje PA se jej snažila respektovat. Snažila jsem se jej napsat i s určitým respektem vůči personálu nemocnice, se kterým se setkám.

PA se při vyslovení slova porodní plán zatvářila zprvu trochu kysele, ale pak si jej přečetla a přijala jej bez problémů. A musím říct, že když jsem některé porodní plány viděla, tak jí rozumím. Potvrdila mi, že občas jsou psány útočně, nebo skoro agresivně.

Rozhodně doporučuji psát porodní plán tak, aby nevyzněl útočně, s respektem vůči lidem, se kterými prožijeme tak důležitý okamžik svého života. Za důležité považuji i napsání věcí, které před porodem považujeme za samozřejmé, ale v okamžiku porodu na ně nemáme úplně myšlenky. A je fajn, když nám je PA připomene.
2 lidé považují za užitečné
rozzaarka  9. lis 2014

Mít porodní plán mi velmi pomohlo

Již od chvíle, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem věděla, že chci porodní plán, jelikož jsem byla pevně rozhodnuta rodit přirozeně s co nejméně zásahy ze strany lékařů. Hned na příjmu jsem porodní plán odevzdala, sestra na příjmu měla kyselý obličej, nicméně mi ho dala do složky a řekla, že tam zůstane pro lékaře a PA.

Jeden z hlavních bodů bylo to, že jakýkoli zásah ze strany lékařů chci odůvodnit a být seznámena s možnými riziky jak jejich zásahu, tak i toho, pokud ho odmítnu. Nicméně hned od začátku mi bylo jasné, že PA porodní plán četla a respektovala, jelikož se mě ptala na každou drobnost od klystýru po fakt, jestli chci revizi provést při vědomí nebo narkóze. Myslím, že to ušetřilo spoustu rozhovorů se scénářem "co mi to dáváte, já nic nechci" co se týče epiduralu, oxytocinu a podobně.

Kvůli revizi některé body porodního plánu nemohly být přesně podle představ, což chápu a velmi mě překvapilo, že když mě gynekoložka přítomna u porodu druhý den po porodu brala na kontrolní UTZ, omlouvala se, že některé body porodního plánu nebylo možné splnit.

Myslím, že pro nikoho není na škodu sepsat a předat lékařům, co by si přál a nepřál, aby nedocházelo k nedorozuměním a nepříjemným situacím, které rodičku mohou dostat do nepříjemných stavů a situací.
8 lidí považuje za užitečné
dandellaii  8. lis 2014

Sepsala, nedala

Porodní plán jsem si hezky napsala, vytiskla a připravila do tašky sbalené do porodnice. Po příjezdu do nemocnice jsem zapomněla, že ho vůbec mám, takže jsem ho ani neodevzdala.

Nebyl ani moc potřeba. Epidural jsem nechtěla, s klystýrem jsem byla v pohodě, chtěla jsem mimčo ihned položit na břicho a prisát (splnilo se mi) a chtěla jsem dotepat pupečník (popravdě nevím jak to bylo).

Nicméně, stejně manžel věděl vše, co já chci a nechci, takže u nás zůstal nepředán. Příště si ho ale sepíšu zas. Člověk nikdy neví. :-)
suzanna123  8. lis 2014

Rozhodně ano

Při prvním porodu jsem plán neměla - připadalo mi, že přání rodit přirozeně není žádný nadstandard, který bych si musela speciálně "vyprošovat" a případně se domluvím na místě. Bohužel, opak byl pravdou.

Při porodu se mě nikdo na nic neptal, o tom, že mi dali oxytocin jsem se dozvěděla až dodatečně, jestli mi nastřihnou hráz nebo ne, mi bylo v tu chvíli srdečně jedno. Nicméně, rodila jsem v porodnici, kde prostě přirozený porod standardní není a myslím, že bych jim plán ani nedala, i kdybych ho měla, protože tam k podobným věcem opravdu nijak vstřícní nebyli.

Takže, k druhému porodu si plán chystám a chystám se rodit v porodnici, kde jsem dostala informace o porodu, mezi nimiž byl i popis možných zákroků a pokyn k proškrtání, které zákroky ano a které ne. Plus informace, že jsou zvyklí pracovat s PP. V minulé porodnici jsem dostala leda formulář o souhlasu s epidurálem...
zuzmenda  6. lis 2014

Porodní plán nebyl třeba

Rodila jsem v Brně na Obilním trhu, kde jsem absolvovala i předporodní kurz. Ten mě jen utvrdil v tom, že jsem si vybrala tu nejlepší porodnici. Vše, co se běžně píše do porodního plánu je na "Obilňáku" naprosto přirozené, s PA se vede dialog o tom, co rodička chce nebo nechce, rozhodně do ničeho nenutí. Vzhledem k tomu, že mě čekal porod prvního dítěte, nemohla jsem vůbec vědět, co mě čeká.

Samozřejmě jsem si přála porod co nejvíce přirozený, ale pokud by bylo třeba, požádala bych o tlumící prostředky. Vzhledem k tomu, že jsem měla hodinu a půl kontrakce po půl minutě a už jsem byla naprosto vyčerpaná, požádala jsem o epidural. Během porodu jsem zkoušela všechny možné polohy, PA mi radila, co by mi mohlo pomoci. Ihned po narození mi dceru položili na břicho a poté jsme 2 hodiny byli i s přítelem sami na pokoji a radovali se. Takže zhruba tak, jak jsem si porod představovala i dopadl, i když jsem žádný porodní plán sepsaný neměla. Za mě je nejdůležitější vybrat správnou porodnici, pak plán není třeba.
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  5. lis 2014

Porodní plán - pro mě nutnost

Jakmile jsem zjistila, že něco takového existuje, byla jsem rozhodnutá, že ho chci. Doporučuji si však vybrat porodnici, která nemá s porodními plány problém (možná budete překvapeni, ale někde PP funguje jako červený hadr na býka:).

Porodnice, kde jsem rodila já, porodní plány vítá a má dokonce vyhrazené konzultační hodiny, kde je možné si svůj plán projít s porodníky a vysvětlit si u toho spoustu věcí. Díky tomu jsem šla k porodu klidná, věděla jsem, že se mi budou maximálně snažit vyhovět a pokud bude nějaký problém, nebudu mít já zase problém ustoupit z některých požadavků.

Za sebe porodní plán rozhodně doporučuji a pokud by měl někdo zájem, ve svém fotoblogu mám k nahlédnutí náš PP :)
4 lidé považují za užitečné
milmic  26. čer 2013

Ano či ne?

K prvnímu porodu jsem si plán nepsala. Myslela jsem si, že jdu přece rodit do nemocnice a oni ví, co a jak. A že lékařům důveřuju, že neudělají nějakou botu, že se na všem domluvíme. A vůbec - prostě že jsem malý pán na to, abych si něco poroučela. Omyl. V kontrakcích se těžko domlouvá na nčem, co je mi oznámeno až poté. :-N

K druhému porodu jsem si tedy s dulou porodní plán napsala a udělala jsem nejlépe, jak jsem jenom mohla. Asi to trošku závisí i od personálu, já rodila v malé nemocnici s úžasnými doktory, sestrami. A bylo mi ve všem vyhověno. Dlužno dodat, že jsem měla přirozený porod bez komplikací, takže porodní plán byl skutečně splněn. Ale nejde jen o porod, ale i následnou péči o dítě například.

Za mě - rozhodně ano, pokud si chci porod hezky prožít přirozeně.
1 člověk považuje za užitečné
andelka  26. čer 2013

Porodní plánování

U prvního porodu jsem porodní plán neměla. Byl v tvorbě, ale nějak jsem měla nakonec jiné starosti než ho uspořádat a vytisknout. Při porodu ani nebylo moc kdy s PA mluvit, byla jsem tak zatažená do děje a v podstatě zmatená, že mě ani nenapadlo řešit co a jak si představuju. Takže preventivní nástřih, zatlačení na břicho, skoro nulová podpora bondingu..jo, to je tak, když si rodička zblblá internetem a časopisy myslí, že něco tak skvělého a jasného jako je bonding musí dělat přece v porodnici automaticky..no v roce 2010 rozhodně ne.
Takže o dva roky později...znovu a lépe. Domluvena dula, sepsán porodní plán. Realita: dula porod nestihla, tatínek byl rád že je rád a nikdo po něm nic nechce, a plán se z tašky ani nestihnul vyndat. Ale PA to zaujalo a ptala se na základní věci, které jsem tam měla..narychlo jsem si vzpomněla hlavně na to, co mi nejvíc chybělo u prvního porodu..preventivně nestříhat (mám nacvičeno s epinem), po porodu dát miminko na bříško, a po převozu na 6nedělí co nejdřív mimčo ke mně (minule mi ho dovezli po 5hodinách od přeložení na pokoj). tohle všechno tedy splnili, nicméně v porodním plánu bylo představ mnohem víc, bohužel muž nebyl obeznámen (ani na to psychicky neměl něco řešit) a dula která by to trochu ohlídala tam nebyla. A já sama nebyla ve stavu si o všechno říkat, všechno kontrolovat a řešit. Pravda ale je, že diskutovat se dalo a když jsem svolila k něčemu, co v plánu nebylo, tak to byl můj souhlas (např. jsem si nakonec nechala napíchnout kanylu před porodem, a píchnout vodu). Mimčo jsem na bříško chtěla s ještě nepřestřihnutým pupečníkem, ale měl ho tak krátký, že by ke mně nedosáhnul, takže ho oddělili dřív. Mrzí mě že jsem si nemohla s PA a doktorkou promluvit o představách dříve (přijímali mě se stahy po 2minutách, téměř úplně otevřenou), byly velmi sympatické. Mrzí mě že jsem si větší podporu bondingu nedokázala zajistit (sobě a hlavně synovi). Snad příště. Snad se i situace v porodnicích změní a bude to více samozřejmé.
Můj porodní plán..pro inspiraci
Porodní plán

Jméno a příjmení rodičky:.....
Otec:.....
Doprovod: dula ....
Gynekolog: MUDr. .....
Pediatr: MUDr. .....

Vážení lékaři a sestry,

Zvolili jsme si Vaši porodnici, protože si vážíme Vaší profesionality. Naše první dítě se narodilo také ve FN Ostrava v květnu 2010.

Předem Vám děkujeme za veškerou péči a pomoc. Zároveň prohlašujeme, že příjímáme veškerá rizika spojená s našimi přáními.

.Jsem druhorodička, těhotenství bez větších komplikací.

Porod považuji za přirozenou a intimní součást svého života. Ráda bych proto, aby mi bylo umožněno postupovat dle svých pocitů, vlastním tempem a bez zásahů.

Prosím o zachování klidného prostředí včetně tlumených světel v průběhu porodu, ideálně jen s porodní asistentkou, dulou a manželem.

Níže uvedený postup je z mého pohledu ideální, je možné, že se během porodu rozhodnu jinak, jsem si vědoma toho, že samotné okolnosti porodu možná takovýto postup neumožní.

Příprava: Vhledem k tomu, že u předchozího porodu klystýr proveden nebyl z důvodu nedostatku času, nepovažuji jej za nutný ani teď. Oholena jsem.

Zvládání bolesti: Rutinně si nepřeji žádné léky urychlující porod nebo tlumící bolest. Bolest bych ráda překonala pouze nefarmakologickými metodami – volný pohyb, masáže, změna polohy, sprcha, balón atd. Pokud přece jen aplikaci takovýchto léků uznáte za vhodnou, prosím Vás o podání informací, abych se mohla sama rozhodnout.

Preventivní zavedení kanyly: ne

Amniotomie: ne

Jídlo a pití během porodu: ano

Monitoring plodu: V co nejmenší nutné míře, v poloze která mi bude příjemná, pokud možno prosím o zachování možnosti pohybu.

Výkony a zákroky během porodu, eventuálně při komplikacích: Veškeré zákroky prosím před provedením konzultovat s rodičkou, která musí s výkonem vyjádřit souhlas. Pokud nebudu schopna rozhodovat samostatně, prosím o konzultaci s manželem.

Anestézie: V případě císařského řezu preferuji spinální.

Pohyb a porodní poloha: Chci se volně pohybovat a měnit polohy dle vlastní potřeby. Ráda bych rodila v poloze, ke které spontánně dospěji.

Tlačení: Prosím o umožnění spontánního tlačení bez zadržování dechu a řízení.

Ochrana hráze: Epizotomie – jen v lékařsky indikovaném případě, uvítám pomoc porodní asistentky při ochránění hráze. Nástřihu bych se ráda vyhnula, z tohoto důvodu jsem prováděla masáž hráze a cvičení s pomůckou Epi-No. Nacvičeno mám na obvod 31 cm.

Po porodu: Prosím přiložit miminko hned po porodu s ještě nepřestřiženým pupečníkem. Miminko přiložit k prsu co nejdříve.

Pupečník: Prosím nechat dotepat.

Porod placenty: Prosím rutinně neurychlovat odloučení placenty.

Ošetření miminka: Neodsávat preventivně, jen v případě potřeby. Nemýt, neotírat ručičky, pouze jemně otřít na matčině těle a přikrýt do ambulantních osušek společně s matkou.

Miminko prosím neodnášet, neodebírat matce, Apgar skóre lze zhodnotit, aniž by se miminko ode mne vzdálilo (tj. na těle matky), stejně prosím provést další základní vyšetření.

Neměřit, nevážit, zvážit lze později. Prosím o podporu bondingu – kontakt kůže na kůži. Po porodu bez komplikací nechat rodiče s miminkem minimálně dvě hodiny v klidu samostatně bez zásahu na porodním pokoji. Po přeložení na oddělení šestinedělí prosím o co nejdřívější převoz miminka na pokoj.

Prosíme aby, po celou dobu pobytu v porodnici nebylo dítě nikam odnášeno ani s ním nebylo manipulováno, aniž by o tom byl jeden z rodičů informován a souhlasil s tím.

V případě komplikací:

Spolurozhodování: Chci být předem informována o všech zákrocích tak, abych se mohla podílet na rozhodování o dalším postupu. Nebudu-li schopna rozhodovat osobně, přeji si, aby za mne mluvil manžel.
11 lidí považuje za užitečné
manasa  16. kvě 2013

Porodní plán versus skutečnost

Člověk míní...realita mění... Měla jsem krásně a naivně naplánovaný fyziologický porod, proto jsem zvolila i porodnici v Hořovicích, kde se snaží v první řadě dbát na porodní přání rodičky. Plán jsem měla hezky sepsaný, věřila jsem, že se díky cvičení s balónkem vyhnu nástřihu, že díky měsíčnímu popíjení sporýše a maliníku se budu krásně otvírat, že díky lněnému semínku vyklouzne miminko skoro samo a homeopatika, že mi také pomohou. Nechtěla jsem Hamiltona, epidurál ani oxytocin Pprostě nic, co třeba při domácím porodu není. Chtěla jsem vlastně jen lékařský dohled, kvůli zdraví miminka i zdraví mému.

Tak nějak jsme se s manželem domluvili, že zkusím týden před TP ricinový koktejl podle Ingeborg Stadelman, kterému jsem věřila a dlouho před porodem jsem byla rozhodnutá, že ho případně použiji. Lékař mi totiž na monitorech řekl, že bude miminko opravdu hodně veliké...tak jsem chtěla porodit o týden dřív, jako že si nějaký ten gram "ušetřím" :-D

Večer 18.10. v 19:00 jsem vypila koktejl, celá natěšená aspoň na ten průjem, o kterém jsem věděla, že mne každopádně nemine a dala si horkou vanu. Průjem přišel již v 21:00 a pak do půlnoci asi ještě 5x :-D V půl jedné mi začaly slabé kontrakce a ve 2:00 byly pravidelné po 5ti minutách....tak jsme popadli věci a vyrazili směr hořovice....musim říct, že cesta i když jen 20 minut byla hrozná a v autě to chodilo po 2 minutách....

Na příjmu jsem si uvědomila, že to asi slábne, že to nakonec možná nezabralo a byl to planý poplach. Doktorka mě vyšetřila, že jsem jen na špičku prstu, po vyšetření jsem začala slabě krvácet. Teprve teď si uvědomuju, že mi udělala Hamiltona aniž by se mne zeptala a pak když jí sestra ukázala můj plán, ve kterém stálo, že ho nechci, divně se na sebe koukly....Jenže se jim nelíbil monitor a nechali mne ubytovat na porodním pokoji. (To jsem ještě netušila, že bude na tak dlouho mým "vězením" :-( ) Na pokoji mne kontra přešly takřka uplně, a tak jsem manžela poslala těch 60km zpátky domů, že mu zavoláme až budu aspoň tak na 4 prsty. Jenže jak odjel, praskla mi plodovka a pochopila jsem že to co bylo předtím, byli proti těmto kontrakcím jen slabí poslíci a porod by ani sám nezačal a plodovka mi nejspíš nepraskla, pokud by mě ta doktorka neprošťourala.... Byla jsem totálně naštvaná....na sebe a na ni... Přišlo mi miminka hrozně líto, protože on ven asi sám ještě nechtěl.... (Teď tu tento článek smolim pod vlivem Baby Blues, tak tu bulim jak želva.....)

V sedm ráno jsem byla otevřená i přes asi 3 vyháněcí kapačky oxytocinu pouze na necelé dva prsty, voda ze mne odtékala jak blázen, stále se tvořila nová a nová, já střídalapolohy na bocích(byly nejhorší), na zádech, vrtěla se na míči a prodýchávala kontrakce, které byly díky těm kapačkám dosti brutální na to, že svůj účel vůbec neplnily.... Bylo mi hrozně smutno, navíc jsem manžela neměla posílat domů, byla jsem tam sama potichu, nikde nikdo...PA mi jednou za půl hodiny točila monitor a to jsem musela být na boku....to jsem trpěla nejvíc, prosila jsem o epidurál, ale anesteziolog byl kdesi po nemocnici na operacích... Pak dorazil manžel, během dalších x hodin, které utíkaly ani nevím jak, jsem si všimla jak je zoufalý že mi nemůže pomoct... Vanu jsem dát nemohla, páč jsem měla pozitivního streptokoka a tak jsem šla zkusit teplou sprchu...tam jsem se bolestí málem zkácela a nemohla jsem dýchat....pak jsem se poprvé pozvracela.... Během následujících hodin asi ještě 4x, i když nebylo co, ty stahy žaludku mi nedovolily dýchat a mimi se na monitoru začalo dusit....klesal mu tep až na 80. Tak do mě narvali další chemii...Torecan proti nevolnostem, takže kapačka za kapačkou, různé chemické koktejly.... Tak kolem 12. hodiny mi konečně dorazil anesteziolog a asi na popáté se mu podařilo napíchnout mi páteř. Měla jsem se vyhrbit, ale přes ten pupek a kontra to prostě nešlo. Pak to zabralo a já konečně asi na 2 hodinky usnula. Celé odpoledne tlaky na spodek sílily a kolem čtvrté hodiny odpoledne mi dali novou náplň epidurálu a ta už nezabírala...to už jsem vydávala různé šílené zvuky a nemohla vůbec nic, ani ležet ani vstát, ani čůrat...tak mě vycévkovali....v šest večer mi doktorka oznámila že jsem na volné dva prsty....já začala hrozně brečet, že už to nechci, že už nemůžu, že strašně moc prosím o císaře, nebo se zblázním....

Dočkala jsem se...v osm večer mě naposledy prohlédla doktorka a po konzultaci s jinými lékaři mě přišli připravit na CS. Roszloučila jsem se s manželem, přešla jsem z pokoje na sál, s pomocí lékařů vylezla na stůl, tam mi anesteziolog znovu asi na 4x přepíchával spinál a pak už jsem cítila jen brnění od prsou dolů. Anesteziolog a paní co mu tam pomáhala byli hrozně fajn a já místo soustředění na to jak mě řežou a cloumají mi s gumovým tělem, jsme celou operaci prokecali. No a abych to nebyla já, tak jsem kecali na téma žrádlo a vaření, až mi doktorka co mě operovala vyčetla že jí dělám hrozný chutě, to jsem zrovna popisovala jak dělám steak z krkovice :-D :-D :-D Docela jsem bavila celý operační tým :-D Pak najednou na mě jedna doktorka skocila, slyšela jsem jenom nějaké kvíknutí, pak odsávání a najednou se zpozabplenty vynořila doktorka a nesla maličkého řvoucího tvorečka šedé barvy a oslizlého na vyhřívané lůžko vedle mě, aby ho ošetřili a vyšetřili... Strašně křičel a já začala usedavě brečet dojetím a v hlavě mi šrotovalo, že to je moje miminko..... Sálem se ozývaly obdivné poznámky jako že není divu, že nesestupoval, že je vážně veliký, ale že je krásný....čas porodu 19.10.2012 -20:45, porodní míry 4560g a 55cm.

Pak mi ho donesli abych si ho aspoň pohladila, tak jsem mu dala pusinku na tvářičku, pohladila ho a on přestal plakat, jen tak trošičku kňučel, jako by si mě na něco stěžoval. Pak už bylo jen šití, tak jsme dořešili načaté téma z kuchyně....

Když mě vyvezli na posteli ven, manžel tam čekal a po seznámení se synem jsem na něm poznala, že brečel....dali jsme si pusu a rozloučili se. Strašně jsem se klepala zimou. na JIPce mě přivítaly sestřičky a já po jejich odchodu stihla ještě napsat z mobilu rodině a holkám do diskuze na koníka a usnula jsem jak špalek. Rekonvalescence byla rychlá, vzala jsem si tu příklad z jedné maminky, která je taky takový nezmar, co nepoleží neposedí....a díky tomu mi vše posunuli o den, jak odchod z JIP, tak i odchod domů. Měla jsem dokonce kliku, že v noci ze soboty na neděli mi přivezli na JIP holčinu co jsme se jednou potkaly a zakecaly na monitoru v Berouně. Měla jako já termín mít až 25. a ze stejného důvodu si prožila stejně "skvělý" porod ukončený CS. Tak jsem si našla kámošku, sestry ji pak šouply ke mě na normální pokoj, tak jsme si ty dny tam docela užily. Dvě sestry z novorozeneckého a homeopatika mi pomohly s kojením tak že při odchodu domů jsem byla schopna z každého prsa dostat 100ml :-D Dnes je to ještě víc a malý pije jak zjednaný....jinak je strašně hodný, skoro nepláče a já si uvědomila že do doby než se mi narodil, jsem ani v nejmenším netušila co znamená slovo štěstí.... :-)
11 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce