Otcovství

Určení otcovství má právní pravidla. Není totiž možné zapsat do rodného listu dítěte „jen tak leckoho“. S tím jsou také spojeny i mnohé problematické situace, na které mohou matka i otec narazit. Jak se tedy otcovství určuje a jak probíhá proces zapření otcovství? To se dozvíš v našem článku.

Otcovství

Otcovství je ustanoveno zákony.

Jak se určuje otcovství?

Otcovství lze určit před narozením, ihned po narození dítěte, ale stejně je to možné i po letech. Důležitým slovem v tomto případě je domněnka. Jelikož určení otcovství je v praxi bez DNA testů otcovství těžko prokazatelné, postupuje se právě na základě domněnek ukotvených v zákoně o rodině. Konkrétně se zohledňují tyto domněnky:

1. Manžel matky

  • První domněnkou je manželství - předpokládá se, že do vztahu nevstupuje žádná třetí osoba, respektive druhý muž. Manžel se stává otcem dítěte, jakmile se jeho manželce dítě narodí. V takové situaci není potřeba žádné prohlášení, na matrice se otec zapisuje automaticky.
  • Platí to i v případě, že došlo k rozvodu manželů a nejpozději 300 dní po rozvodu se rozvedené matce narodí dítě. Výjimkou je jen situace, kdy by se rozvedená matka do 300 dnů po rozvodu znovu provdala za jiného muže. Tehdy se za otce považuje její druhý (nový) manžel.

2. Souhlasné prohlášení rodičů na matrice

  • Druhá domněnka se týká partnerů, kteří nejsou oddáni, a matka nebyla vdaná za jiného muže 300 dní před narozením dítěte. Domněnku manželství zde tedy aplikovat nelze, a proto se otec zapisuje do rodného listu teprve tehdy, pokud spolu s matkou podají souhlasné prohlášení rodičů na matrice. Předpokládá se zde totiž, že pokud muž na matrice prohlásí, že je otcem dítěte, je jím i ve skutečnosti.
  • Opět zde však máme jednu, i když ne častou výjimku – souhlasné prohlášení na matrice může učinit jen zletilá osoba. V případě nezletilých otců je to možné jen u soudu.

3. Rozhodnutí soudu

  • Otcovství určené rozhodnutím soudu spadá pod třetí domněnku o otcovství, kterou lze uplatnit pouze v případě, že první dvě domněnky aplikovat nelze. Tedy matka a otec nejsou oddáni a rodiče z nějakého důvodu neučinili souhlasné prohlášení na matrice.
  • Při soudním rozhodnutí se berou v úvahu dvě související okolnosti – sexuální partner matky a datum narození dítěte. Pracuje se s domněnkou, že otcem dítěte je muž, který měl pohlavní styk s matkou dítěte v době, od které neuplynulo méně než 180 dní a více než 300 dní do narození dítěte.
  • Na rozdíl od prvních dvou domněnek, tato se dá uplatnit jen v případě, že některá z osob (matka či otec) podají návrh na soud. Ten se kromě určení otcovství, při kterém může nařídit i testy DNA, bude věnovat i vyživovací povinnosti a podmínkám setkávání rodičů s dítětem.

Zapření otcovství

  • Jelikož se otcovství určuje většinou jen na základě domněnek, počítá se s možností, že tyto domněnky nemusí být pravdivé. Právě z toho důvodu existuje možnost zapření otcovství. Přestože by se mohlo zdát, že k tomuto kroku přistupují pouze muži, učinit ho mohou i samotné dítě nebo matka. Nezletilé dítě však musí být zastoupeno opatrovníkem.
  • Otcovství lze za určitých podmínek zapřít v těchto lhůtách:
    • 3 roky od narození dítěte v manželství nebo po souhlasném prohlášení rodičů, pokud někteří z rodičů nabydou závažného podezření, že otec v rodném listě není biologickým otcem,
    • 3 roky od momentu, kdy osoba (otec, matka či dítě) nabyla závažného podezření, že otec zapsaný v rodném listě není biologickým otcem.
  • Mezi závažná podezření se řadí situace:
    • zdravotní problémy otce zapsaného v rodném listě, které by mu v této době znemožňovaly zplodit dítě,
    • odlišná genetika otce a dítěte, na kterou se přišlo například během procesu zjišťování, zda jsou otec a dítě geneticky shodní – třeba při darování orgánů, kostní dřeně atd.
  • Možnost zapřít otcovství nepřipadá v úvahu, pokud si to někteří z rodičů nebo dítě „jen“ přejí. Často je zapření otcovství požadováno například pro špatné vztahy v rodině, nezájem otce o dítě nebo při změně partnera matky, který by si chtěl dítě osvojit. Takové žádosti však u soudu neprojdou.

Testy otcovství

  • V soudních řízeních, která se věnují určování, ale i zapření otcovství, se využívá metoda analýzy DNA, tzv. testy otcovství. Odebírá se buď vzorek slin, nebo krve a na základě výsledků soud rozhodne, zda se otcovství určí nebo zapře.
  • Navrhne-li testy otcovství soud v rámci soudního řízení, jedná se o soudní znalecké testy a během odběrů vzorků musí být přítomen soudní znalec. V porovnání s komerčním testováním otcovství (pro vlastní informovanost v případech, ve kterých není zahrnut soud) jsou soudní znalecké testy i mnohem dražší.

Testy otcovství

Domněnka, že testy otcovství podstupují jen podvedení muži, je naprosto mylná. Často se analýza DNA využívá i v mnohem komplikovanějších a náročnějších situacích – třeba při dokazování otcovství u soudu. Pojď se podívat, kdy se dá otcovství zjistit, jaký vzorek je zkoumán a co všechno lze zjistit.


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Test Downova syndromu z krve matky

Možná jsi slyšela o vyšetření v těhotenství, které dokáže zachytit riziko Downova syndromu jen z krve matky. Jedná se o neinvazivní test, který je bezbolestný a bezpečný pro tebe i miminko. Dá se mu však na 100 % věřit a jaký by byl další postup, kdyby výsledky signalizovaly, že miminko může trpět nějakou vývojovou vadou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Nejen o otcovství na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s otcovstvím

Máš zkušenost s otcovstvím?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost