Přídavky na děti

Přídavky na děti patří do systému státní sociální podpory a poskytují se v závislosti na výši příjmu. Na přídavek má nárok nezaopatřené dítě, pokud rozhodný příjem rodiny za minulý kalendářní rok nepřevýšil hranici 3,4násobku životního minima rodiny. Rozhodný příjem pro nárok na přídavek na dítě se počítá vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Každé čtvrtletí se bude prokazovat rozhodný příjem za předcházející kalendářní čtvrtletí. Za příjem se považuje i rodičovský příspěvek.

Rozhodný příjem rodiny

Je tedy čistý měsíční průměr příjmů rodiny za rozhodné období. Žadatel si musí sám vypočítat nebo pomocí kalkulátorů dostupných na internetu zjistit, zda jeho rozhodný příjem k této dávce nepřekročil určenou hranici životního minima.

Společně posuzovanými osobami jsou zejména:

  • nezaopatřené děti,
  • nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí,
  • manželé, partneři nebo druh a družka,
  • nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou sólo (osamělí), a prarodiče nezaopatřených dětí, pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

Pokud je třeba, aby některá ze společně posuzovaných osob nebyla započítána, je nutné podat žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob (například když otec dětí s rodinu nežije, tak se jeho příjem neposuzuje).

Kdo může o přídavek na dítě žádat

Do zletilosti dítěte, tzn. do jeho 18 let věku o tento přídavek může žádat rodič nebo osoba, která je soudně či zákonně zmocněna dítě zastupovat, např. poručník či pěstoun.

Dítě starší 18 let může o dávku zažádat samo.

Podmínky pro nárok na přídavek na dítě

Primární podmínkou pro nárok na tuto dávku je trvalý pobyt a bydliště na území České republiky žadatele a osob, které jsou společně s ním posuzovány, tzn. členové rodiny. Ve výjimečných případech může být podmínka trvalého bydliště Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) prominuta.

Přídavky na dítě jsou rozlišeny do třech různých výší a to podle věku dítěte.

Věk dítěteMěsíční výše přídavku na dítě
do 6 let věku830 Kč
6-15 let970 Kč
15-26 let1 080 Kč

Nárok na přídavek na dítě lze uplatnit i tři měsíce zpětně od měsíce, kdy byl nárok přiznán.

Výše přídavku na dítě ve zvýšené výměře

Přídavek na dítě se zvyšuje o částku 500 Kč na dítě v případě, že alespoň jeden z rodičů má příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti či dávky nahrazující tento příjem. Dávkami nahrazujícími příjem jsou dávky nemocenského pojištění: nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, dávky důchodového pojištění (starobní či invalidní důchod), podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 let věku a rodičovský příspěvek, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství.

Výše přídavku na nezaopatřené dítě ve zvýšené výměře činí měsíčně:

  • u dítěte ve věku do 6 let věku 1 330 Kč,
  • u dítěte od 6 do 15 let věku 1 470 Kč,
  • u dítěte od 15 do 26 let věku 1 580 Kč.

Rodiny, které uvedené příjmy nemají, budou nadále pobírat přídavek na dítě v dosavadních (základních) částkách.

Kde a jak žádat

Žádost o přídavek na dítě se podává osobně na úřadu práce v místě trvalého bydliště, poštou či prostřednictvím datové schránky. Je zapotřebí mít vyplněný předepsaný formulář, který je možno získat buď prostřednictvím webových stránek, nebo na kterékoliv pobočce úřadu práce. Žádost lze podat i elektronickou poštou prostřednictvím webových stránek MPSV v případě, že žadatel vlastní certifikát pro elektronický podpis.

Formuláře poskytuje v tištěné podobě úřad práce nebo je lze stáhnout na webových stránkách MPSV.

Co dělat v případně zamítnutí

Nárok na přídavky na děti je limitován celkovým příjmem posuzované rodiny. Nárok na tuto dávku nemusí vzniknout z důvodu nedodání potřebných dokladů nebo v případě, že byly příjmy rodiny nesprávně spočítány (i toto se může stát). Způsob výpočtu by však měl být vždy přiložen k rozhodnutí. V případě zamítnutí existuje možnost odvolání, které je možno podat ihned následují den po převzetí obsílky. K odvolání má žadatel 15 dnů.

Text po odborné stránce zkontrolovalo:
Aperio
Společnost pro zdravé rodičovství
Právní a psychologická poradna pro rodiče 👇

aperio poradna


Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s přídavky na děti

Máš zkušenost s přídavky na děti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
desnazena  11. srp 2021

Podmínky a výška PnD se měnily, viz. odkaz