Pánevní dno ohraničuje dolní okraj břišní dutiny člověka a rozděluje dutinu malé pánve od krajiny hráze. Pánevní dno patří mezi svaly hlubokého stabilizačního systému a dalo by se říct, že rozděluje naše tělo na horní a dolní polovinu. Je umístěno na spodu pánve a tvarem připomíná mělkou nálevku. Pánevní dno tvoří tři vrstvy svalů, které se uchycují na sponě stydké, kostrči a sedacích kostech. Ve svalech pánevního dna jsou otvory pro konečník, močovou trubici a u žen i pro pochvu.
Pánevní dno drží ve správné poloze dělohu3, je to také takzvaný uzávěrový sval konečníku. Pokud pánevní dno nefunguje, jak má1, mohou se objevit problémy s inkontinencí, nefunkčním břišním svalstvem po operacích či těhotenství24 nebo bolesti zad3. Ochabnutí svalů pánevního dna je časté u těhotných24 (zvýšeným tlakem plodu), s přibývajícími léty k němu často dochází u necvičících. Svaly brání poklesu, či dokonce výhřezu dělohy i obtížím s udržením moči. Potíže napravují cviky na pánevní dno a odstranění dalších nepříznivých faktorů jako je dlouhé sezení, nečinnost, statická námaha, nadváha.
Než se začne se cvičením, je potřeba nejprve lokalizovat svalstvo pánevního dna a pochopit, jak se správně napne. Svaly probíhají od přední strany pánve až po kostrč. V rámci přípravy je dobré, když si člověk sedne na židli nebo okraj stolu, roznoží nohy a vyzkouší nadvzvednout svalstvo uvnitř pánve, aniž by pohnul pánví – hýžďové svaly zůstávají povolené. Poté je třeba zkusit svalstvo napnout co nejvíce a potom opět povolit. Pomáhá také představit si, že člověk uvnitř tahá výtah nahoru.
Jde o aktivní napínání poševního svalu. Americký gynekolog Arnold Kegel toto cvičení ze začátku doporučoval ženám trpícím inkontinencí a sexuálními problémy. Dnes víme, že cvičení pomáhá na celou řadu obtíží. Než se začne s vlastním cvičením je důležité se naučit lokalizovat svaly pánevního dna, naučit se břišní dýchání a cvičení spojit s dechem. Toto je potřeba zkusit si osvojit následujícími kroky:
Pro správné zapojování svalů je nezbytné uvědomit si, kde se svaly nacházejí a naučit se je vnímat. K tomu poslouží zrcátko, kterým si člověk může zevní genitál prohlédnut a pokusit se zapamatovat si obraz uložení pánevního dna. Poté se musí pokusit o stah konečníku a pochvy. Další možností, jak vnímat poševní svaly je zastavování proudu moči. Toto jednoduché cvičení je ideální provádět po ránu, kdy ještě svaly nejsou tak aktivní a cvičení je obtížnější, ale lépe si člověk může uvědomit práci svalů. Doporučuje se tedy opakovaně zatínat a povolovat svaly pánevního dna v průběhu močení a vnímat rozdíl mezi uvolněním a stáhnutím.
Hluboké břišní dýchání zajišťuje silnou masáž srdce a vnitřních orgánů, která stimuluje a podporuje jejich činnosti. Správné hlubové dýchání do břicha posiluje břišní svalstvo. Dojde-li k ochabnutí těchto svalů, bránice a vnitřní orgány poklesnou a vyvíjejí výrazný tlak na pánevní dno.
Dobré je lehnout si na záda, pokrčit kolena, položit si obě ruce pod pupík. Nosem se pomalu nadechnout a snažit se dýchat do svých rukou, při správném provedení se břicho vydouvá a roztahuje (pozor aby se břicho naopak nepropadalo!!) Položené ruce na břiše pomáhají stimulovat místo kam dýchat. Následně pomalu a dlouze vydechnout ústy až do úplného výdechu. Břicho klesá a propadá se.
Dýchání se provádí volně a přirozeně, nezadržuje se dech!
Cílem tohoto kroku je naučit se odděleně stahovat svaly konečníku a pochvy od svalů hýžďových či břišních, které se při cvičení mohou "nechtěně" také zapojovat. Ty ale s pánevním dnem nemají nic společného a jejich zapojování je nežádoucí. Pro nácvik izolace je vhodné zavedení dvou prstů do pochvy, prsty od sebe mírně oddálit a snažit se stahovat svaly pánevního dna. Pokud tlak těchto svalů nutí prsty se přibližovat, je jistota, že cvičení probíhá správně. Při cvičení pomůže představa, že se vtahuje pochva a konečník do těla.
V této fázi se trénuje udržení stahu po dobu jedné až sedmi sekund. Počet opakování Kegel doporučuje od 80 do 300 stahů za den. Tzn. cvičí se v průběhu celého dne (v dopravním prostředku, při sledování televize, ...). Tyto čtyři fáze se provádí nejprve vleže a po jejich zvládnutí může člověk zkusit ztížené polohy - sed nebo stoj.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu