Porodní plán nebo porodní přání je seznam bodů, které si rodička přeje, aby byly při jejím porodu dodrženy. Lékař i personál nemocnice by měly porodní plán respektovat, samozřejmě za předpokladu, že tím neohrozí na zdraví a životě jako dítě, tak i rodičku. Je vhodné ho konzultovat ve vybrané porodnici předem. Na Slovensku přece jen není ještě standardem.
Porodní plán je téma, o kterém se dá diskutovat nekonečně dlouho. Přitom porodní plán jako takový není nic nového. Každá těhotná žena v historii si přemýšlením o blížícím se porodu určitým způsobem sestavovala v hlavě svůj vlastní porodní plán.
Rozdíl mezi současným porodním plánem a porodním plánem našim maminek či babiček je dán dostupností informací. Informace se v minulosti podávaly ústně mezi ženami v rodině, které byly často velmi strohé a jediným plánem, které ženy měly, bylo porodit. S dostupností odborné literatury zpracované řečí laické veřejnosti se ženy začaly o průběh porodu více zajímat. V období před 50 lety byla tedy zdrojem informací dostupná literatura.
Doba pokročila a v současnosti je zdrojem informací nejčastěji internet. Žena předpokládá, že tam najde odpovědi na všechny otázky o blížícím se porodu a podle nich se připraví. Neexistuje však univerzální porodní plán, protože každý porod je originální a jedinečný.
Porodní plán sestavený z anonymních informací z internetu není porodní plán, který rodičce splní účel, kvůli kterému si ho sestavovala. Stejně to není porodní plán, který by mohli brát zkušení porodníci vážně.
Lékaři jsou rádi, pokud si žena připraví porodní plán, protože je znakem toho, že se na porod připravuje. Budoucí rodička by neměla přijít do porodnice s porodním plánem bez předchozí konzultace s porodníkem. Často se totiž stává, že se v porodním plánu objevují některé nesmyslné body, pouze na základě nevědomosti rodičky.
Neznalost problematiky však může a nemusí být jen chybou rodičky. Některé ženy sice raději hledají odpovědi na své otázky na internetu, ale na vině může být i lékař, kterému žena chodila během těhotenství do poradny. Špatně sestavený porodní plán často odhaluje realitu, že si lékař jednoduše nenašel prostor a čas na rozhovor s pacientkou a její otázky odbyl s odůvodněním, že tomu i tak nerozumí.
Během těhotenské poradny, kterou absolvuje již ve vybrané porodnici, v níž se rozhodla rodit, by měl být prostor na rozhovor o její porodních přáních a na kladení otázek, které jí dopomohou k tomu, aby si dokázala sestavit svůj vlastní originální porodní plán.
Porodní plán totiž není papír, ale komunikace. Porodní plán je důvěra rodičky v porodníka, aby porod nebyl stresem ani pro rodičku, ani pro lékaře a vůbec ne pro miminko.
Většinu požadavků, které žena uvádí ve svém porodním plánu, se porodníci snaží dodržet a jsou samozřejmostí. Důležité je, aby žena nepřišla s direktivně napsaným porodním plánem. Někdy úplně stačí domluva rodičky s porodníkem. Důležité je, aby budoucí maminka pochopila, že všechno to, co si chtěla do porodního plánu zařadit, tak porodník respektuje, a věci, které si nepřeje, udělá jen v tom případě, pokud budou nezbytné.
Rozhovor s přednostou kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorem Rusnákem, PhD.
Co v rozhovoru zaznělo:
00:00 Úvod.
00:23 Představení hosta a tématu.
00:50 Co je to porodní plán?
01:27 Jak se měnil porodní plán v průběhu let?
03:09 Jak by neměl vypadat porodní plán?
03:38 Jak si správně připravit porodní plán?
05:02 Proč občas lékaři nerespektují vše v porodním plánu (porod bez nástřihu, propíchnutí porodních obalů, dotepání pupečníku, ... )?
09:30 Jaký mají lékaři názor na porodní plán?
Pokud se během porodu (všech jeho fází) nevyskytnou stavy vážného ohrožení zdraví mého děťátka nebo mého, tak bych si přála, aby zdravotnický personál respektoval uvedené body, které jsem formulovala ze svobodné vůle, na základě poznatků z běžně dostupných zdrojů informací o těhotenství, porodu a šestinedělí, na základě relevantních znalostí platného právního řádu v ČR a plně si vědom své fyzické i psychické schopnosti a vlastní odpovědnost za své zdraví i zdraví svého děťátka:
Text po odborné stránce zkontroloval:
Doc. MUDr. Igor Rusňák, PhD., přednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a UNB
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu