Musím začít od začátku. Mám syndrom bílého pláště (znáte to, rozbuší se vám srdce, zvedne se tlak, nervózně si hledám monotónní opakující se pohyb - jako je cvakání prupiskou, rytmické pohupování nohou...) a bytostně nesnáším vynucovanou autoritu, kdy je rodička pro nemocniční personál "kusem masa na stole" či pořadovým číslem v zápisu v knize porodů. A je k ní přistupováno jako k téměř nesvéprávné osobě, za kterou rozhoduje lékař, a ani neuzná za vhodné ji informovat o dění, natož tak ji brát jako rovnocenného partnera a ve vzájemně respektujícím prostředí spolupracovat bez zbytečného povyšování se ve stylu "já jsem lékař a ty jsi JEN PACIENT, tak mlč a poslouchej mne na slovo".
U obou porodů jsem měla připraven porodní plán a většinu prvního těhotenství jsem nasosávala informace jako houba, o možnostech, variantách, standardním postupu u porodu, možných komplikacích apod. A srovnávala jsem se svými přáními a potřebou zachování určité formy soukromí a sebeúcty i v takové intimní situaci.
Považuji za absolutně zásadní, aby rodička věděla pokud možno co nejvíc a maximálně rozuměla, co se děje s ní, s jejím tělem, a že ona rodí, ne personál. Ona přivádí dítě na svět a v tu dobu je nejdůležitější na světě a prostě musí být v pohodě, aby porod byl v pohodě a děťátko také.
Mě pomáhalo rozumět zkratkám v záznamech v těhotenské průkazce. Není pro mne dostačující, že mi lékař řekne "všechno je v pořádku, příště se uvidime xy". Mluvila jsem o obavě z placenty, která do téměř 30 tt překrývala děložní vchod - ano, je to v pořádku, pro případ porodu sekcí, ale ten jsem nechtěla automaticky. Zjišťovala jsem, proč jsou děti uložené koncem pánevnim a jaké jsou různé varianty této polohy, která je nejlepší pro přirozený porod... Mluvila jsem s porodni asistentkou o možnostech rodit KP dítě mužského pohlaví - dle lékaře jako druhorodička "žádný problém", PA se už tak vesele netvářila a mluvila se mnou o různých rizicích porodu KP přímo pro mne (rodila se mnou první porod, znala tak průběh a rozsah poporodnich poranění).
Bez toho, abych byla sama připravena o různých věcech, vyskytujicich se během těhotenství a porodu, mluvit, a k věci (= umím pojmenovat a rozumím významu), mám za to, že by oba porody probíhaly k mému totálnímu depresívnímu znechucení. Takto jsem si do určité míry mohla řídit a korigovat běh událostí.
Měla jsem obrovské štěstí na vynikající porodni asistentku, která umí báječně podporovat vyhukané prvorodičky, pomáhat jim ulevovat od bolesti a nesahat hned po injekci či léku na utlumení. Která bere druhorodičky rovněž za partnery a členy jednoho týmu, který má za cíl přivést dítě na svět. Která rozumí tomu, že si matka chce spolu s dítětem prožít ten zážitek v nejčistší formě - zázrak zrození. Která si přečte porodní plán a řekne "seznámila jsem se s vašimi přáními, považuji je za reálná a uvidíme, jak budeme během porodu postupovat" a skutečně se přáními řídí a během porodu konzultuje, informuje a nabízí varianty! Moc si toho vážím!
Takže pro mne absolutně přirozený porod je ten, do kterého je zvenčí zasahováno úplně minimálně, pokud to jde, nechává se vše plynout přirozeně a samovolně.
Jako druhorodička vnímám, že jsem měla výhodnější pozici - přijela jsem do nemocnice otevřená na 8, komunikovala jsem se svým tělem a uměla pracovat s každou situací, která nastala. Věděla jsem, co bude následovat, kdy, jak, co a proč se bude dít. Pro mne to znamenalo hodně. Pro někoho nepředstavitelné = ideální by bylo odevzdat se do rukou lékaře hned na příjmu a nechat vše na protistraně.
Upřímně ovšem dodávám, že bez lékařského zásahu bych nepřežila ani jeden porod (z důvodu rozsáhlých porodnich poranění a v druhém případě nutnosti okamžité operace pod celkovou anestezií, kterou přišel odoperovat pan primář chirurgie, porodník si jej přímo vyžádal).
Proto hlasuji za rozumné řešení - přirozený porod s přítomností nemocničního personálu a vybavení. Jde o minuty.
Musím bohužel konstatovat, že moderní medicína někdy v obavě o zdraví a život pacientů zapomíná, že jsou to v prvé řadě lidé se svými potřebami a že to, co bylo hromadu let standardní, je dnes považováno za alternativní.