Hamiltonův hmat je lékařská metoda, která se provádí na konci těhotenství24, zpravidla po 1. termínu porodu74 ve snaze vyvolat porod29.
Názory na tento úkon se liší, ale všeobecně se považuje za šetrný jak k nastávající mamince, tak k nenarozenému miminku7. Neměl by ovšem být proveden bez informovaného souhlasu těhotné ženy.
Je třeba však nezapomínat na to, že fyziologické těhotenství trvá 38.22-42. týdnů2 a jakákoliv snaha vyvolat porod16 dříve, než-li začne přirozenou cestou, sebou nese určitá rizika, která mohou vést k dalším zásahům do porodu samotného. Jako například dirupce vaku blan2 (umělé protržení plodových obalů), častějšího monitorování miminka či podání umělého oxytocinu4.
Stále však platí, že je tato metoda prosta jakýchkoliv léků2, proto je-li tělo nastávající maminky k porodu připraveno a jsou-li pro vyvolání porodu pádné důvody, je tato metoda šetrná a na místě.
Pro použití Hamiltonova hmatu je potřeba alespoň částečně prostupné děložní hrdlo.
Lékař při vaginálním vyšetření7 stlačí jednou rukou břišní stěnu, přičemž vsune prst druhé ruky hluboko do vagíny, kde krouživým pohybem ve středu děložního čípku uvolní vak blan od děložní stěny, který naléhá na pánevní vchod. Tím se uvolní látky (prostaglandiny), které mohou aktivovat děložní činnost. Tento úkon není bolestivý, ale je značně nepříjemný.
Lékař provádí tuto metodu z toho důvodu, aby v následujících hodinách došlo u těhotné ženy k porodu. Jakmile samotný hmat lékař provede, nastoupí v těle ženy na scénu bolesti břicha. Mnoho žen tak tuto metodu považuje za velmi bolestivou a nepříjemnou, protože jejich tělo promění tento zásah lékaře v bolestivou zónu. To, že žena bolestmi procházet bude, je zcela přirozeným průběhem po provedení hmatu. Může se ale stát, že nastávající maminka neucítí nic a zůstane tak ve fázi, že se po hmatu bolesti nedostaví a blížícímu se porodu nic nenaznačuje.
Bolesti prochází bříškem a postupně mohou sílit i do křížové oblasti, protože se stávají bolestmi porodními. Lékař a nebo porodní asistentka mohou po provedení Hamiltonova hmatu natáčet tyto bolesti na kardiotokograf a zjišťovat tak jejich sílu. Stejně tak mohou po určitém čase zjišťovat stav děložního hrdla, zda se žena otevírá, či nikoli, popř. na kolik centimetrů se branka rozestupuje.
Jsou ale ženy, které po provedení Hamiltonova hmatu sice bolesti cítily, ale nebyly až tak nepříjemné. Vše je tedy opět o prahu bolesti a snášenlivosti bolesti jako takové. Dobrým znamením je, když se bolesti začnou rozjíždět a do 48 hodin skončí porodem.
Účinnost této metody záleží nejvíce na připravenosti těla na porod. Ne každé ženě se po tomto úkonu porod skutečně rozběhne, protože tělo jednoduše nemusí být na samotný porod ještě připraveno. Lékař tedy poté může zvolit zavedení vyvolávací tablety k čípku, která porod rozběhne a nebo se opět nic nestane. Lékař taktéž může zkusit provést hmat vícekrát, samozřejmě ne v jeden den, ale s odstupem časů v rámci dnů.
Může se taktéž stát, že po samotném zákroku pošle ošetřující lékař těhotnou ženu domů s tím, že kdyby se porod rozjížděl, přijede žena do porodnice. Po prodělání Hamiltona cítí nastávající maminka bolesti břicha a pokud sílí, je to dobré znamení, protože se jedná o bolesti porodní.
Ne vždy se ale Hamiltonův hmat provádí už s tím, že za pár hodin žena porodí. Někteří lékaři, v závislosti na stavu pacientky, mohou hmatem zkusit zralost porodních cest a případný blížící se porod. Platí tedy, že ani po vykonání Hamiltonova hmatu nemusí dojít k porodu a žena tak může ještě pár dní fungovat ve stavu 2v1.
Účinnost tohoto hmatu je tedy 50:50 a záleží jen na těle těhotné ženy, zda je k porodu připraveno, či nikoli. A pokud zabere, maminka uvidí své novopečené miminko už do 48 hodin po vykonání hamiltonova hmatu.
Některé zdroje uvádí, že celkově jsou metody k indukci (vyvolání) porodu velmi úspěšné, tj. kolem 90%. Jedná se o metody chirurgické (Hamiltonův hmat), farmakologické (podání oxytocinu a prostagladinů) a mechanické (amniotomie6 - dirupce vaku blan).
Pokud samotný Hamiltonův hmat není úspěšný, a to ani několikrát provedený, přistoupí lékař pravděpodobně k podání vyvolávacích tablet. Podání vyvolávací tablety patří mezi farmakologické metody vyvolání porodu. Těhotné ženě jsou podány prostaglandiny PGF2 alfa, PGE 2, PGE 1 ve formě tabletek nebo gelu.
Hamiltonův hmat může být rizikem pro těhotnou ženu a ještě nenarozené dítě, protože jakmile lékař hmat (uvnitř vagíny, prstem) provádí, může do vagíny zavést infekci a nebo je dalším rizikem i protržení vaků blan. Stejně tak je rizikový i v případech, které jsou popsány níže, viz. Kdy by se hamiltonův hmat neměl provádět?
Hamiltonův hmat by měl být proveden pouze se souhlasem těhotné. Praxe je ale ve většině případů bohužel jiná. Lékař ženě provede Hamiltonův hmat i bez toho, aniž by ji o tomto plánovaném úkonu řekl bližší informace a zmínil rizika.
Těhotná žena by se tak neměla bát komunikovat s lékaři dopředu, před každým vyšetřením a ptát se, co jí bude prováděno a jaké to může mít očekáváné/neočekávané následky. Informovanost pacienta by měla mít v komunikaci mezi lékařem a pacientem své místo, a to hlavně v případech, kdy má žena přivést na svět svého potomka.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu