Čerpání rodičovské dovolené a pobírání rodičovského příspěvku nemusí být nutně totožná záležitost. Nárok na pobírání rodičovského příspěvku (RP) má rodič, pečující osobně po celý kalendářní měsíc o děťátko, které je nejmladší v rodině a to do věku jeho 4 let. V současnosti je situace taková, že délku a výši RP lze za jistých podmínek měnit a to každé tři měsíce.
Více v článku Rodičovský příspěvek2.
Zaměstnavatel je povinen poskytnout rodičům, podle § 196 zákoníku práce, ať už mamince či tatínkovi, rodičovskou dovolenou (RD) do dovršení 3 let věku děťátka. Tzn. že pokud si maminka zvolí pouze dvouletou variantu čerpání rodičovské dovolené, je oprávněna délku RP prodloužit až do tří let věku dítěte. Pokud se však maminka rozhodne být s děťátkem doma až do jeho dovršení 4 let, je nutný souhlas zaměstnavatele. V takové situaci zpravidla čerpá maminka poslední, tudíž 4. rok, pouze neplacené pracovní volno.
Díky možnostem volby čerpání rodičovského příspěvku může dojít k situaci, kdy je již celkový RP 220 000 Kč řádně vyčerpán, ale doba rodičovské dovolené stále trvá. V takovém případě již nemají maminky (tatínkové) do konce rodičovské dovolené nárok na žádný příspěvek. Ovšem po zbytek rodičovské dovolené je rodič oproštěn od platby sociálního a zdravotního pojištění, které v takové situaci hradí stát. Péče o děťátko do jeho dovršení 4 let je započítáváno jako náhradní doba pojištění a tato doba je zohledněna následně při výpočtu důchodu.
V současnosti stoupá počet maminek, které mají zájem si při rodičovské dovolené přivydělat nějakou tu korunku navíc a obohatit tím rodinný rozpočet. Maminka není povinna informovat svého zaměstnavatele o přivýdělku u jiného zaměstnavatele.
V roce 2014 se nechystají žádná omezení u rodičů, čerpajících rodičovskou dovolenou, v případě, že má děťátko více než dva roky. U dětí do dvou let je omezena docházka do jesliček na 46 hodin měsíčně. Je tedy možné současně pracovat a pobírat rodičovská příspěvek.
Asi nejvýhodnější forma přivýdělku je dohoda o provedení práce, tímto způsobem vzniká možnost odpracovat pro jednoho zaměstnavatele až 300 hodin ročně. Do výše finanční odměny 10 000 Kč měsíčně navíc nevzniká povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění, což je další velkou výhodou.
Během čerpání rodičovské dovolené není možno dát mamince či tatínkovi (zaměstnanci) běžnou výpověď pro nadbytečnost, protože jsou v tzv. ochranné lhůtě, i přesto je však možné na rodičovské dovolené výpověď dostat.
Nejčastější příčiny výpovědi při rodičovské dovolené jsou:
Otěhotní-li maminka v průběhu pobírání rodičovského příspěvku na starší dítko a obdržela-li od svého zaměstnavatele během rodičovské dovolené výpověď, nárok na další mateřskou dovolenou jí vzniká, pokud nastoupí na MD ( tzn. 6- 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu74) ještě během ochranné lhůty, což je 180 dní ode dne ukončení pracovního poměru. Také výše PPM - peněžité pomoci v mateřství - mateřské2 bude vypočítána stejně jako u prvního děťátka.
V případě prodeje firmy přecházejí všechny pracovněprávní vztahy na nového majitele, kupce firmy. V takovém případě je nutné, aby maminka nového majitele/zaměstnavatele kontaktovala, ačkoliv se ze zákona nachází v ochranné lhůtě, mohlo by se stát, že v okamžiku návratu z rodičovské dovolené by mohla obdržet výpověď pro nadbytečnost. Je tedy vhodné zjistit předem, zda-li bude mít nový zaměstnavatel pro maminku po RD uplatnění, v případě, že ne, získá tím maminka dostatek času pro hledání nového zaměstnání.
Zde je uvedeno několik bodů, které stojí za povšimnutí pro úspěšný návrat do zaměstnání:
Je tedy možné vrátit se do zaměstnání, přerušit tím rodičovskou dovolenou a v případě potřeby na ni opět nastoupit.