Individuální poloha při porodu je základ fyziologického porození dítěte, její výběr značně zavisí i na poloze plodu36 v děloze. Při fyziologicky probíhajícím přirozeném porodu5 žena mění svou polohu libosti, hledá polohu, která jí je v dané chvíli nejpohodlnější, podle potřeby a únavy se přesunuje z jedné polohy do druhé. Žádná z poloh není pohodlná dlouhodobě. Většina žen intuitivně zaujímá během porodu některé ze vzpřímených poloh - ve stoje, na čtyřech, ve dřepu, na porodnické stoličce nebo vaku, případně vleže na boku.
Při řízeném porodu3 lékaři naopak upřednostňují polohu vleže na zádech nebo v polosedu či vleže na boku, v těchto polohách totiž mají dobrý přístup k ženiným rodidlům a je jednodušší umístit na ženino břicho kardiotokografický přístroj pro monitorování plodu.
Video: "Při porodu dělejte samé nenormální věci - Příprava na porod."
Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, porodní asistentkou
V rozhovoru s Mgr. Martinou Didekovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu
Vzpřímené polohy
Tyto polohy jsou výhodné z řady důvodů. Dochází při nich k většímu otevření porodního kanálu, rodící se miminko zaujímá vzhledem k pánvi maminky výhodnější polohu. Stahy dělohy jsou silnější a účinnější. Žena vnímá bolesti kontrakcí i zad (křížové bolesti) jako mírnější, může se pohybovat a ulevovat si od nich, pomáhat miminku rotovat. V těchto polohách je nižší riziko utlačení ženiny aorty a miminko je lépe zásobováni kyslíkem. Porod probíhá spontánněji, snáze, především u prvorodiček. Při vzpřímených polohách klesá o 23% riziko zakončení porodu kleštěmi nebo vakuovou extrakcí, o 21% klesá počet nástřihů hráze19 a hlavně o 54% se snižuje výskyt abnormalit srdeční činnosti plodu. Potřeba použít jednotku intenzivní péče a počet úmrtí miminek je ve vzpřímených polohách i v polohách vleže stejný. Stejná je i doba tlačení a množství císařských řezů. Riziko ruptur hráže 3. a 4. stupně je při vzpřímených polohách stejné jako v ostatních polohách, o 35% se zvyšuje počet ruptur 2. stupně (jako protiklad snižení množství nástřihů), ty se ale snáze hojí a poškození tkání hráze je menší než při nástřihu. V těchto polohách se dle některých zdrojů zvyšují krevní ztráty, nicméně tato pozorování jsou založena pouze na odhadu zdravotníků, ne na přesném měření a nutnost podat mamince transfúzi se nezvyšuje.
I při použití epiduralní analgezie22 je obvykle možné si vybrat vzpřímené polohy za použití polohovacího porodnického křesla. Při jejich využití během 2. doby porodní (tlačení) se pak zkracuje doba porodu.
poloha na čtyřech (kočička): použitelná během celého porodu, může být únavná pro ramena rodičky, ale volně lze přejilt do polohy v kleku nebo ve dřepu, ulevuje křížovým bolestem, pomáhá při rotaci miminka v zadním postavení36
poloha v dřepu: využívá se hlavně během 2. doby porodní (tlačení), rozšiřuje pánevní východ, lépe se zapojuje břisní lis při tlačení, poloha je to ale poměrně namáhavá a při delším setrvání v ní může dojít ke stlačení cév a nervů pod koleny, nicméně snadno z ní lze přejilt do polohy na čtyřech, do stoje nebo kleku
poloha na porodnické stoličce nebo vaku: použít lze i napolohované porodnické křeslo, pak mají i zdravotníci k rodidlům ženy snadný přístup
poloha v kleku: často se při ní využívá zapření o jinou osobu nebo předměty (porodnické křeslo, vak, okraj vany apod.)
poloha vestoje: náročná na fyzickou kondici ženy, ta se ale může zapřít, např. o okenní parapet, skříň, stůl, porodnické křeslo, plynule přecházet do jiných poloh, jako je poloha na čtyřech, v kleku, v dřepu, ulevuje křížovým bolestem, pomáhá při rotaci miminka v zadním postavení
rovný sed: odpočinková poloha, často se při ní používá k sezení velký míč nebo porodnický vak, je ale nevhodná, pokud dítě vykazuje známky stresu (abnormality srdečního tepu)
Ostatní polohy
Kromě dobrého přístupu k rodidlům ženy a snažšího umístění kardiotokografický přístroj pro monitorování plodu na ženině břiše neposkytují polohy vleže a v polosedu prakticky žádné výhody. Pouze při prasknutí vaku blan za současné neangažovanosti hlavičky plodu do porodních cest jsou tyto polohy prakticky nutností, jsou prevencí vyhřeznutí pupečníku.
leh na boku: gravitačně neutrální poloha, kdy rodička leží na tom boku, kde jsou zádíčka miminka, v průběhu 1. doby porodní se může mezi kolena vložit polštář, během druhé doby porodní si žena (nebo partner, či jiná osoba) přidržuje nohu pod kolenem a přitahuje k břichu, na začátku porodu pomůže správnému vstupu hlavičky dítěte do pánve, může pomoci regulovat tempo porodu, pokud probíhá příliš rychle, je tedy nevhodná u pomalu postupujícího porodu
poloha na zádech: patří mezi nejvyužívanější polohy mezi porodníky z důvodu snadného přístupu k rodidlům ženy, je nutností v případě některých medicinských zásahů a je vhodná při ošetření poporodních poranění, jinak má ale řadu nevýhod - dochází ke stlačení velkých cév těhotnou dělohou, což vede ke zhoršení zásobování plodu kyslíkem, znemožňuje rotaci hlavičky ze zadního postavení, zužuje porodní kanál až o 30%, vyžaduje od ženy větší námahu při tlačení, kontrakce jsou vnímány jako častější, bolestivější a méně efektivní nebo naopak ustávají, v této poloze je vyšší riziko vzniku komplikací při porodu na straně matky i dítěte
poloha v polosedu: je možné v ní setrvat v ní v průběhu celého porodu, je nevhodná, pokud dítě vykazuje známky stresu (abnormality v srdeční činnosti), je nevhodná, pokud má rodička vysoký krevní tlak, více zatěžuje a tlačí na kříž a kostrč rodičky, nedá se použít, pokud je dítě v zadním postavení36
Při prvním porodu běhen těch největších kontrakcí asi poslední hodinu jsem ležela jen na boku a trpěla se zaťatými zuby, potom jsem se přesunula na sál a tam jsem rodila v leže na zádech, vše bez problémů.
Druhý porod jsem si polohu vybírat nemohla, rodila jsem dvojčátka, a tak bylo nejlepší rodit v leže na zádech.
Celé těhotenství jsem se bála, že až budu rodit, tak mě budou nutit rodit vleže. Bála jsem se proto, že se mi tak špatně dýchalo a nedokázala jsem si v této poloze představit tlačit. Ale už koncem těhotenství mi pokleslo bříško. Když jsem rodila, měla jsem volbu pohybu i volbu polohy. Nechávala jsem to prostě plynout podle toho jak se budu cítit.
Nakonec jsem rodila na lůžku a jsem za to ráda. Byla to má volba, nikdo mě do toho nenutil. Krásně jsem to udýchala, protože miminko už se tlačilo spodem a ne na mé plíce. Vlastně jsem si ani nedokázala představit, že v těch silných kontrakcích bych se měla udržet v kleče, v sedu či jiné poloze.
Takže to až tak neřešte, uvidíte jak se budete cítit.
Od začátku těhotenství jsem si nedokázala představit, jak bych jako měla rodit vleže na zádech, tudíž jsem požadavku "volnosti poloh" podřídila i výběr porodnice. Považuji za naprostou drzost, pokud nějaká porodnice "neumožňuje" volbu polohy. Ehm, to není jejich milost dodržovat něčí práva.
Nicméně, rodila jsem ve Vyškově. Hodně jsem prodýchávala v poloze na boku a následně ve dřepu, kdy jsem mezi kontrakcemi chodila. Téměř celou dobu tlačení jsem strávila v kleku a nakonec miminko porodila na porodním křesle, kdy spodní část byla ta, na které jsem klečela a o horní jsem se opírala.
Má rada zní: Nedovolte nikomu, aby vám určoval polohu. Je to váš porod.
Při porodu jsem vystřídala hodně poloh (manžel mi říkal, že já jako lenoch první třídy budu určitě vyžadovat ležení a všichni, aby se postarali :-D ) ale opak byl pravdou.
Nejlépe mi bylo ve dřepu nebo v kleče (opřená o židli). A takto - v kleku - jsem syna i porodila. Byla to pro mě skvělá pozice, sestupoval velmi rychle a gravitace mi hodně pomáhala. :-)
Měla jsem hodně rychlý spád porodu, a tak jsem rodila na boku a střídala jsem strany. Manžel mi držel nohu nahoře, abych se tolik nenamáhala a aby porod krásně postupoval, ačkoliv pomaleji. Také je to dobré kvůli rotaci hlavičky.
Asi si nedokážu představit něco jiného, stát nebo být na čtyřech jsem v tu chvíli nedokázala, ale každá žena to má jinak.
Během prvního několikadenního porodu jsem si vyzkoušela polohu na bobku, na boku, na čtyřech a i vleže na zádech. V polosedě mi vyhovovala nejvíce, ikdyž všude čtu, že je nejnepřirozenější, takže jsem tuhle polohu vyžadovala i u dalších dvou porodů rovnou. :-)
Taky se mě nikdo neptal jak chci rodit a sama jsem z toho byla tak vyplašená, že mě to ani nějak nenapadlo se zeptat.
Samotný kontrakce, který přišly samovolně, byly v pohodě, po oxytocinu trochu zesílily a po prasknutí vody to byl vůbec rachot. Naštěstí tyhle silnější kontrakce netrvaly zas tak dlouho, abych to nemohla vydržet. Sice jsem u postele drtila pelest a přítelovi ruku, ale bylo to celý tak rychlý, že teď skoro po třech letech si na to ani nevzpomenu. Mě to v tu chvíli přišlo jako nejkrásnější den mýho života. :-)
Ono se to nesmí asi až zas tak prožívat a stresovat se tím, :-) když to příjde, tak to příjde. :-)
Věřte svému tělu a nenechte si vnutit jinou polohu
Až do tlačení jsem byla pohroužená do sebe, tak trochu "zfetovaná" vlastními hormny a všecko šlo v pohodě. Nejdřív mi vyhovovala poloha skoro vleže ve vaně, pak hopkání na míči ve sprše střídavě se sezením na WC, nakonec ve stoje, ale opřená o pult "kuchyňské linky" (skříňky s nemocničním vybavením, ale vypadalo to dost jako kuchyň, i výškově), i jsem začínala, podle svých pocitů, lehce přitlačovat.
Jenže na tlačení jsem se nechala PA s lékařkou (která se prostě asi nudila, protože současně se mnou v porodnici rodila jen jedna další žena) vmanévrovat na polohovatelné porodnické křeslo. Poloha v polosedě nebyla dobrá, kontrakce mi při ní hodně slábly, na levém boku jsem taky rodit nemohla, kontrakce sice velké, ale zase tak úděsně bolestivé, až mi zpátky do sedu museli pomoct manžel s porodní asistentkou dohromady. Nakonec jsme společně s porodní asistentkou našly jako v tu chvíli nejlepší polohu, rukama jsem se při kontrakcích držela a přitahovala se za podpěry nohou zvednuté nahoru. Dnes to vnímám tak, že jsem měla zůstat u té "kuchyňské" linky dál, možná třeba jít na 4 (kdyby ten pocit přišel).
Protože na tom křesle už jsem si porod nedokázala řídit sama a následky na sebe nenechaly čekat :-N, byla jsem vytržena ze soustředení, nepřicházely mi nápady, že bych měla změnit polohu. Při jejich intrukcích, kdy tlačit (naprosto mimo moje vnímání kontarakcí), jsem nedokázala tlačit podle svých pocitů. Následovaly křeče do stehen a břicha, na ně Buscopan, pak Kristellova exprese (našimi odborníky schválená metoda jinde zakázaná, jenže u nás se jí říká přidržení děložního fundu :-N a "vesele" se používá dál), nástřih.
Malá si lokla plodovky, po ani ne pár vteřinách na mém břiše (při Apgaru 7-9-10), předčasné přestřižení pupeční šnůry a odnesení malé na vyčištění dých. cest (aspoň s ní šel tatínek), které jistě šlo udělat i na mém těle... Ne, takto to znovu nechci, příště porod rozhodně s vlastní PA. A kde? Sama nevím. Asi v porodnici, s kterou má PA smlouvu. Nebo jinde?
Když si to tak vybavím, tak porod byl vlastně hrozně rychlý a vlastně mi vubec nedali na výber, jak chci rodit. Prostě mi pomohli na to jejich lehátko a hotovo. Ještě než jsem šla na sál, tak mi bylo nejlíp ve stoje v předklonu, určitě by mi to tak šlo líp aspoň ty první chvíle. Třeba by mi pak nemuseli skákat po břiše, aby malá sestoupila. :/
Taky jsem si u druhého porodu zvolila polohu na všech čtyřech, tedy v kleče opřená o ruce a můžu vřele doporučit! Možná to bylo kapku intenzivnější než vleže na zádech s nohama hore, ale o to to bylo rychlejší. Volbu vlastní polohy jsem si napsala rovnou do porodního plánu a ačkoliv poloha v kleče není v naší porodnici zrovna běžnou záležitostí, vzali to v pohodě a vyšli mi vstříc do poslední tečky ;-)
já rodila v Neratovicích v 5-ti polohách a jsem za to moc ráda :-) Měla jsem rodit na Bulovce v Praze, kde je možnost jen jedné polohy - v klasickém polosedě na koze a nakonec jsem ráda, že jsem tam nerodila (zrovna malovali).
Protože u mě samotné tlačení trvalo celé 2 hodiny, neumím si představit muset být jen v jedné poloze :-S Dr. se mě nejprve ptala, jakou chci polohu, ale jelikož jsem prvorodička a neměla jsem představu v jaké poloze to je "nejpříjemnější", tak jsme zkoušely všechny. Nejprve jsem byla opřená rukama o kozu a rodila ve stoje, poté také ve stoje, ale zavěšená do přítele, poté na všech čtyřech, pak ve dřepu a na poslední fázi, po nástřihu jsem rodila tedy klasicky na koze. To už byla ale jen chvilička.
Za mě bych to doporučila: Zvolte si raději porodnici, kde tuto variantu umožňují. Zkuste a uvidíte, která poloha Vám bude vyhovovat nejvíce. Za mě asi byla nejlepší ta na všech čtyřech - dobře se tlačí :-)
Takže tolik moje zkušenost :-)
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu