Nástřih hráze je mnohdy součástí vaginálního porodu, ale jeho „popularita“ u lékařů klesá. Proč tomu tak je, kdy se epiziotomie provádí a jak se po ní co nejrychleji zregenerovat? Pojď si přečíst víc o kdysi rutinním medicínském zásahu a dozvíš se například i to, zda je pravda, že nástřih hráze pomáhá předcházet spontánnímu natržení.
Nástřih hráze je u budoucích maminek hodně diskutovaným tématem.
Co je to hráz? Hráz neboli perineum je oblast mezi konečníkem a vaginálním otvorem. Během druhé doby porodní, tedy ve fázi porodu, kdy už žena při kontrakcích aktivně tlačí, je toto místo nesmírně napínáno a čelí velkému tlaku, který způsobuje hlavička dítěte.
Nástřih hráze by se neměl provádět rutinně jako prevence spontánního poranění při vaginálním porodu.
To, zda během porodu dojde k nástřihu hráze, nelze předpovědět předem. Rizikových faktorů je totiž celé spektrum a všechny samy o sobě představují jen pomyslný dílek do celistvé skládačky. Nelze tedy říci, že jedna okolnost automaticky povede k nástřihu, většinou jde o soubor více faktorů.
Epiziotomie, stejně všechny operace, s sebou přináší jistou míru rizika. Mezi nejčastější krátkodobé i dlouhodobé následky po nástřihu (ale i spontánním poranění) patří:
Pokud chceš zvýšit šanci, že se při porodu nástřihu hráze vyhneš, můžeš nejen ve finální fázi těhotenství20 vyzkoušet pár rad. Neznamená to však, že pokud budeš jednotlivé rady provádět, vyhneš se nástřihu se stoprocentní jistotou. Jde spíše o přípravu, která ti dodá psychickou oporu při porodu.
Aniball je zdravotnický prostředek sloužící k objevení pánevního dna, jeho síly a pochopení toho, na jakém principu vlastně funguje.
Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková
Co ve videu zaznělo:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu