Porod do vody patří mezi alternativní porody4. Názory odborníků na tento typ porodu jsou různé. Je spousta lékařů, kteří tvrdí, že porod do vody má hodně výhod. Také je spousta lékařů, kteří jsou proti takovým porodům. Voda má však určitě pozitivní vliv jak na rodičku1, tak také dítě. Plod žije 9 měsíců v podobném vodním prostředí a porod do vody je pro ženu méně stresující, navíc teplá voda napomáhá k uvolňování svalů a může být jedním z pomocníků, jak předejít nástřihu hráze19.
Porod do vody schválila Česká gynekologická společnost v roce 1999. Zároveň se souhlasem stanovila také podmínky, kdy je možné porod ve vodě provádět a kdy se mu raději vyhnout. Seznam podmínek stanovuje také rizika, se kterými se mohou rodičky během porodu do vody setkat, např.:
Porod do vody není vhodný pro každou ženu. Žena musí být zdravá, musí mít odpovídající porodní nález, nesmí trpět infekčním ani srdečním onemocněním a před porodem musí absolvovat vstupní kardiotokografický záznam6, který hodnotí činnost srdce plodu a činnost dělohy. Porod do vody není možný při předčasném porodu20. Tuto možnost nabízejí jen některé porodnice, protože je k němu potřeba speciálního vybavení a zkušený personál. Speciální vana musí být schválena hygienikem.
Porodnice, která nabízí porody do vody musí mít schválen provozní řád, ve kterém má hygienikem schválenou vodní lázeň. Vodní lázní může být vana nebo bazén, který je součástí samostatného porodního boxu. Porodu do vody musí přihlížet alespoň 1 porodní asistentka a 1 ošetřující lékař, kteří mají s porodem do vody zkušenosti. Porodnice, která má dostatečné zkušenosti s porody do vody je ta, ve které je 25 % porodů z celkového počtu porodů veden jako porod do vody.
O tom, která porodnice ve Vašem okolí nabízí porody do vody se dozvíte hlavním článku: Seznam porodnic.
Ve vanách nebo bazéncích, které jsou rodičkám v porodnicích k dispozici nebývá místo pro to, aby se do bazénku během porodu vešel také partner. Jeho místo je obvykle u partnerčiných ramenou, kde jí může psychicky podporovat, masírovat nebo otírat pot. Běžná vyšetření během porodu včetně srdečních ozev je možné provést přímo v bazénku. Porodnice mají k dispozici sondy, které je možné zavést také pod vodní hladinu a tam kontrolu provádět. Případné protržení vaku blan (tzv. dirupce či amniotomie6) je možné provést také pod vodou.
Voda ve vaně má teplotu maximálně 38 °C, nejvhodnější je teplota vody o stupeň nižší, tedy 37 °C. Teplejší voda už není pro dítě vhodná. Jakmile odteče plodová voda, mělo by děťátko přijít na svět do dvou až tří hodin. Do vany se doporučuje uložit rodičku až v době, kdy je otevřená minimálně na 5 cm. Aby se omezil vznik infekce, doporučují někteří lékaři pobyt ve vaně jen během první doby porodní.
Před porodem do vody by měl být žene proveden klystýr15. V zahraniční je daleko běžnější, že porod do vody smí vést pouze porodní asistentka, v České republice je za porod do vody zodpovědný lékař nebo porodní asistentka, která je ale pod dohledem lékaře.
V zahraničí jsou porody do vody častějším typem porodu než je tomu v České republice. Porody do vody jsou možné ve vybraných porodnicích, domácím porodům do vody se v České republice lékaři brání a odmítají je.
Domácí porody do vody jsou běžné hlavně ve vyspělých zemích západní Evropy, např. Velká Británie či Holandsko. V těchto zemích fungují také společnosti, které nabízejí pronájem bazénu k rodičkám domů. Porodní bazének si ženy doma za pomoci duly1 nebo partnera nechají postavit a udržují vhodnou teplotu vody v bazénku, aby v ní mohla žena rodit.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu