Epidurální analgezie či také epidurální anestezie je tlumení porodních bolestí10 podáním malé dávky znecitlivující látky a léku2 proti bolesti. Epidurál je zaveden do páteřního kanálu a tam se rozmístí kolem míšního vaku. Tímto zabrání nervovému vzruchu, aby vystoupil z míšního vaku. Epidurál působí na senzitivní, sympatické a motorické nervy.
Rozhovor s přednostou kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
O okamžiku vpichnutí epidurálu rozhoduje ošetřující lékař gynekolog, samotnou aplikaci poté provádí anesteziolog. Užití epidurální anestezie snižuje bolest během porodu, ale nezaručuje bezbolestný porod.
Po 15 minutách od vpichnutí epidurálu ucítí rodička zmírnění bolestí a kontrakce vnímá pouze jako tlak. Rodička od něj nemůže očekávat bezbolestný porod, ale je snesitelnější a méně bolestivý. Délka jednoho epdiurálu působí zhruba 1 - 1,5 hodiny a podle potřeba je jej možno během porodu přidávat. Během první doby porodní je možno dát si se zavedeným katetrem sprchu nebo změnit polohu při porodu11. Rodičce je pouze neumožněna koupel, aby nedošlo k infekci v místě vpichu epidurálu.
Katetr s epidurálem je rodičce ponechán po celou dobu porodu a je vyjmut až při opuštění porodního sálu.
Rodička1 si epidurál hradí sama, pokud není jeho aplikace doporučena přímo lékařem.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu