Spací pytel

Spací pytel je velmi praktická součást výbavičky18 děťátka. Zaručuje klidný spánek dítěti bez odkopání přikrývky a možného nachlazení. Spací pytel je určený pro děti kojeneckého věku. Pro jejich klidný spánek je spací pytel vhodnější než deka, peřina či jiná přikrývka, neboť děťátko si v něm udržuje ideální teplotu. Novorozenec se nemůže při spánku ve spacím pytli přehřát.
Spací pytel

V porodnici24 a prvních pár týdnů po příjezdu domů maminky své dítě upevňují v zavinovačce3. Když dítě ze zavinovačky vyroste, přemýšlí mnoho maminek nad tím, jak a v čem bude jejich dítě poté spát a zda jej mají přikrývat rovnou dekou nebo peřinou nebo zda pořídit právě spací pytel.

Spací pytel se uzavírá na patentky a v horní polovině svým vzhledem připomíná styl dětských dupaček7, kdy má otevřený krk a otevřený prostor pro ruce. Výhodou spacího pytle je během cestování s dítětem2 a spaní v různých hotelích nebo u příbuzných skutečnost, že dítě spí v alespoň trošku známém "prostředí".

Druhy spacího pytle

Spací pytle se liší podle značky a výroby, které sehrávají důležitou roli při používání vhodných materiálů a také při vlastnostech spacího pytle. Spací pytle se dělí:

Spací pytel

  • Podle tloušťky použitého materiálu:
    • letní tenké pytle - s označením TOG 1.0,
    • hrubší zimní pytle - s označením TOG 2.5,
    • bambusové,
    • s vatelínom,
    • flísové,
    • bavlněné,
    • froté.
  • Podle věku dítěte: délka spacího pytle je ve velikostech 60, 75, 90 a 105 cm. „Rostoucí“ spací pytle se přizpůsobují růstu děťátka. Jsou také pytle pro starší děti a pro děti předškolního věku.

Spací pytle pro předškoláky

U starších batolat2 a předškoláků se dá snáze určit, ve které poloze se jim lépe spí a podle toho mohou rodiče také snáze vybrat nejvhodnější spací pytel. Pokud dítě spí nejraději na bříšku nebo na zádech, je vhodné vybrat takový spací pytel, který má uzavírání na boku. Spí-li dítě raději na levém nebo pravém boku, měl by být uzávěr umístěn ve středu spacího pytle.

U starších děti je také velké množství různých typů látek a jejich vzorů. Děti si mohou podle svých zálib a koníčků vybrat také spací pytel určený přímo pro ně. Chodí-li děti spát se strachem ze samoty nebo ze tmy, je spaní ve spacím pytli, na který jsou zvyklé v podstatě od prenatálního vývoje, jasnou volbou. Spací pytel jim zajišťuje alespoň trošku bezpečí.

Velikost spacího pytle

Při koupi spacího pytle se musí maminky zaměřit hlavně na jeho velikost, která je důležitá hlavně u těch nejmenších dětí. Důležitá je délka a šířka spacího pytle, aby nedošlo ke vklouznutí dítěte dovnitř a k možnému udušení, nebo aby dítě nebylo v pytli příliš utěsněno a mělo málo místa k pohybu. Nejmenší velikost spacího vaku je určena dětem od narození do 6. měsíce. Některé typy spacích vaků jsou vyráběny také s odnímatelnými rukávy.
Spací pytel

Tabulka velikostí spacích pytlů:

Věk dítěte0 - 6 měsíců6 - 18 měsíců18 - 36 měsíců3 roky - 6 let
Šířka ramenní části25 cm28 cm28 cm35 cm
Šířka hrudní části32 cm37 cm37 cm45 cm
Šířka spodní části (u nohou dítěte)44 cm55 cm58 cm68 cm
Délka spacího pytle70 cm90 cm110 cm130 cm

Tabulka je pouze orientační a rodiče by si měli vždy zjistit, zda velikostně zvolený spací pytel odpovídá také velikosti jejich dítěte.

Podle věku mají spací pytle také dvě možnosti jejich uzavírání:

  1. Zip po obvodu - je u spacích vaků pro nejmenší děti, protože uzávěr začíná většinou pod levým ramenem a končí u pravé nohy, čímž umožní otevření celého spacího pytle a manipulace s dítětem, například během přebalování, je jednodušší.
  2. Zip ve středu - nachází se u spacích pytlů, které jsou určeny "starším" kojencům a batolatům.

Teplotní koeficient - TOG

Teplotní koeficient s označením TOG určuje výhřevnost spacího pytle, čím je číslo teplotního koeficientu vyšší, tím vyšší je také výhřevnost spacího pytle. Výběr vhodného spacího pytle podle teplotního koeficientu je důležitý s ohledem na to, v čem děti rády spí, zda spí raději méně či více oblečené a také záleží na výši teploty v místnosti, ve které dítě spí.

Orientační tabulka rozdělení spacích pytlů podle TOG:
Spací pytel

Typ spacího pytleTeplotní koeficientTeplota v místnostiVhodné oblečení dítěte
Extra tenký letní spací pytel0,5 TOG24 °C a výšebody s krátkým rukávem
Letní spací pytel1 TOG22 - 24 °Cbody s krátkým rukávem
Letní spací pytel1 TOG18 - 21 °Cbody s dlouhým rukávem a kabátek
Celoroční spací pytel2,5 TOG18 - 21 °Cbody s dlouhým rukávem
Celoroční spací pytel2,5 TOG15 - 17 °Cbody s dlouhým rukávem, kabátek a kalhoty
Zimní spací pytel3,5 TOG15 °C a méněbody s dlouhým rukávem, kabátek a kalhoty

Spací pytle je možné podle teplotního koeficientu využít také jako spací pytel nebo fusak do autosedačky nebo do kočárku.

Výhody používání spacího pytle

Spací pytel

  • Někteří odborníci tvrdí, že používáním spacího pytle se snižuje riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), neboť nedochází k přehřívání dítěte.
  • Spací pytle jsou navrženy tak, aby při kroucení dětí během spánku nedocházelo k vysmeknutí se ze spacího pytle nebo ke vklouznutí dítěte dovnitř pytle a k jeho možnému udušení.
  • Spací pytle udržují stále stejnou teplotu a umožňují dítěti tak klidně spát celou noc. Spí-li dítě pod peřinou nebo dekou a dojde-li během noci k výkyvům teploty, může se stát, že se dítě budí chladem, když se odkope a peřina jej tak nechrání před vzniklým chladem.
  • Ukládání dítěte ke spánku a zabalováním jej do spacího pytle se může stát pro dítě tradičním rituálem, který nastává před spánkem (nakrmení, okoupání apod.).

Bezpečnost spacích pytlů

Dětské spací pytle jsou bezpečné, pokud se správně používají. Rodiče by proto měli dbát na to, aby u dětí nedošlo:

  • k přehřátí - spí-li dítě ve spacím pytli, nemělo by být poté ještě přikryto dekou nebo peřinou, může tak snáze dojít k přehřátí dítěte
  • ke špatnému výběru spacího pytle - špatná velikost může ohrozit zdraví dítěte, které může do velkého spacáku sklouznout. Rodiče by se měli také vyhnout výběru spacího pytle s kapucí, neboť připevněná kapuce u spacího pytle může ohrozit dítě syndromem náhlého úmrtí kojence.

Více o spacích pytlích na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160315163516/http://www.mamebabo.sk/spacie-vaky-pre-deti
  2. http://www.thedreambag.sk/ako-vybrat-spravny-spaci-vak-pre-babatko
  3. http://www.thedreambag.sk/ako-vybrat-spravny-spaci-vak-pre-batola-a-predskolaka
  4. http://www.babycentre.co.uk/a559749/buying-baby-bedding (ENG)
  5. https://web.archive.org/web/20190418035027/https://www.bellybelly.com.au/baby-sleep/baby-sleeping... (ENG)

Hodnocení a zkušenosti se spacím pytlem

Máš zkušenost se spacím pytlem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
tipata  30. pro 2013

Spací pytle forever

Pro první dítko jsem si nechala naježit spací pytel z IKEA. Byl z dvojtého fleesu, vel. 75, malinko nepraktický tím, že ty dvě látky po sobě jezdily. Lucka se v něm naučila spát poměrně rychle. Pro mě to byla jistota, že se neodkope a bude jí teplo. Jak z něj odrostla, tak opět dostala pod stromeček nový, asi metrový, z fleesu.

Jenže ouha, v létě se v něm pekla. Nejsem moc šikovná švadlenka, ale tohle jsem dokázala, stačilo jen koupit látku. Takové to lehké, bavlněné plátno, zip, mašličku na olemování. Od té doby je šiju doma. Jen obkreslím ten metrový pytel, prodloužím, zvětším otvory na ruce a krk.

Při mladším Lukáškovi jsem opět vytáhla první pytel. Postupem času dědí ty po Lucce, případně došiju velikost, aby oba měli letní i zimní variantu dvojmo. V současné době má Lukášek dva zimní fleesové, dva letní plátěné a Lucka to samé.

Neodkopávají se mi, jsou v teple. Své pytlové umění vypilovali v dokonalost a v pytli se umí krásně postavit i chodit. Často se stává, že Lucka v pytli vyleze z postele, dojde z ložnice do obyváku na gauč a ještě chvilku se válí. Lukášek v něm zvládl i nynější pobyt v nemocnici, hned se mu v jeho pytli spalo líp.

Pytle budu asi šít do doby, co o ně bude zájem, není to nic složitého. Děti je milují, tak není co řešit... :-D
vanule  30. pro 2013

U nás za pytel jedině palec nahoru

Když jsme čekali miminko, koupili jsme spací pytle pro jistotu hned dva. To jsme ještě netušili, že si domů doneseme malé nedonošeňátko a v pytli by se nám ztratilo. V prvních měsících života spinkala dcera v zavinovačce a až začala být "malá" že se nožky klubaly ven, přešli jsme do spacího pytle a jsme v něm doteď :-) (dcera bude mít 20 měsíců).

Nemusím řešit, jestli je v noci odkopaná, nebo má holá záda, prostě u nás je to osvědčená věcička ve výbavě pro děti. Do pytle oblékám dle počasí, teploty aj. okolností a věřím, že ho ještě nějaký čas využijeme.
zelva  29. pro 2013

Spací pytel pouze pro malé mimi

Tak já mám odzkoušeno na dvou dětech.

Zkušenost taková, že pro miminko do půl roka dobré - mimi se příliš nevrtí, takže mu pytel nevadí, ale stejně tak dobře vydrží takhle malé mimi přikryté peřinkou. No a pro starší mimi, když už začne cestovat po postýlce, se mi to vůbec neosvědčil. Klukům to bránilo v pohybu a rozčilovali se. Později si v tom nemohli ani stoupnout a bral je z toho amok :-N

Takže pro pozdější věk miminka a batolete, když už nevydrží přikryté peřinkou, se mi osvědčily spíše fleesové spací overálky - nebrání pohybu a jsou hezky teplé.
hanncca  28. pro 2013

Spací pytel - bez něj ani ránu

Jelikož doma na spaní máme chladnější prostředí, rozhodla jsem se u prvního syna vyzkoušet spací pytel, aby se neodkopával a já měla jistotu, že bude v noci v teple. Prvně jsem ho dala do pytle asi ve 14dnech života a od té doby spal v pytli do cca 2,5let. U druhého syna jsem pytel dávala též a opět s úspěchem.

Do pytle oblékám podle počasí. Vždy jsem nějaký koupila na bazaru, když z jiného pytle vyrostl a druhý syn po něm dědí. Velký pytel pro prvního syna mi ušila babička, už se dost blbě sháněl na 2leté dítě. Takže jsem vzala starou deku-larysu, vystříhla pytel a ona ušila.

Takže za nás spací pytel dobrý vynález!!!!
2 lidé považují za užitečné
zzuzinda  27. pro 2013

Bez spacáčku ani ránu

Když se mojí sestře narodil syn (teď bude slavit 25.narozeniny, můj chlapeček :-) ), máma jí pro něj ušila spací pytlík, na boku rozepínaci, aby ho snadno přebalila a až bude větší, aby si mohl sednout na nočník, na ramínkách po třech řadách knoflíků, aby pytlík dlouho vydržel. Tenkrát pytlíky sehnat nešly.

Když jsem o hodně let později otěhotněla já a máma se ptala, co bychom chtěli pro miminko, poprosila jsem jí, aby mi ušila pytlík, jako tenkrát pro Čendu. Neušila mi ho, koupila mi dva. Ten její byl stokrát lepší a vychytanější :-) , ale radost jsem měla. Adam byl zavinovací dítko, do 9 měsíců jsem ho musela motat do zavinovačky, nohy mu čouhaly, ale chtěl mít zavinovačku. Pak přišel na chuť spacímu pytlíku. Měli jsme dva, jeden tenčí, oba velikost 110. Takže jsem na něj našila tkaničky, aby šel zespodu přehnout a zavázat a tím zmenšít. A pytlíky sloužily a sloužily. Na léto jsem mu pořídila ještě jeden tenký, spinkal v něm jen v plence, nahatý, v pytlíku spal daleko klidněji než jen pod dekou.

Zbavili jsme se jich, když Adam začal vylízat z postýlky, což bylo u našeho lenocha kolem roka a půl, ale protože to byla zima, tak vydržel do jara :-) Pak ještě využil pytlík v létě v karavanu. Pak se nám narodila Bára, taky dítko zavinovací, ale jen do půl roka, pak opět nastoupily na řadu pytlíky a věrně sloužily. Báře jsme je přestali dávat v roce a třičtvrtě, ráno vylezla z postýlky a přerazila se :-)

Pytlíky jsou za nás geniální vynález. Naše děti se neodkopaly, když bylo chladno, přes pytel se dala deka a hned bylo teplíčko.
Jen doporučuji pořídit rozepínací zespodu nebo s dvoucestným zipem, kvůli přebalování, aby se v noci s prckem zbytečně nemanipulovalo a nebudil se. Zmenšovací tkaničky jsem okoukala na kvalitnějších spacáčcích a můžu je taky vřele doporučit. Tím, jak jsme měli už velkou velikost, tak jsem jednu dobu měla zmenšovací tkaničky i v podpaží, protože otvory pro ručičky byly moc široké pro 9 měsíčního prcka.

Měla jsem ještě jeden spací pytlík pro úplné mimiko, ten jsem využila, když jsme byli v karavanu a noci už byly chladnější, zabalila jsem mrně do zavinovačky v pytlíku a nevyhrabalo se mi :-)
andynka86  27. pro 2013

Spací pytel - ideální přikrytí. :-)

Spací pytel jsem pořídila na radu některých maminek tady na MK a je to neocenitelná součást výbavy pro miminko.

Náš miláček je totiž od narození hrozný karatista a vrtí se ve dne v noci. Spací pytel je skvělý v tom, že se nemůže odkopat a i když se mu podaří sundat si ponožtičky, nebo rozepnout patentky na pyžámku a vytáhnout nohy, tak mu není zima. U nás je využíván i během dne, když si hraje, nebo kouká, tak aby neprochladl.

Jedinou nevýhodou je, že jsem zatím nesehnala spací pytel s rukávy, protože Páťa dává pořád ručičky nahoru a tím se mu vyhrnou rukávky na pyžamu a má studené ruce.
Nyní jsem pořídila již třetí, protože malý roste jako z vody a budeme testovat tzv. rostoucí spací pytel, který má patenty na zkrácení/prodloužení. věřím, že se osvědčí jako ty před tím. :-)

Za mě je pytel nejlepší variantou přikrytí. :-)
1 člověk považuje za užitečné
danny617  27. pro 2013

Spací pytel od měsíců dosud

Spací pytel používáme od cca měsíců věku syna dosud - 2,1 roku. Předtím byl v zavinovačce.

S pytlem jsme moc spokojeni. Nedokáži si představit, že by syn spal pod dekou. Cestuje po postýlce a byl by celou noc nepřikrytý. Takto je pořád v teple.
Pytel máme vždy slabší a podle ročního období je buď jen v bodýčku nebo v pyžamu.

Za nás doporučuji.