Jedním ze způsobů přepravy malých dětí na jízdním kole je použití přívěsného vozíku za kolo. Tato varianta přepravy bývá udávaná coby nejbezpečnější. Dnešní trh nabízí několik druhů přívěsných vozíků pro děti - podle náročnosti tras, počtu přepravovaných dětí , nebo nutnosti odpružení atp..
Vozíky za kolo určené k přepravě dětí se tak stávají jedny z nejoblíbenějších variant pro cestování a cykloturistiku s dětmi.
V současnosti nabízí trh vozíky nejrůznějších velikostí, typů a značek. Některé dokonce neslouží jen jako vozík za kolo, ale dají se přestavět na sportovní kočárky, vybavené malým otočným kolečkem nebo na tzv. "jogger" vozíky s větším a pevně umístěným kolem vepředu. Tyto verze jsou ideální zvláště pro sportovně založené rodiny. Výborně se hodí pro in-line bruslení nebo běh. Na tyto aktivity je však nutné vlastnit vozík za kolo, který takový doplňkový set podporuje. Je však nutno mít na paměti, že kočárkový set slouží jen pro tlačení vozíku před sebou, jeho použití za kolem by mohlo být velmi nebezpečné!
Při nákupu vozíku za kolo by rodiče měla zajímat zejména bezpečnost a funkčnost. Vzhled a cena by měly být až druhotnými faktory. Přeci jen, jde hlavně o zdraví a bezpečnost děťátka.
Je-li vozík za kolo vybaven kojeneckou vložkou nebo autosedačkou10, je možné přepravovat i velmi malé miminko. Bezpečnostní vložky a autosedačky zajišťují ochranu miminka před otřesy a výkyvy. V případě, že vozík neobsahuje tyto bezpečnostní prvky pro miminka, je možno převážet dítko až ve věku, kdy zcela samostatně sedí a dokáže držet hlavičku. Při koupi vozíku za kolo pro velmi malé děťátko je vhodné nejprve vyzkoušet, zda-li se do vybraného modelu kojenecká autosedačka vejde a zda ji bude možné uvnitř připevnit bezpečnostními pásy.
Dítě lze ve vozíku za kolo převážet cca do 4 - 5 let, poté už se tam zpravidla nevejde.
Na dnešním trhu jsou k mání vozíky za kolo jednomístné, ale i dvoumístné. Je třeba však myslet na to, že k miminku v autosedačce se již sourozenec nevejde. Pokud však ve vozíku za kolo žádná přídavná sedačka není, je v něm dostatek místa pro dvě děti a třeba i domácího psího mazlíčka.
Dvoumístné vozíky za kolo mají ve výbavě dvě zcela samostatné sedátka, tudíž má každé dítko pro sebe dostatek prostoru. Cenová relace kvalitního vozíku za jízdní kolo pro jedno dítko se pohybuje kolem 6-7 tisíc Kč. V případě dvoumístného vozíku je to cca o tisícikorunu více.
V současné nabídce vozíků za kolo je možno se setkat s variantou spíše sedícího nebo spíše ležícího dítěte. Vozíky, které jsou kvalitnější a dražší jsou povětšinou přizpůsobeny pouze pro polohu sedu, která sice možná není pro děťátko tolik pohodlná, ale je bezesporu bezpečnější. Děťátko ve vodorovné poloze neleze bezpečně připoutat a hrozí tak v případě nárazu jeho sklouznutí ze sedačky. Mnohem více bezpečnější je tzv. polosed, který umožňuje jak dostatečný výhled děťátka během jízdy, tak i jeho pohodlný spánek.
Ačkoliv vozík za kolo velmi rozšiřuje možnosti cestování s malými dětmi, je vhodné pomýšlet zejména na bezpečnost. Vozíky za kolo nejsou určené k jízdě po frekventovaných silnicích I. a II. třídy, po kterých jezdí kamiony. Přídavný vozík za kolo je pouhých 15 - 20 cm nad silnicí a děťátko by tak bylo vystaveno velmi prašnému prostředí a výfukovým plynům. Nejvhodnější je proto plánovat trasu po cyklostezkách, kde si vychutná jízdu jak rodič, tak i děťátko.
Vozík za kolo by měl být vždy vybaven bezpečnostními prvky, jsou jsou odrazky, reflexní pásky nebo i zadními světly. Děťátko převážené v přívěsném vozíku za kolo nemusí mít na hlavičce dětskou ochrannou přilbu5.