Školní aktovky (nebo také školní tašky, školní batohy) slouží dětem pro nošení školních potřeb, svačiny a láhve s nápojem. Mladší děti obvykle využívají školní aktovky, starší děti batohy, ale dnes už se vyrábějí i školní batohy vhodné i pro prvňáčky.
Výroba školních aktovek a batohů v České republice je řízena technickou normou o brašnářství a školních aktovkách ČSN 796506. Tato norma je platná pro výrobu, zkoušení a dodávání školních aktovek a batohů standardní jakosti z usní, koženek, plastiků, textilií a poromerů, bez podšívky nebo s podšívkou.
Norma je platná od 8.5.1991.
Zdroj: Nejsport.cz
Hmotnost aktovky by neměla být pro mladší děti vyšší než 1,2 kg, pro děti na druhém stupni ne vyšší než 1,4 kg. Začínají se objevovat i školní aktovky na kolečkách, což je pro páteř dítěte nejzdravější varianta. Nevhodné jsou kvůli jednostranné zátěži aktovky přes rameno, s jedním popruhem. Aktovka by neměla být přeplňována, přetěžována, školák by měl nosit nanejvýš 10 až 12% své hmotnosti, případné nadměrné požadavky na množství školních potřeb řešte s třídním učitelem dítěte, pro záda dítěte jsou ideální volbou dvoje učebnice - jedny doma a jedny ve škole.
Důležitý je celkový tvar školní aktovky, měla by rovnoměrně roznášet zátěž. Aktovka by měla být spíš vyšší než širší, aby umožňovala vyvážené rozmístění věcí a dobrý pohyb dítěte v hromadné dopravě, ale nesmí být příliš vysoká, nemá sahat školákovi až po zadek, ideálně by měla sahat 10 cm pod žebra. Aby bylo vhodně umístěné těžiště, jsou lepší (z bočního pohledu) užší aktovky a těžší předměty by se měly v tašce umísťovat co nejblíže k zádům.
Aktovka by měla mít pevnou a ergonomicky tvarovanou zádovou část, aby bylo redukováno špatné držení těla, aktovka školáka nikde netlačila a nebolela ho z ní záda. Kromě zádové části by aktovka měla mít i vyztužené, tvarově stálé dno, nošení je pak pohodlnější a nehrozí poškození věcí uvnitř aktovky.
Popruhy aktovky se nesmí dotýkat krku dítěte. Podstatný je i tvar popruhů a správné nastavení jejich délky. Nepolstrované popruhy musí být pro pohodlné nošení široké alespoň 4 cm, pokud jsou polstrované, může stačit i šířka 3 cm, takové popruhy pak netlačí a nezařezávají se. Je potřeba vybírat aktovku s dostatečně dlouhými popruhy, aby je bylo možné nastavovat s růstem dítěte i podle ročního období (nejdelší popruhy jsou třeba v zimě). Délku popruhů by mělo jít nastavit snadno, ale zároveň pevně, aby při zatížení aktovky popruhy neprokluzovaly.
Děti si školní aktovku obvykle vybírají podle barvy a obrázků. Kvůli bezpečnosti v silničním provozu, např. při přecházení silnice, by měla být aktovka barevná (alespoň pětina povrchu aktovkyy by měla mít signální barvu) a měla by mít na dostatečné ploše reflexní prvky - fóliové proužky, nášivky a odrazky. Aktovka by neměla mít žádné ostré hrany a rohy, aby se školák nemohl poranit. Použité materiály musí být zdravotně nezávadné a bezpečné.
Do aktovky by nemělo zatékat při dešti nebo sněžení, zapínání aktovky se nesmí samovolně otevírat. Vnitřek školní aktovky by měl být rozložen na přihrádky, alespoň na prostor pro učebnice, sešity, penál a jiné školní potřeby a na prostor pro jídlo ke svačině a láhev s pitím, vhodné jsou i menší kapsy na zip na klíče, peněženku a jiné drobnější předměty.
Školní aktovka pro děti na 1. stupni by měla mít jmenovku, která není viditelná, pokud je aktovka zavřená.
Při výběru vhodné aktovky pro prvňáčka by se měli rodiče zaměřit na: