Miminko je na cestě a vás čeká výběr kočárku. I když se může zdát, že jde o jednoduchou záležitost, správný výběr můžete během užívání několikrát ocenit a naopak si ten špatný i vyčítat.
Sháníte-li kočárek, zkuste se zaměřit na to, do jakého terénu/prostředí kočárek sháníte. Ve městě můžete uvítat zcela jiné vlastnosti kočárku než na vesnici, na pláži, na horách, atp. Pokud se s kočárkem budete pohybovat hlavně ve městě, po upravených chodnících, zaměřte se na otáčivé přední kolečka, se kterými vyjedete lehce na každý obrubník a nastoupíte i do autobusu. Výhodou je i rychlé složení kočárku do kufru auta.
V opačném případě, pokud se pohybujete spíše po náročnějších terénech, je dobré mít kočárek s kvalitními odpruženými koly a s větší váhou na udržení stability.
Ročnímu období, ve kterém se dítě narodí, zkuste přizpůsobit výběr korbičky. Pro děti narozené v zimních měsících je vhodná hluboká a zateplená korbička, do které se vejde i fusák. Na teplé měsíce můžete mít připravenou korbičku menší - to ale záleží i na velikosti dítěte.
V případě kol platí, že jsou ve všeobecnosti stabilnější čtyřkolky než trojkolky. V tomto případě se oplatí myslet na bezpečnost, protože stabilita je jednou z důležitých vlastností každého kočárku. Dražší tříkolky většinou mají zadní kola lehce zkosená (simulace vozíčků pro handicapované sportovce), ale levnější tříkolky tuto možnost nenabízí, a tak je rozdíl ve stabilitě velký.
Výhodou trojkolek ale je, že jsou lehčí a dají se ovládat i jednou rukou. Nedají se však pohupovat. S trojkolkami je i docela těžké vyjít po schodech po určených kolejničkách.
Variant koleček u kočárků je také více a proto je dobré zaměřit se při výběru kočárku i na ně.
Každopádně jsou lepší větší kola než menší.
V současnosti má už většina kočárků otočná kolečka, protože jsou vhodná v běžných podmínkách. Ve složitějších, hůře přístupných terénech by se ale mohla odlomit. Někteří výrobci kočárků už ale u jednotlivých modelů nabízejí možnost dvou variant koleček - s pevnými i otočnými kolečky.
Zkuste se zaměřit jak na rozměry korby, tak na její výšku od země.
Korbička by měla být dost velká (+/- 80cm) a pevná, protože v ní dítě tráví až 7 měsíců života. Na spodní části by měla být termoizolace a matrace. V případě, že vybíráte kočárek, který sportovní část nemá samostatně, ale je součástí korbičky, je důležitá i polohovatelnost této korby do lehu a sedu. Neměly by se zde nacházet žádné vyčnívající části ani mezery, ve kterých by mohlo dítě uváznout. Přechod do sportovní části, tedy do sedu, je navíc pediatry doporučován až tehdy, začne-li dítě samo sedět.
Čím výše bude korba od země, tím pohodlnější bude obsluhování dítěte maminkou, tatínkem, protože se nebudete muset k dítěti hrbit a sklánět.
Rukojet by měla být výškově nastavitelná a spojená, protože zajistí lepší ovladatelnost kočárku.
Ke každému kočárku nabízí jeho výrobci množství doplňkového příslušenství, které je součástí kočárku a nebo ho u nich můžete dokoupit. Takovým klasickým příslušenstvím může být například:
Zkuste se, i přes ujišťování prodavačů, vyhnout bavlně, která se během užívání kočárku velmi rychle opotřebovává a nový kočárek tak může velmi brzy vypadat jako po x-tém dítěti. Je vhodné, aby byla boční strana korby, přední zábrana a prostor okolo botiček dítěte z omyvatelného a odolného materiálu, který můžete popřípadě i vyprat.
Barva je opravdu velmi individuální záležitostí. Obecně ale platí, že se světlý kočárek rychle zašpiní a naopak tmavý může na sluníčku rychle vyblednout.