Určení otcovství má právní pravidla. Není totiž možné zapsat do rodného listu dítěte „jen tak leckoho“. S tím jsou také spojeny i mnohé problematické situace, na které mohou matka i otec narazit. Jak se tedy otcovství určuje a jak probíhá proces zapření otcovství? To se dozvíš v našem článku.
Otcovství je ustanoveno zákony.
Otcovství lze určit před narozením, ihned po narození dítěte, ale stejně je to možné i po letech. Důležitým slovem v tomto případě je domněnka. Jelikož určení otcovství je v praxi bez DNA testů otcovství těžko prokazatelné, postupuje se právě na základě domněnek ukotvených v zákoně o rodině. Konkrétně se zohledňují tyto domněnky:
Domněnka, že testy otcovství podstupují jen podvedení muži, je naprosto mylná. Často se analýza DNA využívá i v mnohem komplikovanějších a náročnějších situacích – třeba při dokazování otcovství u soudu. Pojď se podívat, kdy se dá otcovství zjistit, jaký vzorek je zkoumán a co všechno lze zjistit.
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.
Možná jsi slyšela o vyšetření v těhotenství, které dokáže zachytit riziko Downova syndromu jen z krve matky. Jedná se o neinvazivní test, který je bezbolestný a bezpečný pro tebe i miminko. Dá se mu však na 100 % věřit a jaký by byl další postup, kdyby výsledky signalizovaly, že miminko může trpět nějakou vývojovou vadou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.