Název klystýr je odvozen z řeckého slova klysterion - čištění a jedná se o rychlou, jednoduchou proceduru, při které tento nálev slouží k výplachu tlustého střeva. Klystýr je vpravení roztoku do konečníku, případně do vyšších částí tlustého střeva.
Díky klystýru se tlusté střevo očisťuje, podporuje peristaltiku a vylučuje usazené zbytky jídel. Výplach tohoto typu zasáhne konečník a přilehlou oblast koncového tlustého střeva. Po vniknutí přiměřeného množství přiměřeně teplé vody do koncového tlustého střeva dochází k jeho (většinou nekomplikovanému) vyprázdnění.
Klystýry se mohou dělit na:
Klystýry mohou dále dělit na:
Klystýr, jako zařízení, je běžně složené z několika částí:
Irigační hadice se dá běžně sehnat v prodejnách zdravotnických potřeb.
Existuje několik poloh, ve kterých je možno klystýr provádět. Pacient při klystýru však nejčastěji leží na levém boku s koleny přitaženými k hrudníku, v tzv. klubíčku. Další z poloh je leh na zádech s přitaženými koleny k hrudníku. Pacient by se měl uvolnit, usnadní se tak vkládání hadičky do konečníku. Klystýr by neměl být bolestivý, podává-li se správně. Pacient může mít pocit plnosti, tlaku na konečník nebo mírné křeče. Po naplnění střeva tekutinou se pacient snaží co nejdéle udržet tekutinu ve střevech. Klystýr je jeden ze způsobů, který se používá k diagnostice nebo k léčení nemocí a patologických stavů tlustého střeva a konečníku.
Klystýr se běžně používá i v porodnictví. I když je právě v něm v je posledních letech často nahrazován například obyčejnými čípky na vyprazdňování nebo Yal gelem1, jehož účinky jsou stejné. Klystýr před porodem29 provádí zdravotní sestra nebo porodní asistentka. Mnohé budoucí maminky si před porodem raději udělají klystýr v domácích podmínkách. Klystýr však nezaručuje, že při porodu a samotném tlačení, kdy dochází k vypuzení plodu, nedojde také k vytlačení stolice.
Žena, kterou čeká porod nebo trpí zácpou, si může klystýr32 provést i sama doma. Může také použít Yal s projímavým účinkem, který je předepisován lékařem. Klystýr jako takový navíc může vyvolat porod, protože teplá voda, která proudí do střev, zahřívá taktéž i dělohu3.
Více informací o Yal gelu naleznete v samostatném článku Yal gel1.
Klystýry jsou při porodu stále rozšířené, protože se předpokládá, že stimulují děložní stahy33 a že prázdná střeva umožňují sestup hlavičky děťátka do porodních cest. Také se věří, že snižují znečištění a tím riziko infekce matky a dítěte. Jsou však nepříjemné a představují určité riziko poškození střev. I když některé ženy o klystýr žádají, mnoho žen se při nich cítí trapně. Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze.
Rutinní provádění klystýru při porodu je podle WHO praktika jednoznačně škodlivá, která by měla být eliminována. Výjimkou může být výskyt zácpy, pokud v rané fázi porodu spontánně neustoupí. V tomto případě však ženě postačí uvolnění malým výplachem, nebo k tomu určeným gelem výhradně na anální oblast. Klystýr by se neměl provádět rutinně, ale pouze v případě, pokud žena o něj požádá.
Irigografie je RTG vyšetření střeva pomocí kontrastní látky vstříknuté pomocí klystýru do střeva. Kontrastní látka pokryje sliznici střeva. Za normálních okolností RTG vytváří špatný obraz při zobrazení střeva, ale při použití kontrastní látky se viditelně zobrazí střevo a jeho patologie na RTG obraze.
Pacient den před vyšetřením nesmí jíst, ale musí vypít asi 4 l tekutin s projímadlem. Po příchodu do ambulance se pacientovi podá injekce proti bolesti a na uklidnění. Lékař zavede pomocí hadice do střeva kontrastní látku a nasnímá břicho. Vyšetření trvá asi 15-20 minut.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Klystýr
http://www.ezdravotnicke-potreby.cz/irigator-kl...
http://www.dr-rudolf-zemek.cz/celostni-medicina...
http://iham.cz/nabizime/informace/prirucka-who/
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Klyzma
http://www.szslucnalc.sk/
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/o...
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu