Neschopenka v těhotenství

Pojmem rizikové těhotenství jsou myšlena veškerá těhotenství24, kdy je oprávněné podezření, že nastávající maminka nebo miminko je zdravotně ohroženo. Jedná se např. o hrozící potrat13, předčasný porod20, placentární9 dysfunkce, nízko uloženou placentu17, krvácení v těhotenství3, Rh inkompatibilitu nebo podezření na vývojovou vadu miminka.
Neschopenka v těhotenství

Pokud lékař nastávající maminku shledá jako rizikovou, je pak nutné, aby nastoupila na nemocenskou - neschopenku v těhotenství.

Šest týdnů před plánovaným termínem porodu74 je pak lékařem neschopenka ukončena a těhotná žena nastupuje na mateřskou dovolenou (Peněžitou pomoc v mateřství- PPM)2. V případě, že nárok na PPM nevznikne, je možno nemocenskou čerpat až do 6. týdne po porodu29 - šestinedělí10. V době čerpání nemocenské není přípustný žádný přivýdělek.

Kdy vzniká nárok na nemocenskou

Jestli má či nemá budoucí maminka nárok na nemocenskou a následně i PPM záleží nejen na formě, ale i délce zaměstnání. Záleží také na tom, zda žena pracuje jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) nebo jestli se jedná o nastávající maminku bez zaměstnání.

Nastávající maminky zaměstnané

Výplata nemocenské dávky se vypočítává (podobně jako PPM) z 60% denního vyměřovacího základu za posledních 12 měsíců před nástupem do pracovní neschopnosti. Šest až osm týdnů před plánovaným termínem porodu nastupuje zaměstnaná budoucí maminka na mateřskou dovolenou - PPM.

Nastávající maminky nezaměstnané

Budoucí maminka, která nebyla zaměstnána a účastna posledních 270 kalendářních dní na nemocenském pojištění, nemá nárok po dobu těhotenství ani po porodu na žádné dávky související s nemocenským pojištěním.

Nastávající maminka OSVČ

Nastávající maminky OSVČ, které aktivně pracují, potřebují stanovit po dobu čerpání dávek nemocenského pojištění odpovědného zástupce, tzn. že po dobu čerpání těchto dávek nesmí osobně vykonávat svou práci. Je-li budoucí maminka OSVČ účastna nemocenského pojištění, dávky jsou následně řešeny stejně jako u zaměstnaných těhotných žen. Avšak jednou z podmínek pro vyplácení nemocenských dávek je účast na nemocenském pojištění po dobu 270 dnů v posledních dvou letech (před nástupem na PPM) a účast na nemocenském pojištění po dobu 180 dnů v jednom kalendářním roce (opět před nástupem na PPM).

Těhotné maminky nastupující na PPM z rodičovské dovolené

Těhotná maminka, která nastupuje na PPM z rodičovské dovolené má na mateřskou nárok pouze v případě, že na ni nastupuje do 3 let věku předcházejícího dítěte. Nastupuje-li na PPM později, tedy více než po třech letech věku předcházejícího děťátka a v mezidobí nepracovala, a nebyla tedy účastna nemocenského pojištění (270 dnů), nárok na další PPM nevzniká.

Nastávajícím maminkám, kterým nevznikne nárok na Peněžitou pomoc v mateřství, je ode dne porodu vyplácen Rodičovský příspěvek2.

Neschopenka v těhotenství a vycházky

Právní úprava v platném znění §56 odst. 6 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění mluví o tom, že vycházky těhotným ženám může ošetřující lékař stanovit a povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu budoucí maminky a který nebude narušovat "léčebný" režim. Lékař může povolit vycházky nejvýše na 6 hodin denně mezi 7. a 19. hodinou.
Neschopenka v těhotenství

Výjimku může udělat lékař v případech mimořádných náročných léčebných plánů, při probíhající intenzívní léčbě, při nepříznivých vedlejších účincích léčby nebo při celkově závažném stavu nemocného, který neumožňuje pacientovi, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek. Lékař však může na popud pacienta zažádat příslušný orgán nemocenského pojištění o udělení výjimky, aby si pacient (těhotná žena) volil dobu vycházek dle svého aktuálního zdravotního stavu. V případě souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění lze povolit úpravu vycházek po dobu 3 měsíců, a to i opakovaně.

Z výše uvedeného tudíž vyplývá, že neomezené vycházky lékař povolit nemůže, lze jej však požádat o rozšíření vycházek na maximální výši 6-ti hodin denně a/nebo jejich úpravu tak, aby budoucí mamince vyhovovala.

Více o neschopence v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.rodicka.cz/rizikove-tehotenstvi-a-nemocenska/
  2. http://www.aperio.cz/poradna/27194
  3. http://www.naseporodnice.cz/rizikove-tehotenstvi-nemocensk-davky-a-vyse-materske.php

Hodnocení a zkušenosti s neschopenkou v těhotenství

Máš zkušenost s neschopenkou v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
nikolilinkao2  21. říj 2020

Vrácení daní na neschopence a mateřské

Ahoj holky,
chtěla jsem poprosit, zda by mi někdo mohl spočítat, kolik mi vrátí + - na daních.
Od prosince roku 2019 do 18. května 2020 jsem byla v pracovní neschopnosti kvůli těhotenství, poté jsem rovnou přešla na mateřskou dovolenou, která mi bude končit 1. prosince. Syna má na daních napsaného manžel. Když jsem pracovala, měla jsem hrubou mzdu 28 000 Kč, nemocenskou okolo 17 000 Kč čistého měsíčně.
Předem děkuji.
barca98  30. kvě 2020

Těhotenství a nezaměstnanost. Na co mám nárok ?

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jak to je reálně, nikde jsem se pořádně nedohledala odpovědi. Skončila mi pracovní smlouva, byla jsem na neschopence a s partnerem se hbitě snažíme o dítě. Měli bysme jít teďka na inseminaci. Když se to povede, tak bych do práce určitě nenastoupila, protože to bude rizikové, nejsme úplně zdraví. Zajímalo by mě, když budu bez práce, jaký mám nárok na finanční podporu, a nebo jak to udělat, protože určitě nechci hlásit zaměstnavateli, jinak by mi mohl vypovědět smlouvu ... Jak to udělat, nastoupit do práce a doufat, že to zvládnu, a nebo zůstat doma, ale za jakou částku?
rituska88  16. bře 2014

Moje zkušenost

Pracuji jako zdr. sestra u praktického lékaře a k tomu musím navštěvovat nemocné i doma. Zaměstnavatel na moje těhotenství nebral žádné ohledy - k pacientům jsem musela jezdit i v 6.měsíci těhotenství, i když bylo náledí, řádila chřipka atd. Když jsem se na konci 6.měsíce nabourala a odřela auto (naštěstí se nic nestalo mně ani nikomu jinému), tak už jsem řekla dost. On mě pořád přemlouval, ať ještě v práci zůstanu, ale ohledy žádné nebral - že se nám v čekárně denně povaloval bezdomovec, já proto musela všechno pořád dokola dezinfikovat a měla strach, ať taky něco nechytnu, to vůbec neřešil. Ani to, že jsem mu několikrát řekla, že na návštěvy k nemocným už se bojím chodit, protože mám nízký tlak a točí se mi hlava, staří lidé si rádi povídají a já jak dlouho stojím, kolabuju.

Vím, že ze zákona je zaměstnavatel povinen přeřadit těhotnou na vhodnější práci nebo jí ušlý výdělek kompenzovat, ale to se u nás nestalo. Nakonec jsem se musela domluvit na gynekologii, kde mi v 7.měsíci těhotenství napsali neschopenku.

Takže jsem nyní doma za pár korun a ještě musím dodržovat vycházky, což je podle mě dost nesmyslné nařízení (v podobných případech jako jsem já) - nejsem nemocná, nemám žádné potíže, jen už prostě nemůžu vykonávat svoji práci, abych neohrozila sebe a miminko. Přítel dělá na směny, tak jsem byla zvyklá, když bývá třeba přes celý víkend v práci, jet k rodičům a být tam i přes noc, abych nebyla doma sama, kdyby se mi třeba udělalo zle nebo něco, ale to teď bohužel nemůžu.

Říkala jsem si, že si aspoň odpočinu, ale místo toho mám spíš pořád strach, že si třeba přes den lehnu a neuslyším zvonek, kdyby přišla kontrola. Nebo že budu ve vaně a nestihnu doběhnout ke dveřím. Jinak vycházky dodržuju, ale zrovna teď v neděli nadávám, protože přítel je od 6 do 18 hod. v práci, já mám vycházky od 13 do 19 hod. a nemáme doma ani rohlík, protože bydlíme na malé obci, kde je obchod otevřený jen dopoledne a já jsem si prostě netroufla ty vycházky porušit.

Podle mě by se tohle mělo nějak upravit a nestresovat těhotné omezenýma vycházkama - zvlášť, když třeba mají doma ještě další malé dítě nebo jim bývá špatně nezávisle na denní době.
17 lidí považuje za užitečné