Hypnoporod je terapeutická metoda používaná již více než 100 let, která podporuje přirozený průběh porodu5 a snižuje jeho bolestivost10. Při hypnoporodu se dosahuje vysoké míry fyzického i psychického uvolnění rodičky až autohypnózy. Navzdory své modernosti je ale hypnoporod vlastně pouze obnovením již po tisíce let používaných způsobů, jak rodičku připravit k porodu, podpořit její přirozené instinkty a důvěru ve schopnost porodit, upravit místo porodu a pomoci rodící mamince vnímat své tělo, kontrakce a pohyby miminka, aby mohla porodit v klidu a přirozeně.
U přírodních národů je porod29 vnímán jako běžná a přirozená událost v životě ženy. Není nic neobvyklého, pokud mu přihlížejí i děti. Porod je ctěn a oslavován, těhotné ženě a rodičce se dostává silné podpory a povzbuzení od ostatních žen i celého společenství. Na druhou stranu v západních zemích se již během těhotenství žena střetává u příbuzných i lékařů s vyhledáváním problémů, strašením komplikacemi a bolestí, často jí schází dostatečná empatická podpora a v porodnici se často setkává s nepříjemným cizím prostředím (ostré světlo, nemocniční provoz, pach dezinfekce, dotazy personálu, větší pohyb osob) i rušivými až nevhodnými zásahy do porodu (nucení poloh, připojení na kardiotokograf6, vnitřní vyšetření, propíchnutí vaku blan, tlačení podle instrukcí apod.), žena ztrácí koncentraci a porod se zpomaluje, zastavuje i komplikuje.
Hypnoporodu se začal věnovat britský porodník, obhájce přirozených porodů, Grantly Dick-Read. Ten v letech 1933 a 1942 vydal dvě knihy věnující se přirozeným porodům a hypnoporodu. Na jeho práci a práci amerického lékaře, rovněž zastánce přirozených porodů, Jonathana Dye pak navázala řada dalších, především americká hypnoterapeutka a instruktorka hypnoterapie Marie F. Mongan. Tato autorka, i v češtině vydané, knihy Hypnoporod má za sebou již více než 30 let praxe s hypnoporody, sama tak v 50. a 60. letech 20. století porodila své 4 děti. Dnes se kurzy hypnoporodu pořádají v téměř 40 zemích na světě.
Marie F. Mongan: "Pokud změníte způsob, jakým porod vnímáte, změníte i způsob, jakým rodíte."
Nejedná se o žádný způsob tranzu nebo spánku, šarlatánství nebo naboženské rituály. Snadněji se do stavu hypnózy dostávají lidé se silnou vůlí, během těhotenství se zvyšuje citlivost ženy ke zhypnotizování. Terapeut není hypnotizérem, je pouze lektorem při kurzu, poskytuje znalosti o průběhu přirozeného porodu a je průvodcem rodičky v její snaze o harmonii a dosažení autohypnózy, obvykle není ani u porodu přítomný (některé lektorky ale mohou působit i jako duly1 nebo porodní asistentky). V autohypnotickém stavu žena není schopná jednat proti své vůli a přesvědčení a kdykoliv se z něj může, jen na základě svého svobodného rozhodnutí, vrátit do normálního stavu vědomí.
Mezi body důležité pro zdárný průběh přirozeného porodu5 patří obklopení se empatickými a podporujícími lidmi (může to být někdo z rodiny či přátel, dula1 nebo porodní asistentka), vytvoření klidného, nerušivého a podporujícího prostředí při porodu (více se dozvíte např. ve článku Instinkt hnízdění během těhotenství3), udržení pozitivního myšlení, uvolnění napětí a zbavení se strachu (včetně vyrovnání se s průběhem minulých porodů a jinými psychickými zátěžemi), využití relaxačních technik, způsobů dýchání a svobodná volba poloh v průběhu porodu11.
Při hypnoporodu se také využívají vizualizace, jak miminko hladce a volně prochází porodními cestami, dále také meditace a soustředění se na vlastní hluboký dech, lze tak dosáhnout až stavu autohypnózy. Obvykle nastávající mamince stačí absolvovat 4 až 7 sezení na kurzu hypnoporodu. Žena se na nich snaží odflitrovat okolní rušení a soustředit se pouze na své tělo a na miminko. Výsledkem je pak vysoká fyzická a psychická kontrola ženy nad jejím vlastním porodem. Ve vhodném prostředí se při přirozeně probíhajícím a nerušeném, empaticky vedeném porodu rodičce do krve uvolňují hormony, jako je serotonin a endorfiny, které navozují dobrou náladu, uvolňují svalstvo a zmírňují vnímání bolestí10. Naopak je utlumeno vyplavování stresových hormonů, které svaly stahují a zpomalují a narušují tak průběh porodu.
Žena by si měla ujasnit své představy o průběhu porodu a naučit se následovat svoje přirozené instinkty před, během a po porodu. Cílem je vybudovat důvěru ženy v její schopnost porodit děťátko klidně a samostatně, posílit její jistotu, rozhodnost a sebevědomí, zbavit ji strachu z porodu12 (dovolit si porodit) a dosáhnout harmonie práce jejích svalů a reagování na pohyby miminka v průběhu porodu tak, aby porodila přirozeně5, jak je k tomu její tělo stvořeno.
Řada studií uvádí nižší potřebu podání leků v průběhu hypnoporodu (včetně epidurální analgezie22) a vnímaní porodu jako méně bolestivého. Některé zdroje dále uvádí snížení procenta zásahů do porodu (např. urychlování, instrumentální porody a císařské řezy81, zkrácení doby porodu, zvýšení spokojenosti ženy s průběhem porodu, vyšší sebevědomí matky při péči o narozené miminko a taktéž při dalším těhotenství nebo porodu a lepší psychickou pohodu děťátka po porodu.
Vzhledem k povaze metody je ale obtížné možné přínosy zhodnotit a dostatečně vědecky potvrdit, nicméně nebyly nalezeny žádné relevantní nežádoucí účinky hypnoporodu. Hypnoporod je vhodný prakticky pro každou ženu, pokud chce - a některé postupy lze použít i tehdy, pokud porod neběží přirozeně, dokonce i při císařském řezu. Kurzu hypnoporodu se může účastnit i partner nastávající maminky a být jí pak při porodu silnou oporou.
Nicméně některé ženy mohou překvapit reálné porodní bolesti10 poté, co si během kurzu hypnoporodu vysnily bezbolestný nebo jen mírně bolestivý porod. Absolvování kurzu také nezajišťuje, že nastávající maminka bude schopná naučené techniky při porodu použít. Rodička může být i ve větším stresu, pokud porod nebude probíhat přirozeně.
Kurz hypnoporodu a případné služby duly1 nebo porodní asistentky samozřejmě také stojí nějaké peníze, nezanedbatelný je i čas věnovaný jednotlivým sezením.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu