Klokánkování

Klokánkování je standardizovaná metoda, využívaná v péči o předčasně narozené děti20. Bezprostřední kontakt mezi novorozencem7 a matkou (případně otcem) kůži na kůži zajišťuje tzv. bonding33, cílem je bližší vztah matky (otce) s dítětem. Poskytuje dítěti pocit jistoty, který prožívalo v děloze matky, protože dítě slyší matčin hlas a tlukot jejího srdce. Tato metoda pomáhá také nastartovat laktaci a úspěšně tak předčasně narozené dítě kojit10. Klokánkování pomáhá i stabilizovat stav předčasně narozeného miminka, udržovat ideální teplotu jeho těla, krevní tlak a hladinu cukru v krvi, snižuje pravděpodobnost bradykardie (příliš nízkého srdečního tepu) a apnoe (vynechání dechu delšího než 20s). Klokánkování dokonce pomáhá nejen miminku, ale i mamince - zlepšuje její psychický stav, zvyšuje sebevědomí při péči o dítě.
Klokánkování

Metoda byla v 80. letech 20. století zavedena do praxe v porodním centru nemocnice v Bogotě, v Kolumbii. Tento způsob, 24 hodinový "pobyt" novorozence na matčině těle kůže na kůži v prvních dnech po porodu29, nahrazoval tehdy malou dostupnost inkubátorů. Metoda se rozšířila především v dalších rozvojových zemích (Jižní Amerika, Asie, Afrika), ale později pronikla i do vyspělých zemí (Evropa, USA, Kanada). Při klokánkování je dítě umístěno vertikálně na těle matky, tam bývá přikryto např. dekou nebo může být zajištěno elastickým šátkem1. Klokankovat lze, ze zdravotního hlediska, obvykle i miminko napojené na plicní ventilaci a jiné přístroje, samozřejmě ve spolupráci se zdravotnickým personálem nemocnice.

Video: První klokánkování s láskou

Více o klokánkování na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.fnsppresov.sk/
  2. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/predcasniatka/
  3. http://pediatrics.aappublications.org/content/110/1/16.abstract
  4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC527708/
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9628303

Hodnocení a zkušenosti s klokánkováním

Máš zkušenost s klokánkováním?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veroushek  6. únor 2016

Klokánkování - neskutečně léčebný a sbližující akt

Dítě se mi narodilo ve 32. týdnu těhotenství a na jeho pochování si jsem si musela počkat, ačkoliv mu téměř nic nebylo, dýchal si sám, krásně papal, ale do náruče mi ho nedali.

3. den po porodu jsme se přesunuli na hostinský pokoj, vybavuju si, jak jsem se nadšením až chvěla, kdy ho mohu konečně mít v náručí. A pak jsem se dozvěděla o klokánkování a léčebné moci, kterou poskytuje jak dítěti, tak matce.

Ze začátku mi na hrudníku plakal a já byla celá zmatená, jestli se mu u mě líbí nebo ne. A pak jsem zjistila, že děti si svůj porod a dobu po něm vybavují a u klokánkování si odžívají svá trápení a pocity z odloučení. Tak jsem ho nechala plakat u mě v náručí. Něžně jsem k němu promlouvala, ať si popláče, ať mi to všechno poví, že mě to povědět může. A synáček se po chvilce uklidnil a hezky spinkal. Postupně mi plakal čím dál míň a já jsem se postupně taky vyrovnávala s odloučením. Do teď nepochopím, proč jsme nemohli klokánkovat po porodu, když byl ve stabilizovaném stavu.

Chci povzbudit maminky nedonošených dětí, ptejte se lékařů na klokánkování, chtějte ho dožadujte se, dítěti to jen pomůže, vám taky. Jsou možnosti jak to udělat i s dítětem s ventilátorem.

Akorát u nás se lékaři nechcou prostě namáhat.

Klokánkujte, krásně to hojí tělo i duši! :-)
1 člověk považuje za užitečné
petrarizek  14. črc 2014

Klokánkování pomohlo synovi dýchyt

Narodila se mi dvojčátka ve 28+5tt. Jeden z chlapečků se obešel bez kyslíkové podpory, druhý bohužel ne. Jelikož měl v prvních dnech života infekci, nemohla jsem ho klokánkovat, ale jen co nad infekcí vyhrál, dostala jsem svolení položit si syna na sebe :-)

Samozřejmě to byl nádherný a nepopsatelný pocit, ale měla jsem strach, jak bude reagovat syn, protože ho odepli z dechové podpory. Tehdy jsme klokánkovali hodinu a za celou dobu ani jeden výpadek dechu. Když jsem odcházela, sestřička mi řekla, že ho dá do inkubátoru ještě bez dechové podpory a slibovala, že ho bude hlídat jako oko v hlavě.

Druhý den, když jsem dorazila do nemocnice, tak mi sestřička hned běžela naproti říct tu radostnou novinu, že Mikulášek stále dýchá sám! Od našeho prvního klokánkování už dechovou podporu nepotřeboval :-)

Takže za mě, klokánkování má opravdu významný vliv na stav děťátka s samozřejmě i matky.
11 lidí považuje za užitečné
mitote  12. črc 2014

Klokánkování extrémně nedonošeného miminka

Bohužel v každé nemocnici to funguje jinak.

Zatímco někde se klokánkují i děti na umělé plicní ventilaci, jinde se klokánkují až když nemají žádnou dechovou podporu, tzn. i větší množství kyslíku v inkubátoru, než je 21%. My jsme zrovna byli v nemocnici, kde se klokánkuje až když je miminko bez přidaného kyslíku. Takže jsem dcerku měla poprvé u sebe skoro 2 měsíce po porodu. Oběma se nám to moc líbilo. Pro mě to byly nepopsatelné okamžiky. S obrovskou chutí klokánkoval i manžel. Nicméně nevšimla jsem si, že by to mělo zásadní vliv na dýchání, saturaci a další.

Ještě podotknu, že v ČR se elastické šátky téměř nepoužívají, nevím o žádné nemocnici, kde by byly. Většinou je dítě jen umístěno na maminku a přikryto dekama. Doma už jsme klokánkování provozovali méně, ale občas ano. Dnes už je dcerka velký klokan, na hrudi nevydrží, ale je hodně mazlivá ;-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce