Asi každá prvorodička se během těhotenství ptá, jestli pozná, až jí praskne plodová voda. Pokud tě zajímá, jaký pocit budeš vnímat a kdy můžeš tento moment očekávat, čti dál. Dozvíš se zde například i to, co dělat, když ti plodová voda odteče předčasně.
K odtoku plodové vody obvykle dojde před nebo během nástupu kontrakcí.
Plodová voda je tekutina, ve které miminko plave během celého těhotenství. Slouží k tomu, aby tlumila nárazy z vnějšího prostředí, regulovala teplotu jeho těla, poskytovala mu sterilní prostředí a v neposlední řadě – pomáhá děťátku trénovat činnost jeho orgánů, konkrétně plic, žaludku a ledvin.
Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.
Pokud plodová voda vytéká opravdu intenzivně, žádné pochybnosti o tom, co se děje, mít nebudeš. Avšak tehdy, když bude vytékat po malých množstvích, můžeš se ptát, zda se jedná o výtok, případně o moč. Protože ano, mnohé maminky v těhotenství trpí inkontinencí – buď stresovou inkontinencí, nebo v důsledku předchozích porodů, nejsou-li prvorodičky. V tabulce níže najdeš detaily, jak plodovou vodu, vaginální výtok či moč odlišit.
Tekutina | Znaky |
---|---|
Plodová voda | Žádný zápach, čirá tekutina, která má vodnatou konzistenci a okamžitě se vsákne do látky kalhotek či vložky. Není možné její únik zastavit pomocí svěračů a stahováním svalů pánevního dna. |
Vaginální výtok | Gelovitá nebo řídká konzistence, bílá až slabě žlutá barva, hmota zůstává na povrchu kalhotek nebo vložky, absorbuje se jen minimálně. |
Moč | Nažloutlá až žlutá barva, vodnatá konzistence s typickým zápachem močoviny. Únik moči slábne nebo se úplně zastaví, pokud stáhneš svěrače nebo svaly pánevního dna. |
Důležité: Odteče-li plodová voda, je třeba myslet na to, že roztržené plodové obaly již nechrání miminko před infekcemi. Proto se vyhni těmto činnostem:**
Jelikož je každý porod jiný, i každá nastávající maminka může vnímat jiné příznaky. Odtok plodové vody nemusí být prvním signálem, že se děťátko chystá na svět. Mezi další příznaky patří například odchod hlenové zátky a kontrakce, které se ale velmi snadno zamění s poslíčky.
Hlenová zátka chrání děložní čípek v průběhu celého těhotenství. Díky ní se k plodovým obalům nedostanou bakterie. Těsně před porodem se z těla vyloučí ven, přičemž zátka může odcházet po částech nebo vcelku. Poznáš to tak, že se po močení, velké potřebě nebo zkrátka během dne na kalhotkách objeví gelovitá čirá hmota, na které může být patrná příměs krve. Pokud jsi už před těhotenstvím mívala čirý hlen během ovulace, pak to jistě poznáš, protože konzistence hlenové zátky je velmi podobná.
Hlenová zátka (lat. Operculum) je zátka, která se vytváří během těhotenství. Tato zátka vyplňuje a utěsňuje cervikální kanál děložního čípku a ochraňuje plod v děloze před bakteriemi. Nepropustí dovnitř žádné bakterie, infekce a ochraňuje děložní čípek před poraněním. Spolu s plodovými obaly tak tvoří ochranu proti inkfekci plodu.
Tvrdnutí bříška, pocity jako před menstruací a diskomfort v podbřišku některé maminky ve větší či menší míře zažívají už na přelomu druhého a třetího trimestru. Těsně před porodem se mohou poslíčci, tedy falešné kontrakce, objevovat i několikrát za den.
Jak odlišit poslíčky od porodních kontrakcí?
Poslíčci | Kontrakce |
---|---|
Mírná intenzita bolesti, která se časem nestupňuje. | Bolest se časem stupňuje. |
Během koupele odezní. | Teplá voda kontrakce vystupňuje. |
V klidu se zmírňují. | V klidovém stavu neodeznívají, při pohybu a námaze se stále stupňují. |
Nebolestivý interval je nepravidelný. | Nebolestivý interval mezi fázemi, kdy vnímáš bolest, se postupně zkracuje. |
Kontrakce se dělí na dva druhy, a to na pravé - porodní a nepravé - tzv.poslíčky. Zatímco pravé kontrakce naznačující neodkladně blížící se porod, nepravé prokrvují dělohu a děložní hrdlo, čímž se připravují porodní cesty k porodu samotnému.
Poslíčci, odborně zvané Braxton-Hicksovy kontrakce, se projevují jako občasné tuhnutí bříška, které se však nevrací v pravidelných intervalech a nenabírá na intenzitě, tak jako je tomu u kontrakcí pravých - porodních. Poslíčky je také možno vidět na monitoru. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k tomu, aby miminko vypudily z těla, jedná se o přípravu dělohy k porodu a miminku nijak neškodí.
V porodnici na příjmu nezapomeň říct:
Přestože amniotomie, tedy manuální propíchnutí plodových vaků, dokáže urychlit porod a tím i zkrátit jeho bolestivou etapu, množství maminek se tohoto úkonu bojí. Proč k amniotomii lékaři přistupují a kdy ji nejčastěji volí? Pojď si o tom přečíst víc.
„Prasknutí“ plodové vody známe z filmů jako velkolepý moment signalizující blížící se porod. Ve skutečnosti však plodová voda ve většině případů odtéká postupně a rozhodně to nevypadá, jako by někdo vylil na podlahu kbelík vody. A to nejdůležitější – plodová voda může začít odtékat i předčasně. Proč se to stává a jaké mají lékaři možnosti při řešení této komplikace? Pojď si o plodové vodě a jejím předčasném úniku přečíst víc.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Bez ohledu na to, jestli jsi prvorodička nebo už máš nějaký porod za sebou, tě možná ohledně vaginálního porodu napadá spousta otázek. Kdy vyrazit do porodnice? A co tě čeká během první, druhé a třetí doby porodní? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.
Epidurální analgezie či také epidurální anestezie je tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky a léku proti bolesti. Epidurál je zaveden do páteřního kanálu a tam se rozmístí kolem míšního vaku. Tímto zabrání nervovému vzruchu, aby vystoupil z míšního vaku. Epidurál působí na senzitivní, sympatické a motorické nervy.
Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu