Poranění a rány, které vznikly během porodu, dokážou novopečené mamince zkomplikovat šestinedělí, proto se s námi podívej na to, jak pečovat o jizvu po císařském řezu a jak co nejrychleji zahojit poranění po nástřihu nebo natržení hráze. Přečti si náš článek, ve kterém jsme si posvítili na porodní poranění, jizvy a jejich hojení.
Poranění při vaginálním porodu
Při vaginálním porodu29hrozí hned několik typů poranění, jejichž léčba a hojení si žádají čas. Nejčastěji jde o samovolné natržení a lékařem vedený nástřih hráze, jehož cílem je usnadnění průchodu děťátka porodními cestami.
Oba případy si většinou žádají následné šití, které se provádí na konci třetí doby porodní, tedy po porodu placenty9. Vzpomínky na šití jsou u rodiček poměrně různorodé. Zatímco jedna by ti řekla, že šití ani nevnímala, druhá zase na tyto okamžiky vzpomíná jako na nejhorší fázi z celého porodu.
Je však třeba zohlednit, že tento rozdíl v prožívání šití může pramenit z více skutečností – individuálního prahu bolesti, závažnosti porodního poranění a použití či naopak nepoužití lokální anestezie, která by zašívanou oblast znecitlivila.
Samovolné natržení při porodu
Spontánní natržení při porodu vzniká tlakem hlavičky nebo ramínek děťátka na hráz. Obecně panuje názor, že spontánní natržení třetího a čtvrtého stupně je většinou mnohem závažnější poranění než cílený nástřih hráze, a to z toho důvodu, že nástřih se vede místem, které se po sešití rychleji zregeneruje, zatímco míru ani místo natržení není možné korigovat.
Stupně závažnosti poranění hráze:
1. stupeň – natržení kůže a sliznice.
2. stupeň – natržení kůže, sliznice a zčásti i okolního svalstva.
3. stupeň – natržení přechází až ke svalstvu v okolí řitního otvoru.
4. stupeň – natržení přesahuje přes anální otvor.
Nástřih hráze
Epiziotomie neboli nástřih hráze je poměrně kontroverzním tématem a názory na něj se liší, a to i v očích odborníků. Zatímco před lety panovalo mínění, že nástřih hráze předchází natržení, dnes se už ví, že tomu tak docela není a porodníci se snaží epiziotomii v praxi co nejvíce redukovat.
Někteří porodníci nemají rádi, když se o nástřihu hráze mluví jako o poranění, protože ve skutečnosti jde o operační zásah. Pokud tě toto téma zajímá a chtěla by ses dozvědět více podrobností, určitě nepřehlédni náš článek, ve kterém se epiziotomii věnujeme do detailů:
Ať už vznikla rána v oblasti hráze spontánně nebo cíleně, je třeba se o ni starat tak, aby se co nejrychleji zahojila a předešlo se například zánětu. Kromě toho, že správným ošetřováním urychlíš regeneraci, ulevíš si také od bolesti.
Pravidelná hygiena – hygiena intimních partií po porodu je nesmírně důležitá. Očistky, jimiž se bude během šestinedělí čistit tvoje tělo, jsou infekční materiál, a proto je více než vhodné, abys chodila do sprchy například po každé potřebě, případně po každé výměně poporodní vložky. Pro důkladnou očistu poslouží jen proud vlažné vody, jakékoli parfémované gely a mýdla mohou nadělat více škody než užitku.
Chladivé poporodní vložky – výběr poporodních vložek bys neměla nechávat náhodě. Zvol dostatečně velké a savé, ale rozhodně místo nich nepoužívej menstruační vložky. Ty bývají parfémované a jejich povrchová úprava je z neprodyšného materiálu. Pokud máš bolavé porodní poranění, určitě tě potěší zpráva, že jsou k dispozici chladivé poporodní vložky. Jsou o něco silnější a obsahují speciální gel, který vyvolává chladivý efekt. Mnohé maminky dokonce říkají, že jim tyto vložky usnadnily například sezení, které je především v prvních dnech po porodu důsledkem zranění bolestivé.
Přípravky pro porodní poranění – při výběru ošetřujícího přípravku si vždy důkladně prostudujte informace na jeho obalu. Některé spreje, gely nebo oleje jsou totiž vhodné ihned po porodu, jiné zase až po vyjmutí stehů. V praxi se však jedná o produkty s různorodou škálou účinných látek, které urychlují proces hojení a tlumí bolest. Pokud budeš rodit vaginálně, určitě nic nezkazíš tím, pokud si alespoň jeden přípravek přihodíš do tašky do porodnice. Při jeho výběru si nech poradit v lékárně a vyhni se koupi produktů z různých pofidérních internetových obchodů.
Bylinné obklady – podpoří regeneraci, ale nedávej si je v případě, že máš danou oblast zanícenou nebo jsou rány příliš čerstvé. Jedná se spíše o doplňkovou péči, kterou můžeš zvolit po konzultaci s lékařem po příchodu z porodnice domů. Nejlepší regenerační účinky má například řepík lékařský, který je známý tím, že pomáhá zacelovat rány.
Zásady hygieny a péče o porodní poranění v intimní oblasti jsme shrnuli v článku, ve kterém mapujeme první dny po porodu:
Císařský řez představuje náročnou gynekologickou operaci, během které dochází k průřezu hned několika částí svalů a tkání. Jmenovitě jde o kůži, podkoží, svalové blány, břišní sval, pobřišnici a dělohu.
První hodiny po porodu budeš mít jizvu překrytou sterilní náplastí a zdravotní personál v porodnici tě následně poučí, jak o toto místo pečovat. Je samozřejmé, že během prvních dnů budeš v oblasti podbřišku cítit silnější bolest, která začne být mírnější přibližně čtyři dny po porodu.
Za ideálních okolností by se jizva měla alespoň částečně zacelit po ukončení šestinedělí10, avšak tato skutečnost je nesmírně individuální. O úplném zahojení se zase mluví až po pololetí od porodu.
Přestože se může zdát, že jizva po sekci je jen estetickým problémem, v případě špatného zhojení dokáže způsobit celou řadu problémů.
Příznaky, že se jizva po sekci nehojí dobře
Jizva tě pálí – téměř každá jizva může v jisté etapě hojení svědit. Tento pocit je naprosto v pořádku a v šestinedělí mu předejdeš například hydratací okolní pokožky, zatím však ne samotné rány. Nepříznivý scénář ale představuje situace, kdy by tě jizva po císařském řezu pálila i tehdy, když oblast břicha zrovna nezatěžuješ, případně by nadměrně svědila.
Jizva mokvá – mokvající a hnisající rána je jasným příznakem, že hojení nepostupuje správným směrem a měla bys ji ukázat lékaři.
Nadměrné zarudnutí jizvy a jejího okolí – pokud jsou jizva a její okolí sytě červené, měla bys to vnímat jako výstražné znamení, a to především tehdy, pokud by zarudnutí nastoupilo doslova ze dne na den. Často je tento příznak doprovázen i pálením či pocitem, že je jizva horká.
Jizva vystupuje nad pokožku – pokud jizva vytváří jakýsi podlouhlý hrbolek, jedná se o symptom, že se v podkoží hromadí nadměrné množství kolagenu.
Typy problematicky se hojících jizev
Keloidní jizva – laicky by se dalo říci, že keloidní jizvy jsou způsobeny nahromaděním kolagenu a často mívají tmavě červenou až fialovou barvu. Jizva je vypouklá, vystupuje nad povrch pokožky a časem může mít tendenci se rozrůstat a zvětšovat. Ve většině případů se keloidní jizva může projevit až několik měsíců po poranění kůže, tedy v případě porodu – po císařském řezu. V oblasti podbřišku po sekci může vést až k omezení funkce okolního svalstva a bolestivosti, kterou ovlivňuje počasí.
Hypertrofická jizva – stejně jako keloidní jizvu také hypertrofickou způsobuje nadměrné hromadění kolagenu, avšak tento typ jizvy se může objevit už na konci šestinedělí. Má červenou barvu a na omak je nepoddajná a tvrdá, přičemž vystupuje nad povrch pokožky.
Atrofická jizva – jizva vytváří v kůži prohlubeň, a přestože téměř nikdy nebolí, snadno ji podráždí mechanické tření vrstev oblečení, případně pobyt na slunci. Atrofická jizva je charakteristická i tím, že je oproti okolní pokožce výrazně světlejší.
Péče o jizvu po císařském řezu (nejen) v šestinedělí
Předcházet mechanickému dráždění – především tehdy, bude-li jizva odkryta, měla by ses vyhnout nošení těsných kalhot či spodního prádla, jehož lem zasahuje do okolí jizvy. Vol proto takové kalhotky, které mají vyšší pas, a místo těsných legín během šestinedělí nos volnější kalhoty z prodyšných materiálů, které na pase nemají těsný gumový lem.
Rána by měla být na vzduchu – tento bod úzce souvisí s tím předchozím. Pokud budeš mít jizvu po císařském řezu po celý den zakrytou pod těsnými a neprodyšnými kalhotami, zkomplikuješ si tím proces jejího hojení. Taková rána „má totiž ráda“ pobyt na vzduchu.
Masáž okolí jizvy – jemnou a šetrnou masáž jizvy ti může ukázat fyzioterapeut, dula nebo tvoje porodní asistentka. Masáž je skvělým prostředkem k regeneraci nervových zakončení.
Vyhnout se nadměrné zátěži břišního svalstva – na to, aby se obnovily jednotlivé struktury kůže a podkoží, je třeba jim dopřát čas na regeneraci. V případě, že bys v šestinedělí pravidelně zvedala těžká břemena, zkomplikovala by sis nejen hojení jizvy, ale například i proces zavinování dělohy.
Podpůrné regenerační přípravky – pokud se už v porodnici rána hojí dobře, zeptej se zdravotního personálu na vhodné regenerační přípravky. Určitě ti doporučí konkrétní mast nebo gel, s nímž má dobré zkušenosti. Rovněž se zdravotními sestrami nebo s lékařem nezapomeň prokonzultovat bylinné obklady. Poradí ti, jakou směs bylin zvolit a kdy můžeš v případě tvého zájmu s obklady začít.
Fyzioterapie a cvičení – po císařském řezu se doporučuje s cvičením začít nejdříve po osmi týdnech ode dne porodu. Zkušený fyzioterapeut s praxí ti může ukázat cviky, kterými nejen zpevníš uvolněné břišní svalstvo, ale také podpoříš hojení jizvy či například předejdeš diastáze.
Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?