Přebalovací pult je nábytek, který je navržen k pohodlnějšímu přebalování plenek33 dítěti ve zvýšené úrovni. Nahoře obvykle mívá omyvatelnou přebalovací podložku nebo ji tam lze umístit. Přebalování ve výšce rukou je pro rodiče pohodlnější a hlavně uleví páteři, především mamince.
Pult umožňuje mít na dosah i věci potřebné k přebalování, jako jsou plenky33, vlhčené nebo látkové ubrousky či na obdélníky nastříhaný Perlan, kosmetické přípravky (např. vodou naředěný mycí olej, krém na opruzeniny38, dětský pudr).
Přebalovací pult může mít i zásuvky, police nebo drátěné či plastové koše na uložení přebalovacích a koupacích potřeb nebo oblečení pro miminko1.
Některé typy přebalovacích pultů mají integrovanou vaničku27 na koupání. Jiné mají formu nádstavců na komodu. Vyrábějí se v různých barevných odstínech a z různých materiálů, nejčastěji ze dřeva, kovu či plastu. Před koupí je třeba se ujistit, že je přebalovací podložka dobře připevněná k přebalovacímu pultu, nebo, pokud není jeho pevnou součástí, že z něj nesklouzává dolů. Některé typy přebalovacích pultů mají za tímto účelem speciální upevnění nebo zvýšené okraje na horní desce.
Při používání přebalovacího pultu je třeba dbát na bezpečnost dítěte. Maminka by měla během přebalování dávat na dítě pozor a nikdy ho nenechávat na přebalovacím pultu samotné4. Při natahování nebo sklánění se pro plenku je nutno dítě neustále přidržovat. Pokud by miminko z přebalovacího pultu, tedy z výšky přibližně 1,5 m, spadlo6, mohlo by se vážně poranit a přivodit si např. zlomeniny.
Přebalovací podložka by měla mít zvýšené okraje, které snižují riziko pádu dítěte z přebalovacího pultu. Také je nutné dodržovat výrobcem uváděnou nosnost přebalovacího pultu.
Přebalovací pult není nezbytnou součástí výbavičky pro miminko18, přebalovat je možné kdekoliv - na stole, na posteli nebo i na zemi, což je z hlediska bezpečnosti dítěte nejvhodnější. Během prvního roku dítěte je třeba mu vyměnit zhruba 2.000 až 2.500 plenek, je tedy na zvážení, zda pro rodiče nebude vhodnější si přebalování zpříjemnit používáním přebalovacího pultu.
Mají-li budoucí rodiče dostatek prostoru a financí, mohou si vybrat z velmi dobře navržených, praktických a atraktivních přebalovacích pultů. Jde o dlouhodobou investici, protože někteří rodiče používají přebalovací pulty až do 2. roku věku dítěte2. Lze koupit také kombinaci přebalovacího pultu a prádelníku, a tak může zůstat pult v dětském pokoji i několik let.
Někteří rodiče své děti raději přebalují na zemi nebo na posteli pouze s neprosakující přebalovací podložkou. Riskují tak ale brzkou a častou bolest zad3. Jiní rodiče si naopak koupí přebalovací podložku a položí ji na komodu nebo na prádelník. V přilehlé zásuvce mohou skladovat plenky, ubrousky a potřebnou kosmetiku. Před zařízením takového "provizorního" přebalovacího pultu by se měli rodiče ujistit, že přebalovací podložka bude dostatečně silná, nepromokavá a že je komoda nebo prádelník v dostatečně pohodlné výšce pro oba rodiče. Tvarovaná přebalovací podložka pomůže udržet dítě na podložce, až se začne převalovat na bříško.
Při koupi přebalovacího pultu mají rodiče několik možností:
Všechny přebalovací pulty by měly mít ochranné vyvýšené mantinely kolem dokola. Nohy pultů by měly být robustní a stabilní. Při výběru by měli rodiče přebalovací pult zatížit a zahýbat s ním, pokud se kývá a je vratký, měli by si raději vybrat jiný model.
Přebalovací pult by měl mít místo pro uskladnění plen, vlhčených ubrousků, různých krémů a třeba i dětského oblečení, které maminka potřebuje mít po ruce. Věci mohou být uloženy v zásuvkách nebo na policích. Vše by měla mít ale maminka na dosah, aby nenechávala děťátko na přebalovacím pultu samotné.
Ceny přebalovacích pultů se liší podle použitého materiálu (plastové v porovnání s dřevěnými vyjdou levněji), počtu zásuvek, polic, jiného využití (např. k přebalovacímu pultu může být připevněna také dětská vanička) apod. Ty nejlevnější stojí kolem 500,- Kč, ty dražší se vyšplhají i na částku několika tisíc korun.
K blízkosti přebalovacího pultu je dobré umístit odpadkový koš. Maminka tak může použité plenky10 ihned vyhazovat a přebalovací pult tak nemusí sloužit jako odkládací místo pro použité pleny. Koš by měl mít nožní pedál, aby maminka nemusela své dítě při vyhazování špinavých plen ponechat bez dozoru. K dostání jsou také speciální odpadkové koše na pleny23, které umožní plence se uvnitř samostatně zabalit do speciálního vonného pytlíčku. Z koše tak nevychází zápach pleny a možný únik bakterií.
Hračky k zaujmutí pozornosti dítěte během přebalování by měly být dostatečně vysoko, aby na ně dítě vidělo. Kolem 4. měsíce3, kdy začnou děti uchopovat hračky do svých ručiček, je možné je zabavit různými chrastítky. Děti zabaví také moderní technologie, např. mobilní telefon. Před podáním hračky dítěti by se měly maminky ujistit, že si děti nemohou nijak ublížit a předměty jsou zdravotně nezávadné. Později, když se dětem začínají prořezávat první zoubky4, se budou hodit i různá kousátka, která odvedou od celého přebalování pozornost.
Poté, co dítě strávilo 9 měsíců5 tlumenými zvuky v matčině bříšku, je zvyklé na hudbu a má ji rádo. Rodiče by tak mohli mít blízko přebalovacího pultu třeba i CD přehrávač nebo jakýkoliv jiný přehrávač, na kterém mohou dítěti pouštět jemnou uklidňující hudbu. Mohou zkusit dítěti i zpívat, bez ohledu na to, jaký tón hlasu mají. Děti zvuky a hudbu milují.
Po každém přebalování je vhodné si umýt ruce, ale ne vždy je to hned po přebalování možné. Proto je dobré, když má přebalovací pult místo i pro krém na ruce. Až je dítě sundáno z přebalovacího pultu a leží na zemi a hraje si nebo jej maminka vloží do postýlky22, může si jít poté v klidu ruce umýt. Krém na ruce by měly mít maminky i v přebalovací tašce.
Při nošení plen se dětem stávají různé nehody, např. při dlouhodobém pobytu v dětské autosedačce10, kdy dítě dlouho "tlačí" na svůj zadeček nebo při nošení těsného oblečení, během spánku6 nebo při dlouhodobém nošení mokré plenky. Blízkost koše na špinavé prádlo usnadní mamince jeho uklizení nejen během dne, ale hlavně v noci. Špinavé věci tak nemusí ležet uprostřed pokoje nebo v blízkosti dítěte.
Při přebalování se stane, že si dítě počůrá nebo pokaká právě čisté oblečení. Maminka by měla mít po ruce základní oblečení, do kterého může dítě okamžitě obléci a nemusí pro něj odbíhat do skříně.
Mají-li maminky delší vlasy nebo jim padají během přebalování do obličeje, hodí se mít po ruce sponky, gumičky nebo čelenky. Během přebalování se mohou starší děti2 snažit tahat maminku za vlasy. Vlasové doplňky umístěné v horních poličkách nebo v šuplících umožní mamince si vlasy okamžitě sepnout a nemusí dítě současně oblékat, přecházet do koupelny a zpět.
Pro snadnější uskladnění dětských plen, ubrousků, oblečení, hraček, kosmetiky a jiných nezbytností mohou mít maminky věci rozdělené a roztříděné do různých košíčků nebo přihrádek. Kromě systému a pořádku může být tento systém maminkám nápomocen také při plánování nákupu, které věci docházejí, v jakém jsou stavu, zda nemají vypršen datum expirace apod.