Přimět nemocné dítko k tomu, aby správně drželo teploměr je téměř nadlidský úkon, proto by měl být kvalitní teploměr součástí každé domácí lékárničky. V současnosti nabízí trh mnoho variant teploměrů. Velmi oblíbené jsou teploměry digitální, kterými lze měřit teplotu nejen v podpaží, ale i v ústech či konečníku. Revoluci v měření teploty pak přinášejí dotykové infračervené teploměry, které poskytují nejpohodlnější a nejrychlejší způsob měření tělesné teploty v uchu a na čele.
Tento teploměr byl velmi oblíbený, avšak od roku 2009 je jeho prodej zakázán dle směrnic Evropské unie. V některých nemocnicích je však stále možné se s ním setkat.
Použití tohoto teploměru je stejné jako u teploměru rtuťového, avšak kapalinový teploměr neobsahuje jedovatou rtuť.
Ceny digitálních teploměrů se pohybují v řádech stokorun.
Výhodou tohoto teploměru je, že nejprve utiší miminko a zároveň změří jeho tělesnou teplotu. Problémem však může být i obyčejná rýma, při které nemůže miminko pořádně dýchat nosíkem a také hrozí, že dudlík vyplivne, čímž bude naměřená tělesná hodnota nepřesná. Cena digitálního teploměru v podobě dudlíku je kolem 200 Kč.
Tento teploměr je vyroben na základě nejnovějších poznatků medicínských diagnostických technologiích. Bezdotykovým teploměrem lze měřit teplotu na bříšku, středu čela, v podpaží, na krku a pod ušním boltcem.
Technologie bezdotykového měření tělesné teploty spočívá ve snímání a převádění elektrického signálu přes speciální senzor, který následně zobrazí informace o naměřené teplotě na digitálním displeji. Díky tomuto principu je měření velmi rychlé. Je však důležité dodržet přesně pokyny výrobce k co nejpřesnějšímu měření tělesné teploty. Cena bezdotykového teploměru se pohybuje cca od 800 Kč výše.
Tímto dotykový infračervený teploměr se měří teplota na čele nebo v uchu. Teploměr se přiloží k pravému či levému spánku, po zapnutí se jemně přejíždí okolo dané oblasti měření. Průběh skenování (měření) provází zvukový signál - pípání, které signalizuje měření.
Systém infračerveného teploměru lze přirovnat k lidskému oku, kdy oční čočka slouží jako optika, a záření, které vydává měřené dítě (osoba), dopadá přes atmosféru na fotocitlivou vrstvu. I zde platí, že je nutné dodržení pokynů od výrobce k co nejpřesnějšímu měření teploty. Cena infračerveného osobního teploměru se pohybuje od 350 - 2 300 Kč.
Tento teploměr se prodává ve formě proužku či pásku, který je pokryt okénky s teplotami. Tento proužek se přilepí dítěti na čelo, přičemž teplotu udává rozsvícené okénko s nejvyšší naměřenou hodnotou. Tento způsob měření však není příliš spolehlivý. Cena se pohybuje cca od 29 Kč.
Tělesná teplota se u děťátka během dne mění a nejvyšší bývá zpravidla v odpoledních hodinách. Závisí také na dalších faktorech, jako je aktivita dítěte atp.. Horečkou1 v dětském věku je označován stav, kdy dojde k vzestupu tělesné teploty nad 38 °C, pokud je naměřená hodnota menší než 38 °C, není třeba ji nějak ovlivňovat. V případě, že teplota vystoupí nad tuto hodnotu, je možné ke snížení horečky použít léků2 k tomuto určených nebo využít fyzikálních principů srážení teploty (zábaly a pod.).
V každém případě je nutné posoudit celkový stav dítěte, protože nemocné může být i bez zvýšené teploty či horečky. V případě jakýchkoli pochybností je vhodná návštěva dětského lékaře.