Porodné je dávka státní sociální podpory, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního nebo druhého živého dítěte. Spočítejte si, zda máte na porodné nárok.
Nárok na porodné mají pouze rodiny nebo maminky s nižšími příjmy. Toto číslo je v případě porodného definováno jako příjem nižší než 2,7 násobek životního minima. To, jaké je životní minimum pro vaši rodinu, si můžete spočítat v online kalkulačce*.
* U sociálních dávek, jako je třeba příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, porodné, rodičovský příspěvek apod., se zpravidla započítává čistý příjem. Čistá mzda ovšem nemusí být vždy totožná s tím, co je vyplaceno na bankovní účet (např. srážky ze mzdy, úplata za odebranou stravu apod. snižuje vyplacenou částku, ale do čistého příjmu pro dávku je třeba započíst celou částku). Jinak je to u příjmu OSVČ. Zde se započítá buď skutečný příjem (na základě daňového přiznání). Pokud není možné započítat příjem na základě DP (třeba z důvodu, že podnikání bylo zahájeno teprve v daném roce), pak se jako příjem počítá příjem ve výši 50% z průměrné mzdy v ČR.
Kdo | Výše životního minima (za měsíc) |
Jednotlivec | 4 860 Kč |
První osoba v domácnosti | 4 470 Kč |
Druhá a další osoba v domácnosti, která není nezaopatřené dítě | 4 040 Kč |
Nezaopatřené dítě do 6 let | 2 480 Kč |
Nezaopatřené dítě od 6 do 15 let | 3 050 Kč |
Nezaopatřené dítě od 15 do 26 let | 3 490 Kč |
Pro zjištění, zda váš příjem odpovídal požadavkům na získání porodného, je potřeba spočítat příjem rodiny v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Kalendářní měsíce jsou leden–březen, duben–červen, červenec–září, říjen–prosinec.
Jak už bylo psáno výše, do příjmů, které mají vliv na výpočet, se nezapočítává ani rodičovský příspěvek, ani přídavky na dítě. Započítat je ale kromě příjmů ze zaměstnání nutné případnou podporu v nezaměstnanosti nebo příjem invalidního důchodu.
Jestli máte nárok na porodné a v jaké výši, si můžete spočítat v této online kalkulačce.
Výše porodného činí 13 000 Kč u prvního živě narozeného dítěte, 10 000 Kč u druhého živě narozeného dítěte, u dvou a více narozených dětí 23 000 Kč. Pokud se vám narodí např. dvojčata, ale již doma jedno dítě máte, bude vyplacena částka jen za druhé narozené dítě, tedy 10 000 Kč.
Žádosti o poskytování dávek státní sociální podpory vyřizují krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu osoby, která má na dávku nárok, tj. oprávněné osoby. Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných MPSV. Formuláře žádostí naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. K Žádosti o porodné se přikládá rodný list dítěte/dětí.
Pokud jste o dávce nevěděla nebo s miminkem nechcete jít na úřad ihned, nemusíte se bát. O porodné si můžete požádat až do jednoho roku po narození dítěte. Pokud vám bude porodné schváleno, bude vám vyplaceno jednou splátkou nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce, a to ode dne, kdy došlo k rozhodnutí o jeho přiznání.
Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, i vy můžete o porodné žádat. Jediný rozdíl v posuzování nároku na dávku je v tom, že osoby samostatně výdělečně činné dávají k posouzení příjmy podle posledního podaného daňového přiznání.
Podle zákona o státní sociální podpoře se jako příjem z podnikání započítává vždy nejméně 50% průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.
Často se stává, že při narození prvního potomka jste na porodné kvůli vysokým příjmům ze zaměstnání neměla nárok, při narození druhého dítěte je vaše finanční situace jiná. Pokud tentokrát budete mít na porodné nárok, obdržíte porodné v částce jako na druhé dítě, tedy 10 tisíc korun. Částka se totiž odvíjí od skutečného pořadí narození dítěte, nepřidělení porodného na první dítě nemá na tuto praxi žádný vliv.
Text po odborné stránce zkontrolovalo:
Aperio
Společnost pro zdravé rodičovství
Právní a psychologická poradna pro rodiče 👇