Kdo je porodní asistentka

Porodní asistentka (taktéž PA) je osoba, většinou žena, která úspěšně ukončila oficiální vzdělávací program pro porodní asistentky uznávaný v dané zemi a dosáhla tak požadovanou kvalifikaci pro získání registrace - potřebnou k výkonu povolání porodní asistentky. Tato definice byla přijata 19.7. 2005 na kongrese Mezinárodní konfederace asistentek (ICM) konaném v Brisbane, Austrálie. Nahrazuje Definici porodní asistentky přijatou ICM v roce 1972 a doplněnou v roce 1990.

Porodní asistentka nabízí řadu svých služeb a možností, díky kterým se snaží eliminovat nebo minimalizovat zbytečné zásahy během porodu nebo v těhotenství.


Video: "Zajednaní porodní asistentky - nejlepší rozhodnutí" - Porodní desatero s Barčou


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:


🎞️ Co byste měli vědět o porodu


Porodní asistentka a její pravomoce

Porodní asistentka je uznávaná jako plně zodpovědný zdravotnický pracovník, který pracuje jako partner ženy, poskytuje jí potřebnou podporu, péči a radu v průběhu těhotenství24, porodu29 a v poporodní době v období šestinedělí10. Vede porod na svou vlastní odpovědnost, poskytuje péči novorozenci7 a dětem v kojeneckém věku. Tato péče zahrnuje preventivní opatření, podporu normálního porodu29, zjišťování komplikací u matky a nebo dítěte, zprostředkování přístupu k lékařské péči a nebo jiné vhodné pomoci a provedení nevyhnutných zásahů při mimořádné naléhavé situaci.

Porodní asistentka při porodu dítěte

Porodní asistentka má důležitou úlohu ve zdravotním poradenství a vzdělávání nejen žen, ale i v rámci jejich rodin a celých komunit. Tato práce by měla zahrnovat předporodní přípravu27 a přípravu k rodičovství. Může být rozšířena i do oblasti zdraví žen, sexuálního a nebo reproduktivního zdraví a péče o dítě.

Místo výkonu práce

Porodní asistentka může vykonávat svou profesi v jakémkoli prostředí:
Místo výkonu porodu a porodní asistentka

  • samostatně v domácím prostředí,
  • v ambulantních zdravotnických zařízení (např. v centrech pro budoucí matky),
  • v nemocnicích, tedy porodnicích,
  • v ordinaci gynekologa,
  • ve zdravotnických zařízení na oddělení pro těhotné ženy nebo pro ženy v šestinedělí.

Místní centra pro budoucí matku nabízí ženám také poporodní péči, kdy porodní asistentka přijde k ženě během šestinedělí domů, může jí poradit s péči o novorozence, může ženě zkontrolovat poporodní poranění, popř. jí doporučit vhodnou léčbu třeba na poranění vzniklé nástřihem hráze19 během porodu. Porodní asistentky bývají také proškolené na správnou techniku kojení70, popř. mohou dát ženě kontakt na odborníka - laktační poradkyni10.

Pravomoci porodní asistentky

Porodní asistentka má v určitých vývojových stádiích porodu ženy jisté kompetence, které jí může nabídnout.

PA jako pomocník těhotným ženám

Porodní asistentka a její pomoc matce po porodu dítěte

  • potvrdí ženě těhotenství,
  • poskytuje ženě během těhotenství potřebné informace, upozorňuje ji na rizika, se kterými se může během těhotenství setkat a pomáhá jí připravit se k porodu
  • může ženě provést vyšetření, která jsou nutná ke sledování těhotenství nebo jí může doporučit vhodného lékaře, který jí provede vyšetření, na které nemá porodní asistentka kompetenci
  • sleduje plod v děloze ženy a upozorňuje ji na možná rizika
  • v případě komplikací nebo možného rizika pošle těhotnou ženu ke gynekologovi nebo porodníkovi

PA jako vedoucí fyziologického porodu

  • porodní asistentka má pravomoc k tomu, aby samostatně vedla fyziologický porod
  • je ženě k dispozici během porodu a ve všech jeho porodních dobách (fázích)
  • v případě potíží během porodu přivolává porodníka

Pa jako pomocník pro ženu i dítě po porodu

  • ošetřuje ženu po porodu
  • pečuje o poporodní poranění ženy
  • pečuje o dítě těsně po porodu včetně prvního ošetření dítěte
  • může novopečenou maminku a jejího novorozence navštívit doma a pomoci s kojením nebo s péči o dítě nebo poradit

Porodní asistentka v České republice

Podle právních předpisů z roku 2004 mohou porodní asistentky v České republice vykonávat svou činnost samostatně, bez dohledu lékaře. Při vstupu České republiky do Evropské unie mohou porodní asistentky vystudované na území našeho státu vykonávat svou práci také v jakékoliv jiné členské zemi EU. Totéž platí i naopak, porodní asistentky, které vystudovaly školu v jiném členském státě Evropské unie, mohou svou profesi poté vykonávat také v České republice.

Soukromá porodní asistentka

Soukromé porodní asistentky nabízejí také řadu služeb, které jsou zpoplatněny. Cena je individuální dle jednotlivých porodních asistentek a jejich služeb:

  • Poradna pro těhotné ženy - prohlídky v těhotenství (kontrola těhotné ženy, zevní vyšetření, kontrola krevního tlaku, moči, hmotnosti a od 25. týdne těhotenství26 se rodičkám provádějí také ozvy plodu6).
  • Cvičení pro těhotné9 - koná se v malých skupinkách těhotných žen, cvičení bývá doplněno relaxačními prvky, jógou nebo cvičením na míči2.
  • Organizované plavání pro těhotné ženy - plavání je obvykle v malých skupinkách, ve kterých se ženy hlavně uvolňují, protahují a nacvičují dýchání k porodu.
  • Vedou předporodní kurzy6, ve kterých připravují ženy a partnery137 k porodu a k péči o dítě. Struktura přednášek a jejich cena se odvíjí od každé porodní asistentky nebo centra, ve kterých se přednášky provádí.
  • Mohou ženě nabídnout individuální konzultaci během těhotenství v domácím prostředí, např. v případě, že je žena na rizikovém těhotenství.
  • Porodní asistentka může být ženě také doprovodem u porodu. Žena si může na porodní asistentku zvyknout natolik, že si vyžádá její přítomnost u porodu. Kompetence porodní asistentky jsou omezené a ženě slouží hlavně jako psychická podpora. Důležité také je, zda porodnice souhlasí s přítomností jiné porodní asistentky než z řad vlastního personálu nemocnice.
  • Může být u ženy v případě domácího porodu - i když jde v současné době o kontroverzní druh porodu, nejedná se o nelegální porod.
  • Porodní asistentka může ženu navštěvovat také po porodu, kdy může zkontrolovat poporodní poranění, popř. poradit s péči nebo kojením dítěte.

Porodní asistentka a pomoc s kojenímNěkteré porodní asistentky mohou ženám nabídnout také služby zaměřené na péči o dítě, např.:

Rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou

Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaný odborný zdravotník, který poskytuje péči ženě nejen během těhotenství, ale také během porodu. Snaží se ženu podpořit u co nejpřirozenějšího porodu5 nebo jí popř. seznámit s různými alternativami4.

Naproti tomu dula je ve většině případů žena, která je psychickou podporou oběma partnerům během porodu. Dula nemá zdravotní vzdělání na to, aby zastupovala porodní asistentku nebo lékaře v jejich práci. Její práci je spolupracovat s lékaři nebo porodními asistentkami a rodičkou a jejím partnerem nebo jiným doprovodem u porodu. Během porodu je brána pouze jako doprovod u porodu, který je lépe informovaným laikem. Nesmí zasahovat do lékařského rozhodnutí v případě, že bude potřeba přejít např. k ukončení porodu císařským řezem.

Více o práci a službě duly během porodu se dočtete v hlavním článku: Dula1.

Video: Příprava k porodu, rozhovor s privátní porodní asistentkou.

Více o porodní asistence na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.porodnaasistencia.sk/upload/porodna-asistentka.pdf
  2. https://web.archive.org/web/20150426230749/http://www.unipa.cz/index.php?option=com_content&view=...
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Porodní_asistentka
  4. http://www.babyonline.cz/porod/predporodni-priprava/porodni-asistentka-vs-dula
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Midwife (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s porodní asistentkou

Máš zkušenost s porodní asistentkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce