Novorozenecká JIP

Novorozenecká JIP je určená pro předčasně narozené děti a pro děti z vícečetných těhotenství. Předčasným novorozencem je díte narozené před 37. gestačním věkem. Dle českého kodexu jsou zachraňovány děti od ukončeného 24. týdne těhotenství27.

Velkou výhodou přítomnosti novorozenecké JIP u ženou vybrané porodnice je možnost neustálého kontaktu matky s dítětem (dle českých zákonů má dítě právo na nepřerušovaný kontakt se svými rodiči, ti nejsou považováni za návštěvu). Ve většině porodnic s novorozeneckou JIP může otec navštívit dítě ihned po porodu. Matce ja návštěva povole dle jejího poporodního stavu. Návštěvy pro rodiče předčasně narozených dětí a nebo nemocných novorozenců jsou dovoleny kdykoliv, nejsou tedy časově omezené.
Rodičům je specializovaným personálem na novorozenecké JIP vysvětleno, jak dítě přebalovat, polohovat, koupat, chovat (klokánkovat), provádět baby masáže, přikládat k prsu a kojit70 nebo dokrmovat alternativními způsoby

Použité zdroje

  1. http://www.nemji.cz/novorozenecka-jip/d-4865/p1=4123
  2. http://www.ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/deti-a-rodice-porod-28/n-muze-nemocnice--2062.html
  3. http://ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/deti-a-rodice-porod-28/n-pobyt-v-nemocni-3431.html

Hodnocení a zkušenosti s novorozeneckou jip

Máš zkušenost s novorozeneckou jip?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
barborelka  12. únor 2016

Jip Karlovy Vary

Na jipce jsem malou měla 3 týdny. Takže dost času na "pozorování" sester. Ne vždy se mi líbilo co a jak dělají. Třeba při dokrmování, než se mi plně rozjela laktace, tak některé sestry malou přikrmovaly přes prst (což je nejšetrnější metoda), některé to do ní zas futrovaly přes dudlík, až ji mlíčko teklo všude kolem!

Ještě mi vadilo, že k miminkům s 0 imunitou chodily nemocné sanitarky. To jsem šla do vrtule.

Ale když to zhodnotím celkově, tak většina sester (až na dvě, které tam chodily vyloženě z nutnosti) byla moc hodná, empatická. Poradily, pomohly a vše vysvětlily. Za to jim moc děkuji.
hhhanicka  5. pro 2014

JIP v Dětské nemocnici Brno

Pro tatínka platily návštěvní hodiny, já jsem si mohla vybrat, zda se na oddělení ubytuji a budu mít k malé přístup kdykoliv, anebo zvolím denní pobyt a budu na noc jezdit domů. Protože jsem z Brna, zvolila jsem denní pobyt a za malou docházela každý den 9:00 - 18:00.

Všechna miminka byla polohována (sestřičky si do jejich papírů i dělaly značky kdy jak bylo mimčo otočené), až jsem si na to troufla, sestřičky mi ukázaly přebalování, polohování, koupání. Bylo to náročné, protože z ní trčelo asi 5 hadiček, ale sestry byly až na výjimky milé a vstřícné. Klokánkování jsem teda nezažila, v podstatě jsem jí mohla vyndat a pochovat jen jednou za 3 hodiny, když měla dostat najíst a tudíž jsem ji měla nakojit. Jinak jsem jí jen hladila přes otvory inkubátoru.

Byla velká snaha, aby malá co nejdříve zkusila mé mateřské mléko a také aby se co nejdřív zkusila přisát. Na to mi ji sestry vyndaly z inkubátoru. Přisála se hezky, ale bohužel pár hodin poté začala zvracet krev, takže dostala zpátky sondu a nitrožilní výživu a další kojení jsme zkusili až za několik dní. Pak už bylo vše v pořádku a normálně jsem co 3 hodiny kojila.
alisek  28. dub 2014

JIRP FN Hradec Králové a JIP Pardubice

Mám zkušenosti z oběmi nemocnicemi, novorozenecké JIRP/JIP. Na obě oddělení jsem mohla přijít kdykoliv přes den, nebyla jsem limitovaná časem, jen v případě, že lékaři prováděli nějaký výkon, tak jsem čekala na chodbě. U inkubátoru jsem mohla sedět, odsávat mléko, na obou odděleních měli odsávačky k dispozici. Nikdo mě odtamtud nevyháněl, sestřičky byly vstřícné. V pardubické nemocnici na JIRPU maminky asistovaly u koupání, přebalování atd., ale jen v případě, že miminko bylo v pořádku. V HK jsem tohle už neviděla, koupání a péče byla možná až na oddělení nedonošených dětí.

Já sama na JIRPu nebo intermediárním oddělení jsem péči a klokánkování a přikládání k prsu nezažila, neumožňoval to stav mého dítěte. Za sebe musím říct, že jsem byla velmi spokojená s péčí na JIRPu ve FNHK, v Pardubicích už moc ne.

JIRP ve FNHK je oddělení pro předčasně narozené děti bez limitu v jakém týdnu se narodí, oddělení je přímo v dětské klinice a předčasně narozené děti mají samostatné patro (JIRP, intermediární péče a nedonošenecké odd.), kdežto JIP v Pardubicích přijímá pouze děti narozené od 32.tt a jen v případě, že sami dýchají. Je to menší oddělení přímo na patře porodnice, tuším že nemají oddělení intermediární péče a ani nedonošenecké oddělení.
mitote  27. dub 2014

Fungování na JIP

To, že rodiče mohou navštívit dítě na JIP kdykoli, není pravda.

Každá nemocnice to má jinak. Mám zkušenost s nemocnicí, kde byly dvě varianty. Pokud byla matka ubytována na hostovském pokoji, mohla k dítěti na pár minut každé 3 hodiny, když nesla odstříkané MM. Pokud byla matka doma, platily pro ni návštěvní hodiny od 13 hod. do 16.30 hod. V obou případech platilly pro tatínky pouze návštěvní hodiny.

Na novorozenecké JIP na 99% dítě nekoukou, nepřebalují, nepolohují. Klokankování záleží od nemocnice a také dle stavu dítěte. A přikládání k prsu a kojení bývá také minimální. Je potřeba si uvědomit, že na novorozeneckých JIP jsou děti, které mají závažné potíže, ať už dechové, oběhové a nebo jiné. A takové děti nejsou k prsu přikládány. Navíc jsou k prsu přikládány děti až kolem váhy 1,5 kg - plus mínus.

A vlastně i to označení JIP je docela nešťastné, protože každá nemocnice to má jinak. Podolí má RES, pak JIP. Naopak Obilňák má jen JIRP, atd. atd. atd..
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce