Klystýr

Klystýr z PVC Název klystýr je odvozen z řeckého slova klysterion - čištění a jedná se o rychlou, jednoduchou proceduru, při které tento nálev slouží k výplachu tlustého střeva. Klystýr je vpravení roztoku do konečníku, případně do vyšších částí tlustého střeva.

Díky klystýru se tlusté střevo očisťuje, podporuje peristaltiku a vylučuje usazené zbytky jídel. Výplach tohoto typu zasáhne konečník a přilehlou oblast koncového tlustého střeva. Po vniknutí přiměřeného množství přiměřeně teplé vody do koncového tlustého střeva dochází k jeho (většinou nekomplikovanému) vyprázdnění.

Cíle klystýru

  • vypláchnutí tlustého střeva,
  • odstranění stolice nebo plynů,
  • zavedení léčiva2 na sliznici konečníku,
  • vpravení kontrastní látky do tlustého střeva,
  • podpora pohybu střev.

Dělení

Klystýry se mohou dělit na:

Klystýry mohou dále dělit na:

  • očistný klystýr - odstraňuje se stolice a očišťuje se tlusté střevo, Tento druh klystýru se provádí před operací, před porodem29 nebo před vyšetřením tlustého střeva. Množství vpraveného roztoku je kolem 1000-1500 ml.
  • léčebný klystýr- provádí se za účelem vpravením léčebné látky do střeva. Existují dvě formy:
    • mikroklystýr- podání malého množství tekutin,
    • kapičkový klystýr- jde o pomalé podávání klystýru po kapkách.
  • diagnostický klystýr- vpravení kontrastní látky do tlustého střeva při RTG vyšetření.
  • Harrisův výplach - klystýr se zpětným výplachem, aby se podpořil pohyb střev a vyloučily plyny. Procedura se opakuje asi 5-6 krát.

Indikace k provedení klystýru

  • střevní stimulancie- zácpa, tvrdá, suchá stolice
  • plynatost, nadýmání, nafouklé břicho
  • ulcerózní kolitida, zánět a krvácení v tlustém střevě
  • čistící klystýr před kolonoskopií
  • porod
  • irigografie - kontrastní RTG vyšetření tlustého střeva pomocí baryové kaše, která se pomocí klystýru podá do tlustého střeva.

Z čeho se klystýr skládá

Klystýr, jako zařízení, je běžně složené z několika částí:

  • nádržka,
  • irigační hadice nebo gumový balónek,
  • kohout,
  • koncovka.

Irigační hadice se dá běžně sehnat v prodejnách zdravotnických potřeb.

Použití klystýru

Klystýr a zácpa

  1. Pacientovi se vždy řekne důvod provedení klystýru, je mu vysvětlen postup a doporučeno, aby vpravenou tekutinu v sobě zadržel co nejdéle.
  2. Pacient se uloží do náležité polohy, pod sedací oblast se umístí mísa.
  3. Na rourku, která se vsouvá do konečníku se nanese vazelína. Usnadní to vstup rourky do konečníku. Rourka se zavádí do hloubky 7-10 cm.
  4. Po zavedení rourky, se na ni napojí hadička z irigátoru.
  5. K nádržce se připojí irigační hadice.
  6. Na druhý konec hadice se připevní kohout, na který se nasadí koncovka.
  7. Kohout se uzavře, nádržka naplní tekutinou (teplou vodou) a zavěsí se.
  8. Po zavedení koncovky do konečníku se kohout otevře a tekutina začne proudit.
  9. Po vpravení tekutiny se koncovka opatrně vyjme.
  10. Pacient několik minut po výkonu leží na lůžku.

Existuje několik poloh, ve kterých je možno klystýr provádět. Pacient při klystýru však nejčastěji leží na levém boku s koleny přitaženými k hrudníku, v tzv. klubíčku. Další z poloh je leh na zádech s přitaženými koleny k hrudníku. Pacient by se měl uvolnit, usnadní se tak vkládání hadičky do konečníku. Klystýr by neměl být bolestivý, podává-li se správně. Pacient může mít pocit plnosti, tlaku na konečník nebo mírné křeče. Po naplnění střeva tekutinou se pacient snaží co nejdéle udržet tekutinu ve střevech. Klystýr je jeden ze způsobů, který se používá k diagnostice nebo k léčení nemocí a patologických stavů tlustého střeva a konečníku.

Komplikace po provedení klystýru

  • dehydratace, nerovnováha elektrolytů,
  • poškození střeva s následným krvácením.

Klystýr v porodnictví

Klystýr se běžně používá i v porodnictví. I když je právě v něm v je posledních letech často nahrazován například obyčejnými čípky na vyprazdňování nebo Yal gelem1, jehož účinky jsou stejné. Klystýr před porodem29 provádí zdravotní sestra nebo porodní asistentka. Mnohé budoucí maminky si před porodem raději udělají klystýr v domácích podmínkách. Klystýr však nezaručuje, že při porodu a samotném tlačení, kdy dochází k vypuzení plodu, nedojde také k vytlačení stolice.

Žena, kterou čeká porod nebo trpí zácpou, si může klystýr32 provést i sama doma. Může také použít Yal s projímavým účinkem, který je předepisován lékařem. Klystýr jako takový navíc může vyvolat porod, protože teplá voda, která proudí do střev, zahřívá taktéž i dělohu3.

Více informací o Yal gelu naleznete v samostatném článku Yal gel1.

Stanovisko WHO ke klystýru

Klystýry jsou při porodu stále rozšířené, protože se předpokládá, že stimulují děložní stahy33 a že prázdná střeva umožňují sestup hlavičky děťátka do porodních cest. Také se věří, že snižují znečištění a tím riziko infekce matky a dítěte. Jsou však nepříjemné a představují určité riziko poškození střev. I když některé ženy o klystýr žádají, mnoho žen se při nich cítí trapně. Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze.

Rutinní provádění klystýru při porodu je podle WHO praktika jednoznačně škodlivá, která by měla být eliminována. Výjimkou může být výskyt zácpy, pokud v rané fázi porodu spontánně neustoupí. V tomto případě však ženě postačí uvolnění malým výplachem, nebo k tomu určeným gelem výhradně na anální oblast. Klystýr by se neměl provádět rutinně, ale pouze v případě, pokud žena o něj požádá.

Irigografie

Irigografie je RTG vyšetření střeva pomocí kontrastní látky vstříknuté pomocí klystýru do střeva. Kontrastní látka pokryje sliznici střeva. Za normálních okolností RTG vytváří špatný obraz při zobrazení střeva, ale při použití kontrastní látky se viditelně zobrazí střevo a jeho patologie na RTG obraze.

Rizika irigografie

Pacient den před vyšetřením nesmí jíst, ale musí vypít asi 4 l tekutin s projímadlem. Po příchodu do ambulance se pacientovi podá injekce proti bolesti a na uklidnění. Lékař zavede pomocí hadice do střeva kontrastní látku a nasnímá břicho. Vyšetření trvá asi 15-20 minut.

Zajímavosti ...

  • někteří lidé používají klystýr jako prostředek k podání alkoholu. Alkohol vpravený do střeva přes klystýr se vstřebá do krve mnohem rychleji než alkohol, který vypijeme. Na vstřebání stačí velmi malé množství alkoholu;
  • klystýr používají i některé páry při pohlavním styku, klystýr u mužů stimuluje prostatu. Klystýr je používán i před análním stykem;
  • klystýr se v minulosti používal jako prostředek trestu, kdy se odsouzeným aplikoval do konečníku roztok terpentýnu a koření;
  • první zmínky o použití klystýru jsou z dob starověkého Egypta, kdy bylo mnoho léků podáváno prostřednictvím klystýru;

Více o klystýru na modrykonik.cz

Použité zdroje

http://cs.wikipedia.org/wiki/Klystýr
http://www.ezdravotnicke-potreby.cz/irigator-kl...
http://www.dr-rudolf-zemek.cz/celostni-medicina...
http://iham.cz/nabizime/informace/prirucka-who/
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Klyzma
http://www.szslucnalc.sk/
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/o...

Externí linky

  1. http://www.porody.net/2013/04/18/klystyr-holeni-na-zacatku-porodu/

Hodnocení a zkušenosti s klystýrem

Máš zkušenost s klystýrem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adenka84  5. led 2016

Klystýr

Pro mě vůbec nic hrozného, ba naopak příjemného. Pro mě věc neskutečné úlevy.

Děti mám narozené sekcí a nedovedu si tedy představit před tím nemít krystýr. Přeci jen max. 24 hodin po sekci se nesmí vstát
a představa, že se mi chce v té době na velkou je pro mě nehezká a odstrašující.

Dle mě má krystýr i své plus a navíc i pro lékaře je to jednodušší. Myslete maminky také trochu na ně.
tutyfruty  5. pro 2014

Ani mi ho nenabídli

Od příjmu do porodu uběhlo zhruba 5 hodin, já byla naprosto v pohodě (bolesti mi začaly hodinu před samotným tlačením), nic nebránilo tomu mi ho udělat, ale k mému překvapení mi ho ani nenabídli.

Je pravda, že jsem lítala na záchod doma, takže vyprázdněná jsem byla, ale přesto bych asi byla klidnější, kdyby mi ho udělali. Už kvůli tomu prohřátí porodních cest.

Jestli budu rodit podruhé, určitě si o něj řeknu.
zana09  2. pro 2014

Klystyr u prvniho porodu

Dva dny před porodem (34tt) jsem měla neustálou potřebu lítat na záchod a silný pocit, že mám hroznou zácpu. V té době jsem si to vůbec ještě nedokázala spojit se začínajícím porodem. Takže první věc, kterou jsem v porodnici zmiňovala, když už jsem mela jit na sám, byl klystýr a neustále jsem se ptala, jestli mi ho dají, že ho určitě chci :D.

Myslela jsem, jak se mi uleví (pořád mi nedocházelo, že nejde o zácpu, ale o malého, jak se tlačí dolů :) ). Takže, když mi ho nakonec dali a já už měla rozjeté kontrakce, tak to po něm bylo ještě horší :). Úleva byla velice krátkodobá až téměř nepatrná, možná jen lepší pocit, že jsem vyčištěná.

Kdyby ale byl potřeba náhodou i u druhého porodu, tak bych to zase tak neřešila. Klystýr je z toho všeho okolo porodu asi to nejmenší :).
aandyy  1. pro 2014

Jen jednou

U první dcery mi nabídli nálev, neb jsem se pomalu otvírala. Souhlasila jsem. Hned při zavádění mi sestra říká, že by bylo dobrý ho v sobě 10 minut udržet, ale že jak mě vidí, že to asi nehrozí. I při zavádění musela 2x přestat, přišly kontrakce. Po zavedení jsem se jen zvedla a mazala hned na záchod. Nějak jsem ani nezaznamenala, že by mi pomohl při otvírání, nebo pomohl od bolesti. Prostě jsem jen měla jistotu, že se nestane nehoda na sále :-)

Druhou dceru jsem měla vyvolávanou. Když už mi chtěli nálev dát, tak už bylo pozdě, mazala jsem na sál. No a byla nehoda. Já ani nevěděla, že jsem se po... Jen při jedom tlačení asistentka křikla, ať přestanu tlačit a honem měnili podložku pode mnou. Manžel mi pak řekl, že jsem se po.... No, bylo mi to úplně jedno :-)

U třetí se tělo vyčistilo sama před odjezdem do porodnice, takže mi nálev neudělali a nebylo ho ani třeba.
dandellaii  6. lis 2014

Já jsem pro

Na internetu jsem se někde dočetla, že lepší než klasický klystýr je takzvaný YAL gel, takže jsem ho pořídila a zabalila do tašky do porodnice. V den D jsem si ani nevzpomněla, že nějaký YAL gel mám a nechala si bez potíží od sestry dát klystýr (poprvé v životě). Se sestrou jsme si nějak nerozumněy, respektive, když zrovna začala jedna z čím dál silnějších kontrakcí, slyšela jsem něco jako počkat/hodinu/sprcha/míč/pak přijdu a půjdeme vedle.

Takže jsem v děsných bolestech čekala s tím klystýrem v sobě než přišla sestra a vytřeštila na mě oči, že jsem ještě nebyla. Pak mi hned došlo co teda vlastně říkala. Takže netrpět, jen chvilku počkat a až se začne chtít, rovnou jít :P :D

Kdybych si to tak nezkomplikovala, tak to bylo úplně v pohodě a byla jsem za klystýr ráda...
apacheee  5. lis 2014

Zbytečný strach

Proti použití klystýru u porodu jsem nic neměla, jen jsem měla obavy, že to třeba bude bolet. PA mi však doporučila dát si ho, jelikož to teplo pomáhá otvírání. Samotné zavedení nijak nebolelo, ani nebylo nepříjemné. Největší problém jsem měla s udržením - PA říkala, ať to vydržím asi 10 minut:) No, upřímně, jen odešla, musela jsem na záchod a byla jsem ráda, že jsem to stihla. Před porodem se mi tělo hodně čistilo samo, takže u mě bylo užití klystýru možná úplně zbytečné, ale ničemu to neuškodilo. :)
rituska88  10. říj 2014

Měla jsem před císařem a v pohodě

Protože jsem měla plánovaný císařský řez, s klystýrem jsem počítala. Cca 3 hodiny před operací jsem ho skutečně absolvovala a v pohodě, žádná hrůza.

Jediné, co mi vadilo, bylo to, že wc bylo společné pro dva pokoje a tudíž se mi tam pořád někdo dobýval. Jinak nemůžu říct, že by na klystýru bylo něco nepříjemného, jsou horší věci na světě ;-)
1 člověk považuje za užitečné
maudn  10. říj 2014

Klystýr

První porod byl mírně akutní císař, klystýr jsem nedostala, samozřejmě jsem si pak nebyla kvůli břichu schopná dojít týden na záchod (bolest jizvy), tak jsem toho i litovala. Před druhým vyvolávaným porodem jsem měla střevní chřipku a musela jsem se nacpak léky na zastavení průjmu, abych den v porodnici přečkala a vůbec porod. Nakonec z toho byla samozřejmě zácpa, takže jsem druhý den klystýr docela i uvítala. Horší pro mě bylo, že po vyvolávací tabletě se mi okamžitě spustily kontrakce a ty první nejhorší (co jsem v životě takovou bolest nezažila) jsem měla právě na záchodě, což nebylo vůbec, ale vůbec příjemné.... málem jsem urvala držák na toaletní popír :-))
1 člověk považuje za užitečné
aktata  8. říj 2014

Klistýr - za mě ano

Ani jsem nepřemýšlela, že bych ho odmítla, dokonce jsem si dovezla vlastní sadu, kdyby mi ho nechtěli udělat.
Před porodem jsem se krásně pročistila a pak jsem se při samotném tlačení nemusela bát nehody...

Jediný co bylo nepříjemný bylo, že mi ho dělali, když jsem byla otevřená na cca 6 prstů a měla jednu kontrakci za druhou, takže jsem musela ovládat úplné uvolnění porodních cest po dobu kontrakce a zároveň maximální zadržení konečníku po dobu 5-ti minut. Nevím jak, ale zvládla jsem to ;-)
2 lidé považují za užitečné
karcoolka1  8. říj 2014

Klystýr - není třeba se bát

Taky jsem řešila otázku jestli klystýr ano nebo ne. Ale z hygienických důvodů a koneckonců i pro osobní pocit, že se nestane nechtěná nehoda, jsem byla pro. Když mi ho sestřička dávala, ležela jsem na boku a přes soustředění se na kontrakce jsem ani necítila, že mi dávají nějaký klystýr. Horší bylo to chvilku v sobě udržet, to mě polejvalo horko a potom to vyprázdnění na záchodě to jsem se fakt orosila, jaký to byl fofr. Ale fakt nic hrůzostrašného to není ;-)
1 člověk považuje za užitečné
werunqa  3. říj 2014

Oba porody bez klystýru

Já měla oba porody tak rychlé, že na klystýr už nebyl čas :-p . U prvního byla malá nehoda při tlačení a u druhého vůbec nic.
Ale oni jsou zvyklí, tak co ;-)
2 lidé považují za užitečné
ammmi  5. zář 2014

Porod bez klystýru

Do porodnice jsem přijela otevřená na 8cm, takže klystýr už nepřipadal v úvahu. Předtím jsem se vyprázdnila doma a potom už jsem neměla nejmenší potřebu jít na WC. Při tlačení se zřejmě žádná nehoda nestala, a pokud ano, tak přísahám, že o tom nevím.
Při dalším porodu (pokud bych snad strávila v porodnici déle než hodinu a půl před narozením mimča) klystýr odmítnu.
2 lidé považují za užitečné
ladenka  4. zář 2014

Oba porody bez klystýru

U obou porodů jsem si vybrala vrchlabskou porodnici, kde vedou (vedli) zcela přirozené porody a klystýr standardně nedělají.

První porod mi začal ráno prasknutím plodové vody a celou noc předtím jsem měla šílený průjem, nejspíš předzvěst samotného porodu, nicméně ten zapříčinil, že jsem byla zcela vyprázdněná, a tak se žádná nehoda u porodu při tlačení nestala.

U druhého porodu se sice nehoda stala, sama jsem cítila jak při tlačení hlavičky jde ven i něco dalšího, ale PA jen řekla kolegyni, ta mne utřela a víc se to neřešilo. Manžel to ani nepostřehl. Je naprosto přirozené, že při takovém tlaku hlavičky do celého podbřišku se uvolní i něco dalšího, personál jsou profesionálové a počítají s tím.

Pokud se někdo klystýru obává, je možnost vybrat porodnici, kde jej standardně nedělají a pokud se někdo i přesto bojí nehody při samotném porodu, je možnost zakoupit např. Yal roztok, který udělá stejnou službu jako klystýr a může si jej budoucí maminka těsně před odjezdem do porodnice provést doma sama a v soukromí a pohodlí domova. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
andelka  3. zář 2014

Dva porody a klystýr ani jednou

Mám dvě děti porozené přirozeně a klystýr jsem neměla ani jednou.

Nebyla bych úplně proti, i když ta představa mě zrovna nadšením nenaplňovala. Čekala jsem jaký nakonec porod bude. U prvního se žádná příprava nestihla, stejně jsem celý den chodila na wc, nehoda nebyla. Žádné jiné problémy taky ne. U druhého se nestihlo tuplem nic, porod mě celkem zaskočil, klystýr nebyl, nehoda ano (tlačila jsem opravdu efektivně) a co, nic. Nikdo nic neřešil, stává se to, je to normální.

Neříkám, že klystýr by měl být nějaké zlo nebo trauma, ale v pohodě se dá porodit i bez něj. :-)
3 lidé považují za užitečné
ivulla  16. únor 2014

Klystýr = hemeroidy

Mé tři zkušenosti:
1. "Normální porod" - nálev = hemeroid
2. Přirozený porod - bez klystýru = žádný hemeroid
3. Akutní sekce po vyvolání - klystýr = hemeroid

Při prvním porodu jsem dostala nálev. Neuvažovala jsem o tom moc, přišlo mi, že je to "jedno". Bylo mi po něm pořádně zle, ale to mohla být i reakce na syntetický oxytocin. Po porodu se mi udělal bolestivý hemeroid, jehož léčba trvala několik měsíců. Myslela jsem si tehdy, že příčinou je porod. (Přestože druhá doba porodní trvala vzhledem k nástřihu jen pár minut.)

Při druhém porodu bych si nechala dát nálev znovu, tak hrozný mi to nepřišlo a nebudu dělat binec. ( :-S ) Nestihl se, do porodnice jsme přijeli akorát na 2. dobu porodní, která trvala cca 20 minut. Tlačení bylo vysilující a dlouhé, ale porodila jsem bez nástřihu 8-) a dalších zbytečných zásahů ;-) . Před tím jsem se čistila, ale k malé nehodě došlo. Přes náročnou tlačící fázi jsem s hemeroidy problémy po druhém porodu neměla. Myslela jsem, že to mělo tedy poprvé souvislost s nástřihem, nebo už jsem je zažehnala léčbou po prvním porodu... :-N )

Třetí porod mi vyvolávali, nálev jsem dostala hned po tabletě, zase mi bylo blbě (opět může být spojitost s umělými hormony) a k mému velkému překvapení se mi hemeroid opět udělal a to přes to, že k tlačení vůbec nedošlo, protože jsem nakonec musela na sekci!

Můj závěr - máte-li po porodu hemeroidy, nemusí to souviset jen s porodem, ale může to být důsledek klystýru. Z toho důvodu bych si jej už udělat nenechala. ;-)
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce