Na termín masáž hráze narazíme poprvé asi v době, kdy jsme těhotné a připravujeme se na co nejkrásnější a bezproblémový porod. Ženské tělo je dokonalý organizmus a porod je přirozený proces. Masáž hráze podpoří přirozené procesy v ženském těle a možná tak dokážete zabránit nástřihu anebo natržení během porodu.
Masáž známe určitě všichni, ale co si představit pod pojmem hráz a její masáž už bude vědět jen málokdo. Hráz je označení pro svalnatou oblast mezi konečníkem a pochvou a můžete se setkat i s latinským termínem perineum.
Rozhovor s odborníkem: Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Co v rozhovoru zaznělo:
00:00 Úvod.
00:14 Představení hosta a témata.
00:32 Co je to hráz a kde se nachází?
01:26 Jak správně masírovat hráz?
02:12 Co je třeba na masáž hráze?
02:26 V které fázi těhotenství by měla masáž provádět?
02:41 Kdy se nemůže vykonávat masáž hráze.
02:57 Urychluje masáž hráze porod?
03:14 Jsou potřeba nějaké pomůcky?
03:34 Jaké pocity jsou při masáži normální?
03:50 je masáž hráze bezpečná?
04:15 Má masáž hráze význam při porodu?
04:44 Mýty a fakta o masáži hráze:
04:54 M / F: Masáž hráze je nepříjemná a bolestivá.
05:17 M / F: Poranění při porodu záleží od elasticity kůže a velikosti dítěte, nikoli od masáže hráze.
06:30 M / F: Masáž hráze = porod bez nástřihu.
07:12 M / F: Masáž hráze má vyznam, pouze pokud se používají kvalitní oleje.
07:36 M / F: Na masáž hráze musí být žena připravena, cítit se příjemně.
07:48 Shrnutí a rady na závěr.
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:
🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epi-no?
Oblast hráze je během porodu velmi namáhaná. Přecijen vytlačit meloun otvorem pro citrón není žádná sranda. Proto je vhodné provádět masáže, které pomohou s jejím uvolněním, díky čemuž se celá oblast perinea stane pružnější. Při porodu se tak hráz může dostatečně roztáhnout a po porodu se bude také lépe hojit. Asi každá z nás se obává při porodu natržení anebo nástřihu19. 100% jistotu, že se tak nestane, nemáme asi nikdy, ale můžeme tomu zkusit předejít. Masáž hráze v těhotenství totiž pomáhá snižovat riziko natržení a nutnost nástřihu (tzv. epiziotomie). Pokud chcete toto riziko ještě snížit, můžete vyzkoušet i cvičení s balonky Aniball či Epino44.
Masáž hráze v těhotenství je doporučena především ženám, které čekají své první dítě. Pokud jste už ale porodily a čekáte další dítě, rozhodně nezoufejte. Hráz mohou masírovat i ženy, které již mají porod (či porody) za sebou - pokud však při něm byly nastřiženy, či došlo k samovolnému natrhnutí, je zjizvená a srostlá tkáň již slabší a riziko natržení je tedy vyšší.
Pravidelné masírování hráze kromě uvolnění tkáně pomáhá také s potlačením bolesti, kterou cítí ženy při průchodu hlavičky porodními cestami.
Masáž hráze je jednoznačně prospěšná, a tak se budoucí rodičky často ptají na to, od kdy ji mohou provádět. Odborníci doporučují praktikovat masáž hráze 6 týdnů před porodem. Čím více se blíží porod, tím více dochází k přirozenému povolování svalstva a masáž jde pak provádět jednodušeji.
Výjimky potvrzují pravidlo, a tak i v této záležitosti existují případy, kdy by žena neměla s masáží hráze začínat vůbec. Pokud vaše předchozí těhotenství provázely komplikace, zbystřete pozornost.
Masáži hráze by se tedy měly vyhnout ženy, které již mají za sebou:
Možná jste už měly příležitost se o masáži hráze s někým pobavit, anebo shlédnout video, či jste si masáž zažily na vlastní kůži, a tak víte, že strach z bolesti je přirozený. Tady rozhodně platí, že masáž hráze nemusí být pro ženy zrovna příjemná, v žádném případě by ji ale neměla provázet velká bolest. Pokud při masírování bolest cítíte, zjemněte. Až si vaše hráz na masírování zvykne, bude se postupně uvolňovat a vy budete moct začít masírovat o něco silněji. Masírujte vždy jen a pouze tak silně a intenzivně, jak je vám to příjemné. Není v pořádku, když při masírování hráze krvácíte anebo jí doprovází bolest.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti či dotazy, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře anebo k dotazům využijte naši Poradnu o těhotenské, poporodní a urologické fyzioterapii.
Na masírování hráze před porodem se doporučuje používat vhodné produkty, konkrétně speciální olej na masáž hráze. Na trhu jich seženete hned několik: Weleda olej na masáž hráze, Saloos olej na masáž hráze či olej na masáž hráze z dm drogerie.
Používat jiný olej, který není určen přímo na masáž hráze a výrobcům tedy deklarovaný jako spolehlivý, není příliš vhodné. Může totiž zareagovat a způsobit kvasinkový výtok5. Doporučuje se vyhnout i jinak oblíbenému kokosovému oleji.
Pro masáž si tedy připravte olejíček na masáž hráze, ručník, na kterém budete sedět, a hodit se vám možná budou i gumové rukavice, či zrcadlo (především, pokud se masírujete sama).
Masáž hráze je přínosná, je však zapotřebí dodržet určitý postup, který si můžete přečíst přehledně rozpracovaný do jednotlivých bodů:
Maminky jsou mnohdy z masáže hráze nervózní a nejsou si jisté, jak ji správně provádět. Pokud i vy patříte mezi ně, můžete masáž hráze v těhotenství a video návod zhlédnout na internetu anebo si vyslechnout nejčastější Mýty a fakta o masáži hráze s odbornicí na předporodní a poporodní fyzitoreapii.
Na závěr je určitě nutno zopakovat, že ani opravdu poctivá a dostatečná masáž hráze není všemocná a bohužel vám nezaručí to, že při porodu nedojde k jejímu natrhnutí, anebo že nebudete nastřižena. Pokud si nepřejete preventivní nastřižení hráze, které je stále ještě v mnoha českých porodnicích u prvorodiček bráno jako nutné, vybírejte pečlivě takovou porodnici, kde mají nízké procento epiziotomií. Pokud s preventivním nástřihem nesouhlasíte, je vhodné se o něm zmínit i ve svém připraveném porodním plánu32.
Určitě je však dobré mít na paměti, že porod není vždy zcela předvídatelný, a i přes veškeré masáže nebo používání Epina a Aniballu se v některých případech nástřihu hráze nedá předejít. Ale je dobré vědět, že jste pro to udělala maximum.
A zajímavost na závěr: Nejšetrnější metodou porodu, u kterého je poškození hráze minimální, je porod do vody2.
Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
fyzioterapeut pro léčbu pohybového aparátu
www.fymas.sk
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu