Po porodu

Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.

Co je šestinedělí?

  • Jakmile je porod úspěšně za tebou, začíná tzv. šestinedělí. Tedy období šesti týdnů, během kterých bys měla dopřát svému tělu, ale i psychice, dostatečný čas na to, aby se zregenerovaly.
  • Společnost období šestinedělí často idealizuje, a proto jsou mnohé čerstvé maminky konfrontovány vlastními výčitkami, protože možná nepociťují jen euforické pocity a radost z příchodu miminka na svět. Je tedy důležité podotknout, že k šestinedělí patří výkyvy nálad, pochybnosti či strach z neznámého a z budoucnosti.

Pokud se chceš dozvědět o šestinedělí víc, přečti si náš samostatný článek 👇

Šestinedělí

Šestinedělí nebo také puerperium je období, které nastává po porodu (nebo po spontánním potratu či umělém ukončení těhotenství). Během šestinedělí by se měla zhojit všechna poporodní poranění a organismus ženy dostat do téměř původního stavu, jako před těhotenstvím.


Co se děje těsně po vaginálním porodu?

  • Jakmile přijde miminko na svět, začíná ženě tzv. nultý den šestinedělí. Jde o prvních 24 hodin, kdy si maminka zvyká na svoji novou životní roli a vyrovnává se se stopami, které na ní porod i těhotenství zanechaly.
  • Možná máš první chvíle po porodu dítěte spjaté se zkreslenými představami, které znáš z filmů. Často nám je totiž podsouván obraz, kdy se miminko narodí, lékařům jejich práce končí a je definitivně po porodu. Skutečnost je však trochu jiná – jakmile se miminko narodí, nastává třetí doba porodní, která sestává z porodu placenty a kontroly dělohy či porodních poranění. Někdy je dokonce nutná transfúze – při vyšší krevní ztrátě, nebo šití zranění, které vznikly při průchodu miminka porodními cestami.
  • Určitě tě zajímá i skutečnost, jak budou probíhat první hodiny miminka na tomto světě. V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace, dvě hodinky po vaginálním porodu strávíš s miminkem na porodním sále. Je to čas, který můžete využít pro vzájemné seznámení, kontakt kůže na kůži (bonding) a první pokusy o přisátí miminka k prsu.
  • Pokud by lékaři zhodnotili, že miminko musí být speciálně ošetřeno nebo monitorováno, může nastat situace, že bys ho během dvou hodin neměla přímo na sobě, nebo by například leželo vedle tebe v porodnickém boxu.

Přesun na oddělení šestinedělí

  • V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace, po dvou hodinách budeš pravděpodobně přesunuta na oddělení šestinedělí. Tam bys měla následující tři až čtyři hodiny odpočívat a vyhýbat se fyzické aktivitě. Určitě toto doporučení dodržuj také v případě, že se cítíš dobře a porod ti navodil příval euforické energie. Kdykoli tě totiž může překvapit náhlá závrať, případně si pohybem můžeš způsobit bolesti či zapříčinit nadměrné krvácení.
  • Poprvé by ses měla postavit za pomoci personálu po přibližně šesti hodinách po porodu. Za asistence sestřiček a sanitářů pak proběhne i první sprchování či pokus jít se vyčůrat. Právě první močení po vaginálním porodu je signálem, že se tělo vyrovnává se změnami, které na něm porod zanechal, a regenerace začíná správně.

Co se děje těsně po císařském řezu?

  • První chvíle po císařském řezu81 se mohou lišit v závislosti na konkrétní porodnici. Odlišnosti v postupu se týkají především doprovázející osoby, kterou je nejčastěji tatínek.
  • Záleží na tom, zda šlo o plánovanou, nebo akutní sekci. Je logické, že plánovaný císařský řez probíhá v klidnější atmosféře, než akutní sekce, pro kterou se lékaři rozhodli náhle, protože je během porodu zaskočily nějaké komplikace.
  • V závislosti na tom může být otec dítěte první hodiny po celou dobu v přítomnosti miminka, a dokonce je často on tou osobou, která si s děťátkem „vyzkouší“ první bonding. Mohou však nastat nepříznivé okolnosti, kdy tento kontakt není možný, protože miminko musí být v péči lékařů.
  • Pokud se nevyskytly žádné komplikace, sekce jako taková trvá přibližně 40 minut – zohledňuje se zde celá operace, která zahrnuje narození miminka i šití rány na břiše.

Převoz na pooperační pokoj po sekci

  • První hodiny po císařském řezu strávíš na tzv. pooperačním pokoji, který může být součástí oddělení šestinedělí, ale rovněž se může nacházet na jednotce intenzivní péče – tzv. JIPCE.
  • Lékaři tě budou monitorovat a jelikož jde o velký zásah do tvého těla, budeš na pokoji odpočívat bez jakéhokoli pohybu.

První vstávání po císařském řezu

  • Poprvé se po sekci většinou doporučuje vstát po cca 12 hodinách. Pokud by se vyskytly nějaké komplikace, je to až po 24 hodinách. Samozřejmostí je, že první pokusy probíhají za asistence zdravotnického personálu. Sestřičky ti dají rady, jak se postavit tak, abys cítila co nejméně bolesti, a následně s tebou přejdou na toaletu, kde se osprchuješ a vyčůráš.
  • Jakmile budeš schopna zvládnout základní aktivity a nebude se ti při vstávání a pohybu točit hlava, přesunou tě na běžný pokoj na oddělení šestinedělí. Tady už je možné, abys měla u sebe miminko. Do té doby ti ho budou na pooperační pokoj pravidelně nosit. Nemusíš se proto obávat, že by bonding první hodiny po císařském řezu neprobíhal.

Bonding po císařském řezu

  • Častou obavou maminek, které porodí děťátko sekcí, je absence bondingu. Pravdou je, že první kontakt miminka s maminkou po císařském řezu neprobíhá v takové míře jako po vaginálním porodu, ale to ještě neznamená , že by bonding neprobíhal vůbec.
  • Bezprostředně po narození doprovází děťátko na novorozenecký box tatínek nebo jiná doprovodná osoba. Tam proběhne první kontrola dítěte a táta si ho může zatím například vyfotit. Po cca 10 minutách je miminko přivezeno zpět k mamince a zde již závisí na přístupu porodnice, jaký kontakt je mamince s dítětem umožněn. Buď se miminko přikládá alespoň k tváři, nebo se položí na odhalenou hruď tak, aby „nepřekáželo“ lékařům, kteří právě šijí ránu na bříšku.
  • Samozřejmostí je, že bonding vypadá jinak, pokud se na straně novorozence vyskytnou nějaké komplikace. V případě problémů je někdy potřeba, aby měli miminko v péči lékaři, a rebonding nastává až na pooperačním sále či pokoji na šestinedělí. Stejně je tomu i v případě komplikací na tvé straně. Pokud by museli lékaři řešit například nadměrné krvácení, bezprostřední kontakt s miminkem se musí odložit na později.

Přečti si více o bondingu a o tom, jak probíhá v různých situacích, které mohou v průběhu porodu nastat 👇

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.


První den po porodu

  • Pokud se na straně maminky ani miminka neobjeví žádné závažné zdravotní problémy, první den po porodu je ideálním časem pro pokračování v bondingu a získání dovedností při manipulaci s miminkem. Zároveň by ses stále neměla přepínat a měla bys tento čas využít k tomu, abys nasbírala co nejvíce sil.
  • Můžeš cítit přirozené bolesti dělohy a prsů, které jsou výraznější u vícerodiček. Ulevit si můžeš teplými obklady, které si během toho, jak se miminko přisaje na tvůj prs, budeš přikládat na bříško. Může to být například hřejivý polštářek, který si sbalíš do tašky do porodnice.

Hygiena po porodu

Hygiena intimních partií

  • Hygiena po porodu je nesmírně důležitá, tvé tělo si totiž prošlo obrovskou změnou a je o něco více náchylnější ke vzniku infekcí. Nejdůležitějším pravidlem je očista intimních partií po návštěvě toalety – ať už po malé nebo velké potřebě. Klidně postačí krátké, ale důkladné opláchnutí vlažnou vodou, používání intimních gelů se nedoporučuje.
  • Nezapomínej ani na vhodné spodní prádlo a oděv, ve kterém budeš trávit první dny po porodu. Mělo by jít o prodyšné kalhotky a ideálem je, pokud bys měla namísto pyžamových kalhot noční košile. Jen tak zajistíš, že budou mít tvé intimní partie dostatek vzduchu a předejdeš zapařování či dokonce pocení dané oblasti.
  • Po vaginálním porodu i císařském řezu se bude tvá děloha zbavovat zbytků těhotenství, což zapříčiní vaginální krvácení. Především v prvních dnech po porodu tě může intenzita krvácení nemile překvapit, proto je důležité dbát na správný výběr poporodních vložek, které krvácení zachytí. Namísto běžných menstruačních vložek, které jsou mnohdy nedostatečně prodyšné a dokonce i parfémované, raději zvol speciální poporodní vložky, které se vyznačují vysokou mírou prodyšnosti a schopností absorpce.
  • Samozřejmostí je, že by ses měla vyhnout i tamponům či menstruačnímu kalíšku. Kromě zvýšeného rizika infekce s nimi také přicházíš o možnost vysledovat míru krvácení, tím pádem bys nemusela včas zpozorovat případný problém. Je zcela běžné, pokud během prvních dní po porodu spotřebuješ 5 či 6 poporodních vložek. Pokud bys krvácela víc, určitě to ohlas personálu v porodnici.

Hygiena celého těla

  • Hygiena celého těla po porodu se v zásadě moc neliší od běžné hygieny, na jakou jsi byla zvyklá. Pokud sis prošla císařským řezem, personál v nemocnici tě poučí, jak pečovat o jizvu na bříšku a jak jí přizpůsobit i sprchování. První dny po porodu strávíš ve sprše poměrně hodně času, proto je vhodné zvážit, jaké přípravky budeš používat. Důležité je sáhnout po co nejméně parfémovaných sprchových gelech.
  • Co se týká deodorantů či parfémů, měla bys být opatrná. Miminko chce cítit přirozenou vůni tvého těla, nikoli vůni parfému. 🙂 Proto raději zvol deodorant bez parfemace a pro jistotu se vyhni nanášení parfému, především na oblast hrudníku, kam si budeš děťátko přikládat.

Ošetřování porodních zranění

  • Pokud jsi rodila vaginálně, důraz na péči o intimní partie by měl být o to větší, obzvláště, když jsi v průběhu porodu utržila i nějaká poranění, která musel lékař šít. V takovém případě tě může překvapit bolest, která vzniká při močení, protože moč může podráždit nezahojené rány. Pokud je to i tvůj případ a první návštěvy toalety jsou pro tebe bolestivou zkušeností, odhoď ostych a zkus se vyčůrat přímo do sprchy, zatímco si na intimní partie pustíš proud vlažné vody. Voda totiž moč naředí a ty nebudeš vnímat takové pálení, řezání a štípání.
  • Na případná poranění je dobré myslet už v předstihu, tedy ještě před porodem. Některé maminky si do tašky do porodnice pro jistotu přibalí také různé přípravky – spreje, pěny či oleje. Je však důležité seznámit se s tím, kdy se který přípravek může použít. Některé jsou vhodné ihned po porodu, jiné zase až po vyjmutí stehů.
  • K rychlému hojení porodních zranění přispívá správný výběr poporodních vložek. Na trhu jsou k dispozici i chladivé poporodní vložky. Jsou o trochu vyšší, díky čemuž usnadňují sezení na tvrdších površích, jejich největším benefitem je pak chladivý efekt.

Druhý den po porodu

  • Ve většině nemocnic se druhý den po porodu nese ve znamení prvního koupání miminka. Probíhá za asistence zdravotní sestry, která ti ukáže, jak na to. Miminku se také mění stolice –⁠ zatímco dosud šlo o tzv. mekonium, tedy smolku, postupně se barva stolice novorozence bude zabarvovat do žluto-hněda.
  • Stejně je to i s čuráním děťátka – postupně močí o něco častěji, přesněji dvakrát až třikrát denně. Jedná se o znak toho, že je děťátko ve správné míře hydratované.
  • Druhý den po porodu můžeš pozorovat, že se ti prsa postupně nalévají mlékem, s čímž může být spojena i jejich vyšší bolestivost. Důležité je časté přikládání miminka, které je v začátcích kojení nezbytné. Nezapomínej na to, že personál porodnice je ti k dispozici a měl by ti ukázat, jak správné miminko přiložit k prsu, a zodpovědět ti všechny tvé otázky.

Vyprazdňování a stolice po porodu

  • Možná tě překvapí, že častou otázkou zdravotních sester bude, jestli jsi už byla po porodu na velké potřebě. První vyprázdnění po porodu by totiž mělo proběhnout druhý či třetí den od porodu. Opět se jedná o důležitý signál, že se tvé tělo správně regeneruje a začíná správně fungovat.
    • Je však důležité zmínit, že první vyprazdňování po porodu může proběhnout poměrně bolestivě, přesto bys stolici neměla zadržovat. Abys tomuto procesu napomohla, nezapomínej na dostatečný přísun tekutin a vlákniny.

Poporodní vyšetření

  • V porodnici přijdeš do kontaktu s množstvím zdravotnického personálu –⁠ například porodníkem, novorozeneckou sestrou, porodní asistentkou a pediatrem. Zatímco porodnický personál se bude zaměřovat na tebe a kontrolovat míru krvácení, jizvu po císařském řezu, zavinování dělohy či porodní zranění, rovněž bude pod drobnohledem i miminko, které absolvuje základní novorozenecký screening.

Třetí den po porodu

  • Tento den je typický tím, že se začínáš pomaličku připravovat na odchod z porodnice domů. Probíhají poslední kontroly tebe i miminka a na jejich základě lékaři zhodnotí, zda jste oba připraveni odejít do domácího prostředí.
  • Přestože je přáním každé maminky odejít domů co nejdříve, určitě nezoufej, pokud by si vás lékaři chtěli nechat v porodnici o den či dva déle. Podívej se na to tak, že je mnohem lepší, budeš-li případným zdravotním komplikacím či nečekaným obtížím čelit v péči lékařů.

Video: Co se děje těsně po porodu v porodnici?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Očistky po porodu

Těhotenství zanechá na ženském těle řadu následků, se kterými se musí po porodu vyrovnat. Jedním z nich je poporodní čištění dělohy, kterému se také říká odcházení očistek. Jak dlouho budeš po porodu krvácet, proč se někdy můžeš setkat s termínem „lochie“ a jaké symptomy jsou znakem zánětu? To se dozvíš v našem článku.

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Ošetření novorozence po porodu

První ošetření novorozence po porodu se většinou provádí v novorozeneckém koutku u porodního sálu, ideální pro poporodní adaptaci miminka i maminky a také pro navázání jejich vzájemného vztahu (bonding) je ale ošetření miminka přímo na těle maminky. V případě adaptačních obtíží dítěte se ošetření odkládá a přednost má resuscitační léčba řízená dětským novorozeneckým lékařem. V 1., 5. a 10. minutě po narození se hodnotí i tzv. Apgar skóre. Ošetření miminka provádí porodní asistentka nebo sestřička z novorozeneckého oddělení. Děťátku zajistí dostatek tepla, sleduje se jeho zdravotní stav, celkové projevy. Manipulace s ním je vždy šetrná, bez prudkých pohybů, bez hluku. Ošetření probíhá za přísně sterilních podmínek, lékař i sestra pracují ve sterilních rukavicích, se sterilním materiálem.


Více o těhotenství, porodu, péči o rodinu a dalších tématech na Modrém koníku

  • Polož otázku odborníkovi (zdarma a lze také anonymně)
  • Pohybuj se v tematických skupinách uživatelek Modrého koníka
    • V tematických skupinách se scházejí uživatelky, které něco spojuje, třeba podobný termín porodu. Pište si, sdílejte svoje radosti i starosti.
    • Tematické skupiny

Hodnocení a zkušenosti s porodem

Máš zkušenost s porodem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce