Přebalovací pult

Přebalovací pult je nábytek, který je navržen k pohodlnějšímu přebalování plenek33 dítěti ve zvýšené úrovni. Nahoře obvykle mívá omyvatelnou přebalovací podložku nebo ji tam lze umístit. Přebalování ve výšce rukou je pro rodiče pohodlnější a hlavně uleví páteři, především mamince.
Přebalovací pult

Pult umožňuje mít na dosah i věci potřebné k přebalování, jako jsou plenky33, vlhčené nebo látkové ubrousky či na obdélníky nastříhaný Perlan, kosmetické přípravky (např. vodou naředěný mycí olej, krém na opruzeniny38, dětský pudr).

Přebalovací pult může mít i zásuvky, police nebo drátěné či plastové koše na uložení přebalovacích a koupacích potřeb nebo oblečení pro miminko1.

Přebalovací pult a jeho druhy

Některé typy přebalovacích pultů mají integrovanou vaničku27 na koupání. Jiné mají formu nádstavců na komodu. Vyrábějí se v různých barevných odstínech a z různých materiálů, nejčastěji ze dřeva, kovu či plastu. Před koupí je třeba se ujistit, že je přebalovací podložka dobře připevněná k přebalovacímu pultu, nebo, pokud není jeho pevnou součástí, že z něj nesklouzává dolů. Některé typy přebalovacích pultů mají za tímto účelem speciální upevnění nebo zvýšené okraje na horní desce.

Bezpečnost dítěte na přebalovacím pultě

Při používání přebalovacího pultu je třeba dbát na bezpečnost dítěte. Maminka by měla během přebalování dávat na dítě pozor a nikdy ho nenechávat na přebalovacím pultu samotné4. Při natahování nebo sklánění se pro plenku je nutno dítě neustále přidržovat. Pokud by miminko z přebalovacího pultu, tedy z výšky přibližně 1,5 m, spadlo6, mohlo by se vážně poranit a přivodit si např. zlomeniny.
Přebalovací pult

Přebalovací podložka by měla mít zvýšené okraje, které snižují riziko pádu dítěte z přebalovacího pultu. Také je nutné dodržovat výrobcem uváděnou nosnost přebalovacího pultu.

Výběr přebalovacího pultu

Přebalovací pult není nezbytnou součástí výbavičky pro miminko18, přebalovat je možné kdekoliv - na stole, na posteli nebo i na zemi, což je z hlediska bezpečnosti dítěte nejvhodnější. Během prvního roku dítěte je třeba mu vyměnit zhruba 2.000 až 2.500 plenek, je tedy na zvážení, zda pro rodiče nebude vhodnější si přebalování zpříjemnit používáním přebalovacího pultu.
Přebalovák

Mají-li budoucí rodiče dostatek prostoru a financí, mohou si vybrat z velmi dobře navržených, praktických a atraktivních přebalovacích pultů. Jde o dlouhodobou investici, protože někteří rodiče používají přebalovací pulty až do 2. roku věku dítěte2. Lze koupit také kombinaci přebalovacího pultu a prádelníku, a tak může zůstat pult v dětském pokoji i několik let.

Někteří rodiče své děti raději přebalují na zemi nebo na posteli pouze s neprosakující přebalovací podložkou. Riskují tak ale brzkou a častou bolest zad3. Jiní rodiče si naopak koupí přebalovací podložku a položí ji na komodu nebo na prádelník. V přilehlé zásuvce mohou skladovat plenky, ubrousky a potřebnou kosmetiku. Před zařízením takového "provizorního" přebalovacího pultu by se měli rodiče ujistit, že přebalovací podložka bude dostatečně silná, nepromokavá a že je komoda nebo prádelník v dostatečně pohodlné výšce pro oba rodiče. Tvarovaná přebalovací podložka pomůže udržet dítě na podložce, až se začne převalovat na bříško.

Na co se zaměřit při nákupu přebalovacího pultu?

Při koupi přebalovacího pultu mají rodiče několik možností:
Dřevěný přebalovák

  • základní přebalovací pult s poličkou,
  • přebalovací pult s vanou,
  • přebalovací pult v kombinaci s prádelníkem.

Všechny přebalovací pulty by měly mít ochranné vyvýšené mantinely kolem dokola. Nohy pultů by měly být robustní a stabilní. Při výběru by měli rodiče přebalovací pult zatížit a zahýbat s ním, pokud se kývá a je vratký, měli by si raději vybrat jiný model.

Přebalovací pult by měl mít místo pro uskladnění plen, vlhčených ubrousků, různých krémů a třeba i dětského oblečení, které maminka potřebuje mít po ruce. Věci mohou být uloženy v zásuvkách nebo na policích. Vše by měla mít ale maminka na dosah, aby nenechávala děťátko na přebalovacím pultu samotné.

Ceny přebalovacích pultů se liší podle použitého materiálu (plastové v porovnání s dřevěnými vyjdou levněji), počtu zásuvek, polic, jiného využití (např. k přebalovacímu pultu může být připevněna také dětská vanička) apod. Ty nejlevnější stojí kolem 500,- Kč, ty dražší se vyšplhají i na částku několika tisíc korun.

Přebalovací stůl a jeho příslušenství

Odpadkový koš

K blízkosti přebalovacího pultu je dobré umístit odpadkový koš. Maminka tak může použité plenky10 ihned vyhazovat a přebalovací pult tak nemusí sloužit jako odkládací místo pro použité pleny. Koš by měl mít nožní pedál, aby maminka nemusela své dítě při vyhazování špinavých plen ponechat bez dozoru. K dostání jsou také speciální odpadkové koše na pleny23, které umožní plence se uvnitř samostatně zabalit do speciálního vonného pytlíčku. Z koše tak nevychází zápach pleny a možný únik bakterií.
Koš u přebalovacího pultu

Hračky k rozptýlení dítěte

Hračky k zaujmutí pozornosti dítěte během přebalování by měly být dostatečně vysoko, aby na ně dítě vidělo. Kolem 4. měsíce3, kdy začnou děti uchopovat hračky do svých ručiček, je možné je zabavit různými chrastítky. Děti zabaví také moderní technologie, např. mobilní telefon. Před podáním hračky dítěti by se měly maminky ujistit, že si děti nemohou nijak ublížit a předměty jsou zdravotně nezávadné. Později, když se dětem začínají prořezávat první zoubky4, se budou hodit i různá kousátka, která odvedou od celého přebalování pozornost.

Hudba a uklidňující melodie

Poté, co dítě strávilo 9 měsíců5 tlumenými zvuky v matčině bříšku, je zvyklé na hudbu a má ji rádo. Rodiče by tak mohli mít blízko přebalovacího pultu třeba i CD přehrávač nebo jakýkoliv jiný přehrávač, na kterém mohou dítěti pouštět jemnou uklidňující hudbu. Mohou zkusit dítěti i zpívat, bez ohledu na to, jaký tón hlasu mají. Děti zvuky a hudbu milují.

Krém na ruce

Po každém přebalování je vhodné si umýt ruce, ale ne vždy je to hned po přebalování možné. Proto je dobré, když má přebalovací pult místo i pro krém na ruce. Až je dítě sundáno z přebalovacího pultu a leží na zemi a hraje si nebo jej maminka vloží do postýlky22, může si jít poté v klidu ruce umýt. Krém na ruce by měly mít maminky i v přebalovací tašce.

Koš na špinavé prádlo

Při nošení plen se dětem stávají různé nehody, např. při dlouhodobém pobytu v dětské autosedačce10, kdy dítě dlouho "tlačí" na svůj zadeček nebo při nošení těsného oblečení, během spánku6 nebo při dlouhodobém nošení mokré plenky. Blízkost koše na špinavé prádlo usnadní mamince jeho uklizení nejen během dne, ale hlavně v noci. Špinavé věci tak nemusí ležet uprostřed pokoje nebo v blízkosti dítěte.
Látkový přebalovák

Náhradní oblečení

Při přebalování se stane, že si dítě počůrá nebo pokaká právě čisté oblečení. Maminka by měla mít po ruce základní oblečení, do kterého může dítě okamžitě obléci a nemusí pro něj odbíhat do skříně.

Sponky, gumičky do vlasů nebo čelenky

Mají-li maminky delší vlasy nebo jim padají během přebalování do obličeje, hodí se mít po ruce sponky, gumičky nebo čelenky. Během přebalování se mohou starší děti2 snažit tahat maminku za vlasy. Vlasové doplňky umístěné v horních poličkách nebo v šuplících umožní mamince si vlasy okamžitě sepnout a nemusí dítě současně oblékat, přecházet do koupelny a zpět.

Koše nebo přihrádky

Pro snadnější uskladnění dětských plen, ubrousků, oblečení, hraček, kosmetiky a jiných nezbytností mohou mít maminky věci rozdělené a roztříděné do různých košíčků nebo přihrádek. Kromě systému a pořádku může být tento systém maminkám nápomocen také při plánování nákupu, které věci docházejí, v jakém jsou stavu, zda nemají vypršen datum expirace apod.

Víc o přebalovacím pultu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20120825042344/http://www.productsafety.gov.au/content/index.phtml/it...
  2. http://www.consumerreports.org/cro/changing-tables/buying-guide.htm
  3. http://www.babycenter.com/0_how-to-buy-a-changing-table_1702.bc
  4. http://www.whattoexpect.com/first-year/photo-gallery/six-diaper-changing-games.aspx#/slide-1

Hodnocení a zkušenosti s přebalovacím pultem

Máš zkušenost s přebalovacím pultem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zuzdanka  8. dub 2015

Prebaľovací pult, pre mňa určite nezbytnosť

Prebaľovací pult (75x80cm) mám od tchána spravený na mieru na komodu MALM z IKEA, ktorú sme už doma mali. Príde mi to ako jednoduché a cenovo priaznivé riešenie. :-) Mám na ňom penovú podložku a veci na prebaľovanie, kúpanie a mazanie.

Obzvlášť na začiatku ma často boleli záda a bola som ráda, že sa nemusím s malým zohýbať a prebaľovať ho na posteli, alebo na zemi. Pult využívam každý deň doteraz a myslím, že bude potrebný ešte tak do roka.
Určite som si ušetrila namáhanie zad a som veľmi ráda, že tam mám všetky veci po ruke.
cervenejablko  7. dub 2015

IKEA přebalovací pult

Používala jsem asi 2,5 měsíce. Teď malou přebaluji na její hrací dece. Koupili jsme jen takový obyčejný pult, dole polička na plínky, do toho nafukovací podložku. Je krátký a ve 3,5 měsících z toho malé koukají nožičky. Otočit na bříško a pást koníčky už nepřichází v úvahu. Už tam přebaluje jen manžel, kterého u přebalování na dece bolí záda a nohy.
mmm12345  15. bře 2015

Přebalovák ze staré skříně

Než se malá narodila, tak nám každý říkal, že přebalovací pult je zbytečnost (naši rodiče přece přebalovali v ložnici v postýlce a později na zemi, tak k čemu, že...). No, ještě že jsem si trvala na svém a nenechala se odradit. Chtěla jsem přebalovací pult v koupelně v dosahu vody a dobře jsem udělala. Vzali jsme starou skříň (po rušení starého obýváku), nahoru přišroubovali na míru vyrobenou desku, na to kupovanou přebalovací podložku, nad to ještě dvě obyčejné poličky z Ikey a bylo hotovo. :-)
Dcerka má 9,5 měsíce a pořád tam přebalujeme a ještě dlouho budeme. Od malička chodíme po každém přebalení omýt prdýlku pod tekoucí vodu k umyvadlu a nikdy netrpěla na žádné opruzeniny.
rituska88  7. únor 2015

Pečlivé vybírání

Při výběru přebalovacího pultu jsem byla hodně náročná hlavně na úložný prostor. Bylo pro mě důležité, aby byla skříňka pod pultem uzavíratelná (aby se do věcí neprášilo), aby to nebyly šuplíky, ale dvířka (jednodušší přístup), aby uvnitř skříňky byly police.

Také jsem hledala takový pult, aby nám barevně ladil ke zbytku nábytku a aby se z něj dala po čase udělat skříňka např. na hračky (odjimatelný pult). Nakonec se mi po dlouhém hledání podařilo sehnat přebalovací komodu podle mých představ.

Cena komody byla cca 3 tisíce, což se mi sice zdálo dost, ale musím říct, že nakonec nelitujeme - přebalovací pult jsme využívali cca 6 měsíců, pak už jsem měla strach, protože syn byl hodně akční, takže jsem ho začala přebalovat raději na zemi, potom jsme pult sundali a nyní využíváme jen komodu, kde máme schované plenky, podložky a další věci pro synka.
andrejka_86  16. pro 2013

Přebalovák na míru

Koupili jsme si běžnou komodu se 4 zásuvkami a 2 skříňkami na bocích v Jysku a šikovný kamarád tesař mi vyrobil přebalovák na míru, který se na komodu jen nastavil a připevnil. Vybrala jsem si výšku, přihrádky jaké jsem chtěla a odstín, aby pasoval ke koupené komodě. Po roce užívání jsme přebalovák z důvodu velice mrštného dítěte "zrušili" a máme jen běžnou komodu a dítě přebaluji na posteli :-)
zvalentova  13. lis 2013

Přebalovací pult - dvojčata

Ráda bych touto zkušeností pomohla s výběrem přebalovacího pultu ostatním maminám.
Při plánování jsem nikde nenarazila na nic vhodného, všechny pulty byly s velkým kompromisem. Hledala jsem pult podobný těm v ordinacích pediatrů, ale pro dvě miminka žádný nebyl.
Mé požadavky - musí se vejít obě děti, musí být dostatečně stabilní (nic na vratkých nožičkách), čím déle jim bude sloužit, tím lépe.
Nakonec nejjednodušší řešení bylo nejlepší. Výroba z bílého lamina, molitanovo igelitová podložka a je to.
Výsledek je k vidění zde: http://www.modrykonik.cz/blog/zvalentova/album/...
3 lidé považují za užitečné