Za rizikové těhotenství se považuje takové, kde byl zjištěn nějaký rizikový faktor1 nebo faktory, ale těhotenství24 probíhá dosud normálně. Udává se, že jde asi o 30% těhotenství.
Přesná hranice mezi rizikovým a patologickým těhotenstvím není jasně dána. Péče o patologické těhotenství a obvykle i o rizikové těhotenství by měla probíhat v speciálních poradnách, nebo v perinatologických centrech.
říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:
V případě, že lékař zjistí těhotenství a nastávající maminka by mohla svým zaměstnáním ohrozit zdraví své, či děťátka, bude jí vystavena neschopenka. Nemocenská u rizikového těhotenství je brána, tak jako každá pracovní neschopnost, při které náleží nemocnému (těhotné) výplata nemocenské dávky. Jestliže budoucí maminka byla účastna posledních 270 dní na nemocenském pojištění, 6-8 týdnů před porodem29 nastoupí na PPM - Peněžitou pomoc v mateřství3, lidově řečeno mateřskou. v případě, že nárok na PPM nevznikne je možno nemocenskou čerpat až do 6. týdne po porodu - šestinedělí10.
Výplata nemocenské dávky se vypočítává (podobně jako PPM) z 60% denního vyměřovacího základu za posledních 12 měsíců před nástupem do pracovní neschopnosti.
Právní úprava v platném znění §56 odst. 6 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění mluví o tom, že vycházky těhotným ženám může ošetřující lékař stanovit a povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu budoucí maminky a který nebude narušovat "léčebný" režim. Lékař může povolit vycházky nejvýše na 6 hodin denně mezi 7-19 hodinou. Výjimku může udělat lékař v případech mimořádných náročných léčebných plánů, při probíhající intenzívní léčbě, při nepříznivých vedlejších účincích léčby nebo při celkově závažném stavu nemocného, který neumožňuje pacientovi, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek. Lékař však může na popud pacienta zažádat příslušný orgán nemocenského pojištění o udělení výjimky, aby si pacient (těhotná žena) volil dobu vycházek dle svého aktuálního zdravotního stavu. V případě souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění lze povolit úpravu vycházek po dobu 3 měsíců a to i opakovaně.
Z výše uvedeného tudíž vyplývá, že neomezené vycházky lékař povolit nemůže, lze jej však požádat o rozšíření vycházek na maximální výši 6 hodin denně a/nebo jejich úpravu tak, aby budoucí mamince vyhovovala.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu