Nástřih hráze je mnohdy součástí vaginálního porodu, ale jeho „popularita“ u lékařů klesá. Proč tomu tak je, kdy se epiziotomie provádí a jak se po ní co nejrychleji zregenerovat? Pojď si přečíst víc o kdysi rutinním medicínském zásahu a dozvíš se například i to, zda je pravda, že nástřih hráze pomáhá předcházet spontánnímu natržení.
Nástřih hráze je u budoucích maminek hodně diskutovaným tématem.
Co je to hráz? Hráz neboli perineum je oblast mezi konečníkem a vaginálním otvorem. Během druhé doby porodní, tedy ve fázi porodu, kdy už žena při kontrakcích aktivně tlačí, je toto místo nesmírně napínáno a čelí velkému tlaku, který způsobuje hlavička dítěte.
Nástřih hráze by se neměl provádět rutinně jako prevence spontánního poranění při vaginálním porodu.
To, zda během porodu dojde k nástřihu hráze, nelze předpovědět předem. Rizikových faktorů je totiž celé spektrum a všechny samy o sobě představují jen pomyslný dílek do celistvé skládačky. Nelze tedy říci, že jedna okolnost automaticky povede k nástřihu, většinou jde o soubor více faktorů.
Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.
Epiziotomie, stejně všechny operace, s sebou přináší jistou míru rizika. Mezi nejčastější krátkodobé i dlouhodobé následky po nástřihu (ale i spontánním poranění) patří:
Pokud chceš zvýšit šanci, že se při porodu nástřihu hráze vyhneš, můžeš nejen ve finální fázi těhotenství20 vyzkoušet pár rad. Neznamená to však, že pokud budeš jednotlivé rady provádět, vyhneš se nástřihu se stoprocentní jistotou. Jde spíše o přípravu, která ti dodá psychickou oporu při porodu.
Na termín masáž hráze narazíme poprvé asi v době, kdy jsme těhotné a připravujeme se na co nejkrásnější a bezproblémový porod. Ženské tělo je dokonalý organizmus a porod je přirozený proces. Masáž hráze podpoří přirozené procesy v ženském těle a možná tak dokážete zabránit nástřihu anebo natržení během porodu.
Aniball je zdravotnický prostředek sloužící k objevení pánevního dna, jeho síly a pochopení toho, na jakém principu vlastně funguje.
Poranění a rány, které vznikly během porodu, dokážou novopečené mamince zkomplikovat šestinedělí, proto se s námi podívej na to, jak pečovat o jizvu po císařském řezu a jak co nejrychleji zahojit poranění po nástřihu nebo natržení hráze. Přečti si náš článek, ve kterém jsme si posvítili na porodní poranění, jizvy a jejich hojení.
Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková
Co ve videu zaznělo:
Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.
Šestinedělí nebo také puerperium je období, které nastává po porodu (nebo po spontánním potratu či umělém ukončení těhotenství). Během šestinedělí by se měla zhojit všechna poporodní poranění a organismus ženy dostat do téměř původního stavu, jako před těhotenstvím.
Těhotenství zanechá na ženském těle řadu následků, se kterými se musí po porodu vyrovnat. Jedním z nich je poporodní čištění dělohy, kterému se také říká odcházení očistek. Jak dlouho budeš po porodu krvácet, proč se někdy můžeš setkat s termínem „lochie“ a jaké symptomy jsou znakem zánětu? To se dozvíš v našem článku.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu