Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která náleží rodičům dítěte buď po skončení nároku na Peněžitou pomoc v mateřství (PPM)2 nebo ode dne narození29 miminka, pokud nárok na PPM nevznikne. Rodičovský příspěvek se pobírá vždy na nejmladší dítě v rodině a to do jeho 4 let. Současné pobírání rodičovského příspěvku a PPM není možné. Výjimkou se může stát situace, kdy je PPM nižší než-li rodičovský příspěvek (RP), rozdíl bývá rodiči doplacen.
O tento příspěvek může zažádat maminka či tatínek dítěte. U tatínka je nutné, aby byl zapsán v rodném listu11 dítěte jako otec. Žádost se podává ještě před ukončení PPM. Pokud rodič nárok na PPM neměl, žádá ode dne narození miminka.
Žádosti o rodičovský příspěvek vyřizují Úřady práce, konkrétně pracoviště státní sociální podpory. Žádosti jsou vyřizovány podle místa trvalého bydliště osoby, které se tato sociální dávka týká, v praxi je tato osoba nazývána osobou oprávněnou.
V současné době je vyplácení rodičovského příspěvku variabilní. Měnit výši příspěvku mohou rodiče, kteří byli účastni nemocenského pojištění, nebo alespoň jeden z rodičů. Výši příspěvku je možné měnit 1x za tři měsíce.
U rodičů, z nichž nebyl ani jeden účasten nemocenského pojištění, není možná volba výše vypláceného RP.
Od 1.1.2012 může rodič umístit děťátko starší dvou let do jeslí či mateřské školky, aniž by ztratil nárok na rodičovský příspěvek.